Anasayfa / GSS / Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?

Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?

Sponsorlu Bağlantılar

Gelir testine tabi tutulan kişiler, yapılan gelir testi sonucunda tespit edilen aylık gelir durumlarına göre G0, G1, G2 ve G3 olarak sınıflandırılmakta olup, bu sınıflandırmaların ne anlama geldiği aşağıda açıklanmıştır;

• G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında),

• G1: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (brüt asgari ücretin üçte birinin % 12’si tutarında prim öderler),

• G2: Geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (brüt asgari ücretin % 12’si tutarında prim öderler),

• G3: Geliri aylık brüt asgari ücretin iki katından fazla olanlar (brüt asgari ücretin iki katının % 12’si tutarında prim öderler).

Güncel GSS prim tutarları Pratik Bilgiler bölümünde yer almaktadır.

46 comments

 1. (Hakan) GSS borçluları için yeni bir af getirildi, 1 Nisanda yürürlüğe girecek, başvurup ondan yararlanabilirsiniz.
  6824 sayılı Kanunla GSS Borçlularına Tanınan Yeni Haklar

 2. 2013 yılında kağıt geldi ben doldurdum sgk ya götürdüm.. Başka bir işlem varmı dedim yok dendi.. Bende başka işlem yapmadım.. 2017 oldu tesadüfen muhabbet esnasında öğrendim e-devletten baktım 8887 tl borç çıktı ben çalışmıyorum hükümet konağına gittim ne yapam lazım dedim gelir testi yapıldı yeşil kart hakkım varmış c1 cıktı. Daha öncekiler 2003 ve 2004 g3 2005 ve 2006 yok sonuçlarda… Neyse sgk ya gittim durumu anlatttım oradaki memur beni cezaya soktu 3 günde 8887 olan borç oldu 12 bin kusur para ve yüzüme gülerek bunu ödüceksin dedi bende tartıştım o sinirler.. Şimdi ben hangi yolu izliyeyim ailemle kalıyorum

 3. (Ali) Eğer bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız varsa, üniversite de okumanız sonucu etkiler ve borcunuz silinir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa üniversitede okumanız bir anlam ifade etmez. Arkadaşlarınızın borcu böyle bir imkanları olduğu için silinmiştir.

 4. Üniversite okumamın buna bi etkisi yok mu üni okuyan arkadaşlarım bu borcu ödemiyo.İtiraz edip üni okudugumu belirtirsem bu borç silinir mi.Ben her ay bu borcu ödeyemem.

 5. (Ali) herhangi bir yerde sigortalı bir işte çalışmaya başlayana kadar GSS kaydınız devam edeceğinden, her ay primini de ödemeniz gerekecek.

 6. Bu borcu bir kereye mahsus mu ödeyecegim yoksa her ay bu parayı mı ödeyecegim.

 7. (Ali) Eğer bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya baba üzerinden sağlık yardımı alma imkanınız yoksa, bu borcu sildirmeniz mümkün değil, çünkü her ay adınıza GSS primi tahakkuk edecek ve düzenli ödemediğiniz sürece borç birikecek.

 8. 2015 gelir testi yaptırdım.Borcum yoktu bugün tebligat geldi.60/g-1 almıslar beni.Üniversite okuyorum suan 144 tl borç gözüküyor bunu nasıl sildirebilirim.

 9. (GÖZDE) Bu gün yârin bir torba kanun çıkacak. Çıktıktan sonra gelir testi için başvurun, sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa geriye dönük tüm GSS borcunuz silinir, kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa bu durumda da geriye dönük borcunuzu aylık 53 lira üzerinde peşin veya 12 taksitte ödeyip kapatabilirsiniz.

 10. (ahmet) Bugün yârin çıkacak yeni bir torba kanun var. Kanun çıkınca geriye dönük borçlarınızı aylık 53 lira üzerinden ve 12 aya kadar taksitle ödeyip kapatabilirsiniz. Ondan sonra da her ay 53 lira prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 11. merhaba 10 ay önce işten çıktım gss borcum 1500 tl çıktı çalışmıyorum 21 yaşındayım silinme ihtimali varmı yada ne kadar düşebilir ailede sigortalı yok.

