DOLAR 8,3167
EURO 9,7730
ALTIN 502,77
BIST 10,8325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma – İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Süreler Tekrar Uzatıldı

27.10.2020
A+
A-
Kısa Çalışma – İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Süreler Tekrar Uzatıldı

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının çalışma hayatı üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek amacıyla; kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları kolaylaştırılmış, ayrıca işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması getirilmişti.

Gerek kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi, gerekse işçi çıkarma (fesih) yasağı süresi ile ücretsiz izin ve nakdi ücret desteği süreleri Cumhurbaşkanı tarafından birkaç kez uzatılmıştı.

Son olarak 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan;

• 3134 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma uygulamasından ve ödeneğinden yararlanma süresi Aralık ayı sonuna (31 Aralık 2020 tarihine) kadar,

• 3135 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile de fesih (işten çıkarma) yasağının, işverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisinin, süreleri 17 Ocak 2021 tarihine kadar,

uzatıldı.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Süresi İki Ay Daha Uzatıldı

Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında, zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma uygulamasından ve çalışanlarının kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi; yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın, 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3134 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2020/Aralık ayı sonuna kadar uzatıldı.

Ayrıca yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler başlangıçla belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kolaylıklar çerçevesinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları Koronavirüs Sürecinde İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları başlıklı yazıda, bunun dışındaki hallerde genel olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları ile kısa çalışma ödeneği konusundaki ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren yazılar İşsizlik Maaşı – Kısa Çalışma Rehberi sayfasında yer almaktadır.

İşçi Çıkarma Yasağının Süresi İki Ay Uzatıldı

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, istisnalar hariç 3 ay süreyle işverenlere işten çıkarma yasağı getirilmiş, (Bkz. İşten Çıkarma Yasağının Ayrıntıları Belli Oldu başlıklı yazı) bu süre Cumhurbaşkanlığı Kararı ile daha sonra birkaç kez uzatılmıştı.

Son olarak 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3135 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile işten çıkarma yasağının süresi 17 Kasım 2020 tarihinden itibaren 2 ay daha yani 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Ayrıca 7252 sayılı Kanunla bu süreyi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verildiğini daha önce belirtmiştik. (Bkz. İşten Çıkarma Yasağındaki Tereddütler Giderildi – Yasak 30 Haziran 2021’e Kadar Uzatılabilecek)

Ücretsiz İzin Uygulamasının Süresi Uzatıldı

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, işten çıkarma yasağının uygulanacağı 3 aylık süre boyunca işverenlere çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz izne ücretsiz imkanı tanınmış, bu süre de Cumhurbaşkanı tarafından bir kaç kez uzatılmıştı. İşverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisinin süresi 17 Kasım 2020 tarihinden itibaren 2 ay, yani 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Öte yandan aynı düzenleme ile bu süre zarfında ücretsiz izne gönderilecek işçilere günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanma imkanı da getirilmişti. (Bkz. Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları başlıklı yazı) Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı kararlarında nakdi ücret desteğinden yararlanma süresinin uzatıldığına dair herhangi bir hüküm yer almasa da bu uygulama söz konusu ücretsiz izin uygulamasına bağlı bir uygulama olduğundan, nakdi ücret desteğinden yararlanma süresi de aynı şekilde iki ay daha uzatılmış oldu. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Halil Onur Erbayat dedi ki:

    Merhaba ismim Halil Onur. Çalıştığım işletme beni ücretsiz izne yolladı. Bu süre zarfında benden çalışmamı, devletten aldığım nakdi ücret desteğinin üstünü tamamlamayı teklif ettiler.(sigortasız bir şekilde aylık 1300 TL ye) Ben bunu kabul etmedim ve ücretsiz iznin devam etmesini istedim. Bundan dolayı çalıştığım pozisyonun yerine yeni bir çalışan alındığını öğrendim. Bugün de ihbar ve fesih bildirim tebligatı hazırlanmış olup tarafımca imzalamam istendi ve bende imzalamayı reddettim. 21 Eylülde de kıdem tazminatım geliyor. (4 gün geçmeden işten çıkarıp kıdem tazminatı ödemek istemiyorlar). Bu süre zarfında nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim

    1. Admin dedi ki:

      Eğer halen sigorta çıkışınızı vermedilerse ALO 170’e veya İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz. Sigorta çıkışınız verildiyse de önce adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna dilekçe vermeniz, sonuç alamazsanız ardından iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.