Anasayfa / GSS / Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?

Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?

Sponsorlu Bağlantılar

Gelir testine tabi tutulan kişiler, yapılan gelir testi sonucunda tespit edilen aylık gelir durumlarına göre G0, G1, G2 ve G3 olarak sınıflandırılmakta olup, bu sınıflandırmaların ne anlama geldiği aşağıda açıklanmıştır;

• G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında),

• G1: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (brüt asgari ücretin üçte birinin % 12’si tutarında prim öderler),

• G2: Geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (brüt asgari ücretin % 12’si tutarında prim öderler),

• G3: Geliri aylık brüt asgari ücretin iki katından fazla olanlar (brüt asgari ücretin iki katının % 12’si tutarında prim öderler).

Güncel GSS prim tutarları Pratik Bilgiler bölümünde yer almaktadır.

23 comments

 1. (Mustafa) Durumunuzda değişiklik olduysa tabii ki yaptırabilirsiniz, hatta yaptırmanız gerekir.
  Hangi Hallerde Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekir ?

 2. (aydin) 1- Eğer SGK size gelir testi yaptırmanız için yazı göndermiş ve tebliğ tarihinden itibaren 6 ay geçmeden gelir testi yaptırmışsanız geriye dönük borcunuz silinir.
  2- Gelir testine 3 Ocak 2017 tarihinden önce başvurmuşsanız ve 31 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar şu an devam eden GSS borç yapılandırması için SGK müdürlüğüne başvurursanız geriye dönük borcunuz silinir.
  3- Eğer yukarıdaki iki durum da söz konusu değilse gelir testi sadece başvurduğunuz tarihten sonrası için uygulanır, geriye dönük borcunuzu etkilemez yani borcunuz silinmez. Ancak yapılandırma için başvurursanız en azından borcunuzun faizleri silinir, kalan anaparayı da peşin ödeyebilir veya 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 3. 11.1991 doğumluyum 2013 yılında gelir testi yaptırdım g1 çıktı ve 18 ay prim ödedim 43 tl 2014 yılında işe girdim 04.10.2016 yılında işten çıktım işten çıkalı 100 gün oldu şuan işsizim açıköğretim iktisat fakültesi öğrencisiyim babam devlet memuru ikametgah değişikliği yaptım e devletten girdim eski prim borçlarım silinmiş tekrar gelir testi yaptırabilir miyim ?

 4. Merhaba ben aydın ben gelir testini yapmadığım için gelirim g2 olarak hesaplanmış ve borclanmisim dün gelir testi yaptırdım ve g0 çıktı sosyal yardımlaşma 2 hafta sonra sgk ya git dediler acaba borcum silinirmi yoksa ödemek zorundami kalırım

 5. (ahmed) Aylık gelirinizin nasıl g2 veya g1 çıktığını gelir testi yapanlara sormak lazım. Ancak onlar da kafasına göre yapmıyor. Sizin doldurduğunuz formdaki beyanlarınızı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sisteminde yer alan bilgileri esas alarak gelirinizi belirliyorlar. Sonraki gelir testi sonucunun önceki borçlara etki etmediği doğru. Çünkü önceki gelir testi sonucunun hatalı olduğu kabul edilmiyor, sizin gelir durumunuzda değişiklik olduğu kabul ediliyor. İtirazla borun silinmesi zor. Yine de SGK müdürlüğüne başvurun. Borç silinmezse de devam eden yapılandırma var ondan yararlanabilirsiniz.

 6. merhaba ben 27 yaşındayım işsizim hiçbir gelirim yok ailemle kalıyordum. gelir testi yaptırdım babam emekli üzerine bir ev var gelir testi sonucunda g2 den 3200 tl borç çıktı buna itiraz için gittiğimde babanızın üzerine ev var sonuç değişmez babanızın gelirinden dolayı sonucunuz böyle çıkmış dediler,ben de test sonucundan bir hafta kadar sonra kuzenime taşındım ve tekrar gelir test için başvurdum hatta başvururken de bu borcu ödeyemeyeceğimi bu yüzden kuzenime taşındığımı yani bu 3200 liralık borç sebebiyle taşındığımı söyledim.işsiz ve hiçbir gelirimi olmamasına rağmen gelir testi sonucum g1 çıkmış ve itiraz değil de adres değişikliğinden dolayı gelir testi yaptırmış diye kayda düşüldüğü için de eski g2 den hesaplanan borcumu etkilemiyormuş.yani borcum hala 3200tl gözüküyor.size birkaç sorum olacak;
  1- hiçbir gelirim olmamasına ve işsiz olmama rağmen gelirim nasıl g1 çıkabilir?
  2- itiraz etsem borcun silinmesi mümkün mü?

 7. (murat) Sosyal güvencesi olmadığı için GSS kapsamına alınanlar adına her ay GSS prim borcu işler, üzerine bir de faiz eklenir ve bu katlanarak gider. Bunun için yapmanız gereken gelir testine başvurmak. Ayrıca şu an devam eden GSS borç yapılandırması var başvurup ondan da yararlanabilirsiniz.

