DOLAR 7,2232
EURO 8,5037
ALTIN 446,59
BIST 9,4470
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları

24.02.2020
A+
A-
Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları

Doğum yapan kadın sigortalı aşağıda belirtilen şartlarla geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alabilir. Bu şartları kısaca belirtmek gerekirse;

• Doğumun 32. haftasında hekimden istirahat raporu alınmış olması,

• Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması,

• Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

• 4/a (SSK) sigortalısının rapor süresince işyerinde çalışmamış olması ve sigorta çıkışının verilmemiş olması,

• 4/b (Bağ-Kur) sigortalısının genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

gerekir.

Bu şartlar ayrıntılı olarak aşağıda belirtilmiştir.

Rapor Parası Alabilecek Kadın Sigortalılar

Sadece aşağıda belirtilen sigortalı kadınlar analık hali (doğum) nedeniyle rapor parası alabilirler.

• Hizmet akdine istinaden 4/a (SSK) kapsamında bir veya birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalışanlar.

• Muhtarlık nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı olanlar.

• Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olan Bağ-Kur sigortalıları.

• Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan Bağ-Kur sigortalıları.

• Tarımsal faaliyette bulunan Tarım Bağ-Kur sigortalıları.

• Ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından ayda 10 gün veya daha fazla çalıştırılması nedeniyle Ek 9 kapsamında sigortalı olanlar.

• Konut kapıcılığı nedeniyle Ek 9 kapsamında sigortalı olanlar.

• Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde 5/a kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan hükümlü ve tutuklular.

• Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen ve 5/g kapsamında sigortalı olarak çalıştırılanlar.

Ödenecek Rapor Parasının Süresi ve Miktarı

Analık sigortası kapsamında olanlara yani yukarıda belirtilenlere, hekimin vereceği istirahate bağlı olarak doğumdan önceki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ilk 10 haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk 8 haftalık çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir.

Kadın sigortalı doğumdan önceki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreden daha önce başlayacak şekilde istirahat rapor almışsa, bu sürelerden öncesine ait rapor süresi için hastalık sigortası kapsamında rapor parası ödenir. Örneğin; 01/03/2011 tarihinde doğum öncesi istirahatine ayrılan sigortalı kadın 03/05/2011 tarihinde doğum yaparsa, doğum tarihi esas alınarak yapılan hesaplamaya göre 01/03/2011-07/03/2011 tarihleri arasındaki süre hastalık sigortası, 08/03/2011-02/05/2011 tarihleri arasındaki süre ise analık sigortası kolundan rapor parası alır. Dolayısıyla sigortalı kadının gebeliğin başladığı tarihten sonra ve doğumdan önceki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde 10 haftalık süreden önce rahatsızlığı nedeniyle sağlık hizmet sunucusu hekimleri tarafından istirahatine lüzum görülmesi halinde kendisine istirahatli kaldığı süreler için hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir

Ancak 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları hastalık sigortasına tabi olmadıklarından bunlar söz konusu doğum öncesi 8 veya 10 haftalık süreden daha öncesine ait istirahat raporları için rapor parası alamazlar.

Ödenecek rapor parasının miktarı ise Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Rapor parası sigortalı adına bankaya yatırılır. Rapor parası bankaya yatırılan sigortalının SGK’nın sisteminde kayıtlı cep telefonu numarası varsa kendisine SMS yoluyla bilgilendirme mesajı gelir. Rapor parasının yatıp yatmadığı E-Devlet SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) sayfasından Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama bölümünden yapılabilir, ALO 170’den de öğrenilebilir.

Rapor Parası Alma Şartları

Doğum yapan kadının rapor parası alabilmesi için,

• Süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması,

• Adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması,

• İstirahatli (raporlu) olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç),

• İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş yani sigorta çıkışının verilmemiş olması (sigorta çıkışı verilmiş olanların durumu aşağıda belirtilmiştir),

• Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

• 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki kadın sigortalının ayrıca genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

gerekir.

