DOLAR 7,3096
EURO 8,6644
ALTIN 484,03
BIST 9,5951
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

İzin Yerine Ücret Uygulaması Kötüye Kullanılıyor

27.07.2020
A+
A-
İzin Yerine Ücret Uygulaması Kötüye Kullanılıyor

4857 sayılı İş Kanununun “Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti” başlıklı 59 uncu maddesinde; “İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücretin, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödeneceği hükmü yer almaktadır.

Ancak maalesef Kanunda yer alan bu hükmü, işçiye yıllık ücretli izin kullandırmak zorunda olmadığı, isterse işçiye yıllık izin kullandırmayarak işçi işten çıktığında veya çıkarıldığında kendisine kullandırılmayan izin sürelerine ait ücretleri ödeyerek bu yükümlülüğünü yerine getirebileceği şeklinde yorumlayan, değerlendiren, dolayısıyla bu kanun hükmünü yanlış yorumlayan veya kötüye kullanan işverenlere rastlanmaktadır.

Oysa Kanunun “Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi” başlıklı 54 üncü maddesinde; işçinin her hizmet yılına karşılık olan yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanacağı belirtilmiştir. Örneğin Yargıtay da bir kararında; “Yıllık izinin hangi tarihlerde kullandırılacağı işverenin yönetim hakkı kapsamında olmakla birlikte talep hakkının doğduğu yıl içerisinde izin hakkının kullandırılması gerekir.” ifadesini kullanmıştır. (22. Hukuk Dairesi – 18.03.2014 – 2013/7567 E., 2014/6472 K.) Dolayısıyla işçi her bir yıllık çalışma süresini doldurarak yıllık ücretli izne hak kazandığında, bir dahaki yıllık izin hakkının doğacağı tarihe kadar, yani bir yıllık süre içerisinde işçinin doğmuş olan o yıllık izninin kullandırılması gerekir.

Çünkü çalışanların yıllık izin hakkı dinlenme hakkı adı altında Anayasa ile güvence altına alınmış, İş Kanununun 53 üncü maddesinde de “Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.” hükmüne yer verilmiştir. İşçinin dinlenmesinin sağlanması için de yıllık iznin süresinde kullandırılması zorunludur.

Ayrıca yasal zorunluluğun ötesinde,

– Çalışanları yorgunluk ve onun beraberinde getireceği dikkatsizlik sonucu uğrayabilecekleri iş kazalarından korumak,

– İşçinin bedensel ve ruhsal olarak iyiliğinin devamını sağlamak,

– İş tatminini artırmak,

– İşçinin sosyal yaşama da katılımını sağlamak,

– İş veriminin azalmasına engel olmak,

– İşin kalitesinin düşmesini önlemek,

gibi bir çok sebeple, işçinin yıllık izin, hafta tatili ve bayram tatili haklarını ve gün içinde ara dinlenmelerini tam olarak kullanabilmesi gerekir.

Aksi halde işçinin fesih hakkı doğar. (Bkz. İzin Kullandırılmaması İşçi İçin Haklı Fesih Sebebidir)

Bazı işverenler tarafından yanlış yorumlanan veya kötüye kullanılan söz konusu 59 uncu maddedeki, iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kullandırılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretlerin işçiye ödeneceği yönündeki hüküm de aslında; yıllık ücretli izin hakkı doğduktan sonra iznin kullandırılması gereken bir yıllık süre içerisinde iznini kullanmadan işten çıkan veya çıkarılan işçinin hak kaybına uğramasını önlemek için konulmuş bir hükümdür. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.