 8. (rıdvan) Şu an başvuruları devam eden GSS bor yapılandırması var. SGK’ya müracaat edip yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

 9. merhaba benim geçen mayıs ayından beri her ay gelen düzenli bir borcum bulunmakta hiçbir işte çalışmıyorum okulu geçen yıl bitirdim şimdi bu borcu da ödeyemem ne yapmam gerekiyor.

 10. Merhaba ben şu anda 25 yaşındayım ekimde 26 olucam e dewletten baktım 2 milyara yakın borcum var ve faizleriyle beraber durmadan artıyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız çok sewinirim bu arada gelir tespiti yaptırmadım ama e devleten g2 yazıyor şimdiden tesekkurler .

 11. (Engin) Eski yeşilkartlılar gibi prim ödemeden ücretsiz sağlık yardımı alabileceksiniz. Normalde SGK’ya gitmenize gerek yok, gelir testi sonucu otomatik olarak SGK’nın sistemine düşüyor ve sağlık aktivasyonunuz yapılıyor. Ancak yine de gidebilirsiniz, özellikle bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa onlar için.

 12. Gelir testi G0 çıktı ne yapmam lazım sgk yani gidecem

 13. (Ali) İşsizlik maaşı aldığınız dönem için GSS borcu işlememesi lazım, eğer o dönem için de borç tahakkuk etmişse SGK’ya başvurmanız halinde silinir. Yurtdışında yaşadığınıza göre de yerleşim yeri adresini Adres Kayıt Sisteminde yurt dışı olarak beyan etmeniz yani değiştirmeniz ve bunu SGK’ya bildirmeniz halinde o tarihten itibaren artık GSS borcu tahakkuk etmez, GSS’niz sona erdirilir.

 14. (Melisa) Gelir testinde birlikte yaşadığınız anne – babanız ve varsa diğer kişilerin gelirleri de dikkate aile içerisinde kişi başına düşey aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden fazla çıkmış. Bu durumda 2017 yılı için her ay 71 lira GSS primi ödemeniz gerekir. Eğer hesaplanın yanlış yapıldığınız düşünüyorsanız, bu konuda yapılacak tek şey gelir testi yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına itirazda bulunmaktır. SGK bu konuda bir şey yapamaz. Gelir testinde nelerin dikkate alındığı ve kişi başına düşen aylık gelirin nasıl belirlendiği aşağıda linki yer alan yazıda mevcuttur.
  Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti

 15. Merhaba.2015 haziran ayinda isten cikarildim.8ay issizlik maasi aldim.daha sonra aylik 197 tl den hesaplanmis toplam 1300 tl borcum gorunuyordu.gss yaptirdim bu tutar 400 e dustu fakat daha sonra bu borcu e devletten goremedim.suan tekrar baktigimda aylik 65 tl den hesaplanmis.780 tl borcum gorunuyor ve ben agustos 2016 itibari ile artik almanyada yasiyorum.ne yapmam gerekiyor?tesekkurler

 16. Merhabalar benim gelir testim g1 çıktı ve ben öğrenciyim 1995 doğumluyum. annem ve babamın sağlık güvencesi yok o yüzden ödemen gerekiyor demişti sgk. Zaten bende öğrenim kredisi alıyorum bu borcu ödiyemem napıcağımı bilemedim yardımcı olurmusunuz acaba ?

 17. (Erol) Şu an devam eden GSS borç yapılandırmasına göre silinmesi lazım. Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurup sorun. Ayrıca bundan sonra da prim ödemeden yeşil kartlılar gibi sağlıktan yararlanabilirsiniz. Özel hastanelere ise acil durumlar hariç gidemezsiniz.

 18. Merhaba benim gelir testim g0 çıktı benim gss borcum silinirmi?

 19. (Mustafa) Gelir testini beklemenize gerek yok. Gelir durumunuzda değişiklik olduğunu belirterek gelir testi yapılması için kaymakamlığa başvurabilirsiniz.
  Hangi Hallerde Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekir ?

 20. G0 kapsamindayim üzerine fındık bahçelerim var sgk g1 olmak için sadece kaymakamlığa gitmek yeterli olur mu yoksa tekrar gelir tespitini mi beklemem gerek

 21. (vatandaş) Şu an GSS borçlarıyla ilgili devam eden bir yapılandırma var. Bunun için öncelikle gelir testi için başvurun, gelir testi sonucuna göre aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliriniz asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, prim ödemeden GSS’den yararlanma hakkı elde edersiniz, ayrıca borçlarınız da silinir.
  GSS Borç Yapılandırma Fırsatı Devam Ediyor

 22. Ben öğrenciyim yaklaşık 3 ay önce işten ayrıldım ve gss borcum çıktı yaklaşık 403 tl ve g2 üzerinden primlendirilmiş. Şu an çalışmıyorum ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ne yapmam gerekiyor yardım edebilirmisiniz.

 23. gayet güzel açıklama ellerinize emeğinize sağlık.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*