Doktordan Rapor Alınmış Olması Gerekir

Yukarıda belirtilen şartlar dışında ayrıca süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması yani hekimin istirahati sisteme girmiş olması gerekir. Bunun için de gebeliğin 32 nci haftasında hekimden rapor alınmış olması gerekir. 32 nci hafta geçtikten sonra rapor alınmış olması halinde, gecikilen süre doğum öncesi için rapor parası ödenecek süreden düşülür. Örneğin; 32 nci haftada hekime başvurarak rapor almış olan kadın sigortalıya doğum öncesi için 8 haftalık yani 56 günlük, doğum sonrası için de aynı şekilde 56 günlük rapor parası ödenir. 38 nci haftada hekime başvurarak rapor almış kadın sigortalıya ise doğum öncesi için 14 günlük, doğum sonrası için 56 günlük rapor parası ödenir, yani doğum öncesi için ödenecek rapor parasından 6 haftalık süreye ait rapor parası düşülür, dolayısıyla 32 nci hafta ile 38 nci hafta arasında kalan süreye ait rapor parası ödenmez.

Rapor Parası Alabilmek İçin Dilekçe Verilmesi Gerekmez

Analık sigortasından rapor parası ödenmesi için aranan şartlar arasında talep dilekçesi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle analık sigortası nedeniyle sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenerek SGK’nın kayıtlarına intikal eden (yani internet ortamında SGK’nın sistemine düşen veya hastane tarafından SGK’ya gönderilen) raporlar sigortalının başvurusu ve talep dilekçesi aranmaksızın ödenir.

Doğuma 3 Hafta Kalıncaya Kadar Çalışılması Hali

Sigortalı kadının, isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine, doğum öncesi çalışılan süreler eklenir. Yani doğumdan önceki 8 haftalık süre içerisinde kalan çalışılmış sürelere ait rapor parası, doğum sonrası için ödenecek 8 haftalık (56 günlük) rapor parasına eklenerek ödenir. Bu sürelerin eklenebilmesi için, kadın sigortalının doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporunun Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucusu hekimlerince düzenlenmiş olması gerekir.

Erken Doğum – Düşük – Kürtaj – Çoğul Gebelik Halleri

Sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde, doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler doğum sonrasına ilave edilir ve ilave edilen her gün için, rapor parası ödenir.

Gebeliğinin 32 nci haftasından önce doğum yapan (düşük dahil) kadın sigortalıya da analık hali nedeniyle istirahat raporu düzenlenebilir ve düşük yapılan tarih doğum tarihi kabul edilerek, erken doğum nedeni ile ödenemeyen ve doğum öncesinde sigortalı kadının istirahat etmesi gereken sürelere ait rapor paraları doğum sonrası istirahat sürelerine ilave edilerek çalışılmayan süreler için rapor parası ödenir. Daha açık bir anlatımla, gebeliğinin 32 nci haftasından önce doğum yapan kadın sigortalının doğum öncesi kullanamadığı sekiz haftalık, çoğul gebelikte ise on haftalık süre doğum sonrası süresine eklenerek, bu sürelere ait rapor parası ödenir.

Tıbbi gereklilik nedeni ile gebeliğin sonlandırılması sonucu istirahati uygun görülen sigortalı kadına analık sigortasından, tıbbi gereklilik haricinde (kürtaj vb.) istirahat verilen sigortalı kadına ise hastalık sigortasından rapor parası ödenir. Ancak hastalık sigortasından rapor parası alma hakkından 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları yararlanamaz.

90 Gün Şartının Sonradan Yerine Getirilmesi

Doğuma bağlı rapor parası ödenebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması gerektiğini belirtmiştik. Özellikle doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor almış olan kadın sigortalı, 90 gün şartını gebeliğin 32 nci haftasından önce tamamlayamamış olsa bile, bu şartı doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalıştığı sürede tamamlamış olursa, hiçbir hak kaybı yaşamadan doğum öncesi ve sonrası sürelere ait rapor parasını yukarıda Doğuma 3 Hafta Kalıncaya Kadar Çalışılması Hali başlıklı bölümde belirtildiği şekilde alabilir.

Sigorta Çıkışı Verilmiş Olanların Durumu

Doğuma bağlı istirahati (raporu) başladıktan sonra sigorta çıkışı verilmiş olan kadın sigortalı rapor parası alamaz. İstirahati (raporu) başladıktan sonra sigorta çıkışı verilmiş olan kadın sigortalının durumu Sigorta Çıkışından Sonra Rapor Parası Alınabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. İstirahatli (raporlu) işçinin işten çıkarılıp çıkarılamayacağı yani sigorta çıkışının verilip verilemeyeceği konusu ise İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Evde Gerçekleşen Doğumlarda Rapor Parası

Doğumunu erken veya süresinde sağlık hizmet sunucusu dışında (evinde) yapan kadın sigortalılara, doğum öncesine ait istirahat raporunun sağlık hizmet sunucusu hekimi tarafından düzenlenmiş olması şartıyla, doğum bilgisinin doğum raporundan veya Kimlik Paylaşım Sisteminden tespit edilmesi durumunda doğum öncesi ve sonrası için hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneğinin rapor parasının tamamı ödenir.

