DOLAR 7,8170
EURO 9,3516
ALTIN 448,80
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları

24.02.2020
A+
A-
Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları

Doğum yapan kadın sigortalı aşağıda belirtilen şartlarla geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alabilir. Bu şartları kısaca belirtmek gerekirse;

• Doğumun 32. haftasında hekimden istirahat raporu alınmış olması,

• Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması,

• Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

• 4/a (SSK) sigortalısının rapor süresince işyerinde çalışmamış olması ve sigorta çıkışının verilmemiş olması,

• 4/b (Bağ-Kur) sigortalısının genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

gerekir.

Bu şartlar ayrıntılı olarak aşağıda belirtilmiştir.

Rapor Parası Alabilecek Kadın Sigortalılar

Sadece aşağıda belirtilen sigortalı kadınlar analık hali (doğum) nedeniyle rapor parası alabilirler.

• Hizmet akdine istinaden 4/a (SSK) kapsamında bir veya birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalışanlar.

• Muhtarlık nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı olanlar.

• Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olan Bağ-Kur sigortalıları.

• Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan Bağ-Kur sigortalıları.

• Tarımsal faaliyette bulunan Tarım Bağ-Kur sigortalıları.

• Ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından ayda 10 gün veya daha fazla çalıştırılması nedeniyle Ek 9 kapsamında sigortalı olanlar.

• Konut kapıcılığı nedeniyle Ek 9 kapsamında sigortalı olanlar.

• Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde 5/a kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan hükümlü ve tutuklular.

• Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen ve 5/g kapsamında sigortalı olarak çalıştırılanlar.

Ödenecek Rapor Parasının Süresi ve Miktarı

Analık sigortası kapsamında olanlara yani yukarıda belirtilenlere, hekimin vereceği istirahate bağlı olarak doğumdan önceki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ilk 10 haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk 8 haftalık çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir.

Kadın sigortalı doğumdan önceki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreden daha önce başlayacak şekilde istirahat rapor almışsa, bu sürelerden öncesine ait rapor süresi için hastalık sigortası kapsamında rapor parası ödenir. Örneğin; 01/03/2011 tarihinde doğum öncesi istirahatine ayrılan sigortalı kadın 03/05/2011 tarihinde doğum yaparsa, doğum tarihi esas alınarak yapılan hesaplamaya göre 01/03/2011-07/03/2011 tarihleri arasındaki süre hastalık sigortası, 08/03/2011-02/05/2011 tarihleri arasındaki süre ise analık sigortası kolundan rapor parası alır. Dolayısıyla sigortalı kadının gebeliğin başladığı tarihten sonra ve doğumdan önceki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde 10 haftalık süreden önce rahatsızlığı nedeniyle sağlık hizmet sunucusu hekimleri tarafından istirahatine lüzum görülmesi halinde kendisine istirahatli kaldığı süreler için hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir

Ancak 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları hastalık sigortasına tabi olmadıklarından bunlar söz konusu doğum öncesi 8 veya 10 haftalık süreden daha öncesine ait istirahat raporları için rapor parası alamazlar.

Ödenecek rapor parasının miktarı ise Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Rapor parası sigortalı adına bankaya yatırılır. Rapor parası bankaya yatırılan sigortalının SGK’nın sisteminde kayıtlı cep telefonu numarası varsa kendisine SMS yoluyla bilgilendirme mesajı gelir. Rapor parasının yatıp yatmadığı E-Devlet SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) sayfasından Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama bölümünden yapılabilir, ALO 170’den de öğrenilebilir.

Rapor Parası Alma Şartları

Doğum yapan kadının rapor parası alabilmesi için,

• Süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması,

• Adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması,

• İstirahatli (raporlu) olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç),

• İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş yani sigorta çıkışının verilmemiş olması (sigorta çıkışı verilmiş olanların durumu aşağıda belirtilmiştir),

• Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

• 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki kadın sigortalının ayrıca genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

gerekir.

Doktordan Rapor Alınmış Olması Gerekir

Yukarıda belirtilen şartlar dışında ayrıca süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması yani hekimin istirahati sisteme girmiş olması gerekir. Bunun için de gebeliğin 32 nci haftasında hekimden rapor alınmış olması gerekir. 32 nci hafta geçtikten sonra rapor alınmış olması halinde, gecikilen süre doğum öncesi için rapor parası ödenecek süreden düşülür. Örneğin; 32 nci haftada hekime başvurarak rapor almış olan kadın sigortalıya doğum öncesi için 8 haftalık yani 56 günlük, doğum sonrası için de aynı şekilde 56 günlük rapor parası ödenir. 38 nci haftada hekime başvurarak rapor almış kadın sigortalıya ise doğum öncesi için 14 günlük, doğum sonrası için 56 günlük rapor parası ödenir, yani doğum öncesi için ödenecek rapor parasından 6 haftalık süreye ait rapor parası düşülür, dolayısıyla 32 nci hafta ile 38 nci hafta arasında kalan süreye ait rapor parası ödenmez.

Rapor Parası Alabilmek İçin Dilekçe Verilmesi Gerekmez

Analık sigortasından rapor parası ödenmesi için aranan şartlar arasında talep dilekçesi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle analık sigortası nedeniyle sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenerek SGK’nın kayıtlarına intikal eden (yani internet ortamında SGK’nın sistemine düşen veya hastane tarafından SGK’ya gönderilen) raporlar sigortalının başvurusu ve talep dilekçesi aranmaksızın ödenir.

Doğuma 3 Hafta Kalıncaya Kadar Çalışılması Hali

Sigortalı kadının, isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine, doğum öncesi çalışılan süreler eklenir. Yani doğumdan önceki 8 haftalık süre içerisinde kalan çalışılmış sürelere ait rapor parası, doğum sonrası için ödenecek 8 haftalık (56 günlük) rapor parasına eklenerek ödenir. Bu sürelerin eklenebilmesi için, kadın sigortalının doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporunun Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucusu hekimlerince düzenlenmiş olması gerekir.

Erken Doğum – Düşük – Kürtaj – Çoğul Gebelik Halleri

Sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde, doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler doğum sonrasına ilave edilir ve ilave edilen her gün için, rapor parası ödenir.

Gebeliğinin 32 nci haftasından önce doğum yapan (düşük dahil) kadın sigortalıya da analık hali nedeniyle istirahat raporu düzenlenebilir ve düşük yapılan tarih doğum tarihi kabul edilerek, erken doğum nedeni ile ödenemeyen ve doğum öncesinde sigortalı kadının istirahat etmesi gereken sürelere ait rapor paraları doğum sonrası istirahat sürelerine ilave edilerek çalışılmayan süreler için rapor parası ödenir. Daha açık bir anlatımla, gebeliğinin 32 nci haftasından önce doğum yapan kadın sigortalının doğum öncesi kullanamadığı sekiz haftalık, çoğul gebelikte ise on haftalık süre doğum sonrası süresine eklenerek, bu sürelere ait rapor parası ödenir.

Tıbbi gereklilik nedeni ile gebeliğin sonlandırılması sonucu istirahati uygun görülen sigortalı kadına analık sigortasından, tıbbi gereklilik haricinde (kürtaj vb.) istirahat verilen sigortalı kadına ise hastalık sigortasından rapor parası ödenir. Ancak hastalık sigortasından rapor parası alma hakkından 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları yararlanamaz.

90 Gün Şartının Sonradan Yerine Getirilmesi

Doğuma bağlı rapor parası ödenebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması gerektiğini belirtmiştik. Özellikle doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor almış olan kadın sigortalı, 90 gün şartını gebeliğin 32 nci haftasından önce tamamlayamamış olsa bile, bu şartı doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalıştığı sürede tamamlamış olursa, hiçbir hak kaybı yaşamadan doğum öncesi ve sonrası sürelere ait rapor parasını yukarıda Doğuma 3 Hafta Kalıncaya Kadar Çalışılması Hali başlıklı bölümde belirtildiği şekilde alabilir.

