DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
İstanbul
6°C
Kar Yağışlı
Paz 3°C
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Covid 19 Şüphesi / Tanısı Bulunan Çalışanlarla İlgili Yapılması Gerekenler

09.12.2020
A+
A-
Covid 19 Şüphesi / Tanısı Bulunan Çalışanlarla İlgili Yapılması Gerekenler

Hastalığın işyerinde yayılmaması, diğer çalışanlara bulaşmaması için koronavirüs hastalığı (COVID 19) belirtisi / şüphesi gösteren veya test sonucu pozitif çıkmış olup kendisine COVİD-19 tanısı konulmuş olan çalışanlarla ilgili olarak alınması gereken tedbirler ve işverenlerin / işyerlerinin yapması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Koronavirüse Yakalandığından Şüphelenilen veya Testi Pozitif Çıkan Çalışanlarla İlgili Yapılması Gerekenler

• COVID-19 (koronavirüs) hastalık şüphesi bulunan çalışan maske takmak suretiyle işyeri sağlık personeline gitmeli ve işyeri hekimi tarafından değerlendirilmesi yapılmalıdır. Koronavirüs hastalığının belirtileri, koronavirüs hastalığı ile mevsimsel grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjilerin belirtileri arasındaki benzerlik ve farklılıklar Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan tabloda belirtilmiş olup, Bakanlığın hazırlamış olduğu COVID-19 – Grip – Soğuk Algınlığı ve Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri Arasındaki Farklar tablosuna BURADAN ulaşabilirsiniz.

• İşyeri hekimi tarafından, çalışanın COVID-19’a yakalandığından şüphelenilmesi halinde, daha önceden belirlenen ve enfeksiyonun yayılmasını önleyecek nitelikte olan bir alanda diğer çalışanlardan izolasyonu sağlanmalı, durum işyerinde görevli iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine (iş güvenliği uzmanı vb.) ve işyeri yetkililerine bildirilmelidir. İşyeri sağlık biriminde görev yapan personelin kişisel hijyeni ve görev yapılan fiziki mekanın dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmelidir.

• İşyeri hekiminin veya işyeri sağlık personelinin bulunmadığı durumlarda, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 (SABİM) aranarak yetkilinin vereceği talimatlara göre hareket edilmeli, ilgili – yetkili kurum/kurumlar tarafından belirtilen önlemler yerine getirilmelidir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre, çalışanlara COVID-19 tanısını işyeri hekimi koyamayacağından, zaten kesin tanı için test ve tetkik gerektiğinden, dolayısıyla COVID-19 tanısı Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği hastaneler tarafından konulduğundan, işyeri hekiminin koronavirüs hastalığına yakalandığından şüphelendiği çalışan test ve kesin tanı konulması için yetkili hastaneye gönderilmeli, test sonucu pozitif çıkan çalışanın karantina sürecine uyması zorunlu olduğundan, bu hususa önemle dikkat edilmelidir.

• Enfekte olduğu doğrulanmış (COVID 19 testi pozitif çıkmış) çalışanın, işyerinden ayrılmadan önce temas etmiş olabileceği diğer çalışanların maske takılması sağlanarak işyeri sağlık personeline bilgi verilmeli, enfekte çalışanın temas ettiği diğer çalışanlar tespit edilerek Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi 184 aranıp yetkilinin verdiği talimatlara göre hareket edilmelidir. Bu aşamada zaten Sağlık Bakanlığına bağlı hekim ve hemşirelerden oluşan filyasyon ekibi devreye girecek, koronavirüs tanısı konulan çalışanla temaslı kişileri araştırıp, bunlardan karantinaya girmesi gerekenleri belirleyecektir

• Enfekte olduğu doğrulanmış çalışanın işyerinde çalıştığı ve temas ettiği alanlar dezenfekte edilmelidir.

COVID-19 Tanısı İle Tedavisi Yapılan Çalışanın İşe Dönüşünde Yapılması Gerekenler

Tedavisi yapılan çalışan, sağlık kuruluşu tarafından işe başlamasında sakınca bulunmadığına dair kendisine işe dönüş (iş başı) raporu verilmesi halinde bu raporu işyerine ibraz ederek ve işverenini bilgilendirerek işyerinde tekrar çalışmaya başlayabilir. İstenmesi halinde bu çalışanın işyeri hekimi tarafından sağlık muayenesinin yapılması sağlanır.

