Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Paz 3°C
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Emeklilikte Yaş ve Prim Gün Şartı Nasıl Belirlenir ?

Emeklilikte Yaş ve Prim Gün Şartı Nasıl Belirlenir ?
A+
A-
25.10.2020
ABONE OL

Kişinin ilk sigorta başlangıç tarihine göre değişmekle birlikte, genel olarak yaşlılık aylığı yani normal emekli aylığı bağlanabilmesi için yaş şartı, prim günü (hizmet süresi) şartı, 4/a (SSK) kapsamında emeklilik için ayrıca sigortalılık süresi şartı aranmaktadır.

Birçok kişi emeklilik için gerekli yaş ve prim günü şartını tespit etmekte /öğrenmekte zorlandığından, bu konuda sitemize çok sayıda soru gelmekte olup, aşağıda emeklilik için gereken yaş ve prim gün şartının nasıl tespit edileceği açıklanmıştır. Açıklamaları takip ederek herkes emeklilik için doldurması gereken yaşı ve prim gün sayısını, dolayısıyla emeklilik tarihini hesaplayabilir. Yazı biraz karışık gelebilir, ancak bu durum emeklilik sisteminin karışık olmasından kaynaklanmaktadır.

EMEKLİLİK YAŞININ BELİRLENMESİ

Emeklilikte Yaş Şartı Aranmayanlar

(Sigorta Başlangıcı Eski Olanlar)

• Malulen emeklilikte olduğu gibi engellilik veya vergi indirimi nedeniyle emekli olanlarda yaş şartı aranmaz.

• İlk sigorta başlangıcı 09 Eylül 1976 tarihinden önce olan erkeklerde ve 09 Eylül 1981 tarihinden önce olan kadınlarda, SSK kapsamında emeklilik için yaş şartı aranmaz.

• 2925 SSK Tarım kapsamında olanlardan sigorta başlangıcı 9 Eylül 1986 öncesi olan erkek ve kadınlar için yaş şartı aranmaz.

• Bağ-Kur kapsamında olanlardan 1 Ekim 1999 tarihi itibariyle 20 tam yılı doldurmasına 2 tam yıl veya daha az kalan kadınlar ile 25 tam yılı doldurmasına 2 tam yıl veya daha az kalan erkekler için yaş şartı aranmaz.

• Emekli Sandığı kapsamında olanlardan 08 Eylül 1999 (dahil) tarihi itibariyle 20 tam yılı doldurmuş kadınlar ile 25 tam yılı doldurmuş erkekler için yaş şartı aranmaz.

Emeklilik Yaşı Sabit Olanlar

(Sigorta Başlangıcı 08 Eylül 1999 veya Sonrası Olanlar)

Sigorta başlangıç tarihi 08 Eylül 1999 veya sonrası olan kadınlar için emeklilik yaş şartı 58, erkekler için yaş şartı 60 olarak sabitlenmiştir. Bu yaş şartı 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur), 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında olan herkes için geçerlidir.

Sadece Bağ-Kur kapsamında 15 tam yılla (5400 günle) kısmi emekli olacak kadınlar için yaş şartı 60, erkekler için 62 olarak uygulanmaktadır. Aynı şekilde SSK kapsamında 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim günü ile emekli olacak erkek sigortalının ilk sigorta başlangıcı 09.09.1976 tarihinden önceyse yaş şartı 55, kadın sigortalının ilk sigorta başlangıcı 09.09.1981 tarihinden önceyse yaş şartı 50 olarak uygulanmaktadır.

Emeklilik Yaşı Kademeli Olarak Belirlenenler

(Sigorta Başlangıcı 08 Eylül 1999 Tarihinden Önce Olanlar)

Sigorta başlangıcı 08 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar için kademeli yaş şartı uygulanmakta olup, sigortalılık statüsüne göre bunlarda emeklilik yaşı aşağıdaki şekilde belirlenmektedir.

