Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cts 2°C
Paz 1°C
Pts 3°C
Sal 3°C

Vardiyalı Çalışmalarda Uyulması Gereken Kurallar

Vardiyalı Çalışmalarda Uyulması Gereken Kurallar
A+
A-
14.03.2016
ABONE OL

Vardiyalı çalışma şekli 4857 sayılı İş Kanununda postalar halinde çalışma olarak geçmekte olup, bu konudaki düzenlemeler Kanunun 69 ve 73 üncü maddelerinde yer almaktadır.

Fakat konuya ilişkin asıl ayrıntılı düzenleme Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yer almaktadır.

Vardiyalı çalışma uygulaması ve şartları hakkında daha geniş ve ayrıntılı açıklamalar için Bütün Ayrıntıları ve Kurallarıyla Vardiyalı Çalışma Sistemi başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

Not : Vardiyalı çalışma şartlarında 19 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle bazı değişiklikler yapılmıştır. (Bkz. Vardiyalı Çalışma ve Gece Çalışma Şartlarında Değişikler Yapıldı)

Söz konusu Kanun maddeleri ve yönetmelik hükümleri uyarınca postalar halinde yani vardiyalı çalışmalarda aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir;

– Nitelikleri gereği sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına vardiyalar halinde işçi çalıştırılarak işletilen veya nöbetleşe işçi vardiyaları ile yapılan işlerde, 24 saatlik süre (bir günlük zaman dilimi) içinde en az üç işçi vardiyası çalıştırılacak şekilde düzenlenme yapılması gerekir, yani 24 saatlik süre zarfında en az üç vardiya uygulanması gerekir. Bu durumda örneğin bir vardiyada 3 işçi çalışıyorsa o işyerinde en az 9 işçi çalıştırılması gerekir. Bunun dışında kalan vardiyalı çalışmalarda da vardiya sayısı ve vardiya süresinin İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nde belirtilen günlük çalışma süresini aşmaması gerekir. Söz konusu Yönetmelikte günlük çalışma süresinin her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamayacağı belirtilmiştir. Ayrıca haftalık 45 saati aşan çalışmaların fazla mesai kapsamına gireceği ve yılda 270 saatten fazla mesai yaptırılamayacağı unutulmamalıdır.

– Sağlık kuralları bakımından günde 7,5 saat ya da daha az çalışılması gereken işlerde vardiya sayısı ve her bir vardiyadaki çalışma süresi Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’te belirtilen süreleri geçemez. Yani yönetmelikte o iş için belirtilen günlük çalışma süresi kaç saatse, o işle ilgili vardiya süresi de buna uygun olmak zorundadır.

– Gece dönemine denk gelen 20.00-06.00 saatleri arasındaki vardiyalarda, 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin çalıştırılmaları yasaktır.

– İşyerinde vardiya sayısının artırılması veya vardiya süresinin kısaltılması gibi durumlarda, çalışma sürelerindeki azalma nedeniyle, işçilerin ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun, indirim yapılamaz.

– İşçilerin gece vardiyalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır. (Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen işler istisna) Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan vardiyalar gece vardiyası sayılır.

– Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe vardiya uygulanan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle vardiyaların sıraya konulması gerekir. İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği göz önünde tutularak, gece ve gündüz vardiyalarındaki bu değişim iki haftalık olarak da uygulanabilir. Zorunluluk olmadıkça işçilerin vardiyaları sırası gelmeden değiştirilemez. Ancak 4857 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesi uyarınca, gece çalışması nedeniyle sağlığının bozulduğunu raporla belgeleyen işçiye işveren, olanakların elverdiği ölçüde gündüz postasında durumuna uygun bir iş verir.

– Vardiyası değiştirilecek yani gündüz vardiyasından gece vardiyasına, gece vardiyasından gündüz vardiyasına geçirilecek işçinin kesintisiz en az 11 saat dinlendirilmesi gerekir, en az 11 saat dinlendirilmeden işçi diğer vardiyada çalıştırılamaz.

– Vardiyalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, işçilere, 4857 sayılı İş Kanununun 68 inci maddesindeki esaslar uyarınca ara dinlenmesi verilmesi gerekir (Bkz. Günlük Ara Dinlenme Süreleri Ne Kadardır ?). İşin niteliği, bir işyerinin aynı bölümündeki bütün işçilere aynı saatte ara dinlenmesi verilmesine imkan vermiyorsa, bu dinlenme işçilere gruplar halinde arka arkaya çalışma süresinin ortalarından başlayarak İş Kanunu ve bu Yönetmelikteki esaslara göre verilir. Ayrıca, vardiyalı çalışmada işçilere, haftanın bir gününde 24 saatten az olmamak üzere ve nöbetleşme yolu ile hafta tatili verilmesi zorunludur.

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik uyarınca; kadın çalışanlar gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar. Aynı şekilde yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece bunlar gece çalıştırılmaz. Bu hükümler gece vardiyasında çalıştırılacak kadınlar için de geçerlidir.

– İşverenin; vardiya uygulanan işlerde, her vardiyada çalışan işçilerin ad ve soyadlarını kapsayan listeler ile bu işçiler için işe başlamadan önce alınan periyodik sağlık raporlarının bir nüshasını ilgili Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne vermesi gerekir.

– İşverenlerin; vardiya sayısı ile her vardiyanın işe başlama ve bitirme saatlerini, vardiya halinde çalıştırdıkları işçilerin ad ve soyadlarını, ara dinlenmelerini, hafta tatillerini ve bunlara ilişkin değişiklikleri düzenleyerek işyerinde işçilerin kolayca görüp okuyabilecekleri şekilde ilan etmek zorundadır.

– 4857 sayılı İş Kanunun 104 üncü maddesi gereğince; işçileri geceleri yedibuçuk saatten fazla çalıştıran, gece ve gündüz vardiya değişimlerini yukarıda belirtildiği şekilde yapmayan işverene, sanayiye ait işlerde çocuk ve genç işçileri gece çalıştıran işverene bin 560 lira (2016 yılı için geçerli tutar) idari para cezası uygulanır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Zeynep Demirel dedi ki:

  Meehaba ben haftada 7 gun acik olan bir ofiste haftada 40 saat ve 2 gun izinli olacak sekilde calisiyorum ve izin gunlerimiz degisiyor,gece vardiyasi yok. 1gun yillik izin almak istedigim gun ile o hafta kullanacagim 2 gun haftalik iznimi birlestirip 3 gun izin yapabilir miyim? Bu karar isyerinin insiyatifinde midir? Isyeri birlestiremezsin, yillik izin icin aldigin 1 gunu kullan ise don sonra ayni hafta icinde haftalik iznini baska gunlerde kullan diyor.birlestirme ile ilgili yasada bir duzenleme ya da acik bir ifade bulunuyormu acaba?

  1. çalışan dedi ki:

   Öncelikle vakit ayirip değerli bilgi paylaşimlariniz için şimdiden teşekkürler.Yaziyi ve tüm yorumlari okudum.Birkaç arakadaşin benle ayni sorunu yaşadiğini ve bunlara verdiğiniz cevaplari titizlikle irdeledim.Fakat bu iş ve çalişma kanunu nasil dezenlenmişki nereye çekseniz oraya gidiyor.”Soruya gelecek olursak örneğin bir haftalik çalişmayi ele alalim;x kişi pazartesi, sali, çarşamba günü 24-08 vardiyasina gelmekte perşembe günü izin cuma, cumartesi, pazar. 16-24 vardiyasina gelmekte.Şimdi bu çalişmaya göre;(izin olan perşembe gününe lütfen dikkat) 1-Vardiya dönüşümünde iki vardiya arasi 11 saat geçmiş oluyor. 2-İki vardiya arasi dilim 32 saat boşluk doğurduğundan 24 saatlik izinde kullanmiş oluyor. 3-Çarşamba gununun vardiyasi 24-08 aslinda perşembe günü oluyor ama çarşambanin mesaisi sayiliyor. 4-Perşembe günu yani sözde izinli olunan gün sabah 8’de çarşamba gününün vardiyasindan çikiliyor ve cuma günü 16’da başlayan mesaiye kadar 32 saat olduğundan 24 saatlik izin hakki kullanilmiş oluyor. Bu yapilan uygulama çalişma ve iş kanununa bi aykirilik teşkil etmediği görülüyor işveren tarafindan fakat işçi açisindan sikinti doğuruyor çünkü vardiya değişim boşluğunu haftalik izin kullanmiş gibi sayiliyor.(bu arada haftalik çalişma süresi 45 saatide asmiyor bu çalişma düzeninde yarimsaat mola 7,5 saat çalişma 7,5×6=45 vede 24 saat izin bir hafta içinde. Yanlişim varmidir bu konuda acaba bu şekilde bir çalişmada çalişana herhangi bir hak doğuyormu.

   Son olarak bu sorulari cevaplarsaniz eminim benim gibi çalişan birçok arkadasin kafasindaki düşünce cevap bulacaktir. VAKİT AYIRIP VERECEĞINIZ CEVAPTAN OTURU SIZE TESEKKURU BIR BORC BILIRIM…

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    Bu konuyla ilgili çok soru geliyor, Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yazdığımız sayfa sayfa başındaki yazı bu soruların bir kısmını karşılamıyor, çok spesifik durumlar var, bazıları su doku bilmecesi gibi karışık, bir iki gün içerisinde konuya ilişkin Yargıtay kararlarını da tarayarak daha ayrıntılı, daha açıklayıcı bir yazı yazmaya çalışacağız.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Vardiyalı çalışma uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi ve açıklamalar içeren yazımız yayımlanmıştır. Söz konusu yazıya bakabilirsiniz, yine de tereddüt ettiğiniz konular olursa cevaplamaya çalışırız. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/butun-ayrintilari-ve-kurallariyla-vardiyali-calisma-sistemi/)

 2. İlhan dedi ki:

  Merhaba,gece 23:00 te başlayan vardiyam sabah 08:00 da bitiyor ve sabah 8 de başlamak üzere izin(off) yazmış ertesi gün gündüz 11:00 da tekrar iş başı diyor böyle izin mümkün mü,teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Vardiyalı çalışmalarda uyulması gereken kurallar yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Normalde işçiye verilmesi gereken haftalık iznin yani of gününün en az 24 saat olması gerekir.

 3. Hakan dedi ki:

  3 vardiyalı çalıştığım iş yerinde gece vardiyası ni (24:00/08:00) tamamladigim halde 08:00 vardiyasında gelecek eleman gelmemiş. Bende evime gittim tutanak yazmışlar izinsiz ayrıldım diye. Bu durumda ne yapmalıyım..

  1. Admin dedi ki:

   Tutanak tutmuş olmaları önemli değil, tutanağa göre bir işlem yapacaklar mı ? Önemli olan bu.