 12. Hocam bilgi için teşekkürler bu GSS belasından kurtuluş yok 2.800 TL borç her türlü ödenecek gibi. Kılıçdaroğlu’ nun dediği gibi işsiz evlat vergisi :) hem işsiz hem borç lu olmak çok kötü. ALLAH sabır versin TÜRK GENÇLİĞİNE tok açın halinden anlamaz sözü bu kanunu çıkaranlar için söylenmiş sanki. işin kötü yanı hastayım bacağımda problem var hastane tedavi etmiyor. senin GSS borcun var seni tedavi etmeyiz suriyeli yi bedava tedavi ederiz diyorlar :) bu politikalar yüzünden akıl sağlığım kalmıştı onuda yakın zamanda kaybederim :)

 13. MERHABALAR BENIM GSS 2015 YILINA KADAR UCRETSIZDI VE YESIL KARTLI OLARAK GOZUKUYORDUM AMA 2015 YILINDA BENI G-1 OLARAK GOSTERIP UCRETLI YAPTILAR BU ARADA UZERIME ARSA VAR FAKAT HISSEDARIM SADECE BIR GELIRIM YOK AILEMLE KALIYORUM ONLARIN TOPLAM GELIRI 2800TL EVDE 4 KISIYIZ..YANI BENIM BORCUM CIKIOR 700 TL CIVARI SAGLIK KURUMUNA GITTIM SIGORTA GOZUKMMUOR DEDI VE BAKMADILAR BANA NE YAPMAM GGEREK BU BORCU SILDIRMEK ICIN SIZDEN YARDIM BEKLIORUM KOLAY GELSIN…

 14. (emrah) Allah sizden de razı olsun. 6736 sayılı Kanunla getirilen yapılandırma kapsamında 2 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar gelir testine başvurmuş olsaydınız ve sonuç G0 çıksaydı tüm borçlarınız geriye dönük silinirdi. Ancak bunun süresi geçti. Şu an Meclis’te olan ve muhtemelen kısa sürede çıkacak olan bir torba yasa var. Eğer yasada yer alan GSS ile ilgili düzenlemeler aynen yasalaşırsa, geriye dönük borçların silinmesi imkanı yine tanınacak. Ayrıca gelir testi ile borç silinmese bile, geriye dönük borçlar aylık 53 TL üzerinden yeniden hesaplanacak ve 12 aya kadar faizsiz taksitlendirilecek. Söz konusu düzenleme çıktığında ondan faydalanabilirsiniz. Bu arada ev-araba gibi menkul ve gayrimenkullerin gelir testi sonucuna nasıl etki ettiği aşağıda linki yer alan yazıda açıklanmıştır.
  Gelir Testinde Gelir ve Giderler Nasıl Hesaplanır – Neler Dikkate Alınır ?

 15. hocam merhaba hiç bir yerden hiç bir devlet kurumundan net bilgi bulamıyordum 170 aradım sgk gittim vakıfa gittim hiç net bilgi veren olmadı. sizin sayfanızı gördüm ve insanlara net bilgi veriyorsunuz kalıp mesaj verip geçiştirmiyorsunuz allah sizden razı olsun. Hocam 3 tane üniv mezunuyum işssizim en son işkur programı toplum yararına hizmet programında belediyede 6 ay süre ile çay cı olarak çalıştım 6 ay dolunca çıkardılar. işsiz olduğum için 2.800 Tl gss borcum var. askerliği düşürttüm 2.800 oldu yoksa daha fazlaydı. gelir testi olayı 4-5 sene önce ilk çıktığında başvurdum ona rağmen g-1 den 2.800 borç var. tapusu annemin olan evde yaşıyoruz. babamında 1 evi var bende ikametgahımı babamın evine aldırdım. burada aile içinde yaşayan tek kişi benim başka kimsenin ikametgahı yok. bu durumda hane geliri 0 TL gidip dayanışma vakfına tekrar gelir testi yaptırdım. dedilerki üzerinde araba var ona rağmen testi yaptırdım. sonuç bekliyorum. arabada babamın emekli ikramiyesi ile aldığımız araba ama benim üzerime. şimdi benim gelir testim g-0 çıkarsa eski borçlarımda silinirmi ? bi arkadaşım hiç gss testi yaptırmamıştı ben ona gss borcun vardır diye uyardım 1.800 TL borcu çıktı gidip başvurdu g-0 çıktı ve borçları silindi. onun olayı 4 ay önceydi. artık geriye dönük borçlar silinmiyormu ?