SSK ve 2925 SSK Tarım kapsamında olanların tabi oldukları kademeli yaş belirlenirken ilk sigorta başlangıç tarihleri esas alınır, bu sigorta başlangıç tarihinin mutlaka 4/a (SSK) kapsamında olması gerekmez, ilk sigorta başlangıç tarihi diğer sigortalılıklar 4/b (Bağ-Kur), 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında da olabilir. Ayrıca SSK kapsamında emeklilikte boşluklar düşülmez, ilk sigorta başlangıç tarihi neyse o dikkate alınır, o tarihe göre tabi olunan emeklilik yaşı belirlenir.

4/b (Bağ-Kur) veya 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli olacakların tabi oldukları yaş şartı belirlenirken ise boşluklar düşülür ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında emekli olacaklar için 1 Haziran 2002 tarihinden önceki fiili hizmet süresi (boşluklar düşüldükten sonra kalan prim gün sayısı), 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli olacaklar için de 23 Mayıs 2002 tarihinden önceki fiili hizmet süresi (boşluklar düşüldükten sonra kalan prim gün sayısı) hesaplanır, bulunan toplam hizmet süresine (prim gün sayısına) göre kişinin emeklilik yaşı tespit edilir. Bu hesaplamada da belirtilen tarihlerden önceki 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki tüm sigortalılık süreleri dikkate alınır, toplama dahil edilir.

Sigortalılık türlerine göre uygulanan kademeli yaş şartları Emeklilik Kademeli Geçiş Süreleri-Emeklilik Şartları sayfasındaki tablolarda yer almaktadır. SSK kapsamında 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 güne ve Bağ-Kur kapsamında 15 tam yılla emekli olacaklar için geçerli kademeli yaş şartları ise 15 Yıl – 3600 Günle Emekli Olma Şartları başlıklı yazıda yer almaktadır.

PRİM GÜN SAYISININ – HİZMET SÜRESİNİN BELİRLENMESİ

SSK Kapsamında Emeklilik İçin Gerekli Prim Gün Sayısı Şartı

• Sigorta başlangıcı 09 Eylül 1976 tarihinden önce olan erkeklerin ve sigorta başlangıcı 09 Eylül 1981 tarihinden önce olan kadınların emekliliği için 5000 prim günü şartı aranır.

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan erkek ve kadın sigortalıların emekliliği için gerekli prim gün sayısı yaş şatında olduğu gibi kademeli olarak belirlenmekte olup yukarıda linki verilen Emeklilik Kademeli Geçiş Süreleri-Emeklilik Şartları sayfasındaki tablolarda yer almaktadır. Ayrıca SSK şartlarında 3600 prim günüyle emeklilik imkanı da bulunmaktadır.

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 veya sonrasında olan erkek ve kadın sigortalıların emekliliği içinse 7000 prim günü şartı veya 25 yıl sigortalılık – 4500 prim günü şartı aranır.

• 2925 SSK tarım kapsamındakilerden sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihinden önce olanlar için 3600 prim günü aranır, sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 ile 30 Eylül 2008 arası olanlarda ise 7000 prim günü şartı veya 25 yıl sigortalılık – 4500 prim günü şartı aranır.

• 4/a kapsamındakilerden sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 veya sonrası olanlar için 7200 prim günü şartı aranır.

Bağ-Kur Kapsamında Emeklilik İçin Gerekli Prim Gün Sayısı – Hizmet Süresi Şartı

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kadınlar için 20 tam yıl (7200 gün), erkekler için 25 tam yıl (9000 gün) şartı aranır.

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrasında olanlar için kadın – erkek fark etmez, 25 tam yıl (9000 gün) şartı aranır.

• Bağ-Kur kapsamında ayrıca 15 tam yıl (5400 gün) ile kısmi emeklilik de mümkündür.