Doğuma Bağlı Diğer Haklar

Doğum yapan kadın sigortalı ayrıca SGK’dan emzirme ödeneği (süt parası), Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden de doğum parası alabilir.  Bu konudaki açıklamalar; Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alma Hakkından Kimler Yararlanabilir ?, Aile – Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Parası Alma Şartları başlıklı yazılarda yer almaktadır. Ayrıca doğum yapan kadın doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkından da yararlanabilir. (Bkz. Yönetmeliğe Göre Yarım Çalışma ve Kısmi Çalışma Uygulamasının Ayrıntıları) (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Burcu dedi ki:

  Merhaba, yazıda bahsi geçen iş göremezlik ödeneğine hak kazanmak için 90 günlük prim şartını 32. haftaya kadar tamamlamak mı gerekmektedir? 32.haftamda henüz 72 gün tamamlayabildim. Hak sahibi olmam için yeterli mi? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması şartı aranmaktadır.

 2. mesut dedi ki:

  sgk iş göremezlik ödeneği için son 4 ay 120 gün şartı istediğini belirtiyor, bunun hakkında bilmediğimiz bir başka kanun mu var? (hamileler bildiğiniz üzere salgın yüzünden çalıştırılamıyor, ücretsiz izin vermek istiyoruz sgk ücretsiz izine çıkarırsanız ödeme alamaz çalışanlarınız demekte.)

  1. Admin dedi ki:

   İş göremezlik ödeneği için 120 değil, 90 gün şartı aranır. 120 gün şartı emzirme ödeneği için aranır. Doğuma bağlı geçici iş göremezlik için doğumdan önceki bir yıl için de 90 gün şartı arandığından, ücretsiz izinli işçi bu şartı tamamlamamış olursa iş göremezlik ödeneği alamaz. Konuya ilişkin düzenleme 5510 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde ve 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde yer almaktadır. Söz konusu Genelge de ücretsiz izinli işçinin durumu da örneklerle açıklanmıştır. Genelgeye bakabilirsiniz.

 3. Esmanur yavuz dedi ki:

  Meraba. 24 haftalık hamileyim korona sebebiyle is yerim kisa çalışma ödeneği 15 gün ücretsiz izin 15 gun olarak gösterdi beni. Sigortam yatmadigi icin bu durumlarda analik dogum parası alabilir miyim. 32 haftaliktan once kisa da olsa mutlaka sigortamin baslamasi gerekir mi bilginiz var mi

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız verilmediği ve doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim gününüz olduğu sürece sorun olmaz.

   1. Nur dedi ki:

    Merhaba. Ben bağkurluyum ozel bi klinikte calisiyorum. 30 haftalık hamileyim 3 ay 4 günlük bağkur param yatmış 32. Haftamda doktorumdan rapor alıp izne çıkmayı düşünüyorum. Bu devletin verdiği destekten bende yararlanabiliyor muyum bagkurlu olmama rağmen?

    1. Admin dedi ki:

     90 prim günü şartını tamamlamışsınız, eğer yukarıdaki yazıda sayılan BAĞ-KUR sigortalılarından biriyseniz, 32. haftadan itibaren rapor almanız şartıyla doğuma bağlı rapor parası alabilirsiniz. Ancak sigortalılığınızdan dolayı SGK’ya herhangi bir prim borcunuzun da olmaması gerekir.

     1. İsimsiz dedi ki:

      Merhaba şuanda özel bir şirkette part time çalışıyorum pandemi başladığı mart ayında idari izinli sayıldım hamileliğimden dolayı daha sonra Nisan ayı boyunca bütün şirket çalışmadı mayısın ortası gibi çalışılmaya başlandı bu çalışmadığımız zamanlarda 1 ay kısa çalışma ödeneği 1 ay NÜDden yararlandırıldık 29. Haftada yine hamileliğimden dolayı mazeret izinli ve değişik izinler şeklinde çalıştırılmadım 32. Haftada doğum öncesi raporumu başlattım. Raporum başladığı tarihte 83 gün sigortalı görürünüyorum. Benim öğrenmek istediğim kısa çalışma ödeneği ve Nüd lü olduğum günler benim insiyatifimde olmayan şeylerdi bu durumda rapor parası alabilirmiyim