Sigorta Çıkışı Verilmiş Olanların Durumu

Doğuma bağlı istirahati (raporu) başladıktan sonra sigorta çıkışı verilmiş olan kadın sigortalı rapor parası alamaz. İstirahati (raporu) başladıktan sonra sigorta çıkışı verilmiş olan kadın sigortalının durumu Sigorta Çıkışından Sonra Rapor Parası Alınabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. İstirahatli (raporlu) işçinin işten çıkarılıp çıkarılamayacağı yani sigorta çıkışının verilip verilemeyeceği konusu ise İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Evde Gerçekleşen Doğumlarda Rapor Parası

Doğumunu erken veya süresinde sağlık hizmet sunucusu dışında (evinde) yapan kadın sigortalılara, doğum öncesine ait istirahat raporunun sağlık hizmet sunucusu hekimi tarafından düzenlenmiş olması şartıyla, doğum bilgisinin doğum raporundan veya Kimlik Paylaşım Sisteminden tespit edilmesi durumunda doğum öncesi ve sonrası için hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneğinin rapor parasının tamamı ödenir.

Doğuma Bağlı Diğer Haklar

Doğum yapan kadın sigortalı ayrıca SGK’dan emzirme ödeneği (süt parası), Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden de doğum parası alabilir.  Bu konudaki açıklamalar; Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alma Hakkından Kimler Yararlanabilir ?, Aile – Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Parası Alma Şartları başlıklı yazılarda yer almaktadır. Ayrıca doğum yapan kadın doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkından da yararlanabilir. (Bkz. Yönetmeliğe Göre Yarım Çalışma ve Kısmi Çalışma Uygulamasının Ayrıntıları) (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Burcu dedi ki:

  Merhaba, yazıda bahsi geçen iş göremezlik ödeneğine hak kazanmak için 90 günlük prim şartını 32. haftaya kadar tamamlamak mı gerekmektedir? 32.haftamda henüz 72 gün tamamlayabildim. Hak sahibi olmam için yeterli mi? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması şartı aranmaktadır.

   1. Sümeyye dedi ki:

    Admin 32. Hafta rapor aldgm zaman 85 günlük sigortalı oluyorum. Sonra devam edicek mi sigortam para alablrmym yardımcı olursanz sevnrm

    1. Admin dedi ki:

     Raporlu olduğunuz süre için işveren adınıza prim ödese bile 90 günün hesabında dikkate alınmaz, rapor başlamadan önceki sürelere ait prim günleri dikkate alınmaz.

     1. Sıddıka Kara dedi ki:

      İyi günler ben Ekim’de 32 haftaya giriyorum geriye dönük olarak 2019 dan 60 günüm var arada 3 aylık sigorta kesintim var Mart’ta 10 günlük sigortam yattı fakat pandemi sebebiyle (bu arada kreşte öğretmenlik yapıyorum) sigortalılık durumum devam etti fakat prim yatirilmadı yani ücretsiz izinli gosterildim Ağustos 30 Eylül 30 yatırıldı yani şunu sormak istiyorum 32. Haftadan itibaren mi 90 günüm olmalı doğum yaptığım günden itibaren mi 90 günlük prim olmalı

     2. Admin dedi ki:

      Doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün şartı aranmaktadır. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parasinda-90-gunu-tamamlama-sartlari/)

   2. Admin dedi ki:

    Raporun başladığı tarihte sigortalı olan ve rapor süresince sigortalılığı devam eden (yani sigorta çıkışı verilmemiş olan) işçi rapor parası alabilir. Son bir yıl içinde 90 prim günü olması şartı sırf o yıl için geçerli değildir, geriye dönük bir yıllık süre 2019 yılına ait ayları da kapsayabilir, yani sadece 2020 yılı dikkate alınmaz.

  2. Şehriban dedi ki:

   İyi günler . Şu an 34. Haftadayım. Bu 12 ay içinde 90 günlük Sigorta var ama hamilelik döneminde çalışmadım. Doğum parası alabilirmiyim? Ayrıca bu bir yıl içindeki 90 gün 2019 kasım Aralık aylarını da kapsıyor bu günlerde geçerli sayılır mı? Yoksa sadece 2020 için mi geçerli?

 2. mesut dedi ki:

  sgk iş göremezlik ödeneği için son 4 ay 120 gün şartı istediğini belirtiyor, bunun hakkında bilmediğimiz bir başka kanun mu var? (hamileler bildiğiniz üzere salgın yüzünden çalıştırılamıyor, ücretsiz izin vermek istiyoruz sgk ücretsiz izine çıkarırsanız ödeme alamaz çalışanlarınız demekte.)

  1. Admin dedi ki:

   İş göremezlik ödeneği için 120 değil, 90 gün şartı aranır. 120 gün şartı emzirme ödeneği için aranır. Doğuma bağlı geçici iş göremezlik için doğumdan önceki bir yıl için de 90 gün şartı arandığından, ücretsiz izinli işçi bu şartı tamamlamamış olursa iş göremezlik ödeneği alamaz. Konuya ilişkin düzenleme 5510 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde ve 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde yer almaktadır. Söz konusu Genelge de ücretsiz izinli işçinin durumu da örneklerle açıklanmıştır. Genelgeye bakabilirsiniz.

 3. Esmanur yavuz dedi ki:

  Meraba. 24 haftalık hamileyim korona sebebiyle is yerim kisa çalışma ödeneği 15 gün ücretsiz izin 15 gun olarak gösterdi beni. Sigortam yatmadigi icin bu durumlarda analik dogum parası alabilir miyim. 32 haftaliktan once kisa da olsa mutlaka sigortamin baslamasi gerekir mi bilginiz var mi

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız verilmediği ve doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim gününüz olduğu sürece sorun olmaz.

   1. Nur dedi ki:

    Merhaba. Ben bağkurluyum ozel bi klinikte calisiyorum. 30 haftalık hamileyim 3 ay 4 günlük bağkur param yatmış 32. Haftamda doktorumdan rapor alıp izne çıkmayı düşünüyorum. Bu devletin verdiği destekten bende yararlanabiliyor muyum bagkurlu olmama rağmen?

    1. Admin dedi ki:

     90 prim günü şartını tamamlamışsınız, eğer yukarıdaki yazıda sayılan BAĞ-KUR sigortalılarından biriyseniz, 32. haftadan itibaren rapor almanız şartıyla doğuma bağlı rapor parası alabilirsiniz. Ancak sigortalılığınızdan dolayı SGK’ya herhangi bir prim borcunuzun da olmaması gerekir.

     1. İsimsiz dedi ki:

      Merhaba şuanda özel bir şirkette part time çalışıyorum pandemi başladığı mart ayında idari izinli sayıldım hamileliğimden dolayı daha sonra Nisan ayı boyunca bütün şirket çalışmadı mayısın ortası gibi çalışılmaya başlandı bu çalışmadığımız zamanlarda 1 ay kısa çalışma ödeneği 1 ay NÜDden yararlandırıldık 29. Haftada yine hamileliğimden dolayı mazeret izinli ve değişik izinler şeklinde çalıştırılmadım 32. Haftada doğum öncesi raporumu başlattım. Raporum başladığı tarihte 83 gün sigortalı görürünüyorum. Benim öğrenmek istediğim kısa çalışma ödeneği ve Nüd lü olduğum günler benim insiyatifimde olmayan şeylerdi bu durumda rapor parası alabilirmiyim

     2. Admin dedi ki:

      Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği ödenen süreler için kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmemiş olduğundan bu süreler dikkate alınmaz, eğer doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gününüz olmayınca da rapor parası alamazsınız.

  2. Hülya dedi ki:

   Merhaba. 32 haftamda özel Bi hastaneden rapor aldım ama doğumu devlet hastanesinde yapmayı düşünüyorum. Rapor parasını yine de alabilir miyim

   1. Admin dedi ki:

    Doğumu farklı bir hastanede yapmanız rapor parasını etkilemez.

