Anasayfa / SGK / SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir ?

SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yani SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi amacıyla 2012 yılı Ocak ayında hayata geçmiş bir yazılım uygulaması (bilgisayar programı) olup (bkz. Otomatik Sağlık Aktivasyon Sistemi Tüm İllerde Devreye Girdi, bu program ile bütün genel sağlık sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmalarına gerek kalmadan, tek bir program üzerinden otomatik olarak sistem tarafından yürütülmektedir.

SPAS programı;   yeni   doğan çocukların, yeni işe girenlerin, 5510 sayılı Kanun 60 ıncı maddesi kapsamında genel sağlık sigortalılığı başlayanların, yeni emekli olanların, yeni evlenenlerin, boşananların, işten çıkanların, ölenlerin bilgilerini Kurumun tescil, hizmet, tahsis (emeklilik), borç, prim ödeme ve nüfus kayıtlarından elektronik ortamda tespit ve kontrol ederek, genel sağlık sigortalılarının Kurum müdürlüklerine gelmelerine gerek kalmaksızın gerekli sağlık hak sahipliği kayıtlarını (aktivasyon ve provizyon) elektronik tetikleme yöntemiyle otomatik olarak oluşturmakta; evlenme, boşanma, iş değişikliğine göre sağlık kapsamını değiştiren durumlarda, işten çıkma, emekli aylığının durdurulması veya ölüm v.b. nedenlerle sağlık hak sahipliğinin otomatik olarak durdurulmasını sağlayarak sağlık hizmet sunucularında sağlık hak sahipliği işlemlerinin otomatik olarak yürütmektedir.

Örneğin, sigortalıların işyerlerinde / kurumlarında yapılan işe giriş, tescil ve prim bilgileri otomatik olarak Kurum kayıtlarına intikal etmekte ve 30 gün GSS prim gün sayısı şartının tamamlanmasıyla birlikte sağlık hak sahiplikleri SPAS programı tarafından başlatılmaktadır. Sigortalıların 18 yaş altı çocuk ve eş bilgileri de nüfus veri tabanından (MERNİS) elektronik ortamda alınarak bunların aktivasyonu da otomatik olarak sağlanmaktadır.

SPAS Tarafından Otomatik Sağlık Aktivasyonu Yapılamayan Kişiler

Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş üstü çocukları, anne ve babası ile emekliler hariç çalışan sigortalıların 1/10/2008 tarihinden önce veya sonra sağlık yardımlarına müstahak olan okumayan kız çocuklarının sağlık aktivasyonu için Kurum müdürlüklerine yazılı olarak başvurulması, ayrıca öğrenci olanlar için öğrenci belgesi ibrazı gerekmektedir.

Bunun dışında, istisnai de olsa sistem hatası nedeniyle sağlık aktivasyonu hatalı yapılan veya hiç yapılamayan, sağlık aktivasyonu silinmiş olan kişilerin de Kurum müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Sağlık Aktivasyonu: Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanacak kişinin, sağlık hizmet sunucularına (hastane, eczane gibi) başvurduğuna SGK sağlık yardımları almaya müstahak olduğunun anlaşılabilmesi, yani adına sağlık provizyonu alınabilmesi için hak sahipliğinin Kurum sistemi üzerinden aktive edilmesi (aktif hale getirilmesi).

11 comments

 1. (Zeynep) Önce ALO 170’i arayın, sistemden kontrol edip size bilgi verebilirler. Gerekirse de herhangi bir SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 2. Merhaba ben üniversite ogrencisiyim babam benim adima yesilkart cikartirdi sistemde provizyon alabilir yazıyor fakat hastaneye gittigim zaman benden ucret isteniyor ne yapmam lazim

 3. (mehmet) Herhangi bir SGK müdürlüğünde kısa vadeli sigorta kolları servisine başvurup düzelttirebilirsiniz.

 4. Haziran 2016 da okulum bitti ve işe başladım.6 mart 2017 ‘de eczaneye gittiğimde hala 4/c Ölüm aylığı alanlar(çocuk) olarak sistemde gözüktüğümü söyledi. E-Devlette müstehaklık sorgusuna girdiğimde de eczacının dediği aynı durumla karşılaştım.İlaçlarımı para ile satın almak durumunda kaldım Fakat ben sigortalı bir çalışanım 4/A hizmet dökümünde de bu durum gözüküyor.Yani sağlık güvencem var. Bu konuyu nasıl ve nerden çözebilirim yardımlarınız için teşekkürler.

 5. (burcu) Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Söz konusu yazı stajınıza hiçbir engel teşkil etmez. Bu yazının neden istendiği aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiştir.
  Çırak ve Stajyerlerden Niçin SGK Müstehaklık Belgesi İsteniyor ?

 6. hastanede staj için provizton istendi yalnız borctan dolayı ‘kendisi veya üzerinnden sağlıkyardımı aldığı yakınından borcu gözükmektedir. provizyon verilememiştir.” diyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz bu cok önnemli

 7. (Barış boyraz) Sayfanın 18 yaşından küçükler için kullanılmasını nasıl yasaklamışlar anlayamadık. Normalde 15 yaşını doldurmuş olanlar PTT şubelerinden kapalı zarf içerisinde şifrelerini alıp e-Devlete girebiliyor. ALO 160’ı arayıp bilgi alabilirsiniz. Müstehaklık belgesine gelince. Anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamayan stajyer öğrenciler için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında ayrıca GSS sigortası da yapılıyor. Belgeyi bunun için istemişler. Bu belgeyi e-Devlet’ten alamazsanız SGK müdürlüğünden almanız gerekecek.

 8. Barış boyraz

  Merhabalar.

  18 yaşından küçük kızımın staj yapması için Müstehaklık Belgesi istediler. Edevlet sayfasından almak istedik ama bu sayfayı18 yaşından küçükler için kullanmayı yasaklamışlar. Şimdi ben bu belge için SGK ya mı gideceğim.
  Saygılar.

 9. (Ayşen Öktem) Bu belgeleri bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğünden alabilirsiniz.

 10. TZH Vakfina bağlı emekli olan annemden sağlık yardımı almaktayim. 18 yaş üstü calismamaktayim ve okumamaktayim. Saglik yardiminin devam edebilmesi icin benden belgeler istenmektedir. Bunlar;
  1. Hak sahibi ve taahhüt belgesi
  2. Hizmet Dökümü
  3. Hizmet bilgisi
  4. Tescil kaydı
  5. Spas sorgulama
  6. Saglik prov. Aktivasyon sistem dökümü
  Istenmektedir. Bunlari nasil yapabilirim. Bana yardimci olur musunuz?

 11. Merhaba, hastanede staj yapacağım provizyon çıktısı istendi. Sisteme girince”kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.provizyon verilememiştir” diyor. Daha önce babamdan yararlaniyordum ancak sigortasi yok suanda bagkuruda ödenmemis terk edilmis sigorta olarak görünüyor. Ne yapmam lazim

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*