 4. Şennur Yavuz dedi ki:

  Merhaba
  32 haftalik hamileyim .20 nisanda kisa çalisma ödenegine gectik haftalik 15 saat caliyoruz. Geriye kalan 30 saati iskur ödüyor bu durumda brüt maasimiz düsmüs oluyor. Analik rapor parasi hesaplanirken son 3 aylik brüt maas üzerinden hesaplandigi yaziyor. Bu durumda bizim rapor paramiz hak kaybina ugrayip eksikmi yatacak . Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   5510 sayılı Kanununun 17 nci maddesinde; “İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç; iş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde 80 inci maddeye göre hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.” hükmü yer almaktadır.
   Dolayısıyla kısa çalışma uygulaması nedeniyle işveren söz konusu aylar için sizi SGK’ya 30 günden az bildirecek olsa da eğer rapor parasının hesaplanmasında esas alınacak aylar içerisine bu aylar girerse, o aylar için adınıza SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazanç yine o aylar için SGK’ya bildirilmiş olan çalışma gün sayısına bölünüp ortalaması alınacağından, söz konusu aylar için 30 günden az bildirilmiş olmanız herhangi bir hak kaybına yol açmaz.

 5. Kübra dedi ki:

  Merhaba 35+1 haftamda çalışamaz alarak 13 Martta izne çıktım. 18 Nisanda doğum yaptım rapor paramı ne zaman alabilirim.??

  ..
  Bu arada ayda 12 gün kısmi çalışanım ( aile danışmanıyım haftada 3 gün anaokulunda çalışıyorum) sigortamda son 3 ay sigorta ödeneğim 2488 tl ( tam maaş ) ama ondan önceki aylar 1023 tl görünüyor. Son 3 ayım mı hesaplanır? Böyle bir durumda 3 gün için tam asgari ücret alıyormuşum gibi olduğundan doğum paramda artış olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki son üç ayın prime esas kazancına bakılır. Ayrıca prime esas kazanç gün sayısına bölünerek günlük kazanç bulunup buna göre hesaplama yapılacağı için 30 gün yerine 12 gün bildirilmiş olmanız da sorun olmaz, o aylar için SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazançlarınız 30’a değil 12’ye bölünür. Rapor paranızı ne zaman alabileceğinizi ALO 170’den sorabilirsiniz. Belki PTT’ye yatmış da olabilir, e-Devlet SGK sayfasından geçici iş göremezlik ödeneği sorgulama kısmından da bakabilirsiniz.

 6. Hatice dedi ki:

  Doğum raporu aldım ama çıkışımi verdiler doğum raporu almama9 gün kala çıkışımi verdiler doğum rapor parası alabilirmiyim SSK iş yerinin raporu göndermesi gerektiğini söyledi

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın Yönetmelik değişikliğinden sonraki uygulamasına göre sigorta çıkışı verilenler çıkış tarihinden sonrası için en fazla 9 gün süreyle rapor parası alabiliyor, ancak yine de SGK ile veya ALO 170 ile görüşün isterseniz. (Bkz. Sigorta Çıkışından Sonra Rapor Parası Alınabilir mi ?) Öte yandan işyeri çıkışınızı ne zaman verdi bilmiyoruz ancak istisnai tek durum hariç şu an işten çıkarma yani sigorta çıkışı verme yasağı var.

 7. Ali erdoğan dedi ki:

  Merhabalar kızım özel kolejde öğretmen 30 haftalık hamile iken doktorların mecbur sezeryanla erken doğum yaptırdılar 8 mayısta doğdu 14 mayısta öldü hem doğum hem ölüm raporu mevcut kızım doğum ve ölüm raporunu işyerine verdi doğum parası alabilirmi veya çocuk kısa zamanda öldüğü için doğum raporu geçersiz olurmu doğum parası alırsa çocuk öldüğü için ödenen miktar geri tahsil edlirmi teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın konuya ilişkin 2016/21 sayılı Genelgesinde yer alan hükümler doğrultusunda yazılmış olan yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması halinde doğuma bağlı rapor parası ödendiğine göre, çocuğun daha sonra ölmüş olması da rapor parası almaya engel değildir. Çocuğun yaşamış olması şartı sadece doğum borçlanması açısından geçerlidir. Diğer sorunuzun cevabı yukarıdaki yazının “Erken Doğum – Düşük – Kürtaj – Çoğul Gebelik Halleri” başlıklı bölümünde yer almaktadır.