Emekli Sandığı Kapsamında Emeklilik İçin Gerekli Prim Gün Sayısı – Hizmet Süresi Şartı

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kadınlar için 20 tam yıl (7200 gün), erkekler için 25 tam yıl (9000 gün) şartı aranır.

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrasında olanlar için kadın – erkek fark etmez, 25 tam yıl (9000 gün) şartı aranır.

Yukarıda belirtilen prim gün sayısı, hizmet süresi hesaplanırken, kişi hangi kapsamda emekli olursa olsun fark etmez, ilk sigorta girişinden itibaren tüm sigortalılıklar kapsamında geçen çalışma süreleri – prim gün sayıları dikkate alınır. Ancak Bağ-Kur kapsamında çalışması olanların veya Bağ-Kur kapsamında emekli olacak kişilerin emeklilik başvurusu yaptığında, Bağ-Kur sigortalılıklarıyla ilgili (zaman zaman çıkarılan yasalarla primi ödenmediği için silinmiş sigortalılık süreleri hariç) SGK’ya borçlarının olmaması gerekir.

SİGORTALILIK SÜRESİNİN BELİRLENMESİ

Emeklilikte prim gün sayısı ve yaş şartından başka ayrıca sigortalılık süresi şartı sadece SSK kapsamında emekli olacaklar için aranmaktadır. Buna göre prim günü ve yaş şartı dışında ayrıca;

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kadın sigortalının 20 yıl sigortalılık süresini, erkek sigortalının 25 yıl sigortalılık süresini, 3600 günle emeklilikte hem kadın hem erkek sigortalının 15 yıl sigortalılık süresini,

• Sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihinden önce olan 2925 SSK Tarım kapsamındaki sigortalının 15 yıl sigortalılık süresini,

• Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrasında olanların 4500 günle emekliliği için 25 yıllık sigortalılık süresini,

doldurmuş olmaları gerekir.

Sigortalılık süresinin hesabında, hangi sigortalılık kapsamında olursa olsun fark etmez, kişinin ilk sigorta başlangıç tarihinden emeklilik başvurusu yaptığı tarihe kadar geçen tüm süre dikkate alınır, boşluklar düşülmez. Örneğin sigorta başlangıcı 1 Ocak 1990 tarihi olan bir kişi 20 yıllı sigortalılık süresini 1 Ocak 2010, 25 yıllık sigortalılık süresini 1 Ocak 2015 tarihinde tamamlamış sayılır, arada boşluk (sigortasız geçen süreler) olup olmadığına bakılmaz.

Öte yandan sigorta başlangıcı 1 Nisan 1981 tarihi veya sonrasında olanlar için, 18 yaşından önceki sigortalılıklar dikkate alınmaz. (Bkz. 18 Yaşından Önceki Sigortalılık Emeklilikte Dikkate Alınır mı ?)

Çıraklık veya Stajyerlikte Geçen Sigortalılıklar Dikkate Alınmaz

Çıraklık veya stajyerlik nedeniyle sigortalı olanlar, emeklilikte dikkate alınan uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmadıklarında, çıraklıkta geçen sigortalılık süresi emeklilik yaşının, prim gün sayısının ve sigortalılık süresinin tespitinde dikkate alınmaz. (Bkz. Çıraklık veya Stajdaki Sigorta Başlangıcı Emeklilikte Dikkate Alınır mı ?)

Birden Fazla Sigortalılık Kapsamında Çalışması Olanların Emeklilik Şartları

4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur), 4/c (Emekli Sandığı), hatta geçici 20. madde (banka sandıkları, ticaret – sanayi odası) gibi birden fazla sigortalılık statüsü kapsamında çalışması olanların emeklilik şartları, son 7 yıllık fiili hizmet süresi (prim gün sayısı) içerisinde hangi sigortalılık kapsamındaki hizmet süresi (prim gün sayısı) fazla ise o sigortalılık statüsü esas alınarak belirlenir. Eşin olması halinde en son sigortalılık statüsü dikkate alınır. (Bkz. Emeklilik Başvurusunda Son Yedi Yıl – 1260 Gün Uygulaması Nedir ?)

