DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Yapılandırma Kanunu Çıktı – GSS Borçları Ne Olacak – Silinecek mi ?

18.11.2020
A+
A-
Yapılandırma Kanunu Çıktı – GSS Borçları Ne Olacak – Silinecek mi ?

17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Torba Kanunla genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu olanlara aşağıda belirtilen hak ve imkanlar tanındı.

Söz konusu Kanuna göre bazı GSS borçları silinecek, bazılarının ise sadece faizleri silinecek.

GSS Borcu Silinecek Olanlar

Bu imkan sadece daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanlara tanındı. Buna göre GSS prim borcu bulunan, ancak daha önce gelir testine hiç başvurmamış olup 17 Kasım 2020 tarihinden itibaren 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvuran kişilerden, gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların GSS borcu silinecek, ayrıca bunlar 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı alma hakkı elde edecekler, bunlar adına yeni GSS borcu da çıkmayacak.

GSS Borcunun Sadece Faizi Silinecek Olanlar

Genel sağlık sigortası prim borcu olup 17 Kasım 2020 tarihinden önce gelir testi yaptırmış olan veya daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olsa bile yaptıracağı gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte biri veya daha fazla çıkan, dolayısıyla yukarıda belirtildiği şekilde GSS borcunu sildirme imkanından yararlanamayan kişilerden ise 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ait GSS prim borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödeyenlerden sadece prim borcunun anaparası alınacak, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek yani faizler silinecek.

Borcu Olanlara 30 Nisan 2021 Tarihine Kadar Sağlıktan Yararlanma İmkanı

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için 60/g kapsamında sadece genel sağlık sigortalısı olanlar, 17 Kasım 2020 öncesine ait prim borcu bulunsa bile 30 Nisan 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlananabilecek.

Borcunu Yapılandıranlar Sağlıktan Yararlanma Hakkı Elde Edecek

Normalde primlerini kendileri ödeyen sigortalıların genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımı alabilmeleri için istisnalar hariç borçlarının olmaması şartı aranmaktadır. (Bkz. Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ?) Ancak borcu olduğu için sağlık yardımı alamayan 4/b (Bağ-Kur) ile Ek 5 ve Ek 6 sigortalılarından borçlarını yapılandıranlar, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması veya altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçları bulunmakla birlikte bu borçlarını ilgili kanunlara göre taksitlendirmiş veya yapılandırmış olup ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları ve bu yeni Kanun Kapsamında yapılandırılan borçlarının ilk taksitini de ödemeleri şartıyla genel sağlık sigortasından yararlanma hakları başlayacak. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Nazim dedi ki:

    GSS yapılandırma nasıl yapılacak halen net bir açıklama yok.

  2. Admin dedi ki:

    Yapılandırmanın nasıl yapılacağı yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

  3. Sibel dedi ki:

    Merhabalar benim GSS prim borcum var ve provizyon verilmemiş durumda, prim borcumu odeyebilmek için işe girmem gerek. İşe girişte alınacak sağlık raporunda bir sorun çıkarır mı acaba bu? İşe girişte istenen sağlık raporunu, provizyon verilmemiş diye veremeyiz demezler değil mi? Bir sorum da şu olacak, GSS prim borcu olanlar ve provizyon verilmeyenler Corona aşısı olabilecekler mi acaba?