Anasayfa / Pratik Bilgiler / Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Meslek Kodları

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Meslek Kodları

Sponsorlu Bağlantılar

Aylık prim ve hizmet belgelerine sigortalıların meslek kodlarının girilmesi uygulaması, işverenler tarafından çalışanların gerçek ücretleri üzerinden Kuruma bildirilmelerinin sağlanması, dolayısıyla çalışanların sigorta primine esas kazançlarının düşük gösterilmesinin engellenmesi amacıyla getirilmiş bir uygulama olup, Kasım/2012 dönemine ilişkin düzenlenen aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren aylık prim ve hizmet belgesine meslek kodu eklenmesi uygulaması başlamıştır (Bkz. Aylık Prim ve Hizmet Belgelerine Meslek Kodları Eklenecek).

Bu uygulamanın devamı ise genel asgari ücret uygulaması dışında tüm meslekler için olmasa da en azından bazı meslekler için yani sadece o meslekte çalışanlar için asgari ücret belirlenmesidir. Şu an sadece mühendislik, işyeri hekimliği gibi bazı meslekler için ayrı asgari ücret belirlenebilmiştir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

Meslek kodu uygulamasıyla ilgili açıklamalar Meslek Kodları – Kayıtdışılık ve İdari Para Cezası, Meslek Kodlarının Girilmemesi veya Eksik Girilmesi Halinde Ceza Uygulanır mı ? başlıklı yazılarda yer almaktadır.

Uygulama çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 5198 mesleğe ait kod verilmiş olup, aşağıda yer alan alfabetik sıralamaya göre Meslek Kodları Listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

A – B – C – Ç Meslek Kodları

D – E – F – G Meslek Kodları

H – I – İ – J – K Meslek Kodları

L – M – N – O – Ö – P – R – S – Ş – T Meslek Kodları

U – Ü – V – W – Y – Z – Meslek Kodları

DİĞER Meslek Kodları