 4. Şennur Yavuz dedi ki:

  Merhaba
  32 haftalik hamileyim .20 nisanda kisa çalisma ödenegine gectik haftalik 15 saat caliyoruz. Geriye kalan 30 saati iskur ödüyor bu durumda brüt maasimiz düsmüs oluyor. Analik rapor parasi hesaplanirken son 3 aylik brüt maas üzerinden hesaplandigi yaziyor. Bu durumda bizim rapor paramiz hak kaybina ugrayip eksikmi yatacak . Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   5510 sayılı Kanununun 17 nci maddesinde; “İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç; iş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde 80 inci maddeye göre hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.” hükmü yer almaktadır.
   Dolayısıyla kısa çalışma uygulaması nedeniyle işveren söz konusu aylar için sizi SGK’ya 30 günden az bildirecek olsa da eğer rapor parasının hesaplanmasında esas alınacak aylar içerisine bu aylar girerse, o aylar için adınıza SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazanç yine o aylar için SGK’ya bildirilmiş olan çalışma gün sayısına bölünüp ortalaması alınacağından, söz konusu aylar için 30 günden az bildirilmiş olmanız herhangi bir hak kaybına yol açmaz.

 5. Kübra dedi ki:

  Merhaba 35+1 haftamda çalışamaz alarak 13 Martta izne çıktım. 18 Nisanda doğum yaptım rapor paramı ne zaman alabilirim.??

  ..
  Bu arada ayda 12 gün kısmi çalışanım ( aile danışmanıyım haftada 3 gün anaokulunda çalışıyorum) sigortamda son 3 ay sigorta ödeneğim 2488 tl ( tam maaş ) ama ondan önceki aylar 1023 tl görünüyor. Son 3 ayım mı hesaplanır? Böyle bir durumda 3 gün için tam asgari ücret alıyormuşum gibi olduğundan doğum paramda artış olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki son üç ayın prime esas kazancına bakılır. Ayrıca prime esas kazanç gün sayısına bölünerek günlük kazanç bulunup buna göre hesaplama yapılacağı için 30 gün yerine 12 gün bildirilmiş olmanız da sorun olmaz, o aylar için SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazançlarınız 30’a değil 12’ye bölünür. Rapor paranızı ne zaman alabileceğinizi ALO 170’den sorabilirsiniz. Belki PTT’ye yatmış da olabilir, e-Devlet SGK sayfasından geçici iş göremezlik ödeneği sorgulama kısmından da bakabilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  Doğum raporu aldım ama çıkışımi verdiler doğum raporu almama9 gün kala çıkışımi verdiler doğum rapor parası alabilirmiyim SSK iş yerinin raporu göndermesi gerektiğini söyledi

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın Yönetmelik değişikliğinden sonraki uygulamasına göre sigorta çıkışı verilenler çıkış tarihinden sonrası için en fazla 9 gün süreyle rapor parası alabiliyor, ancak yine de SGK ile veya ALO 170 ile görüşün isterseniz. (Bkz. Sigorta Çıkışından Sonra Rapor Parası Alınabilir mi ?) Öte yandan işyeri çıkışınızı ne zaman verdi bilmiyoruz ancak istisnai tek durum hariç şu an işten çıkarma yani sigorta çıkışı verme yasağı var.

 7. Ali erdoğan dedi ki:

  Merhabalar kızım özel kolejde öğretmen 30 haftalık hamile iken doktorların mecbur sezeryanla erken doğum yaptırdılar 8 mayısta doğdu 14 mayısta öldü hem doğum hem ölüm raporu mevcut kızım doğum ve ölüm raporunu işyerine verdi doğum parası alabilirmi veya çocuk kısa zamanda öldüğü için doğum raporu geçersiz olurmu doğum parası alırsa çocuk öldüğü için ödenen miktar geri tahsil edlirmi teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın konuya ilişkin 2016/21 sayılı Genelgesinde yer alan hükümler doğrultusunda yazılmış olan yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması halinde doğuma bağlı rapor parası ödendiğine göre, çocuğun daha sonra ölmüş olması da rapor parası almaya engel değildir. Çocuğun yaşamış olması şartı sadece doğum borçlanması açısından geçerlidir. Diğer sorunuzun cevabı yukarıdaki yazının “Erken Doğum – Düşük – Kürtaj – Çoğul Gebelik Halleri” başlıklı bölümünde yer almaktadır.

 8. Kamile dedi ki:

  Mrhb rapor parası ne zamandan beri veriliyor hastanede sağlık çalışanıyım kurumuma sordum bu para ile ilgili bilgileri yok. Anladığım kadarı ile bi başvuru yapmam gerekmiyor değil mi?

 9. Zeynep Akdemir Görmez dedi ki:

  Merhaba 34 haftalık hamileyim doğum iznine ayrılacağım sgk girişim 24.03.2020 doğum iznine ayrıldığımda sağlık sigortam devam eder mi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işyerinin doğum izniniz (istirahat raporu) süresince sigorta çıkışınızı vermemesi gerekir, sadece izinli olduğunuz aylar için 0 gün ve kazanç üzerinden sizi SGK’ya bildirirler ve adınıza prim ödemezler, yani işyeriyle ilgili bir durum.

 10. Ülkü dedi ki:

  Hamileligimin 19.haftasinda isten cikisim verilcek dogum parasi alabilirmiyim 130 gun sigortam var

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız verilirse rapor parası alamazsınız.

 11. Engin dedi ki:

  Eşim gebeliğinin son aylarındayken corona sebebiyle işyeri kapatıldı virüsten dolayı kısa çalışma ödeneği alıyor doktordan aldığı doğum raporu ile bu süreçte herhangi bir rapor ödemesi yapılır mı eşime

  1. Admin dedi ki:

   Prim gün sayısı tutuyorsa yani istirahatin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde 90 prim günü varsa rapor parası alabilir, ancak rapor parası aldığı günler için kısa çalışma ödeneği alamaz. (Bkz. Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?)

 12. Gizem dedi ki:

  Merhabalar. 24 haftalık hamileyim. 2,5 yıldır aynı firmada çalışıyorum. 1 temmuz itibari ile kısa çalışma ödeneği bitiyor ve de çalıştığım firma beni ücretsiz izine çıkartıyor. Firma beni ücretsiz izine çıkarmadan önce, 32. Haftaya kadar doktorumla anlaşıp sağlık raporu kullanabilir miyim? Raporlu olduğum süreç içerisinde firmanın ücretsiz izin basvurusu onaylanır ise ücretsiz izinde mi sayılırım yoksa doktor raporum devam mı eder? Yani ücretsiz izin ödeneği mi alırım yoksa rapor parası mı alırım? Ayrıca bu süreçte doğum parası ödeneği firmanın yatırdığı son maaş üzerinden mi hesaplanır? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Ücretsiz izin süresinde işçinin rapor alması halinde nakdi ücret desteği mi yoksa istirahat (rapor) parası mı ödeneceği konusunda mevzuatta bir hüküm yok, çünkü bu nakdi ücret desteği mevzuatta düzenlenmemiş, sadece bu pandemi sürecine has olarak getirilen bir ödeme. Mevzuata göre kısa çalışma ödeneği ödenen süre zarfında işçi, istirahat raporu alırsa raporlu süre için kısa çalışma ödeneği ödenmiyor, sadece rapor parası ödeniyor. Nakdi ücret desteğinde de aynı uygulama geçerli olabilir.
   Doğuma bağlı ödenecek rapor parasının hesabında, doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki SGK’ya prime esas kazanç bildirilen son üç ayın ortalaması alınır.

