Anasayfa / SGK / SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir ?

SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yani SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi amacıyla 2012 yılı Ocak ayında hayata geçmiş bir yazılım uygulaması (bilgisayar programı) olup (bkz. Otomatik Sağlık Aktivasyon Sistemi Tüm İllerde Devreye Girdi, bu program ile bütün genel sağlık sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmalarına gerek kalmadan, tek bir program üzerinden otomatik olarak sistem tarafından yürütülmektedir.

SPAS programı;   yeni   doğan çocukların, yeni işe girenlerin, 5510 sayılı Kanun 60 ıncı maddesi kapsamında genel sağlık sigortalılığı başlayanların, yeni emekli olanların, yeni evlenenlerin, boşananların, işten çıkanların, ölenlerin bilgilerini Kurumun tescil, hizmet, tahsis (emeklilik), borç, prim ödeme ve nüfus kayıtlarından elektronik ortamda tespit ve kontrol ederek, genel sağlık sigortalılarının Kurum müdürlüklerine gelmelerine gerek kalmaksızın gerekli sağlık hak sahipliği kayıtlarını (aktivasyon ve provizyon) elektronik tetikleme yöntemiyle otomatik olarak oluşturmakta; evlenme, boşanma, iş değişikliğine göre sağlık kapsamını değiştiren durumlarda, işten çıkma, emekli aylığının durdurulması veya ölüm v.b. nedenlerle sağlık hak sahipliğinin otomatik olarak durdurulmasını sağlayarak sağlık hizmet sunucularında sağlık hak sahipliği işlemlerinin otomatik olarak yürütmektedir.

Örneğin, sigortalıların işyerlerinde / kurumlarında yapılan işe giriş, tescil ve prim bilgileri otomatik olarak Kurum kayıtlarına intikal etmekte ve 30 gün GSS prim gün sayısı şartının tamamlanmasıyla birlikte sağlık hak sahiplikleri SPAS programı tarafından başlatılmaktadır. Sigortalıların 18 yaş altı çocuk ve eş bilgileri de nüfus veri tabanından (MERNİS) elektronik ortamda alınarak bunların aktivasyonu da otomatik olarak sağlanmaktadır.

SPAS Tarafından Otomatik Sağlık Aktivasyonu Yapılamayan Kişiler

Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş üstü çocukları, anne ve babası ile emekliler hariç çalışan sigortalıların 1/10/2008 tarihinden önce veya sonra sağlık yardımlarına müstahak olan okumayan kız çocuklarının sağlık aktivasyonu için Kurum müdürlüklerine yazılı olarak başvurulması, ayrıca öğrenci olanlar için öğrenci belgesi ibrazı gerekmektedir.

Bunun dışında, istisnai de olsa sistem hatası nedeniyle sağlık aktivasyonu hatalı yapılan veya hiç yapılamayan, sağlık aktivasyonu silinmiş olan kişilerin de Kurum müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Sağlık Aktivasyonu: Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanacak kişinin, sağlık hizmet sunucularına (hastane, eczane gibi) başvurduğuna SGK sağlık yardımları almaya müstahak olduğunun anlaşılabilmesi, yani adına sağlık provizyonu alınabilmesi için hak sahipliğinin Kurum sistemi üzerinden aktive edilmesi (aktif hale getirilmesi).