 8. Kamile dedi ki:

  Mrhb rapor parası ne zamandan beri veriliyor hastanede sağlık çalışanıyım kurumuma sordum bu para ile ilgili bilgileri yok. Anladığım kadarı ile bi başvuru yapmam gerekmiyor değil mi?

 9. Zeynep Akdemir Görmez dedi ki:

  Merhaba 34 haftalık hamileyim doğum iznine ayrılacağım sgk girişim 24.03.2020 doğum iznine ayrıldığımda sağlık sigortam devam eder mi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işyerinin doğum izniniz (istirahat raporu) süresince sigorta çıkışınızı vermemesi gerekir, sadece izinli olduğunuz aylar için 0 gün ve kazanç üzerinden sizi SGK’ya bildirirler ve adınıza prim ödemezler, yani işyeriyle ilgili bir durum.

 10. Ülkü dedi ki:

  Hamileligimin 19.haftasinda isten cikisim verilcek dogum parasi alabilirmiyim 130 gun sigortam var

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız verilirse rapor parası alamazsınız.

 11. Engin dedi ki:

  Eşim gebeliğinin son aylarındayken corona sebebiyle işyeri kapatıldı virüsten dolayı kısa çalışma ödeneği alıyor doktordan aldığı doğum raporu ile bu süreçte herhangi bir rapor ödemesi yapılır mı eşime

  1. Admin dedi ki:

   Prim gün sayısı tutuyorsa yani istirahatin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde 90 prim günü varsa rapor parası alabilir, ancak rapor parası aldığı günler için kısa çalışma ödeneği alamaz. (Bkz. Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?)

 12. Gizem dedi ki:

  Merhabalar. 24 haftalık hamileyim. 2,5 yıldır aynı firmada çalışıyorum. 1 temmuz itibari ile kısa çalışma ödeneği bitiyor ve de çalıştığım firma beni ücretsiz izine çıkartıyor. Firma beni ücretsiz izine çıkarmadan önce, 32. Haftaya kadar doktorumla anlaşıp sağlık raporu kullanabilir miyim? Raporlu olduğum süreç içerisinde firmanın ücretsiz izin basvurusu onaylanır ise ücretsiz izinde mi sayılırım yoksa doktor raporum devam mı eder? Yani ücretsiz izin ödeneği mi alırım yoksa rapor parası mı alırım? Ayrıca bu süreçte doğum parası ödeneği firmanın yatırdığı son maaş üzerinden mi hesaplanır? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Ücretsiz izin süresinde işçinin rapor alması halinde nakdi ücret desteği mi yoksa istirahat (rapor) parası mı ödeneceği konusunda mevzuatta bir hüküm yok, çünkü bu nakdi ücret desteği mevzuatta düzenlenmemiş, sadece bu pandemi sürecine has olarak getirilen bir ödeme. Mevzuata göre kısa çalışma ödeneği ödenen süre zarfında işçi, istirahat raporu alırsa raporlu süre için kısa çalışma ödeneği ödenmiyor, sadece rapor parası ödeniyor. Nakdi ücret desteğinde de aynı uygulama geçerli olabilir.
   Doğuma bağlı ödenecek rapor parasının hesabında, doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki SGK’ya prime esas kazanç bildirilen son üç ayın ortalaması alınır.

 13. ELİF dedi ki:

  Merhaba 20 haftalık hamileyim iş yerimde sıkıntılar yaşıyorum istifa etme kararı aldım doğuma 3 ay kala tekrar işe girsem doğum parası alabilir miyim yada doğuma 1 ay kala işe başlasam alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Doğum parası yani doğuma bağlı istirahat nedeniyle rapor parası alabilmek için 32. haftada hekimden istirahat raporu almış olma şartı yanında doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 prim günü ve sigorta çıkışının verilmemiş olması şartları aranmaktadır. Bu şartlar tuttuğu sürece bir başka işyerinde işe girmeniz rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

 14. Nida dedi ki:

  Merhabalar özel bir şirkette çalışıyorum doğum rapor parasını doğumdan sonra her ay alma şansım var mı yoksa toplu bir şekilde mi alacağım