 13. ELİF dedi ki:

  Merhaba 20 haftalık hamileyim iş yerimde sıkıntılar yaşıyorum istifa etme kararı aldım doğuma 3 ay kala tekrar işe girsem doğum parası alabilir miyim yada doğuma 1 ay kala işe başlasam alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Doğum parası yani doğuma bağlı istirahat nedeniyle rapor parası alabilmek için 32. haftada hekimden istirahat raporu almış olma şartı yanında doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 prim günü ve sigorta çıkışının verilmemiş olması şartları aranmaktadır. Bu şartlar tuttuğu sürece bir başka işyerinde işe girmeniz rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

 14. Nida dedi ki:

  Merhabalar özel bir şirkette çalışıyorum doğum rapor parasını doğumdan sonra her ay alma şansım var mı yoksa toplu bir şekilde mi alacağım

 15. Esma dedi ki:

  Şu anda 37 haftalik hamileyim 7 7 sinde çalışamaz raporu aldım ve isyerim açilmadi pandemi dolasıyla 3 ay kısa ödenek aldım haziran in 19 na kadar 19 dan sonra kısa ödeme gemi yoksa ücretsiz izin mi gösterecekler bilmiyorum ama ben analık raporunu hak kazanirmiyim ücretsiz gozukurseniz alamazsınız diyorlar bir günde olsa sigortanız aktif olması gerekir dediler şimdiden Tsk ler

 16. Elif dedi ki:

  Prim gün sayım yeterli ücretli öğretmen olduğum i cin 19 haziranda çıkışım yapıldı sigorta aktif görünüyo doğum parasından yararlanabilir miyim 32.haftama 1 ay var

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, rapor parası alabilmek için sigortalılığın devam ediyor olması gerekir, sigorta çıkışı verildikten sonrası için rapor parası ödenmez.

   1. Elif dedi ki:

    Bir aylığına bir işe girsem sonra rapor alsam bi sorun çıkar mi

    1. Admin dedi ki:

     Sigortalılığınız devam ettiği yani rapor aldıktan sonra işveren sigorta çıkışınızı vermediği sürece sorun çıkmaz.

 17. metehan dedi ki:

  Eşim 23 haftalık hamile işten ayrılmak istiyor. işten istifa edip son bir ay başka bir işe giriş yapılırsa hak sahibi olurmu. 90 gün şartını şuan sağlıyor ve son üç aya bakıldığı için aradaki boş zaman nasıl değerlendirilir

  1. Admin dedi ki:

   Aradaki boşluğun bir önemi yok, önemli olan 90 gün şartının yerine gelmiş olması ve raporlu olduğu günler için eşinizin sigortasının devam ediyor olması. Çünkü rapor devam ediyor olsa bile sigorta çıkışı verildikten sonra rapor parası ödenmez.

   1. Eda dedi ki:

    28. Haftamdayım ve 1 yıl içinde 90 gün primim var. Ancak 30 haziran itibariyle iş yerim sözleşmem bittiği için çıkışı verdi. Yenileme yapmıcaklarını söylediler. 13.07.2020 tarihi itibariyle yeniden sigorta girişim yapılsa ve 04.08.2020 tarihinde 32. Hafta çalışamaz raporu alsam sigortalılığımda devam ettiği takdirde doğum rapor parası alabilir miyim?

    1. Admin dedi ki:

     İstirahat raporunuzun başladığı tarihte sigortalı olmanız ve rapor süresince de sigortalılığınızın devam etmesi halinde rapor parası alabilirsiniz.

 18. AYŞE dedi ki:

  Bagkurluyum 32. Hafta raporumu aldım ancak prim borcum var ve pandemiden dolayı erteleme kapsamında dogum sonrası raporum ile başvuru yapicam ama odeme de sıkıntı çıkar mi alabilir miyim bilgilendirir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   Prim borcunuz sadece pandemi nedeniyle prim ödemesi ertelenen aylara aitse ve erteleme süresi geçmemişse bu durum rapor parası almanıza engel olmaz. Çünkü ödeme tarihi yani vadesi geçmiş borç olmaması gerekir.

 19. Havva dedi ki:

  Havva 07.10.2019 tarihinde sigortali olarak ise basladim 25.03.2020 tarihinde salgin nedeniyle 17.07.2020 tarihine kadar ucretsiz izne cikarildm bu surede primim yatmadi 29.haftamdayim 32.haftamda rapor alirsam rapor parami alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Rapor aldığınız tarihte ücretsiz izin devam ediyorsa rapor parası alamazsınız. Ancak ücretsiz izin sona ermiş olursa ve doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim günü şartı da yerine gelmiş olursa rapor parası alabilirsiniz.

   1. Havva dedi ki:

    Ucretsiz iznim bittikten sonra bir hafta calişsam rapor parasi almam icin yeterli olurmu

    1. Admin dedi ki:

     Bir hafta değil 1 gün bile çalışmış olmanız yeterli olur, ancak bu arada son 1 yıl içinde en az 90 prim gün sayısı şartının da tutuyor olması gerekir. Bir diğer husus ücretsiz izin sonrası işyerinde çalışmaya başladığınızı gösteren yani işe başladığınız günün içerisinde yer aldığı aylık prim ve hizmet belgesinin de işyeri tarafından SGK’ya verilmiş olması gerekir. Çünkü SGK ücretsiz izninizin sona erdiğini ve işyerinde çalışmaya başladığınız ancak prim belgesinden anlayabilir.

     1. Havva dedi ki:

      Zaten benim 07.10.2019 tarihinden ucretsiz izne ciktigim 25 .03.2020 tarihine kadar sigortali oldugum 170 prim gunum var yeterli degilmi bu arada kusura bakmayin surekli sordugum icin ama merak ettigimden soruyorum

     2. Admin dedi ki:

      Burada problem prim günü eksikliğinden kaynaklanmıyor, doğuma bağlı raporlarda ücretsiz izin halinde işveren tarafından SGK’ya en son kazanç bildirilen günü takip eden 10 uncu gün kişinin sigortalılığı sonra ermiş sayılıyor ve o tarihten sonrası için rapor parası ödenmiyor. Size de bu nedenle rapor parası ödenmiyor / ödenmeyecek olabilir.

 20. Havva dedi ki:

  Zaten benim 07.10.2019 tarihinden ucretsiz izne ciktigim 25 .03.2020 tarihine kadar sigortali oldugum 170 prim gunum var yeterli degilmi bu arada kusura bakmayin surekli sordugum icin ama merak ettigimden soruyorum

 21. Aslı dedi ki:

  24 haftalık gebeyim ücretli öğretmenim. Diger bebeğim 1 yasına gelinceye kadar çalışmadım. Tam işe başladım 70 gün SSK m yattı sonra korona virüs cıktı dersler iptal olunca çalışamadım. Smdi bir iki ay bir yerde calısıp 90 günü tamamlayıp dogum iznine çıksam bu para nasıl hesaplanacak? Yani 2 ay asgari ücret alıp izin alsam? Cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Doğuma bağlı rapor parasında önemli olan doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim gününün olması. Rapor parası da doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki prim ödemesi (SGK ya gün ve kazanç bildirimi yapılmış) olan son üç aydaki prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanır.

 22. Gizem dedi ki:

  32 haftalik hamileyim ve henuz 65 günum var doğum parasını tam olarak alabilmem icin 1 ay daha işe gitmelimiyim yoksa izine ayrilsam da hakkımı alabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 günü doldurmanız gerekir, eğer doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğinize doktor raporu alabilirseniz, o zaman çalışmaya devam edip 90 günü tamamlayabilirsiniz, 32. haftadan sonraki çalıştığınız süreler doğum sonrası süreler doğum sonrası 8 haftaya eklenir yani doğumdan sonra 8 haftadan fazla istirahatli kalırsınız ve yine rapor parasını alabilirsiniz.

   1. Gizem dedi ki:

    Yaa cok tesekkur ederim cevabiniz icin 🤎

    1. Şeyma dedi ki:

     Merhaba ben sözleşmeli öğretmendim temmuz 18de doğum yaptım eylül 15te kadrolu maaş almaya başladım. 37. Haftaya kadar çalışıp 38. Haftada doğum yaptım. 871 lira bir haftalık doğum öncesi analık parası ve emzirme parası aldım doğumdan sonra ne kadar para alacağım bir de bu süre içinde maaşımdan sadece 1 Ay 3040 lira kesinti oldu diğerleri hep tam yattı bu süre içinde sözleşmeli den kadroluya geçtiğim için durum biraz karıştı beni aydınlatabilir misiniz

     1. Admin dedi ki:

      Normalde doğum öncesi için 8, doğum sonrası için 8 haftalık rapor parası ödenir, dolayısıyla doğum sonrası için 8 haftalık rapor parası alırsınız, erken doğum olduysa belki doğum sonrası 8 haftalık süreye ekleme yapılabilir.

