DOLAR 7,3096
EURO 8,6644
ALTIN 484,03
BIST 9,5951
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Kısa Çalışma – İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Süreler Tekrar Uzatıldı

04.08.2020
A+
A-
Kısa Çalışma – İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Süreler Tekrar Uzatıldı

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının çalışma hayatı üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek amacıyla; kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları kolaylaştırılmış, ayrıca 3 ay süreyle işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması getirilmişti.

Ancak daha sonra gerek Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebeplere bağlı kısa çalışma ödeneğinden 3 aylık yararlanma süresi, gerekse işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasıyla ilgili süreler, 30 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2706 ve 2707 sayılı Cumhurbaşkanı kararlarıyla 1 ay uzatılmıştı.

Bu süreler 31 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararları ile tekrar 1’er ay uzatıldı.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Süresi Uzatıldı

– Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında, zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla, 30 Haziran 2020 tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, 30 Haziran 2020 tarihinde kısa çalışma uygulaması devam eden işyerleri bakımından ise kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatılmıştı. Bu 1 aylık uzatma süresinden sonra başlamak üzere 2810 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 1 ay daha uzatıldı. Dolayısıyla normalde kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 3 ay iken bu süre söz konusu kararlar ile 2 ay daha uzatılarak 5 aya çıkarılmış oldu.

Ayrıca yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler başlangıçla belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kolaylıklar çerçevesinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları Koronavirüs Sürecinde İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları başlıklı yazıda, bunun dışındaki hallerde genel olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları ile kısa çalışma ödeneği konusundaki ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren yazılar İşsizlik Maaşı – Kısa Çalışma Rehberi sayfasında yer almaktadır.

İşçi Çıkarma Yasağının Süresi Uzatıldı

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, tek istisna hariç 3 ay süreyle işverenlere işten çıkarma yasağı getirilmiş, (Bkz. İşten Çıkarma Yasağının Ayrıntıları Belli Oldu başlıklı yazı) bu süre Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 ay yani 17 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. 2811 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile işten çıkarma yasağının süresi tekrar 1 ay, yani 17 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Ayrıca 7252 sayılı Kanunla bu süreyi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verildiğini daha önce belirtmiştik. (Bkz. İşten Çıkarma Yasağındaki Tereddütler Giderildi – Yasak 30 Haziran 2021’e Kadar Uzatılabilecek)

Ücretsiz İzin Uygulamasının Süresi Uzatıldı

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, işten çıkarma yasağının uygulanacağı 3 aylık süre boyunca işverenlere çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz izne ücretsiz imkanı tanınmıştı, bu süre de Cumhurbaşkanı tarafından 1 ay uzatılmıştı. İşverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme hakkının süresi tekrar 1 ay, yani 17 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Öte yandan aynı düzenleme ile bu süre zarfında ücretsiz izne gönderilecek işçilere günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanma imkanı da getirilmişti. (Bkz. Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları başlıklı yazı) Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı kararlarında nakdi ücret desteğinden yararlanma süresinin uzatıldığına dair herhangi bir hüküm yer almasa da bu uygulama söz konusu ücretsiz izin uygulamasına bağlı bir uygulama olduğundan, nakdi ücret desteğinden yararlanma süresi de uzatılmış oldu. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.