Engelli Vergi İndirimi Kaldırıldı mı – Devam Ediyor mu ?

Engelli Vergi İndirimi Kaldırıldı mı – Devam Ediyor mu ?
6 Temmuz 2022 20:35

Engelli çalışanların içinde bulunduğu zor koşulların giderilmesine katkıda bulunmak ve engelli olanlar ile engelli olmayanlar arasındaki rekabet eşitsizliğini gidermek amacıyla, engellilere tanınan imkanlardan biri de vergi indirimidir.

Bu uygulama çerçevesinde, engelli çalışanların gelir vergisi matrahlarından indirim yapılarak bir miktar daha az vergi ödemeleri sağlanmaktadır. Bu konudaki bilgi ve açıklamalar, Engellilik Nedeniyle Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır ?, Aylık Engelli Vergi İndirimi Tutarları başlıklı yazılarda yer almaktadır.

Engelli vergi indiriminin sağladığı imkan ve avantajlardan biri de SSK şartlarında daha erken emekli olma imkanıdır. Bu konudaki ayrıntılı bilgi de Vergi İndirimi İle Erken Emekli Olma Şartları başlıklı yazıda yer almaktadır.

Öte yandan 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisinin tamamen kaldırıldığı, asgari ücretten yüksek ücretle çalışanların ise aylık brüt ücretlerinin aylık brüt asgari ücrete kadar olan kısmının damga vergisi kesintisi, gelir vergisi kesintisine tabi aylık brüt ücretlerinin de aylık net asgari ürete kadar olan kısmının gelir vergisi kesintisi dışında bırakıldığı bilinmektedir. (Bkz. Tebliğe Göre Çalışanlara Uygulanacak Vergi Muafiyetinin Ayrıntıları)

İşte bu nedenden dolayı da bazı işverenlerin bilerek veya bilmeyerek, çalışanlarına engelli vergi indiriminin kaldırıldığı şeklinde bilgiler verdiği, vergi indiriminden yararlanmak isteyen engelli çalışanların taleplerini kabul etmedikleri yönünde sitemize yakınma ve bilgiler gelmekte, engelli indirimin devam edip etmediği sorulmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Asgari Ücretten Yüksek Ücretle Çalışanlar İçin Aynen Devam Etmektedir

Hemen belirtelim ki asgari ücretten vergi kesintisinin kaldırılması, asgari ücretten yüksek ücretle çalışanların da aynı tutarlar üzerinden vergi muafiyetinden yararlanmasıyla ilgili düzenlemeler içeren 7349 sayılı Kanunla ayrıca asgari geçim indirimi (AGİ) kaldırılmış (Bkz. Çalışanlara Sağlanacak Vergi Muafiyeti Yasalaştı – AGİ Tarih Oldu), ancak ne çalışanlara vergi muafiyeti getiren söz konusu kanunla ne de başka bir kanunla engelli vergi indirimi kaldırılmamış, bu konuda herhangi bir yeni yasal düzenleme yapılmamıştır. Dolayısıyla engelli vergi indirimi eskiden olduğu gibi aynen devam etmektedir.

Asgari Ücretli Çalışanlar İçin Engelli Vergi İndiriminin Artık İşyerlerinde Uygulanması Mümkün Değildir

Ancak, aylık engelli vergi indirimi tutarı, çalışanın gelir vergisi kesintisine tabi aylık brüt ücretinden yani gelir vergisi matrahından yapılan bir indirim olduğundan; bir başka ifadeyle aylık engelli vergi indirimi tutarı çalışanın aylık brüt ücretinin gelir vergisi kesintisine tabi kısmından düşülerek o tutarda ücretin vergi dışı bırakılmasını sağladığından (Bkz. Engelli Vergi İndirimi Nasıl Uygulanır – Çalışana Faydası Nedir ?), buna karşılık 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretten vergi kesintisi tamamen kaldırılmış olduğundan, asgari ücretli çalışanların artık engelli vergi indiriminden yararlanmaları mümkün olmadığı gibi, ortada vergi kesintisi kalmadığı için vergi indirimine de gerek kalmamıştır.