Tarım Bağ-Kur kapsamındaki hizmetler normal Bağ-Kur ile birlikte değerlendirilir. 2925 SSK Tarım, Ek-5 Tarım, Ek-6 şoför ve sanatçı, Ek-9 ev hizmetleri ve konut kapıcılığı kapsamındaki sigortalılık süreleri normal SSK sigortalılık süreleriyle birlikte değerlendirilir. Yurt dışında çalışanlar ile ayda 30 günden az çalışanların isteğe bağlı sigortalılık süreleri 4/a (SSK) kapsamında, diğer isteğe bağlı sigortalılık süreleri ise 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilir. Hizmet borçlanması yapılan sürelerin ise hangi sigortalılık kapsamında değerlendirileceği Hizmet Borçlanması Yapılan Süreler Hangi Sigorta Kapsamında Sayılır ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Hizmet Borçlanmaları ve Yıpranma Sürelerinin Emekliliğe Katkısı

Hizmet borçlanmaları ve fiili hizmet süresi zamları (yıpranma süreleri) emeklilik için gerekli prim gün sayısının (hizmet süresinin) daha çabuk doldurulmasını sağlar.

Arıca bazı durumlarda askerlik, yurt dışı ve doğum borçlanması, yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş şartını ve prim gün sayısı şartını düşürebilir. (Bkz. Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?, Doğum Borçlanması Hangi Halde Emeklilik Yaşını Düşürür ?, Yıpranma Payı Emekliliğe Nasıl Etki Eder ?)

SGK’nın Sisteminden Emeklilik Tarihini Öğrenme

E-SGK internet sayfasından da emeklilik şartlarını / tarihini ve bağlanacak emeklilik maaşı miktarını öğrenmek mümkündür. Söz konusu sayfaya http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas linkinden ulaşılabilir.

Emeklilik Hakkında Diğer Bilgiler

Malulen emeklilik, erken emeklilik, normal emeklilik, ölüm (dul – yetim aylığı) gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren diğer yazılara Emeklilik-Malullük-Dul-Yetim Aylığı Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

——————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR

 1. Cengiz DİKİCİ dedi ki:

  Sayın Yetkili;
  a-23.01.1985 tarihinde 657 kapsamında Mühendis olarak işe başladım. 14.08.1966 doğumluyum.
  b-4 nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden 08.08.2018 tarihinde 657 den çıkıp (istifa etmiş olarak/sayılarak) 08.08.2018 tarihinde sözleşmeli Uzman olarak aynı işyerinde 5510 sayılı kanunun 4/a maddesine geçtim.
  c-657 de Mühendis ¼ olarak 5510 4/c de 12399 gün hizmetim gözükmektedir. Emekli ikramiyesi ve maaşı almadım.
  d-5510 Sayılı kanun kapsamında şu an itibari ile 4/a’ da 787 gün prim ödemesi görünmektedir.
  Sorularım;
  1-5510 sayılı kanun kapsamında son 7 yıl kuralına göre 3,5 yıldan fazla prim ödemesi olur ise emekliliğim hangi kanun kapsamında (657 mi yoksa 5510 4/a’ dan mı) olur?
  2-4/a’dan emekli olur isem 657 de geçen günlerim ve ödemelerim 4/a kapsamında değerlendirilir mi?
  3-4/a’dan emekli olur isem emekli ikramiyem (1/4 ünde Mühendis, ek gösterge 3600) tarafıma ödenir mi?
  4-4/a da ki prim gün sayısına ve prim ödeme tutarlarına 657 de ki prim gün sayısı ve ödeme tutarları eklenerek mi 4/a üzerinden mi emekli olurum?
  5-4/a’ da 7 yıl çalışır isem, benim için 657 de mi yoksa 5510 4/a’dan mı emekli olmak ben ve ailem için avantajlı olur?
  Kusura bakmayın çok soru sordum galiba. Bu konularda beni ve ailemi bilgilendirir iseniz minnettar kalırız.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Selamlar…

