DOLAR 7,8471
EURO 9,3770
ALTIN 449,64
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi ?

15.06.2016
A+
A-

İşsizlik maaşı adı üzerinde çalışanların işsiz kaldıkları dönemde İŞKUR’dan belirli bir süreyle aldıkları bir ödenektir.

Not: Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili durum Kısa Çalışma Ödeneğine Haciz veya Bloke Konulabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Dolayısıyla bu dönem içerisinde başta banka borçları olmak üzere birçok çalışan borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebilmektedir. Eğer başka bir geliri de yoksa geriye sadece almakta olduğu işsizlik maaşı kalmaktadır. Bu durumda da işsizlik maaşına haciz konulup konulamayacağı sorusu akla gelmektedir.

Bu konuya İşsizlik Sigortası Kanununun 50 nci maddesinde açıklığa kavuşmuştur. Maddede “İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.” hükmü yer almaktadır.

Maddedeki hüküm uyarınca işsizlik maaşı nafaka borçları dışında haczedilemez. Diğer işçi ücretlerinin haczedilip haczedilemeyeceği ile ilgili bilgi ise Borcuna Karşılık İşçinin Ücreti Haciz veya Takas Edilebilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır. İşsizlik maaşı hakkında ayrıntılı bilgi ise İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Maaşı Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Bilal dedi ki:

  Merhaba iskur isbasi egitim programi kapsaminda alinan maasa haciz gelir mi

  1. ufuk dedi ki:

   Evet malesef geliyor..

 2. Mehmet dedi ki:

  İssizlik maaşı banka hesaba tanımlanıyormu birde haciz oluyormu

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı PTT üzerinden ödenir, haciz konusu yukarıda açıklanmıştır.

 3. R.ergun dedi ki:

  Typ kapsaminda alınan ücrete haciz oluyormu

  1. Admin dedi ki:

   Typ (toplum yararına program) kapsamında ödenen ücret de normal ücretten farksızdır, bu nedenle dörtte birine kadar haciz konulabilir (Bkz. Borcuna Karşılık İşçinin Ücreti Haciz veya Takas Edilebilir mi ?)

  2. Fatih dedi ki:

   Hayır typ maaşı işkur üzerinden yattığı için bloke ve haciz konulamıyor

 4. Mehmet şitin dedi ki:

  Lütfen çok önemli Banka borcumdan Dolayı P.TT hesabima bloke koymuş.. ışsizlik maaşimda PTT ye yatırılacak PTT . BU işsizlik maaşima el koyardı?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere işsizlik maaşına haciz konulamaz, PTT’nin böyle bir yetkisi yok, eğer haciz konulursa İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz.

 5. M. Şirin dedi ki:

  Tşkr ederim Değerli Admin ..tek gelirim şu an Alacağım işsizlik maaşi… P.T.T. el koyar hiç vermez diye çok düşünüyorum kafam da takılı hep .. Daha önce 250 tl bile bana havale geldi Banka BLOKE koydurmuş diye PTT bi kuruş vermedi ..inşallah buda Aynısı olmaz yeni soru bu.

 6. Selcukgenç dedi ki:

  Ptt hesabım yok maaş günü sadece kimliğimle cekebilirmiyim? Bankalarla sıkıntım var bir sey olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Hesap numarası şart değil T.C. Kimlik Numarasına para yatar.

 7. Murat s dedi ki:

  Ucretsiz izne çıktım iskur tarafından devletin vermiş olduğu para var 450gun üzerine firmalara 1700odeme yapcak bana bu para yatacak ama banka haczi vardı param haciz olurmu

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik ödeneği gibi kısa çalışma ödeneğine de nafaka borçları dışında haciz konulamaz, başkasına devir veya temlik edilemez.

 8. Murats dedi ki:

  Ptt haciz koyarım yada hepsimi bloke olur

 9. Nuh dedi ki:

  Merhabalar benim.sorum.olacakti bilen birisinden destek almak istiyorum.calistigim iş yerinden ayrıldım.ama.hak edisim.olan işsizlik maaşını almaktayım ancak maaş hesabim.olan yapı credi bankasında blike mevcuttur simdi yaticak olan işsizlik maaşı da block olurmu teşekkür ederim ederim

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere işsizlik maaşına, nafaka borçları dışında haciz konulamaz, dolayısıyla banka İŞKUR tarafından hesabınıza yatırılan işsizlik maaşına bloke koyamaz, böyle bir durum olursa bankayı İŞKUR’a şikayet edebilirsiniz.

 10. abdurrahman karakus dedi ki:

  işsizlik maaşını banka iban ına yollasan icra para keser mi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işsizlik maaşına haciz konulamaz, dolayısıyla icra kesintisi yapılamaz, ancak bu durum İŞKUR’un yatırdığı işsizlik maaşı için geçerli. Siz işsizlik maşınızı başka bir bankaya kendiniz havale ederseniz o zaman icra kesintisi yapılabilir.

