DOLAR 8,3081
EURO 9,7600
ALTIN 501,77
BIST 10,8018
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneğine Haciz veya Bloke Konulabilir mi ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneğine Haciz veya Bloke Konulabilir mi ?

Koronavirüs salgınının neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle birçok işyerinde çalışmalar önemli ölçüde azaltıldığı veya bazı işyerlerinde çalışmalara tamamen ara verildiği için, çok sayıda işveren işçilerinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması amacıyla İŞKUR’a başvurdu.

Buna bağlı olarak şu an gündemde olan kısa çalışma ödeneğine haciz veya bloke konulup konulamayacağı yönünde sitemize çok sayıda soru gelmektedir.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenlemenin yer aldığı 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 2 nci maddesinde bu konuyla ilgili herhangi bir hüküm yer almamakla birlikte, bu maddeye istinaden çıkarılan ve uygulamanın ayrıntısını düzenleyen Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik’in 7 nci maddesinin onuncu fıkrasında;  “Kısa çalışma ödeneği nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir veya temlik edilemez.” hükmüne yer verilmiştir.

Dolayısıyla bu madde uyarınca, işçi adına İŞKUR tarafından PTT veya bankalara yatırılan kısa çalışma ödeneğine, o işçinin nafaka borcu varsa haciz konulabilir, bunun dışında işçinin borcu nedeniyle kendisi adına İŞKUR’a yatırılan işsizlik ödeneğine haciz veya bloke konulamaz. Ancak İŞKUR tarafından bankaya yatırılan işsizlik ödeneği, işçinin kendisi tarafından bir başka banka hesabına aktarılırsa o zaman durum değişir, aktarılan tutar işsizlik ödeneği olmaktan çıkar, dolayısıyla bu paraya banka haciz veya bloke koyabilir. İşsizlik maaşıyla ilgili konu ise İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Emine akbas dedi ki:

  Benim de maasimda haciz var şimdi bana kısa çalışma ödeneği yapılırsa benim hesabımdan kesilicekmi

 2. Emine akbas dedi ki:

  Veya da bunu bankadan durdurabiliyormuyum bu donemde

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere yönetmelikte kısa çalışma ödeneğinin nafaka borcu dışında haczedilemeyeceği yazıyor, eğer banka aksine işlem yaparsa İŞKUR ile görüşün.

 3. yaylagul dedi ki:

  işkur tarafından yatırılan 1214 tl. hemen banka tarafindan kesilmiş

 4. yaylagul dedi ki:

  Ne yapmam lzm. yapikredi kesmiş parayi

  1. Admin dedi ki:

   Belli bir süresi yok, ancak paranızı almak istiyorsanız bir an önce başvurmanız sizin lehinize.

  2. savaş dedi ki:

   aynı şekilde benimde paranın tamamını kesmiş garanti.Siz nasıl yol izlediniz

 5. Efe dedi ki:

  Bugun yatan işsizlik ödeneği mi hepsini banka el koymuş nereye şikayet edeyim

 6. ramazan dedi ki:

  bana 1288 lira yatmış tamamını kesmiş normalinde 4 birini kesmesi gerekmiyormu

 7. ahmetkarataş dedi ki:

  bankaların bu kanundan haberi yok sanırım, hemen bloke koyuyorlar

 8. Serap dedi ki:

  Merhaba ben gebe olduğum için 8 hafta kala rapor aldım korona virüs nedeni ile cslişmiypruz işyeri ücretsiz izne cıkardıgı için doğum parası alabiliyormuyum nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer son bir yıl içinde 90 prim gününüz varsa, rapor parası alabilirsiniz. Ücretsiz izne gönderilmiş olmanız sorun oluşturmaz, sigorta çıkışınız verilmediği sürece. (Bkz. Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları<)

 9. Neslihan Mitil dedi ki:

  Merhaba admin. Bir yıl önce eşimden ayrıldım ve yaklaşık 4 ay önce yetim ve dul maaşı için başvuruda bulundum bu süre içinde herhangi bir bilgi verilmedi posta yada SMS yoluyla fakat annemin maaşından kesintiler olmaya başladı ve muhtemelen aylığım bağlandı lakin nereden ve nasıl alacağımı bilmiyorum bilgilendirme olmadığı için bu konu da beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’i arayıp öğrenebileceğiniz gibi sgk.gov.tr internet sayfasındaki Kurumsal bölümünden ilgili müdürlüğün telefonun numarasını alıp o müdürlükten de öğrenebilirsiniz. SGK muhtemelen size posta yoluyla yazı da göndermiştir.

 10. Ali dedi ki:

  Ödeneğe başvuran işyerimiz tam gün çalıştırıp tam maaş yatırdı PTT ye yatan parayı maaşımızdan kesecekmiş buna hakkı varmıdır

  1. Admin dedi ki:

   Kastettiğiniz kısa çalışma ise çalışma süresinin en az üçte bir azaltılmış olması gerekir. İşyeri tam çalışıyor gösterdiyse sorun ondan kaynaklanmıştır.

 11. Çınar dedi ki:

  Hocam üniversitelerde çalışan kantin görevlileri ve meb deki kantin görevlilerine hala bir para yatmış değil bu konu hakkında bilgi var mı

 12. Volkan dedi ki:

  Benim maas haczim var fakat maasimdan alinmis bu duruma ne yapmam lazim

  1. Admin dedi ki:

   Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadık, Maaşına Haciz Gelen İşçinin Yapması Gerekenler başlıklı yazıya bakabilirsiniz. Eğer maaşınızda haciz vardı, buna istinaden kısa çalışma ödeneğinizden de haciz kesintisi yapıldı ise İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz.

   1. Volkan dedi ki:

    Issizlik maasi aliyorum fakat atm ye gittim maasi almak icin bugun gordum ki maas haczime yönelik iceride ki param kesilmis bununla ilgile ne yapabilirim

    1. Admin dedi ki:

     İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi ? başlıklı yazıda da belirtiğimiz üzere işsizlik maaşına nafaka borcu dışında haciz konulamaz. İŞKUR’la görüşebilirsiniz, sonuç alamazsanız bankayı BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) şikayet edebilirsiniz.

 13. Mtkose dedi ki:

  İşveren Hem devletin kısa çalışma ödeneğinden yararlanıp hem de personeli şirkete getirip çalıştıra bilirmi

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin İŞKUR’a bildirdiği kısa çalışma şekline ve süresine bağlı. Eğer işveren kısa çalışma süresince işyerinde çalışmaya tamamen ara verileceğini bildirdiyse işçiyi işyerinde çalıştıramaz. Buna karşılık sadece ayın bir kısmında işyerinde çalışma yapılmayacağını bildirdiyse, örneğin işyerinde 15 çalışılmayıp 15 çalışılacağını bildirdiyse bu durumda işçiyi ayda 15 gün işyerinde çalıştırabilir.

 14. Rabia toprak dedi ki:

  Merhaba işkur iş başı eğitiminden ise başlamak
  Nakdi yardım almaya engel midir..

 15. Ökkeş dedi ki:

  Benim bildirdigim iban numarası ndaki hesap tan para çekme işlemi yapamıyorum bankaya olan hacizli borcundan dolayı işlem yapamazsınız dediler bunkonuda ne yapmam gerek ilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Kastettiğiniz kısa çalışma ödeneği ise bu ödeneğe haciz konulamayacağı yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Banka ile görüşüp itiraz edebilirsiniz, banka dikkate almazsa İŞKUR’la görüşebilir veya BDDK’ya şikayette bulunabilirsiniz.