Anasayfa / GSS / Sosyal Güvencesi Olmayanlar 50 Liraya Sağlıktan Yararlanabilecek

Sosyal Güvencesi Olmayanlar 50 Liraya Sağlıktan Yararlanabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte hayata geçen ve 1 Ocak 2012 tarihinde herkes için zorunlu hale gelen genel sağlık sigortası (GSS) uygulamasıyla asıl hedeflenen sağlık güvencesiz kimsenin kalmamasıydı.

Çünkü GSS öncesinde sigortalı veya emekli olan kişilerle bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler zaten sağlık yardımı alabiliyordu. Herhangi bir sigortası veya emekliliği olmayan, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba – eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alma imkanı da olmayan yani hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin ise sağlık güvencesi de yoktu. Bunlardan bir kısmı yeşil kart kapsamında az çok sağlıktan yararlanabiliyordu. Kalanı ise bu konuda büyük sorun yaşıyordu.

Genel sağlık sigortası uygulaması herkes için zorunlu hale getirilerek bu sorunun ortadan kalkması amaçlanmıştı. Ancak bu amaca tam olarak ulaşılamadı, hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için SGK tarafından re’sen (otomatik olarak) GSS kapsamına alınanların ise bir kısmı bundan haberdar olmadığından, bir kısmı ise primlerini düzenli ödemediğinden sağlıktan yararlanamadı, halen de yararlanamıyor. Bu kapsamdakiler için birkaç kez borç yapılandırma, silme imkanları getirildi ancak sorun halen çözülemedi.

Problemlerin bir kısmı da gelir testi uygulamasından kaynaklanıyor. Ayrıca şu anki uygulamaya göre, gelir testi sonucuna göre kişiler üç ayrı kategoride GSS primi ödüyor. (Bkz. 2016 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları) Yani sistem karmaşık.

Genel sağlık sigortası konusunda bazı düzenlemeler yapılması ve sistemin herkes için işler hale gelmesi konusunda bir süredir çalışmalar yapılıyor. Bu konuya daha önce Genel Sağlık Sigortasıyla İlgili Önemli Düzenlemeler Yapılacak, GSS Gelir Testi Uygulaması Kaldırılıyor mu ? başlıklı yazılarımızda değinmiştik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’da konuya ilişkin olarak en son yaptığı açıklamada, yapılacak yeni düzenlemeyle gelir testi sonucuna göre üç ayrı tutarda prim ödeme uygulamasına son verileceğini, GSS priminin herkes için aylık 50 lira olacağını belirtti. Dolayısıyla söz konusu düzenleme hayata geçerse, gelir durumu ne olursa olsun herkes aylık 50 lira prim ödeyerek GSS’den yararlanabilecek. Tabii aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar ise şu an olduğu gibi prim ödemeden GSS’den yararlanmaya devam edecek. Tabii Bakanın bu açıklaması sadece GSS’ye tabi olanlar için geçerli. (isvesosyalguvenlik.com)