DOLAR 7,8370
EURO 9,2035
ALTIN 478,07
BIST 10,0763
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı

28.06.2020
A+
A-
Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı

Yurtdışı hizmet borçlanması, yurtdışında geçirilen bazı sürelerin borçlanmasıyla ilgili olduğundan, buna bağlı olarak da yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olacakların Türkiye’ye kesin dönmüş olması şartı aranıyordu.

Türkiye’ye kesin dönmüş olmak şartı daha sonra esnetildi, kolaylaştırıldı. (Bkz. Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır ? başlıklı yazı) Ancak yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesi yurtdışı borçlanmasıyla emekli olacaklar da halen aranan şartlardan biri. Hatta yurtdışı borçlanmasıyla emekli olduktan sonra yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalıştığı tespit edilenlerin maaşları kesiliyor, maaş aldığı süre de çalışmış olanlara ödenen maaşlar da faiziyle birlikte geri alınıyordu.

Neyse ki 26 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7247 sayılı Kanunun 3 üncü maddesiyle yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanlara önemli bir kolaylık getirildi. Yapılan düzenlemeye göre; yurt dışında zorunlu sigortalılığa tabi olsalar dahi kısa süreli çalışma olarak adlandırılan işlerde çalışanların bu çalışmaları yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmalarına engel teşkil etmeyeceği gibi emekli olanların aylıkları da kesilmeyecek. Bu maddede geçen kısa süreli çalışmaya tabi işler ise yönetmelik ile belirlenir.

Öte yandan bu düzenleme yurtdışında çalışacaklar için geçerli olup, yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanların Türkiye’de herhangi bir işte çalışmalarına hiçbir engel yok. 4/a (SSK) kapsamındakiler diğer emekliler gibi sosyal güvenlik destek primine tabi olarak maaşları kesilmeden çalışabiliyorlar. 4/b (Bağ-Kur) kapsamındakiler de maaşlarından herhangi bir kesinti olmadan çalışabiliyorlar. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Soner dedi ki:

  Merhaba, Almanya annelik aylığı almak için primleri eksik olan kadınların primi tamamlamak için şansı var mı acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Almanya annelik aylığından kastınız nedir anlayamadık, ancak bizim sosyal güvenlik mevzuatımızda böyle bir aylık (maaş) yok.

   1. Soner dedi ki:

    Almanya’da Çocuk yetiştirme süreleri ile yaşlılık aylığı bağlanması için başvuru yapan Türk kadınlar bekleme süresini tamamlayamadığı zaman, Türkiye ‘de isteğe bağlı prim yatırıp eksik süreyi tamamlayabiliyormuş, onu merak ettim doğru mu diye.

    1. Admin dedi ki:

     Bahsettiğiniz yurtdışında geçen sürelerin borçlanılması herhalde. Kişi yurtdışında geçen sürelerinin tamamını borçlansa bile emeklilik için yetmiyorsa kalan süreyi tabii ki isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek tamamlayabilir. Buna engel bir durum yok. Zaten yurtdışı hizmet borçlanması da isteğe bağlı sigorta da 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalılık sayılıyor.

 2. Emre dedi ki:

  Emeklilik için sadece yaş bekliyorum. İkametimi yurtdışına alırsam emeklilik yaşım geldiğinde emekli olamaz mıyım? Yada emekli olabilmek için ikametimin Türkiye’de mi olması gerekli?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer yurtdışı borçlanması ile emekli olmayı kastediyorsanız öyle bir şart yok. Çünkü yurtdışı borçlanma yoluyla emeklilikte aranan yurda kesin dönüş şartı fiilen Türkiye’ye dönmüş olmak anlamına gelmiyor. (Bkz. Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır ? başlıklı yazı)

 3. Soner dedi ki:

  İsteğe bağlı bildiğim kadarıyla 1000 lira civarı ama duyduğuma göre 75 liraya yapabileceğini söyleyenler varmış bu doğru mu acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Kastettiğiniz isteğe bağlı sigorta ise aylık ödenmesi gereken en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 32’si yani şu an aylık 941,76 TL. Aylık 75 liraya yapabileceğini söyleyenler muhtemelen o kişiyi sahte sigortalı olarak SGK’ya bildiriyor, primini ödemiyor, sigortasını yaptığı kişiden aldığı parayı da tabiri caizse cebine atıyordur. Ancak SGK bu sahtekarları tespit edip yapılan sigortalılıkları iptal ettiğinden tehlikeli, riskli ve sonucunda faturası ağı olacak bir durum. (Bkz. Sahte – Gerçek Çalışmaya Dayanmayan Sigortalılık ve Uygulanan Yaptırımlar)

 4. Özcan dedi ki:

  Merhaba
  Yurtdışı borçlanma yaptım
  Almanya’da erken emekliyim
  Burada annemden bakım parası almaktayım
  Bu Türkiye’den maaş almamı engellerim?
  Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Bakım parasından kastınız engelli yakınınıza bakmanız nedeniyle aldığınız evde bakım parası ise bu parayı alıyor olmanız emekli olmanız engel teşkil etmez, ancak emekli olmanız bu parayı almanıza engel teşkil edebilir. Hatta bakım parası için başvurduğunuzda Almanya’daki emekliliğiniz nedeniyle aldığınız maaşı belirtmedinizse bu bile sorun olabilir.

   1. Özcan dedi ki:

    Teşekkür ederim