 16. (Burak) Bunun için yeniden gelir testi başvuru formu doldurup kaymakamlığa vererek gelir testinin yenilenmesini isteyin, forma da aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirinizin aylık brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ancak brüt asgari ücretten az çıkmasını sağlayacak tutarda gelir yazın, zannediyoruz istediğiniz sonuç çıkar. Bunun dışında şu anki mevzuata göre ben aylık şu kadar GSS primi ödeyeceğim diyemiyorsunuz, gelir testi sonucunda geliriniz ne çıkarsa ona göre prim ödeyebiliyorsunuz. Kek istisnası ben aylık asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödemek istiyorum deyip gelir testi yaptırmaya biliyorsunuz.
  Bu arada yeşil kartlıların hangi istisnai durumlarda özel hastanelerden yararlanabileceği aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiştir.
  Yeşil Kartlılar Özel Hastanelere Gidebilir mi

 17. Merhaba Ben G0 dan yararlaniyordum yani yesil karttan fakat yesil kart ozel hastanede gecmiyor benim saglik problemin hijyenk alanda ve ilgili alanda olmasi gerekiyor bu yuzden g1 den faydalanmak icin kaymakamlga dilekce yazdim cuma gunu yazdim bunun onaylanmamasi icin ne gibi neden olabilir ben 70 tlyi her ay odeyebilirim fakat resmi olarak gelirim 500 den dusukse g1e gecis yapamiyormuyum onu anlamadim vercgnz cevap benim icin cok onemli simdiden tesekkurlerimi iletiyorum saygilar yasimn 21

 18. (Demet) gss 0’dan kastınız gelir testine başvurdunuz sonuç G0 çıktı ise bunun için Kaymakamlığın herhangi bir işlem yapmasına geren yok, gelir testi sonucu SGK’nın sistemine düşmüştür, SGK’nın yeşilkartlı olarak GSS sağlık aktivasyonunuzu açması gerekir, bunun için Kaymakamlığa değil SGK’ya başvurun.

 19. Merhaba kasim ayinda basvurdugum gss 0 cikti.kaymakamliga gidip actirmami soylesiler hastanelerde gorunsun diye.bir turlu gidemedim.bunun bir suresi varmiydi.birde eski borclarda silinme olurmu.herhangi bir mal yok uzerimizde.

 20. (mahmut) Aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanlar G0 kapsamında sayılır ve bunlar GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilir, yani bir nevi yeşil kartlı sayılır. Bunla 5510 sayılı Kanunun 60/c-1 maddesi kapsamına girer. e-Devlette bu nedenle c1 olarak görünür.

 21. Merhaba ben gelir testi yaptırmadan önce borcum çıkmıştı ve g2 üzerinde hesaplanmisti şimdi gelir testi yaptırdım ve g0 çıktı bugün sgk ya gittim borcun silindi dedi şimdi e devleten bakıyorum c1 yazıyor c1 i anlamadım aciklarsaniz memnun olurum teseekurker

 22. (Murat) Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, gelir testi sonucu SGK ekranına düşüyor, SGK otomatik olarak primi Devlet tarafından ödenecek kişi olarak GSS tescil işlemini yapıyor, gittiğiniz yerde rahatça sağlık hizmeti alabiliyorsunuz. Ancak istisnai bazı durumlar ve acil haller hariç özel hastanelere gidemezsiniz, bilginiz olsun.

 23. Merhaba GSS İçin Gelir Testi Yaptırdım G0 Çıktı Yeşil kart Uzerinden Devam Edicek Sigorta Dedi Bana Şuan Sigorta Devam Ediyordur Dimi Yeşil Kart Olayı Almalı Felanmi Yoksa Otomatik Sigorta Devam Ediyormu

 24. (Mustafa) Durumunuzda değişiklik olduysa tabii ki yaptırabilirsiniz, hatta yaptırmanız gerekir.
  Hangi Hallerde Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekir ?

