Anasayfa / Soru - Cevap / İstirahatli Geçen Süreler İçin Borçlanma Yapılabilir mi ?

İstirahatli Geçen Süreler İçin Borçlanma Yapılabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet borçlanması hakkında genel açıklamalar Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar başlıklı yazıda, 6552 sayılı Torba Kanun ile yapılan düzenlemeler doğrultusunda doğum borçlanmasıyla ilgili bilgiler ise Son Düzenlemelere Göre Bütün Ayrıntılarıyla Doğum Borçlanması başlıklı yazıda yer almaktadır.

Çalışanlar istirahatli (raporlu) oldukları sürelerde işyerinde çalışmamış olsalar bile eğer işveren tarafından atıfet (yardım) olarak ücret ödemesi devam etmişse, sigorta primlerinin de yatması gerekmektedir (Bkz. İstirahatli Olduğu İçin Çalışmadı Bildirimi Yapılan Kişi Adına Prim Ödenebilir mi ?, İzinli veya Raporlu Olduğu Günler İçin İşçiye Yapılan Ödemeler Prime Tabi midir ?) Dolayısıyla bu tür durumda olan çalışanların istirahatli oldukları süreler için sigortalılık yönüyle herhangi bir kayıpları olmaz, sigortaları aynen işlemeye (yatmaya) devam eder.

Ancak istirahatli oldukları süre içinde işyerinde çalışmayan, haklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna çalışmadı bildirimi yapılan ve kendilerine işveren tarafından bu süre zarfında herhangi bir ücret ödemesi yapılmayan çalışanlar için aylık prim ve hizmet belgesinde 01 – İstirahat kodu seçilerek sigorta günü de 0 (sıfır) gün gösterilmektedir. Mevzuatta yer alan düzenlemelere göre de bu durumda olanların daha sonra hizmet borçlanması yaparak istirahatli geçene eksik günlerini tamamlamalarına imkan bulunmamaktadır. Aynı şekilde işyerinden sigorta çıkışı verilmediği için, bunların istirahatli oldukları günler için isteğe bağlı sigortaya prim ödemelerine de imkan bulunmamaktadır.(isvesosyalguvenlik.com)