DOLAR 7,1758
EURO 8,4926
ALTIN 473,86
BIST 9,3945
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Çırak ve Stajyerlerden Niçin SGK Müstehaklık Belgesi İsteniyor ?

04.01.2017
A+
A-

Mesleki Eğitim Kanunun kapsamında çırak olarak çalışacaklardan, işletmelerde mesleki eğitim göreceklerden, meslek liselerinde veya üniversitede okuyup da staj yapmak zorunda olan öğrencilerden, SGK sağlık yardımı müstehaklık belgesi istenebilmektedir.

Bunun sebebine gelince, daha önceki yasal düzenlemeye göre; 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanıyordu.

Ancak daha sonra yapılan yeni bir yasal düzenleme ile yukarıda belirtilenlerden, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında başkası (anne-baba veya eş) üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olmayanlar için ayrıca genel sağlık sigortası (GSS) yapılması zorunluluğu getirildi. Bu nedenle çırak olarak çalışacak, işletmelerde mesleki eğitim görecek, öğrenimi sırasında staj yapacak kişilerden SGK sağlık yardımı müstehaklık belgesi istenmektedir.

Bu belge e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sayfadan alınabildiği gibi herhangi bir SGK müdürlüğünden de alınabilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Raşit dedi ki:

  Merhabalar. Biz de yüksekokulumuzda staja tabi tutulan öğrenciler için sağlık yardımı müstahsilin belgesi alıyoruz. Bazı durumlarda bakmakla yükümlü olunan kişi olduğunu bu belge vasıtasıyla tespit edebilirken bazı durumlarda tespit edemiyoruz. Çünkü şöyle açıklayayım. Belgede Sigortalı velisi ölmüş bir kişiyi sigortalı yakını:kendisi denilmektedir. Bu nedenle Sgk yönünden bakmakla yükümlülük kendisine verilen bir hak değildir. Ölen Velisinin sigortalılığı nedeniyle bakmakla yükümlü olduğu çocuğuna belgede yakınlık türü olarak çocuğu dememektedir. Bakmakla yükümlük 3. Maddeye göre salt sağlık yardımı almakla açıkalanamayacak bir hükümdür. Bu belge daha çok sağlık yardımı alabilir denilebilmek için düzenlendiği kaanatindeyim. Bizde böyle yapıyoruz ama daha ötesini bilemediğimizden. Ayrıca übiteden ıslak imzalı belgelerden gelen anlaşılan bir hususu daha paylaşmak isterim.Ünitelerden getirilen belgelerden ekran çıktısını ünite yetkilisi imzalaması ile oluşturulmakta. Ekran çıktısının olduğu belgede sol tarafta menü de müstahaklık sorgula seçeneğinin yanında bakmakla yük. Sorgula gibi bir seçenek var. Acaba ünitelerde düzenlenecek böyle bir belge de var mı. Staj için bu belgeyi öğrencilerimizden talep etsek daha doğru bir ışlem yapmış olmaz miyiz. Yorumlarınızı ve katkılarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, o bahsettiğiniz “bakmakla yük. Sorgula” seçeneği o kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişileri gösteriyordur, yoksa o kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi olup olmadığını değil. Tereddüte düşmeniz halinde ilgili kişinin yanınızda e-Devlete girip SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından sorgulama yapmasını da sağlayabilirsiniz.

   1. Raşit dedi ki:

    Merhaba, Belgenin gerçeğe uygun düzenlenmesinden bir tereddütüm yok. Fakat Anne babası Emekli(Ölmüş) ve bu sigortalıktan dolayı çocuk GSS sigortalı. Müstehaklık belgesinde Sigortalı yakınlık türüne KENDİSİ denilmektedir. 5510 SK nun 3 maddesinde bakmakla yükümlü kişi için eş çocuk ve anne baba denilmektedir. Sigortalının Kendisi, bakmakla yükümlü kişi olarak tanımlanmamıştır. Kişi zaten kendisi kanunda beliritlen sigortalılık halleri ile 60 madde kapsamında sigortalı GSS’li olarak değerlendirilir. Benim demek istediğim düzenlenen Müstehakllık belgesi 5b kapsamında sigortalılıkta istenilen bakmakla yük. olup olmama halini her zaman karşılamıyor. Bu durumu kanıtlayacak Başka bir belge türü var mıdır. İlginiz için Tşkler.

    1. Admin dedi ki:

     Tekrar merhaba. Durum şimdi anlaşıldı, kişi ölen anne veya babası üzerinden ölüm (yetim) aylığı alıyorsa, bu durumda kendisi aynı zamanda genel sağlık sigortalısı (gss’li) sayılmakta ve kendi gss’sinden dolayı sağlık yardımlarından yararlanmaktadır (5510 60 ıncı madde birinci fıkra f bendi gereği). Burada kişi bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden dolayı değil kendi gss sigortalılığından dolayı sağlık yardımı almaktadır. 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık yardımı alma imkanı olmayan kişilerin ayrıca genel sağlık sigortalısı olacağı belirtilmişse de bu kişinin zaten ölüm aylığı alması nedeniyle gss sigortalılığı olduğu için 5 inci madde kapsamında çırak, stajyer, kursiyer olarak çalıştığı yerde ayrıca gss sigortalısı olmasına gerek yok, zaten bu mümkünde değil, çünkü kişi iki kez gss sigortalısı olamaz. Öte yandan 5 inci madde kapsamında sigortalı çalışanların ölüm aylığı da kesilmediğinden gss’si devam eder.