 25. (aydin) 1- Eğer SGK size gelir testi yaptırmanız için yazı göndermiş ve tebliğ tarihinden itibaren 6 ay geçmeden gelir testi yaptırmışsanız geriye dönük borcunuz silinir.
  2- Gelir testine 3 Ocak 2017 tarihinden önce başvurmuşsanız ve 31 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar şu an devam eden GSS borç yapılandırması için SGK müdürlüğüne başvurursanız geriye dönük borcunuz silinir.
  3- Eğer yukarıdaki iki durum da söz konusu değilse gelir testi sadece başvurduğunuz tarihten sonrası için uygulanır, geriye dönük borcunuzu etkilemez yani borcunuz silinmez. Ancak yapılandırma için başvurursanız en azından borcunuzun faizleri silinir, kalan anaparayı da peşin ödeyebilir veya 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 26. 11.1991 doğumluyum 2013 yılında gelir testi yaptırdım g1 çıktı ve 18 ay prim ödedim 43 tl 2014 yılında işe girdim 04.10.2016 yılında işten çıktım işten çıkalı 100 gün oldu şuan işsizim açıköğretim iktisat fakültesi öğrencisiyim babam devlet memuru ikametgah değişikliği yaptım e devletten girdim eski prim borçlarım silinmiş tekrar gelir testi yaptırabilir miyim ?

 27. Merhaba ben aydın ben gelir testini yapmadığım için gelirim g2 olarak hesaplanmış ve borclanmisim dün gelir testi yaptırdım ve g0 çıktı sosyal yardımlaşma 2 hafta sonra sgk ya git dediler acaba borcum silinirmi yoksa ödemek zorundami kalırım

 28. (ahmed) Aylık gelirinizin nasıl g2 veya g1 çıktığını gelir testi yapanlara sormak lazım. Ancak onlar da kafasına göre yapmıyor. Sizin doldurduğunuz formdaki beyanlarınızı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sisteminde yer alan bilgileri esas alarak gelirinizi belirliyorlar. Sonraki gelir testi sonucunun önceki borçlara etki etmediği doğru. Çünkü önceki gelir testi sonucunun hatalı olduğu kabul edilmiyor, sizin gelir durumunuzda değişiklik olduğu kabul ediliyor. İtirazla borun silinmesi zor. Yine de SGK müdürlüğüne başvurun. Borç silinmezse de devam eden yapılandırma var ondan yararlanabilirsiniz.

 29. merhaba ben 27 yaşındayım işsizim hiçbir gelirim yok ailemle kalıyordum. gelir testi yaptırdım babam emekli üzerine bir ev var gelir testi sonucunda g2 den 3200 tl borç çıktı buna itiraz için gittiğimde babanızın üzerine ev var sonuç değişmez babanızın gelirinden dolayı sonucunuz böyle çıkmış dediler,ben de test sonucundan bir hafta kadar sonra kuzenime taşındım ve tekrar gelir test için başvurdum hatta başvururken de bu borcu ödeyemeyeceğimi bu yüzden kuzenime taşındığımı yani bu 3200 liralık borç sebebiyle taşındığımı söyledim.işsiz ve hiçbir gelirimi olmamasına rağmen gelir testi sonucum g1 çıkmış ve itiraz değil de adres değişikliğinden dolayı gelir testi yaptırmış diye kayda düşüldüğü için de eski g2 den hesaplanan borcumu etkilemiyormuş.yani borcum hala 3200tl gözüküyor.size birkaç sorum olacak;
  1- hiçbir gelirim olmamasına ve işsiz olmama rağmen gelirim nasıl g1 çıkabilir?
  2- itiraz etsem borcun silinmesi mümkün mü?

 30. (murat) Sosyal güvencesi olmadığı için GSS kapsamına alınanlar adına her ay GSS prim borcu işler, üzerine bir de faiz eklenir ve bu katlanarak gider. Bunun için yapmanız gereken gelir testine başvurmak. Ayrıca şu an devam eden GSS borç yapılandırması var başvurup ondan da yararlanabilirsiniz.

 31. (rıdvan) Şu an başvuruları devam eden GSS bor yapılandırması var. SGK’ya müracaat edip yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

 32. merhaba benim geçen mayıs ayından beri her ay gelen düzenli bir borcum bulunmakta hiçbir işte çalışmıyorum okulu geçen yıl bitirdim şimdi bu borcu da ödeyemem ne yapmam gerekiyor.

 33. Merhaba ben şu anda 25 yaşındayım ekimde 26 olucam e dewletten baktım 2 milyara yakın borcum var ve faizleriyle beraber durmadan artıyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız çok sewinirim bu arada gelir tespiti yaptırmadım ama e devleten g2 yazıyor şimdiden tesekkurler .

