DOLAR 8,3206
EURO 9,7715
ALTIN 502,79
BIST 10,8430
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

İşten Çıkarma Yasağındaki Tereddütler Giderildi – Yasak 30 Haziran 2021’e Kadar Uzatılabilecek

29.07.2020
A+
A-
İşten Çıkarma Yasağındaki Tereddütler Giderildi – Yasak 30 Haziran 2021’e Kadar Uzatılabilecek

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle işverenlere işçileri işten çıkarma yasağı getirilmiş, daha sonra da Cumhurbaşkanı tarafından bu süre 1 ay daha uzatılmıştı.

Ancak işten çıkarma yasağı ile ilgili Kanun maddesinde sadece, sadece 4857 sayılı İş Kanununun 25/II. maddesinde belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler istisna tutulmuş, işverenlerin sadece bu maddede belirtilen hal ve durumların varlığı halinde işçiyi işten çıkarma hakkı tanınmıştı. (Bkz. İşten Çıkarma Yasağının Ayrıntıları Belli Oldu, Kısa Çalışma – İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Süreler Uzatıldı başlıklı yazılar)

Kanun maddesinde; işyerinin kapanması, inşaat ve ihale konusu işlerde işin sonra ermesi, belirli süreli iş akdinde sürenin dolması halinde durumun ne olacağı belirtilmediğinden, bu konuda tereddütler ortaya çıkmakta, sorunlar yaşanmakta, Kanun sadece 25/II. maddeye istinaden işçi çıkarma hakkı verdiğinden bazı işverenler bu maddeye istinaden işçiyi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları nedeniyle işten çıkarmış gibi göstermekte, bazı işverenler ise işçi istifa etmiş gibi göstermekte, yani buradaki belirsizlik işçinin aleyhine sonuçlanmakta ya da işverenleri zor durumda bırakmaktaydı.

Bu sorun 28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7252 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle kısmen de olsa çözüldü ve tereddütler ortadan kaldırıldı. İşten çıkarma yasağının yer aldığı 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesinde yapılan değişiklik ile işten çıkarma yasağının istisnaları arasına;

Belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,

İşyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi,

İlgili mevzuatına göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi,

halleri de eklendi.

Cumhurbaşkanı İşten Çıkarma Yasağının Süresini Uzatabilecek

Cumhurbaşkanı 17 Temmuz 2020 tarihinde biten işten çıkarma yasağının süresini 17 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatmıştı. Bu yeni Kanunda yer alan düzenlemeye göre de işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı tarafından her defasında en fazla üçer aylık sürelerle olmak üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Ahmet dedi ki:

    Tazminatını ödeyip işten çıkarılan işçinin tekrar işe alınması hemen olabilirmi belli bir süre geçmesi gerekir mi…?

    1. Admin dedi ki:

      Bir gün sonra bile işe alınabilir, buna engel bir mevzuat yok.