  1. Admin dedi ki:

   Emekli olacağınız zaman son 7 yıllık fiili hizmet süresi (prim günü) içerisinde 4/a fazla veya eşit olursa 4/a (SSK) kapsamında emekli olursunuz. Ancak bağlanacak emekli maaşı hesaplanırken 4/c ve 4/a kapsamında çalışma sürelerine ait hizmetlerinizin her biri kendi şartlarına göre değerlendirilir.
   Emekli olacağınız zaman memuriyet hizmet süresine ait ikramiye, 4/a uzmanlık hizmet süresine ait kıdem tazminatı ödenir.

 2. İbrahim demir dedi ki:

  Merhaba hocam bir konuda yardımcı olabilirmsiniz. Annemin emeklilik işlemleri için bir kaç sorum olacak gelen yapılandırma ile başvuru da bulunmak istiyorum şuan ki durum da odememizi yaptığımız zaman ne zamn emekli maaşı hak eder yardimci olabilirseniz çok sevinirim hayırlı geceler dilerim

  Durdurulan sigortalılık süreleriniz için 7256 sayılı Kanuna göre hesaplanan borcunuzun tamamını aşağıda belirtilen son odeme tarihine kadar odemeniz halinde durdurulan bu sigortalilik süreleriniz durdurulmamış gibi degerlendirilecektir.

  BİLGİLER
  D.T:15.11.1965 KADİN
  Tescil tarihi :01.06.1994
  Borçlanılan Gün Sayısı :4803

  5510 Geçici 17 Hizmetleri

  01.05.1996 – 31.12.2001 2040 gün 01.06.2003 – 30.04.2008 : 1769 gün

  Geçici 63 Hizmetleri

  01.05.2008 – 31.12.2009 600 gün 17.02.2011 – 22.03.2012 : 394 gün

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bağ-Kur’dan emeklilikte boşluklar düşüldüğü için 01.06.1994 sigorta başlangıç tarihine göre anneniz kaç yaşında emekli olabilir onu biz hesaplayamayız, çünkü 1 Haziran 2002 tarihinden önce kaç günü var bilmemiz mümkün değil. https://www.isvesosyalguvenlik.com/emeklilikte-yas-ve-prim-gun-sarti-nasil-belirlenir/ başlıklı yazıya bakabilirsiniz. Bağ-Kur şartlarında anneniz 5400 prim günü ile kısmi emekli, 7200 prim günü ile normla emekli olabilir.

 3. Kadir dedi ki:

  01.10.2004 bağkur kaydı 06.07.1993 ziraat odası kaydı bağkur başlangıça geçer mi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   1993’de ziraat odası kaydınız olsa bile zamanında Bağ-Kur kaydınızı yaptırmamış olduğunuz için ziraat odasına kaydolduğunuz tarih başlangıca geçmez, yani sigorta başlangıç tarihi olarak esas alınmaz.

 4. i.serkan dedi ki:

  92 de tsk ya katıldım 99 da ayrıldım. 2001 de ssk ya geçiş yaptım halen ssk lıyım. askeri personel olarak yıpranma payım emeklilik hakkımı nasıl etkiler 99 öncesi emekli sandığına girişim var. yıpranma hakkım emekliliğimi öne çekip hemde prim gün olarak eklenirmiş. vsvsvsv ben ne zaman emekli olurum

  1. i.serkan dedi ki:

   cevap yokmudur

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    Yıpranma payının emekliliğe nasıl etki edeceği https://www.isvesosyalguvenlik.com/yipranma-payi-emeklilige-nasil-etki-eder/ başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 5. bayram çakır dedi ki:

  01.01.1970 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 01.06.1988 . 4b esnaf bağkuruyum.
  emekli olabilmem için 58 yaş 5400 prim ödeme gün sayısı ya da 50 yaş 9000 prim ödeme gün sayısı şartları var.
  yaş ve sigortalılık süresi kriterini karşılıyorum.
  prim ödeme gün sayısı ise 1200 gün bunun yanı sıra (18ay) askerlik ve 1000 gün yurt dışı çalışmışlığım var.
  ne kadar toplu para yatırırsam emekli olabilirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sadece askerlik ve yurtdışında geçirdiğiniz süre için hizmet borçlanması yoluyla toplu ödeme yapabilirsiniz. Bunun dışında kalan süreyi her ay prim ödeyerek doldurmanız gerekir, eğer geriye dönük silinmiş Bağ-Kur hizmetleriniz yoksa. Hizmet borçlanması için ödeyeceğiniz tutarlar da https://www.isvesosyalguvenlik.com/hizmet-borclanmasi-yapacaklarin-odeyecegi-prim-tutarlari/ sayfasında yer almaktadır.

   1. Ersin dedi ki:

    1975 doğumluyum nisan 1995 polis m.olarak göreve başladım,2016 khk ihraç.2023 emekli sandığından emekli olabileceğim tarih, ihraçtan sonra şuanda 950 gün sgk prim günüm var,son 7 yılda herhalikarda sgk primim fazla olacak doğrumu, 1200 gün olmadan işi bıraksam emekli sandığından emekli olabilir miyim, sgk dan emekli olursam 4,5 yıl yıpranmam yanarmı teşekkür ederim

 6. Ercan dedi ki:

  Merhaba benim sorum babam 87 yaşında yalnız yaşıyor ablam eşinden ayrı farklı bir ikamette her gün sabah gelip akşam kendi evine giderek babamın günlük ev işlerini temizlik yemek soba alış veriş bakım hizmetlerini yapmaktadır daha öncesinden 4a dan 2005 giriş 1965 doğumlu 4750 günü var buna göre ek9 dan sigorta yaptırabilirmiyiz eğer yaptırabilirsek hangi şartlarda emekli olabilir yaptıramaz isek sigorta yaptırabilmek için nasıl bir yol izleyebiliriz teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Ek 9 kapsamında, aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar (üçüncü dahil) hısımlar sigortalı olamaz, ablanız ayrı evde ikamet ettiğine göre sigortalı olabilir. 2005 sigorta başlangıcına göre SSK şartlarında 58 yaş – 7000 günle veya 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 günle emekli olabilir.

 7. Ercan dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim sizden mümkün ise aynı şartlar altında 2005 4a giriş 1965 doğum ve 4750 prim günü ile Ek 5 tarım ve isteğe bağlı sigorta hakkında da bilgi alabilirmiyim. Ek 5 tarım sigortası yaptırabilinir mi emeklilik şartları nelerdir ? İsteğe bağlı emeklilik şartları nelerdir?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Ek 5 tarım kapsamında sigortalı olanların emeklilik şartları da Ek 9 kapsamında çalışanların emeklilik şartlarıyla aynıdır, ikisi de 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık sayılmaktadır. Ancak Ek 9 daha garantili olur, çünkü Ek 5 kapsamında sigortalı olabilmesi için tarım işlerinde çalışıyor olması gerekir.

 8. Tahsin Ülger dedi ki:

  Tahsin Ülger Ödeme dökümünde -2 Mayıs 1997 -Lakin başlangıç-1 Haziran 1997- olarak kaydedilmiş (Pancar verdiğimden dolayı kesinti yapıldı) Bunu düzelttirebilimiyim Teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   https://www.isvesosyalguvenlik.com/tarim-tevkifatina-kesintisine-istinaden-bag-kur-sigortaliligi/ başlıklı yazıda da açıklandığı üzere; tarımsal ürün satış nedeniyle prim tevkifatı (kesintisi) yapılan çiftçilerin, tevkifat yapıldığını gösteren belgeleri de eklemek suretiyle sigortalılıklarının başlatılması için SGK’ya yazılı talepte bulunmaları halinde, tevkifat tutarının Kurum hesaplarına intikal etmesi şartıyla, tevkifatın yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılmaktadır. Sizden 2 Mayıs 1997 tarihinde tevkifat yapıldığı için sigortanız da takip eden aybaşından yani 1 Haziran 1997 tarihinden itibaren başlatılmış.