 34. (Engin) Eski yeşilkartlılar gibi prim ödemeden ücretsiz sağlık yardımı alabileceksiniz. Normalde SGK’ya gitmenize gerek yok, gelir testi sonucu otomatik olarak SGK’nın sistemine düşüyor ve sağlık aktivasyonunuz yapılıyor. Ancak yine de gidebilirsiniz, özellikle bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa onlar için.

 35. Gelir testi G0 çıktı ne yapmam lazım sgk yani gidecem

 36. (Ali) İşsizlik maaşı aldığınız dönem için GSS borcu işlememesi lazım, eğer o dönem için de borç tahakkuk etmişse SGK’ya başvurmanız halinde silinir. Yurtdışında yaşadığınıza göre de yerleşim yeri adresini Adres Kayıt Sisteminde yurt dışı olarak beyan etmeniz yani değiştirmeniz ve bunu SGK’ya bildirmeniz halinde o tarihten itibaren artık GSS borcu tahakkuk etmez, GSS’niz sona erdirilir.

 37. (Melisa) Gelir testinde birlikte yaşadığınız anne – babanız ve varsa diğer kişilerin gelirleri de dikkate aile içerisinde kişi başına düşey aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden fazla çıkmış. Bu durumda 2017 yılı için her ay 71 lira GSS primi ödemeniz gerekir. Eğer hesaplanın yanlış yapıldığınız düşünüyorsanız, bu konuda yapılacak tek şey gelir testi yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına itirazda bulunmaktır. SGK bu konuda bir şey yapamaz. Gelir testinde nelerin dikkate alındığı ve kişi başına düşen aylık gelirin nasıl belirlendiği aşağıda linki yer alan yazıda mevcuttur.
  Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti

 38. Merhaba.2015 haziran ayinda isten cikarildim.8ay issizlik maasi aldim.daha sonra aylik 197 tl den hesaplanmis toplam 1300 tl borcum gorunuyordu.gss yaptirdim bu tutar 400 e dustu fakat daha sonra bu borcu e devletten goremedim.suan tekrar baktigimda aylik 65 tl den hesaplanmis.780 tl borcum gorunuyor ve ben agustos 2016 itibari ile artik almanyada yasiyorum.ne yapmam gerekiyor?tesekkurler

 39. Merhabalar benim gelir testim g1 çıktı ve ben öğrenciyim 1995 doğumluyum. annem ve babamın sağlık güvencesi yok o yüzden ödemen gerekiyor demişti sgk. Zaten bende öğrenim kredisi alıyorum bu borcu ödiyemem napıcağımı bilemedim yardımcı olurmusunuz acaba ?

 40. (Erol) Şu an devam eden GSS borç yapılandırmasına göre silinmesi lazım. Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurup sorun. Ayrıca bundan sonra da prim ödemeden yeşil kartlılar gibi sağlıktan yararlanabilirsiniz. Özel hastanelere ise acil durumlar hariç gidemezsiniz.

 41. Merhaba benim gelir testim g0 çıktı benim gss borcum silinirmi?

 42. (Mustafa) Gelir testini beklemenize gerek yok. Gelir durumunuzda değişiklik olduğunu belirterek gelir testi yapılması için kaymakamlığa başvurabilirsiniz.
  Hangi Hallerde Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekir ?

 43. G0 kapsamindayim üzerine fındık bahçelerim var sgk g1 olmak için sadece kaymakamlığa gitmek yeterli olur mu yoksa tekrar gelir tespitini mi beklemem gerek

 44. (vatandaş) Şu an GSS borçlarıyla ilgili devam eden bir yapılandırma var. Bunun için öncelikle gelir testi için başvurun, gelir testi sonucuna göre aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliriniz asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, prim ödemeden GSS’den yararlanma hakkı elde edersiniz, ayrıca borçlarınız da silinir.
  GSS Borç Yapılandırma Fırsatı Devam Ediyor

 45. Ben öğrenciyim yaklaşık 3 ay önce işten ayrıldım ve gss borcum çıktı yaklaşık 403 tl ve g2 üzerinden primlendirilmiş. Şu an çalışmıyorum ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ne yapmam gerekiyor yardım edebilirmisiniz.

 46. gayet güzel açıklama ellerinize emeğinize sağlık.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*