Anasayfa / Pratik Bilgiler / SGK Prim Tarife Cetveli – İşkolu Kodu Listesi

SGK Prim Tarife Cetveli – İşkolu Kodu Listesi

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri dosyası açtırıldığında, işyerlerine verilen sicil numarasıyla birlikte işyerinin faaliyet konusu yani işyerinde yürütülen iş esas alınarak dört haneli bir işkolu kodu verilmektedir. Daha önceleri bu işkolu kodu işyerinin faaliyet konusuna göre tabi olduğu tehlike sınıf ve derecesi esas alınarak belirlenir, o işyerinde çalışanlar için kısa vadeli sigorta kolları (İş Kazası ve Meslek Hastalıkları, Hastalık, Analık Sigortası) primi de tehlike sınıf ve derecesine göre tabi olduğu oran üzerinden alınırdı.

Ancak daha sonra 6385 sayılı Kanunla 1 Eylül 2013 tarihinden geçerli olmak üzere işyerlerinden tehlike sınıf ve dercesine göre yüzde 1 ile % 6,5 arasında farklı oranlarda sigorta primi alma uygulamasına son verildi ve tüm işyerleri için prim oranı yüzde 2 olarak sabitlendi (Bkz. Sigorta Prim Oranları Sabitlendi – Herkes Aynı Oranda Prim Ödeyecek).

Dolayısıyla 1 Eylül 2013 tarihinden öncesi için 31 Mayıs 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi esas alınıyorken, söz konusu Kanun değişikliği doğrultusunda 21 Ağustos 2013 tarihinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde EK-12 İŞKOLU KODU LİSTESİ yayımlandı. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren artık işyerlerine verilecek iş kolu kodunun belirlenmesinde yeni İş Kolu Kodu Listesi esas alınıyor. Yeni listede tehlike sınıf ve derecesi ile prim oranlarına yer verilmedi.

Söz konusu Prim Tarife Cetveli ve İş Kolu Kodu listelerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

6 comments

  1. (Yunus) Meslek kodu uygulamasının getirilmesinin asıl amacı çalışanların SGK’ya gerçek mesleklerine uygun ücretten düşük gösterilmesini önlemek. Ancak şu an meslek kodlarına göre belirlenmiş bir ücret olmadığından eski meslek kodunuzdan bildirilmeniz herhangi bir kayba sebep olmaz. Ancak ilerde herhangi bir nedenle herhangi bir nedenle ücretiniz eksik ödendiği veya düşük ücretten SGK’ya bildirildiğiniz gerekçesiyle dava açarsanız, eski meslek kodundan bildirilmiş olmanız aleyhinize olabilir, işveren işyerinde eski işinizi yaptığınızı iddia edebilir.

  2. Selamlar! BIR SIRKETTE SATIŞ TEMSİLCİSİ OLARAK CALISIYORUM. NET ASGARI UCRET ARTI PIRIM UCRET ALIYORUM. ANCAK MESLEK KODU BOLUMUNDE HALEN DAHA ONCE CALISTIGIM BÖLÜM OLAN ŞOFÖR YÜK TAŞIMA GEÇİYOR. UZUN ZAMANDAN BERİ SATIŞ TEMSİLCİSİ YIM SIRKETTE. SATIŞ TEMSİLCİSİ KODU GOSTERILMEMESI NIN BENİM ACIMDAN EKSIGI ZARARI OLUR MU?

  3. (Umut) SGK’nın meslek kodu uygulaması getirmesinin amacı, çalışanların gerçek mesleklerine uygun ücret üzerinden bildirilmelerini sağlamaktır. Ancak şu an işyeri hekimleri, mühendisler dışında hemen hemen ödenmesi gereken asgari ücreti belirlenmiş meslek pek bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yönüyle bir kaybınız söz konusu olmaz. Buna karşılık ilerde mahkemeye gidecek olursanız, bu durumda mahkeme hangi işi yaptığınızı belirlemek için SGK’ya bildirilen meslek kodunu esas alabilir. Dolayısıyla en doğrusu yaptığınız işe uygun meslek koduyla bildirilmenizdir. Bunun için SGK’ya başvurup bilgi isteyebilirsiniz.
    Meslek Kodları, Kayıtdışılık ve İdari Para Cezası

  4. Merhaba, ülkemiz genelinde elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir firmada calismaktayim. Alçak gerilim ve yuksek gerilim hatlarinda ariza bakim ve onarim hizmeti vermekteyiz. Ayrıca bu işi yapabilmek için EKAT yetki belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yani yaptığımız isin gereği ağır ve tehlikeli is sınıfına girmektedir. Buna rağmen sgk meslek kodunun Elektrikçi olarak bildirilmesi dogrumudur. Elektrik bakım teknisyeni olması gerekmezmi. Yanlış beyan edilen meslek kodundan dolayı işçinin hak kaybı varmıdır. Tesekkurler

  5. (serkan kızılkaya) Lütfen ihmal etmeyin, bu şikayetinizi linki verilen sayfadan iletin. http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim

  6. serkan kızılkaya

    8332.03 meslek koduyla tır çekici şoförü olarak çalışıyorum işveren 2400 tl net ücret ödemesine rağmen sgk ya asgari ücret bildirmektedir devletten vergi ve bizimde geleceğimizi çalıyor agi ödemiyor+devletten asgari ücret desteği alıyor lütfen bu soyguna birileri dur desin soracaksınızki neden çalışıyorsunuz piyasa hep aynı işinize gelmiyorsa çalışmayın diyorlar mecbur kalıyoruz 3 çocuk ev kira

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*