Karantinaya Alınan Çalışanlar Hekimden İstirahat Raporu – SGK’dan Rapor Parası Alabilirler

Gerek COVİD 19 tanısı konulduğu için, gerekse COVİD 19 tanısı konulan kişiyle temaslı olduğu için karantinaya girmek zorunluluğu ortaya çıkan işçi bu süre için hekimden istirahat raporu alabilir. Bu raporu muayene / test için hastaneye giden işçi gittiği hastanedeki hekimden alabileceği gibi, COVİD 19 tanısı konulan kişiyle temaslı olduğu için karantinaya girmek zorunda kalan işçi ise hastaneye gitmesine gerek kalmadan filyasyon ekibindeki hekimden alabilir. (Bkz. Filyasyon Nedeniyle İşe Gidemeyen İşçiye Rapor Parası Kolaylığı) Kamu kurumlarındaki gibi özel sektörde karantinaya giren işçi için idari izinli sayılması, dolayısıyla bu süreye ait ücretini işverenin ödeme zorunluluğu olmadığından, bu süre için istirahat raporu alan işçi, rapor başlangıç tarihinden geriye dönük bir yıl içinde en az 90 prim günü (90 gün sigortalılığı) varsa, raporun ilk iki günü hariç diğer günleri için SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alabilir.

Öte yandan mevzuata göre işyeri hekimi en fazla iki gün istirahat raporu verebildiğinden, karantina süreci için işçinin işyeri hekiminden istirahat raporu alma imkanı bulunmamaktadır.

İşçinin Koronavirüse Yakalanması İş Kazası veya Meslek Hastalığı Sayılır mı ?

SGK koronavirüse yakalanmış olmanın işçi için iş kazası veya meslek hastalığı sayılmayacağını belirtmiş olup, bu konu Koronavirüse Yakalanmak İşçi veya İşveren İçin İş Kazası Sayılır mı ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. SGK’nın bu kararını he ne kadar eleştirenler olmuşsa da koronavirüs hastalığı sadece işyerinden değil, başka yerlerden de çalışana bulaşabileceğinden, bu hastalığın nereden / kimden ve nasıl bulaştığını tespit etmek çok zor olduğundan, SGK bu yönde karar almıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. barbaros dedi ki:

  Merhaba;

  Yeğenim küçük ölçekli halı koltuk yıkama firmasında sekreter olarak çalışıyordu işveren işyerini kapatıp home ofise geçeceğinden dolayı yeğenimi işten çıkartacak fakat işçi çıkarma yasağı da bulunduğundan işsizlik maaşından muaf olacak.Yeğenimin işsizlik maaşı alma ihtimali var mı şu zor zamanlarda ihtiyacı olduğundan sormak durumunda kaldık.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşyerinin kapanması nedeniyle işçinin işten çıkarılması fesih (işçi çıkarma) yasağı kapsamına girmiyor, işyeri yeğeninizin işten çıkış kodunu 17 (İşyerinin kapanması) olarak gösterirse, yeğeniniz diğer şartları da taşıması halinde işsizlik maaşı alabilir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isci-cikarma-yasagi-kapsamina-girmeyen-sgk-isten-cikis-kodlari/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/isten-cikis-kodlarina-gore-issizlik-maasi-alinabilecek-durumlar/)

 2. Tuğba dedi ki:

  Merhaba, iş veren agi ücretini yıl sonu toplu olarak veriyor fakat yıl içerisindeki devamsızlık özel izinlerin ücretini agi ücretinden toplu kesinti yapıyor..Ayrica bu kesintiyi maaş+sgk maliyeti +yemek maliyeti olarak hesaplayarak yapıyor ve bunun yasal olduğunu ifade ediyor..böyle bir yasa var mı? Teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   AGİ Ödemesi İşverenin Cebinden Değil Devletin Kasasından Çıkıyor başlıklı yazının altına aynı konuyla ilgili olarak yazdığınız soru cevaplandırılmıştır.