 11. turgut karaöz dedi ki:

  en düşük işsizlik maaşı 1168 iken bana yatan 822 niye böyle yattı bilginiz varmı

  1. Admin dedi ki:

   Bir aylık maaş değildir yatan, özellikle ilk veya son ayın maaşı ise. (Bkz. Aylık İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Tutarları)

 12. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba vergi dairesi hesabıma bloke kodu şu an işsizlik maaşı hesaba yatacak maaşı çekebilirmiyim

 13. Oğuzhan dedi ki:

  Adam üşenmeden kaç kere cevap vermiş azcık okuyun işzilik maaşına nafaka hariç hiç birşey haciz koyamaz

 14. Oğuzhan dedi ki:

  İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.”

 15. erdem meral dedi ki:

  merhaba, ptt posta çeki hesabımda bloke var, maaşımın. %50’sini işveren verecek, kalanını da devlet,, önünüzdeki ayın beşinde yatacak kısa çalışma ücreti hesabıma yattığında mevcut blokeye takılır mı?

  1. Admin dedi ki:

   Blokeye takılmaz, daha doğrusu bloke konulmaması gerekir, çünkü kısa çalışma ödeneğine nafaka borçları dışında haciz konulamaz veya başkasına devir ya da temlik edilemez. Bloke konulursa İŞKUR’a şikayet edin.

   1. Hayati dedi ki:

    Aynı sorun bende de oldu normal maaşımdan halı hazırda icra kesintisi var ve bu ay icraamda yattı.kisitli çalışma ödeneğim bugün yattı kçö ödeneğin hepsine başka bir icra dairesi tamamına yatan 1400tl ye bloke koymuş iskura anlattım kesebilir bankaniLa görüşün dedi.

  2. Dilara dedi ki:

   İşsizlik maaşına nafaka kesintisi yaptırmak İçin tekrar icraya verilmesi gerekir mi?

   1. Admin dedi ki:

    Eğer eski eşiniz nafaka ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediyse, size nafaka ödeyeceğine dair mahkeme kararıyla birlikte Adliyede bulunan icra müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 16. enver dedi ki:

  mrh virüs nedeniyle ücretsiz izne çıkarıldm işkur tarafından yatırılan maaşıma yapıkredi tarafından haciz nedeniyle bloke konulmuş bunu kaldırmam mümkün mü mümkünse nasıl?

  1. Admin dedi ki:

   Bu para işsizlik maaşı veya kısa çalışma ödeneği olarak yatırılmış olsaydı, nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği için İş-Kur’a başvurup blokeyi kaldırabilirdiniz. Yatan para bu kapsamda değilse zor, yine de İŞKUR ile görüşün.

 17. Selçuk dedi ki:

  Merhabalar maaşımdan icra kesintisi oluyordu her ay ama şuanda kısa çalışma ödeneği alacam işkur tarafından ordan icra kesintisi olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneği de bu konuda işsizlik maaşıyla aynı şartlara tabi, yani nafaka borçları dışında haciz konulamaz.

 18. selçuk dedi ki:

  işşsizlik maaşımdan gss borcumu düşerler mi

  1. Admin dedi ki:

   Hayır böyle bir uygulama yok.

 19. Tahir dedi ki:

  Mrh ben yapı krediden 35 bin kredi çekmiştim ve 5 aydır hiç ödemedim ödeyemiyor um benim yıllık izin parama bloke koydu şimdi işsizlik ödeneği alacam ve aynı hesaba yatacak acaba onuda bloke yaparmi lütfen emin olacak bi cvp alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu yukarıdaki yazıda zaten açıklanmış. İşsizlik maaşına nafaka borcu dışında haciz konulamaz. Eğer banka bloke koyarsa İŞKUR’a şikayet edin.

 20. mert dedi ki:

  merhaba vergi borcumdan dolayı banka hesaplarımda elektronik haciz var. kısa çalışma ödeneğim de onaylanmış durumda iban numarasına yatacak olan ödemeye haciz yada bloke konulur mu ?

   1. mert dedi ki:

    teşekkürler

 21. Volkan dedi ki:

  Kısa çalışma ödeneğim kredi kartı borcuna mahsup edilmiş bu yasal mı geri alabilir miyim? Teşekkürler. Ç

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR ile görüşüp durumu iletin.

 22. Ademince dedi ki:

  Bu gün kısa çalışma odenegim ibana yani maaş hesabıma yatti yattı banka bloke uygulamış yarın bankayida bloke koyduranida şikayet edicem ki oy

 23. Merve dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşımı almaya gidemedim 1 hafta oldu pttden kaç gün çekme hakkım vardır

  1. Admin dedi ki:

   Bildiğimiz kadarıyla bunun 6 ay süresi var, 6 ay içinde PTT veya bankadan çekilmeyen işsizlik maaşı İŞKUR’a geri iade edilir, dolayısıyla bir haftalık süreden bir şey olmaz.