 15. Esma dedi ki:

  Şu anda 37 haftalik hamileyim 7 7 sinde çalışamaz raporu aldım ve isyerim açilmadi pandemi dolasıyla 3 ay kısa ödenek aldım haziran in 19 na kadar 19 dan sonra kısa ödeme gemi yoksa ücretsiz izin mi gösterecekler bilmiyorum ama ben analık raporunu hak kazanirmiyim ücretsiz gozukurseniz alamazsınız diyorlar bir günde olsa sigortanız aktif olması gerekir dediler şimdiden Tsk ler

 16. Elif dedi ki:

  Prim gün sayım yeterli ücretli öğretmen olduğum i cin 19 haziranda çıkışım yapıldı sigorta aktif görünüyo doğum parasından yararlanabilir miyim 32.haftama 1 ay var

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, rapor parası alabilmek için sigortalılığın devam ediyor olması gerekir, sigorta çıkışı verildikten sonrası için rapor parası ödenmez.

   1. Elif dedi ki:

    Bir aylığına bir işe girsem sonra rapor alsam bi sorun çıkar mi

    1. Admin dedi ki:

     Sigortalılığınız devam ettiği yani rapor aldıktan sonra işveren sigorta çıkışınızı vermediği sürece sorun çıkmaz.

 17. metehan dedi ki:

  Eşim 23 haftalık hamile işten ayrılmak istiyor. işten istifa edip son bir ay başka bir işe giriş yapılırsa hak sahibi olurmu. 90 gün şartını şuan sağlıyor ve son üç aya bakıldığı için aradaki boş zaman nasıl değerlendirilir

  1. Admin dedi ki:

   Aradaki boşluğun bir önemi yok, önemli olan 90 gün şartının yerine gelmiş olması ve raporlu olduğu günler için eşinizin sigortasının devam ediyor olması. Çünkü rapor devam ediyor olsa bile sigorta çıkışı verildikten sonra rapor parası ödenmez.

   1. Eda dedi ki:

    28. Haftamdayım ve 1 yıl içinde 90 gün primim var. Ancak 30 haziran itibariyle iş yerim sözleşmem bittiği için çıkışı verdi. Yenileme yapmıcaklarını söylediler. 13.07.2020 tarihi itibariyle yeniden sigorta girişim yapılsa ve 04.08.2020 tarihinde 32. Hafta çalışamaz raporu alsam sigortalılığımda devam ettiği takdirde doğum rapor parası alabilir miyim?

    1. Admin dedi ki:

     İstirahat raporunuzun başladığı tarihte sigortalı olmanız ve rapor süresince de sigortalılığınızın devam etmesi halinde rapor parası alabilirsiniz.

 18. AYŞE dedi ki:

  Bagkurluyum 32. Hafta raporumu aldım ancak prim borcum var ve pandemiden dolayı erteleme kapsamında dogum sonrası raporum ile başvuru yapicam ama odeme de sıkıntı çıkar mi alabilir miyim bilgilendirir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   Prim borcunuz sadece pandemi nedeniyle prim ödemesi ertelenen aylara aitse ve erteleme süresi geçmemişse bu durum rapor parası almanıza engel olmaz. Çünkü ödeme tarihi yani vadesi geçmiş borç olmaması gerekir.

 19. Havva dedi ki:

  Havva 07.10.2019 tarihinde sigortali olarak ise basladim 25.03.2020 tarihinde salgin nedeniyle 17.07.2020 tarihine kadar ucretsiz izne cikarildm bu surede primim yatmadi 29.haftamdayim 32.haftamda rapor alirsam rapor parami alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Rapor aldığınız tarihte ücretsiz izin devam ediyorsa rapor parası alamazsınız. Ancak ücretsiz izin sona ermiş olursa ve doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim günü şartı da yerine gelmiş olursa rapor parası alabilirsiniz.

   1. Havva dedi ki:

    Ucretsiz iznim bittikten sonra bir hafta calişsam rapor parasi almam icin yeterli olurmu

    1. Admin dedi ki:

     Bir hafta değil 1 gün bile çalışmış olmanız yeterli olur, ancak bu arada son 1 yıl içinde en az 90 prim gün sayısı şartının da tutuyor olması gerekir. Bir diğer husus ücretsiz izin sonrası işyerinde çalışmaya başladığınızı gösteren yani işe başladığınız günün içerisinde yer aldığı aylık prim ve hizmet belgesinin de işyeri tarafından SGK’ya verilmiş olması gerekir. Çünkü SGK ücretsiz izninizin sona erdiğini ve işyerinde çalışmaya başladığınız ancak prim belgesinden anlayabilir.