 9. Zeynep dedi ki:

  2001 sgk girisliyim. 2004 itibari ile de farklı bir kurumda emekli sandığı olarak çalışmaktayım. .7000 prim gunumu doldurduğum da emekli olabilir miyim? Tesekkurler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sigorta başlangıcınız 7 Eylül 1999 sonrası olduğundan, Emekli Sandığı kapsamında emekli olabilmeniz için 9000 günü doldurmanız gerekir. 15 yılınızı doldurmuş olduğunuz için de emekli olabilirsiniz, ancak onda daha yüksek yaş şartı aranır.

 10. deniz önen dedi ki:

  hocam öncelikle iyi günler, benim sorum annem için. Annem 10.03.1961 Doğumlu, 06.03.2009 Yılında ilk sigorta girişi var şuan da 4020 günü ssk dan 90 günüde bakurdan var. Annem 4800 gün den emekli olabilir mi ? 25 yıl fili sigortalık süresi olması gerekiyor mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   7 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanların SSK şartlarında emekli olabilmeleri için 25 yıl sigortalılık süresi ve en az 4500 prim gününü doldurmaları gerekiyor. Ancak 7000 günü doldurmuş olanlarda 25 yıl sigortalılık süresi aranmıyor. Annenizin gün sayısı da 7000 günden az olduğu için 25 yıl sigortalılık süresini de tamamlamış olması gerekir. Bağ-Kur emeklilik şartlarında ise 5400 günle kısmi emekli olabilir, sigortalılık süresi şartı aranmaz.
   Öte yandan söz konusu 25 yıl sigortalılık süresi fiili sigortalılık süresi değildir, sigorta başlangıç tarihinden itibaren 25 yıl geçmiş olması yeterlidir, arada boşluklar olması sorun teşkil etmez.

   1. deniz önen dedi ki:

    hocam peki annem şimdi sigortayı bırakıp bağkur başlatsa bu sigortada ki 4500 günün üstüne 900 gün daha bağkurlu olsa bağkurdan emekli olabilir mi yoksa bağkurda ki gün sayısının 5400 gün olması mı gerekiyor sigortada ki gün sayısı etki etmez mi

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi hale gelebilmesi için son 2520 prim günü içerisinde Bağ-Kur gün sayısının en az 1260 olması gerekir, bu şart tamam olduktan sonra yaş şartı da tutuyorsa anneniz Bağ_Kur kapsamımda kısmi emekli olabilir.

 11. annesi adina dedi ki:

  40;yıllık evli olan 60 yaşında, hiç sigorta girişi ve geliri bulunmayan ev hanımı emekli olabilir mi?
  Olabilirse en alt limitte maaşı ne kadar olur ve ödemesi gereken toplu para ne kadar olur.
  Cevap verirseniz sevinirim.

 12. akif dedi ki:

  Merhaba, 4b bağkur emeklilikle ilgili çok fazla bilgi kirliliği için soruyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.
  SSK giriş tarihim: 8 Ocak 1998
  Şu anki Prim gün sayım: 8082 civarıydı.
  E devlette 22.5 yıl olarak gözüküyorum.
  Uzun süre iş yerimden bağ kur ödedim. Şuan isteğe bağlı bağ-kur ödüyorum. Herhangi bir borcum yoktur.
  2.5 yıl sonra emekli olabilir miyim? Yani 25 yıl ve 9000 prim ile… Yaş şartı var mıdır? 57 yaşını beklemek zorunda mıyım?