 23. kamile dedi ki:

  mrhb 7 ay oldu doğum yapalı süt parası ve cocuk parasını doğum raporuyla başvuru yapabiliyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru yapabilirsiniz, 7 ay geçmiş olması buna engel değil. Ancak doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. SGK sadece emzirme ödeneği (süt parası) ile ilgilenir.

 24. Çakır dedi ki:

  Merhaba,

  32 haftalık hamileyim. Ucretli öğretmenliklten 90 günüm var ancak şu an sigortam yok. Şu an herhangi bir ise girsem 1 gün çalışıp doktor dan iş göremez raporu alsam. Muteakiben isyeri de beni prim odememek icin ucretsiz izne ayirsa bu odenekten faydalanabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki ve sonraki 8’er haftalık dönemde ücretsiz izinli gösterilmeniz halinde rapor parası alamazsınız, sadece doğum sonrası 8 hafta bittikten sonraki 6 aylık ücretsiz izin döneminde alınan raporlar için rapor parası ödenir. (Bkz. Ücretsiz İzinli Olan – Çalışmayan İşçi Rapor Parası Alabilir mi ?)

   1. Çakır dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Aslinda benim sormak istediğim; 90 gün şartımi doldurduğum için harhangi bir yerde sigortalı olarak işe girip, en az 1 gün dahi olsa sigorta primim yatirildiktan sonra doğum raporu alimima muteakip devaminda isveren tarafından sigorta primimim yatirilmadan (0) primle dogum is görmezlikten odeneginden yararlanabilir miyim? Prosedürü bu şekilde tamamlayabilir miyiz?

    1. Gülen dedi ki:

     Merhabalar tam olarak aynı konuya net bir cevap bulamamaktan müzdaribiz sanırım. Benim de çıkışım yapıldı okuldan ve merak ettiğim 32. Haftadan önce kaç gün sigortalı çalışıyor olmam yeterli olur? Herkesten farklı cevaplar geliyor 1 ay diyen var 15 gün diyen var 10 gün diyen…. bunun net bi cevabı yok mu

     1. Admin dedi ki:

      Burada 32. haftaya bakılmaz, doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün olup olmadığına bakılır. Ayrıca sigorta çıkışı verildiyse zaten rapor parası ödenmez. Eğer kadın işçi 32. haftada rapor aldı ve raporu başladı ardından sigorta çıkışı verildiyse, 32. haftadan itibaren sigorta çıkışını verildiği tarihi takip eden 10 uncu güne kadar olan tarih aralığı için rapor parası alabilir sadece.

 25. Ayda dedi ki:

  Merhaba haziran 13 te dogum yaptim.dogum parami hemen alabiliyormuyum.yoksa 90 gunu beklememmi gerekiyor.dogum yapmama ragmen neden kisa odenek yatmis olabilir

 26. Semrs dedi ki:

  Merhaba ben ssklı çalışanım 32 haftalık hamileyken doktora gittim 36 haftalık olana kadar çalışabileceğini söyledim doktor işyeri çalışabilir raporu istemediyse gerek yok sıkıntı olmaz dedi çalışabilir raporu almadım 36 haftalık raporunu aldım kullanmadıgım 4 haftayı doğumdan sonra kullanabilir miyim.teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Konuya ilişkin olarak 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde aynen; “Sigortalı kadının, isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine, doğum öncesi çalışılan süreler eklenecektir. Bu sürelerin eklenebilmesi için doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporu Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucusu hekimlerince düzenlenecektir.” hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla 32. haftadan sonra çalışabileceğinize dair doktor raporu olmadan SGK 32 ile 36. hafta arasındaki süreyi doğum sonrasına ekler mi bilemeyiz. Bu arada hekim size rapor vermemiş olsa bile belki SGK MEDULA sistemine bu konuda açıklama girmiş olabilir.

 27. Erdi dedi ki:

  Eşim bir yılda doksan günü var fakat kovid sürecinde belirli süreli iş sözleşmesi sona erdi hamileydi şimdi hamileliğin altıncı ayında Kasım da doğum var Ekim’de bir iş imkanı var ozaman doğum rapor parası alabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Raporun başladığı tarihte eşiniz sigortalı olur ve sonrasında da sigortalılığı devam eder yani sigorta çıkışı verilmemiş olursa alabilir.

   1. Erdi dedi ki:

    Teşekkürler peki rapor tarihinde sigorta var rapor bittiğinde işveren çıkarır sa hak eder mi ki

 28. Efe dedi ki:

  Merhaba admin eşim 26 haftalık hamile Nisan sonunda onbir aylık iş sözleşmesi bitti , Nisan dan bu yana kovidden dolayı iş imkanı olmadı Eylül de şimdi ise başlama durumu olcak iki aylık bir iş 32 hafta çalışamaz alırsa doğum rapor parası alabilir mi doğumdan sonra rapor bittiğinde işletme işten çıkarırsa bir aksilik olurmu ne yapmamız lazım tesekkurler

 29. Funda dedi ki:

  Merhaba dogum gerceklestikten sonra 8 haftalik izin icin hastaneden yeniden mi rapor alinmasi gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, 32. haftada raporun alınmış olması yeterli, yani bir kez rapor alınıyor, doğum sonrası 8 hafta için ayrı rapora gerek yok.

 30. Sacide dedi ki:

  Merhaba 4 aylik hamileyim daha önce sigortam yok şuan işe baslasam doguma kadar çalissam dogum ücreti alabilirmiyim yoksa girisimin hamilelikten öncemi olmasi gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önce en az 90 gün sigortalılık (prim günü) şartını doldurursanız olur.

 31. Hale dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben 3 mayista dogum yaptim 21 nisan 1 mayisa kadr ki is goremezlik rapor parami aldim dogum oncesi fakat dogm sonrasi rapor parami hala almadim 10 ağustosta da dogum iznim bitti sizce 102 gunluk dogm sonrasi param ne zaman yatr sizce

 32. Ercan dedi ki:

  Selam eşim 20 haftalık hamile sigortalı işe başladı dogum izni parası alabilirmiyi z ve başvuru için hangi kuruma gitmeliyiz

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalılığı devam ettiği ve doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 prim günü olduğu takdirde hamileliğin 32. haftasından itibaren alacağı 8 + 8 haftalık rapora ait rapor parasını alabilir.

 33. ASEL dedi ki:

  Hamileliğimin 36. Haftasindayim. 1 yil içinde 90 günüm var ama 3 aydir çalışmıyorum. Bu hafta Yeni bir işe giriş yapıyorum. Dogumdan önce kalan 4 hafta doğum sonrasi 8 hafta Is goremezlik odeneginden yararlanabilmem için önce çalışabilir sonrasında is göremez raporunu ne zaman almaliyim? Cevabınız için simdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Şu an istirahatli olmadığınıza göre çalışabilir raporu almanız gerek yok. Çalışabilir raporunu istirahat sonrası kontrol yazılan kişilerin alması gerekir. Eğer hamileliğe 3 hafta kalan kadar çalışabileceğine dair raporu kastediyorsanız o raporu işe başlayınca hemen alabilirsiniz.

 34. Fikriye dedi ki:

  Tüm şartları sağlamaktayım. Geçtiğimiz gün doğumum gerçekleşti. Merak ettiğim konu iş verenim biraz vurdumduymazdır. İş verenimin durumumu bir yere bildirmesi yada bildirme süresi gibi durumlar nedir? Kendisini uyarıp takip etmek isterim. Sırf kendisi üzerine düşeni yapmadı diye sıkıntıya düşmek istemem. Bir diğer merak ettiğim ise şuan bir iş teklifi aldım bir ay sonrası için. Part time iş. Sigorta girişi yaparlarsa doğum rapor paramı alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Şu anki işvereninizin tek dikkat edeceği, istirahatli olduğunuz sürede işyerinde çalışmadığınıza dair SGK’ya yapılacak bildirimdir. Yeni işyerinde sigorta girişi yapılması rapor parası açısından sorun olmaz, ancak rapor süresinde işyerinde çalışacaksanız o zaman rapor parası alamazsınız.