     1. Havva dedi ki:

      Zaten benim 07.10.2019 tarihinden ucretsiz izne ciktigim 25 .03.2020 tarihine kadar sigortali oldugum 170 prim gunum var yeterli degilmi bu arada kusura bakmayin surekli sordugum icin ama merak ettigimden soruyorum

     2. Admin dedi ki:

      Burada problem prim günü eksikliğinden kaynaklanmıyor, doğuma bağlı raporlarda ücretsiz izin halinde işveren tarafından SGK’ya en son kazanç bildirilen günü takip eden 10 uncu gün kişinin sigortalılığı sonra ermiş sayılıyor ve o tarihten sonrası için rapor parası ödenmiyor. Size de bu nedenle rapor parası ödenmiyor / ödenmeyecek olabilir.

 20. Havva dedi ki:

  Zaten benim 07.10.2019 tarihinden ucretsiz izne ciktigim 25 .03.2020 tarihine kadar sigortali oldugum 170 prim gunum var yeterli degilmi bu arada kusura bakmayin surekli sordugum icin ama merak ettigimden soruyorum

 21. Aslı dedi ki:

  24 haftalık gebeyim ücretli öğretmenim. Diger bebeğim 1 yasına gelinceye kadar çalışmadım. Tam işe başladım 70 gün SSK m yattı sonra korona virüs cıktı dersler iptal olunca çalışamadım. Smdi bir iki ay bir yerde calısıp 90 günü tamamlayıp dogum iznine çıksam bu para nasıl hesaplanacak? Yani 2 ay asgari ücret alıp izin alsam? Cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Doğuma bağlı rapor parasında önemli olan doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim gününün olması. Rapor parası da doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki prim ödemesi (SGK ya gün ve kazanç bildirimi yapılmış) olan son üç aydaki prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanır.

 22. Gizem dedi ki:

  32 haftalik hamileyim ve henuz 65 günum var doğum parasını tam olarak alabilmem icin 1 ay daha işe gitmelimiyim yoksa izine ayrilsam da hakkımı alabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 günü doldurmanız gerekir, eğer doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğinize doktor raporu alabilirseniz, o zaman çalışmaya devam edip 90 günü tamamlayabilirsiniz, 32. haftadan sonraki çalıştığınız süreler doğum sonrası süreler doğum sonrası 8 haftaya eklenir yani doğumdan sonra 8 haftadan fazla istirahatli kalırsınız ve yine rapor parasını alabilirsiniz.

   1. Gizem dedi ki:

    Yaa cok tesekkur ederim cevabiniz icin 🤎

 23. kamile dedi ki:

  mrhb 7 ay oldu doğum yapalı süt parası ve cocuk parasını doğum raporuyla başvuru yapabiliyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru yapabilirsiniz, 7 ay geçmiş olması buna engel değil. Ancak doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. SGK sadece emzirme ödeneği (süt parası) ile ilgilenir.

 24. Çakır dedi ki:

  Merhaba,

  32 haftalık hamileyim. Ucretli öğretmenliklten 90 günüm var ancak şu an sigortam yok. Şu an herhangi bir ise girsem 1 gün çalışıp doktor dan iş göremez raporu alsam. Muteakiben isyeri de beni prim odememek icin ucretsiz izne ayirsa bu odenekten faydalanabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önceki ve sonraki 8’er haftalık dönemde ücretsiz izinli gösterilmeniz halinde rapor parası alamazsınız, sadece doğum sonrası 8 hafta bittikten sonraki 6 aylık ücretsiz izin döneminde alınan raporlar için rapor parası ödenir. (Bkz. Ücretsiz İzinli Olan – Çalışmayan İşçi Rapor Parası Alabilir mi ?)

   1. Çakır dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Aslinda benim sormak istediğim; 90 gün şartımi doldurduğum için harhangi bir yerde sigortalı olarak işe girip, en az 1 gün dahi olsa sigorta primim yatirildiktan sonra doğum raporu alimima muteakip devaminda isveren tarafından sigorta primimim yatirilmadan (0) primle dogum is görmezlikten odeneginden yararlanabilir miyim? Prosedürü bu şekilde tamamlayabilir miyiz?