 24. Sedat dedi ki:

  Ben issizlik maasimi ziraat bankasina yatirilsin diye iban numarami verdim benim baska bir bankayla sikintim var hesaba bloke konulurmu

 25. Tahir dedi ki:

  Benim esnek hesabım eksi1600 TL ye ulaştı ve benim kısa çalışma ödeneği den işkur tarafından hesabım a yattı ve o parayı çekemiyorum yaklaşık 7 ay önce kredi çekmiştim 35 bin ve hiç ödeyemedim ve hesabım yaklaşık 4 aydır bloke olmuş esnek hesabımın limiti 1600 TL ve hiç ödeyemedim bugün o işsizlik parası yatınca otomatikman kesmiş o esnek hesabı tekrar nasıl kullanırım ve o yatan parayı tekrar nasi çekerim napmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR ile görüşün.

 26. Tahir dedi ki:

  Benim esnek hesabım eksideydi diye bugün işsizlik maaşına bloke konuldu ve çekemedim onu nasıl çekerim yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’la görüşün.

 27. SERDAL dedi ki:

  merhabalar işyeri kısa çalışma için nisanın 5 de başvuru yapmış ama halen bize bi bilgi gelmedi bu süreç normalmi birde başvuru yaparken bizden e devletten girip banka hesabı tanımlama yapın dedi işveren bu normalde doğru bir işlemmi vede normalde işyerinin maaş çektiğim hesabı tanımlama işleminde göremiyorum bana aynı bankadan çok eski olan hesabım çıkıyo yani işyerinin maaş ödemesi yaptığı hesabı e devletimde göremiyorum aynı bankadan eski hesabım var ama ondada blok var bi sıkıntı olurmu yani işkur o hesaba para yatırırsa ben onu çekebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartlar başlıklı yazıda açıklandığı üzere, IBAN numaranızı diğer bilgilerle birlikte işverenin İŞKUR’a bildirmesi gerekir.

 28. Tahir dedi ki:

  Mrh ben işkurdan ibanimi sildim işsizlik parası nereye yatar bi bilgi verirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   PTT’ye yatar.

  2. Ugur dedi ki:

   Merhaba işbaşı eğitim programında çalışan değil kursiyer olarak geçiyoruz ya bunda alınan maasa icra gelebilir mi acaba ?

   1. Admin dedi ki:

    İşbaşı eğitim programında çalışanlara yapılan ödemeler de işsizlik sigortası fonundan karşılanmakla birlikte, mevzuatta sadece işsizlik maaşına haciz konulamayacağı hükmü var. İsterseniz yine de İŞKUR veya ALO 170’e sorabilirsiniz.

 29. Tahir dedi ki:

  Teşekkürler

 30. Yalçın kaya dedi ki:

  Arkadaşlar bankalar denetleme kuruluna hemen şikayet edin banka ceza aliyor ve paranız geri veriliyor acilll şikayetedin etmesswniz avucunuzu yalarsıniz

 31. Neslihan dedi ki:

  Eski eşim ücretsiz izne çıkmış ve icradan çocuklarıma nafaka yatıyordu bu ay yatırmadılar ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eşinize İŞKUR tarafından ödeme yapılıyorsa, o ödemeye haciz konulması için mahkeme kararı ile İcra Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 32. Caner subaşı dedi ki:

  Ben 27 martta isten cikartildim 24 nisanda işsizliğe başvurdum 4 mayisda haketmediniz diye mesaj geldi. Otomatik olarak nakti destek bağlanacağını söylediler 8 mayisda ödemeler yapıldı ancak bana bir yatan para olmadı. 170 i arayip kayit olusturdum sebbi için gelen cevapta bilgilerinizi güncelleyin demişler bilgilerimi kontrol ettirdim hepsi güncel yani doğru. Neden yatma di diye doğru düzgün net cvp veren yok.

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’un sitemindeki banka hesap numaranız hatalı olabilir, para PTT şubesine yatırılmış olabilir. İsterseniz bulunduğunuz yerdeki İŞKUR müdürlüğüne uğrayıp görüşün.

 33. Volkan dedi ki:

  Merhabalar ben issizlik maasi aliyorum ve parami cekmeye gittigim zaman hesabimdan takip adı altinda xxx bankasi tarafindan cekilmis bunla ilgili ne yapmam gerek ve parayi oyle haciz etmeleri normal mi

  1. Admin dedi ki:

   Önce banka ile görüşüp itiraz edebilirsiniz, dikkate almazlarsa İŞKUR ile görüşebilirsiniz, sonuç alamazsanız Kanun hükmüne aykırı olarak işlem yaptığı için bankayı BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) şikayet edebilirsiniz.

   1. Volkan dedi ki:

    Tmm saolun bankayla konustum bir sonuc vermediler bana numara verdiler akbank la ilgili sadece yarin ilk is iskura gidecegim

 34. Metin dedi ki:

  Pandemi işsizlik maaşına el konulmaz diyo ama garanti bankası işsizlik maaşına bloko koymuş ne yapmam lazim

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR ile görüşün, eğer sonuç alamazsanız bankayı BDDK’ya şikayet edin.

 35. Kenan dedi ki:

  İş kur Typ maaş ı ptt cekebilirmiyim

 36. derya dedi ki:

  bende İşsizlik maaşı alıyorum ziraar bankası bloke koymuş vergi borcumdan dolayı