Anasayfa / Bağkur / Kimler Prim Borcunu Sildirerek Erken Emekli Olabilecek ?

Kimler Prim Borcunu Sildirerek Erken Emekli Olabilecek ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bağ-Kur sigortalıları ile Tarım Bağ-Kur sigortalılarından 2015/Nisan ayı sonu itibariyle 12 ay ve daha süreye ilişkin prim borcu bulunanların borçlarının silineceğini daha önce 6645 Sayılı Kanunun Bağkur’lularla İlgili Düzenlemeleri, Bağ-Kur Borçlarının Silinmesiyle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu başlıklı yazılarımızda belirtmiştik. Borçların bu şekilde silinmesi bazı sigortalılara erken emekli olma yolunu açtı. Bu durumdan kimlerin yararlanabileceği aşağıda belirtilmiştir.

1- Hem 4/1-a (SSK), hem de 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışması olup da SSK kapsamındaki prim gün sayısı emeklilik için yeterli olduğu halde Bağ-Kur kapsamındaki çalışmalarından dolayı borcu olan kişiler bu borcu ödemediği sürece emekli olamamaktadır. Yani bu durumdakiler SSK gün sayım bana yeter, Bağ-Kur günlerimi silin deme hakkına sahip değildir. Dolayısıyla bu durumda olup da Bağ-Kur borcunu ödeyemediği için emekli olamayan kişiler, Bağ-Kur borcu silinince SSK kapsamında emekli olabilecekler.

2- Hem 4/1-a (SSK), hem de 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışması olanlar, son yedi yıl içerisinde hangi kapsamda prim gün sayısı fazlaysa o kapsamda emekli olmaktadır. Dolayısıyla son yedi yıl içerisinde Bağ-Kur kapsamında prim gün sayısı fazla olan kişiler emeklilik yönüyle Bağ-Kur şartlarına tabi olduklarından, bunlar SSK’lılara göre daha geç emekli olmaktadır. (Bkz. Emeklilik Başvurusunda Son Yedi Yıl – 1260 Gün Uygulaması Nedir ?) Bu durumda olanlardan Bağ-Kur borcu ve bu borca bağlı Bağ-Kur hizmeti silinenlerin son yedi yıl içerisinde SSK gün sayısı fazla hale gelecek ve SSK şartlarında kolayca emekli olabilecekler.

Yukarıda belirtilen imkanlardan hak sahipleri de yararlanabilecek.

Öte yandan yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece 2015/Nisan ayı sonu itibariyle 12 ay ve daha süreye ilişkin prim borcu olanların borçlarının silineceğini, 2015/Mayıs ayı veya sonrasına ait borçlarla 12 aydan daha kısa süreli borçların bu kapsamda olmadığını, yani silinmeyeceğini bir kez daha hatırlatalım. Dolayısıyla bunlar yukarıda belirtilen erken emekli olma imkanından yararlanamayacaklar.(isvesosyalguvenlik.com)