 35. Bulut ÖNEM dedi ki:

  Merhaba,
  Doğum raporu parası (Analık iş göremezlik ödeneği) için sorum şu;
  Eşi 14 haftalık hamile, ücretsiz izne ayrılması halinde 32. haftada rapor alır ise doğum raporu parası alabilir mi?
  (90 gün prim şartını sağlıyor)

  1. Admin dedi ki:

   Ücretsiz izinli işçinin hangi durumda rapor parası alabileceği https://www.isvesosyalguvenlik.com/ucretsiz-izinli-olan-calismayan-isci-rapor-parasi-alinabilir-mi/ başlıklı yazıda belirtilmiş olup, söz konusu kişi istirahatin (rapor) aldığı tarihte ücretsiz izinli olursa, 90 günü doldurmuş olsa bile rapor parası alamaz.

 36. Kübra dedi ki:

  Merhaba, aynı işyerinde 15.04.2019 Tarihinde işe başladım bu yıldan 256 gün primim var, 17.01.2020 Tarihinde askıya alındım ve tekrar 08.07.2020 Tarihinde işe geri başladım şu anda 30 haftalık hamileyim rapor parasını hak etmem için 1 seneyi doldurmam şart mı ve arada boşluklar var rapor parası almama engel olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Rapor parası için bir seneyi doldurma şartı yok, doğumun olduğu tarihten geriye doğru bir yıllık süre içerisinde en az 90 prim günü şartı var.

 37. EYLÜL dedi ki:

  Merhaba; pandemide bir süre işsiz kaldim. Hamileliğimin 37. Haftasında yeniden işe basladim. 90 gün prim sürem bulunuyor. Hemen iş goremezlik raporu almam gerekiyor mu? Işverenim hemen ayırmak istemiyor. Odenekten yararlanabilmem için en son ne zaman is goremezlik raporu almak zorundayım. Teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   Doktorunuzun izin (onay) vermesi şartıyla doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilirsiniz, bu durumda doktor onayı ile çalıştığınız bu süreler doğrum sonrası rapor süresine eklenir ve rapor parası ödenir.

 38. Sümeyye dedi ki:

  E devlette sigortam 1 ay geriden geliyor rapor aldğımda sorun olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   1 ay geriden gelmesi normaldir, doğumdan önce 90 prim günü olduktan sonra sorun olmaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/aylik-calismaya-ait-sigorta-internette-ne-zaman-gorunur/)

 39. Büşra ak dedi ki:

  Merhaba, 28haftalık hamileyim çalıştığım işyerinde kısa çalışma nedeniyle işe gitmiyorum.bu yüzden SGK primim de yatmıyor.dogum parası hesaplanırken son üç ayın ortalama brüt ücretine bakılıyor denilmişti. Son üç ay boyunca hiç SGK primim yatmasa doğum parası alabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   rapor parasına esas son 3 ay olarak, işveren tarafından SGK’ya gün ve kazanç bildirilen son 3 ay esas alınır, kısa çalışma uygulanan aylarda tamamen işyerinde faaliyete ara verilmişse, işveren sizi 0 (sıfır) gün üzerinden SGK’ya bildirilmişse o aylar dikkate alınmaz, o aylardan önceki aylar dikkate alınır.

 40. Esra dedi ki:

  32 de çalışabilir raporu almıştım ben 37 ye kadar peki şimdi 37 .haftada çalışamaz raporu almama gerek varmı yoksa sistemden direk dusuyormu bilgi verin lütfen

  1. Admin dedi ki:

   Hekim 32 de çalışabilir raporu verirken 37. haftadan itibaren sisteme istirahat girmediyse (ki böyle bir imkan var mı, sistem buna müsaade ediyor mu bilmiyoruz) tekrar hekime başvurup istirahatinizi başlatmanız gerekiyor olabilir.

 41. Amine dedi ki:

  Merhabalar 16.03.2020 tarihinde doğum iznine çıktım 08.05 tarihinde doğumun gerçekleşti.11.05 tarihinde doğum öncesi rapor parası hemen yattı,ancak doğum sonrası rapprum 06.07.2020 tarihinde bitmiş olmasına rağmen hala kontrol ettiğimde görünmüyor.Bunun sebebi nedir nereye başvuru yapmam gerekli

  1. Admin dedi ki:

   Önce Alo 170 ile görüşün, bilgi alamazsanız işyerinizin bağlı olduğu SGK Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir.

 42. Serap dedi ki:

  Merhaba benim dogum raporundan once aldigim raporlar bana dogum parasinda sıkinti olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır hiçbir sıkıntı olmaz, o raporlar hastalık sigortası kapsamına girer.

 43. Meryem dedi ki:

  32 haftalıkken çalışıyor olarak raporum var para alamıycakmıyım

  1. Admin dedi ki:

   Doktorunuzun izin vermesi şartıyla doğuma 3 hafta kalan kadar çalışıp, ondan sonra rapor alırsanız rapor parsı alabilirsiniz.

 44. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Peki bu durum için konuşursak 32.haftaya 2 hafta kala işe giriş yapıp 32.haftada rapor alırsak yine de rapor parasını alabilir miyiz?

  1. Ayşe dedi ki:

   Yani 90 günüm dolu. Ağustos sonu çıkışım verildi. 32. Haftaya 2 hafta kala girişim yapılır ve bir yere başlarsam 32.haftada rapor alabilir miyim? Bir de rapor alırsam son başladığım yere göre mi hesaplanır?

   1. Admin dedi ki:

    Son başladığınız işyerine bakılmaz, doğumdan önceki son bir yıl içerisinde adınıza yapılan sigortalı bildirimlerin hepsi dikkate alınır, hangi işyerinden bildirilmiş olursa olsun fark etmez. Bu konu https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parasinda-90-gunu-tamamlama-sartlari/ başlıklı yazıda; ” Aynı şekilde sigortalı geriye dönük bir yıl içinde birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalıştıysa, tüm işyerlerine ait prim günleri 90 günün hesabında dikkate alınır. İsteğe bağlı sigortaya ait prim günleri ise 90 günün hesabında dikkate alınmaz.” şeklinde açıklanmıştır.

 45. Tuba dedi ki:

  Pandemiden dolayı gebeliğin 30. Haftasından 35. Haftasına kadar hastaneye gitmedim 35. Hafta doğum raporu aldım o güne kadarda çalıştım doğum yapalı 2 buçuk ay oldum hala doğum paramı alamadım 8+8 şartına uymadığı için doğum paramı alamayacakmiyim yoksa böyle gecikmeler normalmi bilgilendirirseniz memnun olurum

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sigorta çıkışınız verilmedi ve son bir yıl içerisinde en az 90 prim günü şartını da tamamlamış durumdaysanız, sadece 32. haftadan 35. haftaya kadarki dönem için rapor parası ödenmez, 35. haftadan yani rapor başlangıç tarihinden sonrası için rapor parası ödenir, dolayısıyla doğum öncesi için 8 haftadan daha kısa süre için ödeme yapılır, doğum sonrası 8 hafta da aynen ödenir.

 46. Bahar çay dedi ki:

  Merhabalar, şahıs firmam var, bağkurluyum.Doğum parası alabilmek için, nasıl bir yol izlemeliyim? Doktordan imza alıp sisteme ne şekilde giriş yapacağım E-devlet üzerinden?

  1. Admin dedi ki:

   Hamileliğin 32. haftasında hekiminizin istirahat raporu vermesi gerekir, bu rapor online olarak SGK’nın sistemine de düşer. Ancak Bağ-Kur sigortalılığınız şirket ortaklığından dolayıysa rapor parası alamazsınız, şirketini yok şahıs olarak vergi mükellefi iseniz rapor parası alabilirsiniz.

   1. Bahar çay dedi ki:

    Sgk sistemine düştükten sonra e-devlet üzerinden ve çocuk doğduktan sonra başvurumu yapacağım değil mi? Şahıs firmam var ve genç girişimci olarak vergi mükellefiyetim yeni bitiyor. Sanıyorum ben rapor parası alabiliyorum? Ayrıca sormak istediğim: Bağ-Kur’lu en az ne kadar rapor parası alır? Hesaplamayı yapamadım çok karışık maalesef. Sigortalıdan düşük Olma ihtimali var Mı alacağım paranın?

