Anasayfa / Pratik Bilgiler / SGK Prim Tarife Cetveli – İşkolu Kodu Listesi

SGK Prim Tarife Cetveli – İşkolu Kodu Listesi

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri dosyası açtırıldığında, işyerlerine verilen sicil numarasıyla birlikte işyerinin faaliyet konusu yani işyerinde yürütülen iş esas alınarak dört haneli bir işkolu kodu verilmektedir. Daha önceleri bu işkolu kodu işyerinin faaliyet konusuna göre tabi olduğu tehlike sınıf ve derecesi esas alınarak belirlenir, o işyerinde çalışanlar için kısa vadeli sigorta kolları (İş Kazası ve Meslek Hastalıkları, Hastalık, Analık Sigortası) primi de tehlike sınıf ve derecesine göre tabi olduğu oran üzerinden alınırdı.

Ancak daha sonra 6385 sayılı Kanunla 1 Eylül 2013 tarihinden geçerli olmak üzere işyerlerinden tehlike sınıf ve dercesine göre yüzde 1 ile % 6,5 arasında farklı oranlarda sigorta primi alma uygulamasına son verildi ve tüm işyerleri için prim oranı yüzde 2 olarak sabitlendi (Bkz. Sigorta Prim Oranları Sabitlendi – Herkes Aynı Oranda Prim Ödeyecek).

Dolayısıyla 1 Eylül 2013 tarihinden öncesi için 31 Mayıs 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi esas alınıyorken, söz konusu Kanun değişikliği doğrultusunda 21 Ağustos 2013 tarihinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde EK-12 İŞKOLU KODU LİSTESİ yayımlandı. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren artık işyerlerine verilecek iş kolu kodunun belirlenmesinde yeni İş Kolu Kodu Listesi esas alınıyor. Yeni listede tehlike sınıf ve derecesi ile prim oranlarına yer verilmedi.

Söz konusu Prim Tarife Cetveli ve İş Kolu Kodu listelerine BURADAN ulaşabilirsiniz.