 2. Raşit dedi ki:

  Tşkler. Açıklamızdan epeyce yararlandım. Biz yine de bu durumdaki kişilere gas gösteriyoruz. Çünkü 5b maddesinde Gss olmayan kişiler için Gss yapılır denilmemiş. Sigortalının Bakmakla yükümlü olmayan yani eş çocuk anne baba değilse Gss li sayılır denilmekte. O yüzden gss primi yatırıyoruz. Ayrıca bunu şöyle düşünüyorum 4a kapsamında birden fazla işyerinde çalışan birine her iş yeri gss yatırıyorsa bir iş yeri diğerinde gss var diye yatırmamazlık yapmıyorsa kişinin kendine ait sigortalılığı nedeniyle Gss li sayılması 5b sigortalılığı için gss yatırılmasına engel değildir diye düşünüyor. Mevzuatsal bir sıkıntı var burada.

 3. Halil dedi ki:

  Merhaba. Staj yapacak öğrenci SPAS’tan müstehaktır yazısı alamıyorsa bu öğrenciye nasıl bir işlem uygulanması gerekiyor? Bu belge olmadan da staja başlatılabilir mi? Ayrı bir sigorta daha mı yapılması gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Staj yapan öğrenciler hakkında normalde sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılır. Ancak bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortasının yapılması gerekir. SPAS’tan müstehaktır yazısı alınamayan öğrenci, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı olmayan kişi demektir. Dolayısıyla bu öğrencinin staj yaptığı sürece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında genel sağlık sigortasının da yapılması gerekir.

 4. Sağlıkçı dedi ki:

  İyi günler. Ben aktif bağkurluyum. Aynı anda üniversitede bir bölüm okuyorum ve yazın 30 gün staj yapmam gerekiyor. 13 ay prim borcum var o yüzden sistemden müstehaklık belgesi alamıyorum provizyon vermiyor. Bu durum staj yapmama engel olur mu? Değilse, benim ya da okulun ne yapması gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere müstehaklık belgesi alamamanız sizin staj yapmanıza hiçbir şekilde engel olmaz, sadece okuduğunuz üniversitenin size staj süresince iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında ayrıca genel sağlık sigortası da yapması gerekir o kadar. Müstehaklık belgesi alsaydınız bu durumda üniversite GSS sigortası yaptırmayacaktı.

 5. Selami dedi ki:

  Merhabalar. 25 yaşımı geçtiğim için babamın sigortasından faydalanamıyorum ve üniversitem (özel) benden staj için provizyon belgesi istiyor. Ancak müstehaklığı yoktur şeklinde belge getirince kabul etmiyorlar, borcumu ödemem ve provizyon almam aksi takdirde ferdi kaza sigortası yapamayacaklarını ve staja başlayamayağımı söylediler. Bu durumda borcumu ödeyip provizyon almak tek seçeneğim mi? Beni zorladıkları bu durum yasal mı?

  1. Admin dedi ki:

   Bunda bir yanlışlık var. SGK mevzuatında yapılan değişiklik uyarınca staj yapan öğrenci bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkına sahip değilse, staj yaptığı okulun o öğrenciyi iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında ayrıca GSS sigortalısı da yapması gerekiyor. Sizin de bu hakkınız olmadığına göre okuduğunuz üniversitenin sizi ayrıca GSS sigortalısı da yapması gerekiyor. Sizin anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınızın olmaması staj yapmanıza engel teşkil etmemelidir.

 6. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar ben üniveriste öğrencisiyim.part time olarak 2 sene bir Lc waikikide çalıştım daha sonra ayrıldım ve kütüphane de uzun donem stajyer olarak başladım benden müstehaklik istediler verdim belgemi ancak şuanda yakınlık kısmında hala kendisi yazıyor 22 yaşındayım ve hala ogrenciyim babam emekli ben simdi ondan mi faydalaniyorum? Babam üzerinden faydalanamiyorsam bunun için belge mi ibraz edicem?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer staja başladığınızda babanız üzerinden sağlık yardımı alıyor idiyseniz ve verdiğiniz belgede de babanız üzerinden sağlık yardımı almaya müstehak olduğunuz yazıyor idiyse bu durumda sizi stajdan dolayı sadece kısa vadeli sigorta kolları yönünden sigortalı yapmışlardır, yani GSS sigortalısı yapmamışlardır, dolayısıyla babanız üzerinden sağlık yardımı alıyorsunuzdur. Çünkü stajyerlerden bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında ana veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olmayanlar hakkında ayrıca GSS sigortalılığı yaptırılır.