    1. Admin dedi ki:

     Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 prim gününüz var ve BAĞ-KUR sigortalılığınızdan dolayı prim borcunuz da yoksa rapor parası alabilirsiniz. Başvuru için doğuma kadar beklemeniz gerekmeyebilir, bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğü ile görüşüp bilgi alabilirsiniz. Diğer sorunuzun cevabı https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parsi-gecici-is-goremezlik-odenegi-nasil-hesaplanir/ başlıklı yazıda yer almaktadır.

 47. Efe dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin eşim çalışıyor 32. Haftada çalışır raporu alırsa 37.haftaya kadar ve doğum 37 de yada önceki haftada gerçekleşir se yada 38 hafta gerçekleşirse doğum parası yine 112 günlük mu alacak yoksa düşecek mi doğum sonrası çalıştığı dönem eklenerek mi alacak bilgilendirirseniz sevinirim iyi gunler

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde aynen; “Doğumuna 8 veya çoğul gebelikte 10 hafta kaldığı ya da 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor alan kadın sigortalının erken doğum yapması nedeniyle kullanamadığı doğum öncesine ait günleri doğum sonuna ilave edilerek geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.” şeklinde açıklanmıştır. Dolayısıyla erken doğum halinde de rapor parası alınacak süreler doğum sonrasına eklenir.

 48. Ece dedi ki:

  İse daha on gün önce başladım bir yılda doksan gün var 32.hafta çalışamaz raporu aldım doğum parası hak ediş de bir sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Yeni işyerindeki işe başlama fiilen çalışmaya dayanıyorsa sorun olmaz herhalde, çünkü doğum nedeniyle rapor parası alabilmek için rapor alındığı sırada ve devamı süresince kişinin sigortalılığının devam ediyor olması şartı var, en son sigortalılığının başlangıç tarihi ile ilgili herhangi bir şart yok.

 49. Bahar çay dedi ki:

  Merhabalar, aile hekimine gittiğimde gebelik haftam 29 olmasına rağmen sistemlerinde 27. Haftada görüldüğünü söylediler. Hastaneye gittiğimde aldığım kağıtlar vs 29. Hafta görünüyor. Bu karışıklıktan dolayı 32. Haftada almam gereken raporda sorun çıkar mı? Bu problemi nasıl çözme liyim?

  1. Admin dedi ki:

   Önemli olan hastane (kadın hastalıkları ve doğum uzmanı) doktoru tarafından sistem girilen bilgilerdir, aile hekimliğine ilk gittiğinizde bilgiler yanlış girilmiş olabilir.

 50. Efe dedi ki:

  Merhabalar , eşim çalışıyor 32.haftada çalışır alsak 37 de tekrar istirahat almami mi gerekiyor. Ve çalıştık tan sonra rapor parasını yine 112 gün uzerinden mi alacak? 37 den önce çocuk olursa rapor parasi hesaplaması nasıl olur. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   37. haftada tekrar istirahat raporu alması gerekebilir, çünkü hekimin şu an vereceği rapor eşinizin 37. haftaya kadar çalışabileceğine dair bir rapor olacak. Ancak yine de hekime sormakta fayda var, onları uygulamanın içinde olduğu için daha iyi bilir. Öte yandan 32. haftadan itibarenki süreye ait rapor ödenecek günler doğum sonrası rapor ödenecek günlere eklenir, eşiniz erken doğum yaptığında da aynı durum geçerlidir.

 51. kübra dedi ki:

  Merhaba, son 1 yıl içinde 90 gün prim olması dışında son 3 aydaki yatırılan sigorta günleri önemli midir? yani doğum parası alırken son 3 ay prim ücretlerine bakılıp mı yatırılır? son aylarda 10 günlük primgünü olması doğum parasını düşürür mü?

  1. Admin dedi ki:

   10 günlük prim günü olması problem olmaz, çünkü hesaplama yapılırken günlük ortalama alınır, 10 günlük prim günü olana ayın kazancı 30’a değil 10’a bölünür.

 52. Bsr dedi ki:

  Agustos ve Eylül ayında Kısa çalışmadan yararlandim ve fiili olarak çalışmadım.32.haftada çalışabilir raporu aldım 32 ila 37.hafta arası fiili çalışmam olmadığı halde kçö den yararlanacağım bu durum doğum parası almamı etkiler mi?

 53. Ezgi dedi ki:

  33.haftaya girdim gebelik döneminde. Milli eğitim bakanlığı okulların 12 Ekim de yüzyüze eğitime geçileceğini konusunda açıklama yaptı. Pandemi döneminde 32. Haftaya kadar idari izin vardı. Sonrasında çalışabilir Raporu alıp evde 3 hafta daha ders verip. Bu zamanı doğum sonrası çocuğumu ayıracaktım. Fakat şimdi çalışabilir raporu alıp okula gitmektense istirahat raporu alıp, istirahat raporu sonrası doğum izni için doğum öncesi 8 hafta ile doğum sonrası olan 8 hafta hakkımı kullanabilirmiyim tekrar rapor alarak. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Doğum öncesi 8 haftanın tamamı veya bir kısmının doğum sonrası rapor parası alınacak sürelere eklenmesi, sadece çocuğun erken doğması veya hekimin doğuma 3 hafta kalana kadar kadın sigortalının çalışabileceğine dair rapor vermesi halinde söz konusu olur.

 54. Havva dedi ki:

  2020 de hamile kaldım hamileyken işten cıkmak zorunda kaldım 2020 işten cıkmadan önce 90 günüm tam fazlasıyla ama 2021 de dohum yapıcam ödenek hakkım varmı

  1. Admin dedi ki:

   Doğuma bağlı rapor parası alabilme şartlarından biri de kadın işçinin rapor başlangıç tarihinde sigortalı olması ve rapor süresince de sigortalılığının devam ediyor (sigorta çıkışının verilmemiş) olmasıdır. Bu nedenle 90 prim gününüz olsa bile rapor parası alamazsınız.

 55. Sezen çay dedi ki:

  Merhabalar, şahıs firmam var. 32. haftamdayım rapor alacağım ve aynı zamanda doğumdan sonra da rapor alıp e-Devlet sistemine girmem gerekiyor muş. Şu anda borcum var, rapor parasına başvurmadan önce borcumu kapatacağım. Şu andaki borcum problem oluşturur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde; 4/1-(b) sigortalılarının geçici iş göremezlik ödenekleri ödenirken ödeme (işlem) tarihinde muaccel hale gelmiş (ödeme süresi geçmiş) borcu olup olmadığına bakılacaktır şeklinde açıklanmıştır.

 56. Semra dedi ki:

  Merhaba. Şu an 35. Haftamdayım çalışamaz raporu aldım. Toplamda 100 gün sigorta primim olmasına rağmen işverenim eylül ve ekim sigorta primimi henüz bildirmemiş ve 57 gün olarak görünüyor sistemde. Herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım acaba bu geç kalmadan

  1. Semra dedi ki:

   2020 yılı içerisinde 57 gün olduğunu belirtmek isterim.

   1. Admin dedi ki:

    İşveren sizin çalışmalarınızı prim belgesi (muhtasar ve prim hizmet belgesi) vererek SGK’ya bildirmediği ve çalışmalarınız SGK’nın sistemine işlenmediği sürece SGK o çalışmalarınızdan haberdar olamaz, dolayısıyla adınıza bildirilmiş sigortalılıklara ait prim gün sayısı da rapor başlangıç tarihinden geriye dönük 1 yıllık süre içerisinde (sadece 2020 yılı değil) 90 günden az olursa, SGK rapor parasınız ödemez. Ancak işveren daha sonra prim belgelerini verince 90 gün dolmuş olursa o zaman rapor parasını alabilirsiniz.

