Anasayfa / Soru - Cevap / İşveren İşçinin Ücretinden Kesinti Yapabilir mi ?

İşveren İşçinin Ücretinden Kesinti Yapabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşveren işçinin ücretinden istediği gibi kesinti yapamaz, işçinin ücretinde indirim yapamaz. Hangi durumlarda işçinin ücretinden kesinti yapılabileceği 4857 sayılı İş Kanunun Ücret kesme cezası başlıklı 38 inci maddesinde belirtilmiştir.

İşverenler tarafından işçi ücretlerinden sigorta primi, gelir vergisi, damga vergisi gibi bazı yasal kesintiler yapılmaktadır (Bkz. İşçi Ücretlerinden Hangi Yasal Kesintiler Yapılır ?). Ancak burada bahsettiğimiz bu kesintiler değildir. Bunlar dışında işveren tarafından işçinin ücretin kesinti yapılamayacağıdır.

Bu konu 4857 sayılı İş Kanunun 38 inci maddesinde düzenlenmiştir. Öncelikle yukarıda belirtilen yasal kesintilerden başka, işveren toplu sözleşme veya işçiyle arasında yaptığı sözleşmede gösterilenler dışında işçi ücretinden kesinti yapamaz, ücretten kesme cezası uygulayamaz. Eğer sözleşmede ücretten kesinti yapma konusu düzenlenmişse işveren ücret kesintisi yapabilir.

Sözleşmede yer alsa bile bu şekilde yapılacak kesinti bir ayda iki gündelikten yani işçinin iki günlük ücretinden fazla olamaz. Ayrıca işverenin herhangi kesinti yapması halinde bu kesintiyi sebepleriyle beraber işçiye derhal bildirmesi gerekir. Yani kesintinin işçinin verdiği bir zarar karşılığı olması gerekir.

Aynı şekilde işveren belirtilen şartlara uygun olarak işçiden kestiği ücreti kendi kullanamaz. Bu parayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün web sitesinde (http://www.cgm.gov.tr/) belirtilen banka hesabına kesinti tarihinden itibaren bir ay içerisinde yatırması gerekir. Banka hesabında biriken bu paranın ne şekilde değerlendirileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği bir kurul tarafından belirlenir ve söz konusu para belirlenen projelerde kullanılır. Konuya ilişkin ayrıntılı düzenleme İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurula İlişkin Yönetmelik’te yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)