 4. RIDVAN dedi ki:

  Öncelikle Merhaba kolay gelsin. Devlet hastanesinde Acil servisde vardiya usulü nöbetleşe çalışmaktayız.12 saat yazılıyor bu 12 saati tam olarak çalışma saatimizden sayıyolardı ama son zamanda yine 12 saat tutacaksınız 11 saati çalışmadan sayılacak 1 saati moladan denildi.acaba denikleri kanunca doğrumudur. yoksa Acil servis de yemek molası vb. şeyler çalışma saatindenmi kabul edilir bununla ilğili bi genelge veya açıklayıcı bi yazınız varmı .Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işçi statüsünde iseniz, normalde İş Kanununa göre mola süreleri çalışma süresinden sayılmamaktadır. Ancak Yargıtay kararlarına göre işçi mola süresini serbest kullanamıyorsa, her an iş çıkması ihtimaline karşı işyerinden ayrılamıyorsa veya mola süresi içinde az ya da çok iş yapmak zorunda kalıyorsa bu durumda mola süresi de çalışma süresinden sayılır. Bu konuda herhangi bir mevzuat değişikliği yok, 4857 sayılı İş Kanununun 2003’den beri bu konudaki hükümleri aynı. Bu konudaki açıklamalar Mola Süreleri Konusunda İşverenin Uyması Gereken Kurallar başlıklı yazıda yer almaktadır.
   İş Kanununda işçinin günlük en fazla 11 saat çalıştırılabileceği belirtildiğinden, yine Yargıtay kararlarına göre işçinin haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini aşıp aşmadığına bakılmaksızın günlük 11 saati aşan çalışmalarının fazla mesai olarak sayılması ve fazla mesai ödenmesi gerekiyor. Kamu kurumlarında da fazla mesai ödemeleri Bütçe Kanunu veya Hazine ve Maliye Bakanlığı kararları ile sınırlandırılabildiğinden, günlük çalışma sürenizin 11 saati aşıyor görünmemesi için de bu değişikliğe gidilmiş olabilir.

 5. AYŞEGÜL dedi ki:

  İyi günler ben özel bir hastanede çalışıyorum uzun zamandır haftalık çalışma saatlerimiz gündüzde çalışırken 08-16 arası 30 dk yemek molası, haftada bir günde izin olarak
  Gecede çalışırken ise 16-08 arası gün aşırı 1 saat yemek molası şeklindeydi.1 hafta 4 nöbet (60 st)bir haftada 3 nöbet(45 saat) denk geliyordu . Düzenli şekilde mesailerimizi alabiliyorduk.benim size sorum normalde mesai hesaplarken bizim hastanemiz haftalık olarak hesaplıyor ama diğer hastaneler aylık olarak mesai hesaplıyormuş.sizce hangisi doğru.
  Ayrıca son zamanlarda gece 11 stten fazla çalışmamamız yönetime iletildi.gecede çalışırken mecbur mesai oluyor. Ama 11 saate göre çalışırsak bu sefer çok fazla mesai vermeleri gerekecek .hastane çalışanı çok olduğu için bu konuda da zorlanmaktadırlar . Bizden mesai olmaması için vardiya değişikliği yapmamızı istediler .sizce ne yapmalıyız . Çalışanlar vardiya değişikliğine pek sıcak bakmıyorlar.yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   1- İş Kanununda çalışma süresi haftalık ve 45 saat olarak belirlenmiş olup, haftalık 45 saatlik süreyi aşan çalışmalar fazla mesai sayıldığından, normalde fazla mesai ücretinin de haftalık olarak hesaplanması gerekir. Ancak işyerinde denkleştirme esası uygulanıyorsa bu durumda fazla mesai hesaplaması denkleştirme süresi esas alınarak hesaplanır. (Bkz. Haftalık Çalışma Süresinde Denkleştirme Esası Nedir ?)
   2- İş Kanununa işçiler günde 11 saatten fazla, istisnai bazı işler hariç gece de 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz. Ancak İş Kanununun 69 uncu maddesinde; turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabileceği belirtilmiştir. İşçinin günlük en fazla 11 çalıştırılması sınırlamasına ise herhangi bir istisna getirilmemiştir. Yargıtay kararlarına göre de işçinin haftalık çalışma süresine bakılmaksızın günlük 11 saati aşan çalışmaların fazla mesai sayılması ve fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir. İşyeri yetkililerinin getirdiği 11 saatlik çalışma sınırlaması bundan kaynaklanıyordur.