Engelli Vergi İndirimine İstinaden Erken Emekli Olmak İsteyen Asgari Ücretli Çalışanlar Yine de Başvuru Yapabilir

Her ne kadar asgari ücretlilerin engelli vergi indiriminden yararlanmalarına imkan ve gerek kalmamış olsa da yukarıda belirtildiği üzere ilk sigorta başlangıcı 1 Ekim 2008 tarihinden önce olanlar engelli vergi indirimine istinaden SSK şartlarında daha erken emeklilik imkanına sahip olduklarından, engelli vergi indirimine istinaden SGK’ya emeklilik başvurusu yapmak isteyen SSK emeklilik şartlarına tabi asgari ücretliler ise bunun için engelli vergi indirimine başvurabilirler. Buna mani bir durum bulunmamaktadır.

Nitekim, yukarıda belirtilen vergi muafiyeti uygulamasının ayrıntılarını belirlemek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 27 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 319 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “İstisnanın kapsamı ve uygulaması” başlıklı 4 üncü maddesinde konuya ilişkin olarak aynen aşağıdaki açıklamaya yer verilmiştir;

“(8) Asgari ücretle çalışan ve istisna uygulaması nedeniyle vergi ödemeyecek olan hizmet erbabı da dahil olmak üzere 193 sayılı Kanunun 31 inci maddesi kapsamında vergi indiriminden faydalanmak üzere başvuruda bulunanların engellilik indirimine ilişkin işlemleri önceden olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığınca değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Asgari ücretli olarak çalışan ve bu nedenle ilgili ayda istisna nedeniyle vergi ödemeyecek olan hizmet erbabı, engellilik indiriminden faydalanamayacak olmakla birlikte onaylanan başvuruları üzerine şartları dahilinde emeklilik başvurularını yapabilecektir. Asgari ücretin üzerinde ücret alan ve vergi indirimine hak kazanan hizmet erbabının, gelir vergisi matrahının yeterli olması halinde, hem engellilik indiriminden hem de aynı Kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasının (18) numaralı bendinde düzenlenen istisnadan faydalanması mümkün bulunmaktadır.” (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Kazım karataş dedi ki:

  Asgari ücret üzerinden maşımı alıyorum bu geçtiğimiz ağustos ayı maşında engelli indirimi farkı verilmedi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Asgari ücretten tamamen vergi kesintisi kaldırıldığı için, asgari ücretle çalışanlar engelli vergi indiriminden yararlanamaz, dolayısıyla herhangi bir engelli indirimi farkı ödenmez.

   1. Fatih ilkiz dedi ki:

    Ben çalışıyorum ama engelli indirim kalktı söyledi oldu doğru mu öğrenebilir miyim

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Sadece asgari ücretle çalışanlar engelli vergi indiriminden yararlanamıyor, çünkü asgari ücretten vergi kesintisi zaten kaldırıldı, asgari ücretle çalışanlar eğer engelli vergi indirimine istinaden SGK’ya emeklilik başvurusu yapacaksa o zaman yine engelli vergi indirimi için başvurabilir.

     1. Elif dedi ki:

      Merhaba benim şuan çalıştığım iş yeri ile asgari ücretin üzerinde maaş ile anlaşarak ise girdim. Daha sonra bana vergi indirimini ekleyerek bu maasi veriyoruz dediler. 3. Derece engelliyim. Asgari ücret 8506 tl iken 9300 tl maaş ile başladım. Ama bordroda engelli vergi indirimi dahil bu para görünüyor. Hakkımın yendiğini düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 2. özkan çetin dedi ki:

  merhabalar , 2003 sigortalıyım, 4650 gün ,19 yıl hizmetim var ,bugün raporumu aldım 100%100 engel raporu verdiler, emekli olmak istiyorum fakat çalışmıyorum ,ne yapmam gerek ..? vergi dairesinemi yoksa sgk ya mı gitmem gerek ? vergi dairesine gidersem çalışıyor olmak zorunlu mu?? lütfen cevap verirseniz sevinirim …… şimdiden teşekkürler

 3. Aziz karakaş dedi ki:

  Asgari ücret 8500 iken ben 8730 lira alıyorum ağır sanayi fabrikasında yüzde 50 engelli personelim mesai yapıyorum 11890 alacağım yazıyor vergi kesintisi 2340 lira olarak benden kesiliyor şirkette danisiyorum engelli indirimi kalkmış diyorlar bilginiz var mı aydinlatirsaniz sevinirim