Anasayfa / Soru - Cevap / 30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?

30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanlar için her ay 30 gün olarak sayılmakla birlikte, birçok işyerinde ay içerisinde 30 günden az çalışanlar bulunmakta ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na da çalıştığı gün üzerinden bildirilmektedir.

Dolayısıyla 30 günden az çalışanlara ödenecek asgari geçim indiriminin (AGİ) hesaplanma şekli ayda farklılık arz etmektedir. Asgari geçim indiriminin nasıl hesaplanacağı Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda belirtilmiş, 2016 yılı için geçerli asgari geçim indirimi tutarları ise Aylık Asgari Geçim İndirimi Dahil 2016 Yılı Asgari Ücret Tutarları sayfasında belirtilmiştir. Ancak bu sayfalarda yer alan bilgiler ayda 30 gün çalışanlar için geçerlidir.

Ayda 30 günden az çalışanlarla ilgi asgari geçim indirimi hesabı da aslında gayet basittir. Bunlar için de normal 30 gün çalışıyormuş gibi aylık ödenmesi gereken asgari geçim indirimi hesabı yapılacaktır. Ancak çalışanın aylık ücreti ne olursa olsun asgari geçim indirimi, o yılın Ocak ayında geçerli brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanacağından ve çalışana ödenen asgari geçim indirimi de asgari ücretliden aylık kesilmesi gereken gelir vergisinden yüksek olamayacağından,  kendisine o ayki çalışma gün sayısına göre asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşmayacak miktarda asgari geçim indirimi ödenecektir.

Örnek olarak 2016 Haziran ayında 15 gün çalışan bekar bir işçi için ödenecek asgari geçim indirimi tutarı hesaplanacak olursa; yukarıda linki verilen sayfadan da görüleceği üzere bu çalışana normalde ödenmesi gereken aylık asgari geçim indirimi 123,53 liradır. Ancak ayda 15 gün çalışan bir asgari ücretliden kesilmesi gereken gelir vergisi tutarı ise 105 liradır. (Bkz. 2016 Brüt ve Net Asgari Ücret Tutarları) Dolayısıyla bu çalışana 15 gün karşılığı ödenmesi gereken asgari geçim indirimi 105 liradan fazla olamayacağına göre kendisine 123,53 lira değil 105 lira asgari geçim indirimi ödenecektir.

Ayda 30 günden az çalışanlarla ilgili diğer bilgiler; Ay İçerisinde 30 Günden Az Çalışan Sigortalılarla İlgili İşlemler, Ayda 30 Günden Az Sigortalı Gösterilenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?, 30 Günden Az Çalışan Herkes GSS Primini 30 Güne Tamamlamak Zorunda mı? başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)