    1. Gülen dedi ki:

     Merhabalar tam olarak aynı konuya net bir cevap bulamamaktan müzdaribiz sanırım. Benim de çıkışım yapıldı okuldan ve merak ettiğim 32. Haftadan önce kaç gün sigortalı çalışıyor olmam yeterli olur? Herkesten farklı cevaplar geliyor 1 ay diyen var 15 gün diyen var 10 gün diyen…. bunun net bi cevabı yok mu

     1. Admin dedi ki:

      Burada 32. haftaya bakılmaz, doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün olup olmadığına bakılır. Ayrıca sigorta çıkışı verildiyse zaten rapor parası ödenmez. Eğer kadın işçi 32. haftada rapor aldı ve raporu başladı ardından sigorta çıkışı verildiyse, 32. haftadan itibaren sigorta çıkışını verildiği tarihi takip eden 10 uncu güne kadar olan tarih aralığı için rapor parası alabilir sadece.

 25. Ayda dedi ki:

  Merhaba haziran 13 te dogum yaptim.dogum parami hemen alabiliyormuyum.yoksa 90 gunu beklememmi gerekiyor.dogum yapmama ragmen neden kisa odenek yatmis olabilir

 26. Semrs dedi ki:

  Merhaba ben ssklı çalışanım 32 haftalık hamileyken doktora gittim 36 haftalık olana kadar çalışabileceğini söyledim doktor işyeri çalışabilir raporu istemediyse gerek yok sıkıntı olmaz dedi çalışabilir raporu almadım 36 haftalık raporunu aldım kullanmadıgım 4 haftayı doğumdan sonra kullanabilir miyim.teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Konuya ilişkin olarak 2016/21 sayılı SGK Genelgesinde aynen; “Sigortalı kadının, isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine, doğum öncesi çalışılan süreler eklenecektir. Bu sürelerin eklenebilmesi için doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporu Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucusu hekimlerince düzenlenecektir.” hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla 32. haftadan sonra çalışabileceğinize dair doktor raporu olmadan SGK 32 ile 36. hafta arasındaki süreyi doğum sonrasına ekler mi bilemeyiz. Bu arada hekim size rapor vermemiş olsa bile belki SGK MEDULA sistemine bu konuda açıklama girmiş olabilir.

 27. Erdi dedi ki:

  Eşim bir yılda doksan günü var fakat kovid sürecinde belirli süreli iş sözleşmesi sona erdi hamileydi şimdi hamileliğin altıncı ayında Kasım da doğum var Ekim’de bir iş imkanı var ozaman doğum rapor parası alabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Raporun başladığı tarihte eşiniz sigortalı olur ve sonrasında da sigortalılığı devam eder yani sigorta çıkışı verilmemiş olursa alabilir.

   1. Erdi dedi ki:

    Teşekkürler peki rapor tarihinde sigorta var rapor bittiğinde işveren çıkarır sa hak eder mi ki

 28. Efe dedi ki:

  Merhaba admin eşim 26 haftalık hamile Nisan sonunda onbir aylık iş sözleşmesi bitti , Nisan dan bu yana kovidden dolayı iş imkanı olmadı Eylül de şimdi ise başlama durumu olcak iki aylık bir iş 32 hafta çalışamaz alırsa doğum rapor parası alabilir mi doğumdan sonra rapor bittiğinde işletme işten çıkarırsa bir aksilik olurmu ne yapmamız lazım tesekkurler

 29. Funda dedi ki:

  Merhaba dogum gerceklestikten sonra 8 haftalik izin icin hastaneden yeniden mi rapor alinmasi gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, 32. haftada raporun alınmış olması yeterli, yani bir kez rapor alınıyor, doğum sonrası 8 hafta için ayrı rapora gerek yok.

 30. Sacide dedi ki:

  Merhaba 4 aylik hamileyim daha önce sigortam yok şuan işe baslasam doguma kadar çalissam dogum ücreti alabilirmiyim yoksa girisimin hamilelikten öncemi olmasi gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Doğumdan önce en az 90 gün sigortalılık (prim günü) şartını doldurursanız olur.

 31. Hale dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben 3 mayista dogum yaptim 21 nisan 1 mayisa kadr ki is goremezlik rapor parami aldim dogum oncesi fakat dogm sonrasi rapor parami hala almadim 10 ağustosta da dogum iznim bitti sizce 102 gunluk dogm sonrasi param ne zaman yatr sizce