 7. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba ben şimdi çıraklık okulunda okuyorum benim yatırılan sigorta primlerim okula gittiğim günler normal sigorttama işliyor daha basitti bu günler sigortadan düşüyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Yazdıklarınızdan tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadık, eğer çıraklıktan dolayı yapılan sigortanın emeklilikte dikkate alınıp alınmadığını soruyorsanız, emeklilikte dikkate alınmaz.

   1. Çiya dedi ki:

    Merha müstehaklık belgesi alamıyorum “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” Ibaresi çıkıyor bu belgeyi almamın başka bi yolu varmı?

    1. Admin dedi ki:

     GSS’den yani sağlık yardımlarından yararlanabilme şartından biri de son 1 yıl içinde en az 30 prim gününün olmasıdır. Bunun için herhangi bir yerden herhangi bir belge almanıza gerek yok, son 1 yıl içinde 30 gün şartınız gerçekleştiğinde zaten SGK’nın sistemi otomatik olarak size sağlık yardımı alma imkanı / hakkı verir. (Bkz. Sağlıktan Yararlanmada 30 Gün Şartı Aranan ve Aranmayan Kişiler)

 8. seda dedi ki:

  merhaba üniversitemizde çalışan öğrencilerden spas belgesine istinaden müstahaktır ,provizyon alabilir ibaresi olanlara sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yaptık.Ancak belgede müstehaktır ,provizyon alabilir yazıp yeşilkartlı olanlar var onlarda nasıl bir işlem olmalı?

  1. Admin dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde; yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerle ilgili olarak bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanacağı belirtilmiştir. Yeşil kartlılar bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olamadığından, bunların da ayrıca GSS sigortalılıklarının yapılması gerekiyor. Zaten sigorta girişleri yapıldığında yeşil karları devre dışı kalır.

 9. seda dedi ki:

  merhaba üniversitemizde kısmi zamanlı olarak çalışan öğrencilerden spas belgesine istinaden müstahaktır ,provizyon alabilir ibaresi olanlara sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yaptık.Ancak belgede müstehaktır ,provizyon alabilir yazıp yeşilkartlı olanlar var onlarda nasıl bir işlem olmalı?

 10. ÖZLEM dedi ki:

  merhaba. mesleki açık lise öğrencilerimizden sağlık provizyon kağıdı aldık bu öğrencilerimizden bazıları 20 yaş üzeri olduklarından başka bir işte çalışabiliyorlar ve kendisi üzerinden sağlık güvenceleri mevcut. zaten provizyon kağıdında da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak kendisi yazmaktadır. okul olarak bu öğrencilerimize ayrıca gss ödememize gerek varmıdır.sadece iş kazası sigortası yeterli midir?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konudaki mevzuat düzenlemesinde bu durumdaki öğrencilerin ayrıca sigortalı olabilecekleri düşünülmemiş olmalı ki mevzuatta sadece bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası uygulanacağı belirtilmiştir. Ancak bu düzenlemenin amacı sağlık yardımlarından yararlanma hakkı / imkanı olmayan öğrencilerin aynı zamanda GSS’li yapılarak sağlık yardımı alma hakı da elde etmelerini sağlamak. Öğrenci aynı zamanda başka iste sigortalı olarak çalışıyorsa bu durumda sadece kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı) sigortası yeterli. Ancak isterseniz yine de bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne bir sorun.

 11. Özlem dedi ki:

  Merhaba.evizite ye raporu düşmemiş öğrencilerimizi e bildirge de eksik gün olarak bildirip “, sigortalı istirahat sürelerinde çalışmamıştır” diye işaretledik. Bu raporları e viİteden de manuel olarak da girmemiz gerekiyor muydu. Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Gerek yok, aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün nedenini 01-istirahat olarak bildirmiş olmanız sigortalı istirahat sürelerinde çalışmamıştır” diye işaretlemiş olmanız yeterli. Yine de ayrıntılı bilgi için En Son Haliyle Çalışmadığına Dair Bildirim İşlemleri) başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

   1. Suzan Kalp dedi ki:

    22 yaşında öğrenciyim. Babam çalışmadığı için sigortası yok. Bu yüzden müstehaklık belgesi alamıyorum. Staj belgelerinde de istenen bir belge. Nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. O belgeyi o şekil çıkartırıp mı yollamalıyım ?

    1. Admin dedi ki:

     Müstehaklık belgesi almanız zorunlu değil zaten. Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere müstehaklık belgesi staj yapacak öğrencinin GSS sigortalısı yapılıp yapılmayacağını belirlemek için gerekli sadece. Bu durumda müstahak olmadığınıza dair belgeyi staj yaptığınız yere vereceksiniz, onlar da size iş kazası – meslek hastalığı sigortası yanında ayrıca GSS sigortası yapacaklar o kadar. Böylece staj süresince sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde edeceksiniz.

 12. mustafa dedi ki:

  merhaba. e vizite sistemine düşen raporları rapor bittikten sonra ne kadar süre içinde onaylamamız gerekiyor? teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer istirahatli sigortalının işyerinde çalışmadığına dair bildirimi kastediyorsanız, En Son Haliyle Çalışmadığına Dair Bildirim İşlemleri başlıklı yazıya bakabilirsiniz.