 57. Reyhan dedi ki:

  Ben ücretli öğretmenim geçen sene de çalıştığım için 90 gün sigortam var meb e bağlı 2020 tarihine ait
  Pandemiden dolayı yüzyüze eğitimde koronadan korkuyorum açıkçası 20 haftalık hamileyken de doktorumla görüşsem iş göremez raporu alsam, bu yasadan yararlanabilir miyim. Yoksa kesinlikle 32 haftanın dolması mı gerekir, prim gün sayısı tutuyorsa gebeliğin kaçıncı ayının olduğunun bir önemi var mı

  1. Admin dedi ki:

   32. haftadan itibaren başlayacak istirahat raporu, İş Kanununun 74 üncü maddesi ile kadın işçiye doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 haftalık süre için tanınan doğum izniyle ilgili bir durum. Ancak 32. haftadan önce de hekim istirahat raporu verirse, 90 gün şartını da doldurduğunuza göre SGK hastalık sigortası kapsamında bu istirahat için de rapor parası öder.

 58. Uqur dedi ki:

  Meraba 15 mayıs 2020 ye kadar 92 günlük sigortam var pandemi yüzünden çıkışım verildi aralık ortasinda ise başlıcam mart 10 da dogumum var hak sahibi olabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   32. haftadan itibaren istirahat raporu almanız ve doğum tarihinden geriye doğru bir yıllık süre içerisinde en 90 günlük sigortalılığınız olması şartıyla rapor parası alabilirsiniz. Söz konusu 92 günün bir kısmı söz konusu bir yıllık sürenin dışında kalırsa, işe başladıktan sonraki çalışmalarınızla 90 günü tamamlayabilirsiniz. Bu konu sayfa başındaki yazının 90 Gün Şartının Sonradan Yerine Getirilmesi başlıklı bölümünde açıklanmıştır.

   1. Medine dedi ki:

    Ben 32.haftamda çalışabilir raporu almıştım şimdi 37. Haftaya geldim tekrar bir rApor almama gerek var mı ve çalışabilir raporu aldığım için bir sorun çıkar mı

    1. Admin dedi ki:

     Önceki aldığınız rapor çalışabileceğinize dair rapordu, o raporda 37. haftadan itibaren istirahatinizin başlayacağı belirtilmediyse şimdi tekrar hekime gidip istirahat raporu alarak istirahatinizi başlatmanız gerekir.

 59. Derya dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben yurtdışında 03.08.20 tarihinde doğum yaptım. İşyerim de sigortalı gözüküyorum Rapor parasını alabilmem için 32 nci hafta raporu hekimden lazımmış bunu ben bilmiyordum ve doktorum da maalesef sgk ya bildirmemiş türkiyede olmadığım için. pandemi den dolayı erken den almanyaya uçakla gittim 27nci haftada Almanya daydım ve orda muayene olmaya devam ettim. Bana 32nci hafta istirahat raporunu sisteme girmemiş türkiyede hastenede ki doktorum, (almanyada muayene belgelerim ve doğum belgem mevcut) şimdi giriş yapılabilir mi hakkım olan parayı almam için? Mağdur durumdayım ve bu mağduriyetimin çözülmesini istiyorum. Şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   32. haftadan önce mi yoksa sonra mı yurtdışına çıktığınızı belirtmemişsiniz, ancak 32. hafta geldiğinde yurtdışında idiyseniz hekiminiz sizin adınıza istirahat raporu düzenleyemez, istirahat giremezdi. Ayrıca geriye dönük istirahat raporu düzenlenmesi şeklinde bir uygulama yok. Siz veya eşiniz elinizdeki belgelerle işyerinizin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne başvurup görüşüp bilgi alabilirsiniz, eğer rapor parası almanız mümkünse size söylerler.

 60. Yasemin dedi ki:

  37.hafta sonu raporum 17.11.2020 tarihinde basliyor07.10.2020 tarihinde 1 gunluk raporum var bu dogum iznimi etkiler mi ayrica ise baslangic tarihim ne zaman olur hesaplamada yardimci olur musunuz

  1. Admin dedi ki:

   Konuyu biraz karışık anlatmışsınız, normalde doğum izni doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olmak üzere 16 haftadır, eğer 32. haftada gebeliğe bağlı istirahati başlatmayıp doğuma üç hafta kalana kadar çalışabileceğinize dair rapor aldınızsa doğum öncesi 8 haftalık iznin kullanılmayan kısmı doğum sonrasına aktarılır, böyle bir rapor almadınızsa, doğuma bağlı istirahat raporunuzu bundan sonra alacaksanız o zaman doğum sonrası 8 hafta değişmez.

 61. Gizem dedi ki:

  Merhaba üzerime kayitli bir dükkan var ben sigortalı çalışıyordum pandemide işten ayrıldım ve işten ayrıldığım ertesi günü bağkur devreye girdi . 3 ay sonra tekrar sigortalı işe basladim. Bu bağkur borcum doğum rapor parasını almami engeller mi

  1. Admin dedi ki:

   4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak rapor parası alacaksanız engel olmaz, eğer engel olursa da SGK size söyler, borcunuzu ödeyip ardından yine rapor paranızı alabilirsiniz, yani hakkınız kaybolmaz.

 62. Bahar dedi ki:

  Merhaba doğumdan önceki 40 günümde raporluydum . Doğum paramı etkiler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün şartı yerine gelmiş olursa etkilemez, doğumdan önceki bir yıllık süreye bakılırken 40 günlük rapordan dolayı 40 gün daha geriye gidilmesi gerekir, sadece bu yönden etkiler. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parasinda-90-gunu-tamamlama-sartlari/)

 63. Saniye dedi ki:

  Merhaba 20 haftalik hamileyim fakat cok zor geciyor hamileligim 90 gun primim var 1 sene icinde 32 haftama kadar istirahat roporu alsam 32 haftada dogum iznine ciksam her hangi bir sorun olur mu genede analik odeniigi alabilir miyiz

  1. Admin dedi ki:

   Doktorunuz gerekli görüp rapor verdiği sürece sorun olmaz.

 64. Gamze D... dedi ki:

  Merhaba hamile olduğunu yeni öğrendim iş arkadaşlarım durumu biliyordu. Doktor kontrolüm cuma günü olduğu için elimde evrakımda yok. Bugün itibarı ile 17 ağustosta başlamış olduğum işimden psikolojik baskı sonucu istifa verdirttiler. Çıkış vermeseydim üzerime sürekli gelinecekti. Şuanda benim sahip olduğum haklarım ne olucak. Bu durumda ne yapabilirim.

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız verildiği için doğuma bağlı rapor parası alamazsınız, çünkü rapor parası alabilmek için sigortalılığın devam ediyor olması gerekir. Diğer haklarınıza gelince, siz kendiniz işten ayrılmış olduğunuz için ihbar tazminatı alamazsınız, ancak baskı altında / mobbing nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığınızı ispatlarsanız kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Bunun için de önce adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna başvurmanız, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 65. Seda dedi ki:

  Merhabalar benm 2020 de Ocak veŞubat ta 60 gün ve Mart’ta 1 gün olmak üzere toplam 61 gün prim ödemem var 11 Kasım’da sigortalı oldum ve tekrar başladım şu an 32. Haftamdaym ve çalışablir raporu alıp 37. Haftaya kadar 90 gün primi mi tamamlamaya çalışacagm fakat benim dogumum ocagın 21 inde olcak. Şmdi benm sorum ben dogumu ocakta yapacagım için sistem dogumdan önceki bir yıla bakıyor ve benm bu süreçte Ocak ayında yatan primlerim boşa mı gider ? Yani 2021 ocagın sonunda dogum yapacagım için 2020 de Ocak ayı için yatan primlerim 90 gün içine dahil edilmezmi?

  1. Admin dedi ki:

   Kanuna göre doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün şartı arandığından, doğum yaptığınız tarihten önceki süreye ait sigortalı gün sayınız dikkate alınır, boşa gitmez. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parasinda-90-gunu-tamamlama-sartlari/)

   1. Seda dedi ki:

    Yani Ocak ayıda dahil edilir peki teşekkür ederim

   2. Seda dedi ki:

    İyi akşamlar benm bir sorum daha olcak .. 37. Haftadan sonra çalışamaz raporu alındıktan sonra bizim sigortamız devlet tarafından karşılanıyor mu yani işveren çıkışımızı verirse dogum parasını alamaz yım