 6. Aysegul dedi ki:

  Peki bu sadece sadece özel hastaneler icin mi geçerli acaba
  Çünkü çevremdeki bütün hastaneler ozel ve kamu hastanelerinde 11 saat sınırlaması yok.ornegin kimi 18-08 kimide 16-08 çalışıyor bunu neye göre belirliyorlar acaba
  Ayrıca sendikanın bize bu olayda bir yarari varmı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Özel – kamu hastanesi fark etmiyor, bu hüküm İş Kanununa tabi olarak çalışan herkes için geçerli. Dolayısıyla kamu hastanelerinde işçi statüsünde çalışanlar için de geçerli. Sendika bu konuda hastane idaresiyle görüşerek işyerinin kanun hükümlerine uygun çalışma saatleri ve çalışma şartları belirlemesi konusunda size yardımcı olabilir tabi ki.

 7. Ahmet dedi ki:

  7 gün peşpeşe çalışma yapılınca hak edilen çift mesai ücreti hakkında ; en son 12 saatlik gece vardiyasına cumartesi akşam 20.30 da gelerek pazar sabahı 08.30 da mesaiden çıkarak ertesi gün pazartesiden itibaren bütün hafta cumartesi dahil gündüz vardiyasında çalışma yapmak 7 gün peş peşe çalışma durumunu meydana getirmiş olur mu?

  İş veren işe geldiğin gün baz alınır diyerek pazar günü 08.30 da biten mesai gününü 7 gün içerisine katmıyor.
  Yeni hafta pazartesiden başlamış oldu demiştir.

  Ayrıca bayram gecelerinde 12 saat mesai yaptığımızda ise gündüz vardiyasında mesai yapan kişinin hak ettiği kadar mesai ücreti yatırılması. 12 saatlik çalışmanın izin olarak verilebileceği söylenmesi doğru mudur?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda çift mesai ücreti diye birşey yok, sadece ulusal – dini bayram ve Cumartesi – Pazar dışındaki diğer resmi tatil günlerinde işçinin çalışması halinde o günler için işçiye günlük ücretinin iki katının ödenmesi gerekir. Bunun dışında günlük 11 saatlik ve haftalık 45 saatlik çalışma süresini aşan çalışmalar için işçiye saat başına düşen ücretinin birbuçuk katı fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir. (Bkz. İşçilerin Mesai Saatleri Nasıl Belirlenir ?)

 8. Abdurrahman dedi ki:

  Ben özel sektörde çalışıyorum 3 vardiya çalışıyoruz soğuk hava deposunda vardiyalarimiz her hafta geriye doğru dönüyor ve dönüşlerde izin kullandirmiyorlar mesela 16.00 24.00 vardiyasında bı hafta çalışıyoruz ve izinsiz pazartesi günleri 8 saatlik bı boslukla tekrar 08.00 16.00 vardiyesine dönüyoruz uykumuzu alamiyoruz 5 yıldır da çalışıyorum haber verip ben izin kullanıp gelmek istiyorum desem beni işten cikartabilirlermi veya bunu öne sürerek işten tazminatlj çıkabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu ve yönetmelik gereği vardiyalı çalışmalarda işverenin uyması gereken kurallar yukarıda belirtilmiştir. Eğer işyerinde bu kurallara aksi bir uygulama varsa, çalışma şartlarının uygulanmadığı gerekçesiyle İş Kanunu 24/II/f bedine istinaden haklı sebeple iş akdinizi doğrudan feshedebilirsiniz veya önce belirttiğiniz şeklide izin talep edip, vermezlerse aynı maddeye istinaden fesih hakkınızı kullanabilirsiniz.

 9. Duran dedi ki:

  Ben ozel bir limanda taseron bi firmada forklift operatoru olarak calisiyorum sirkette 195 saat usulu uygulaniyor yani bir ay icerisinde 195 saat sirkette calismayi dolduramazsam ay icerisinde mesai yapsam bile mesai ucreti alamiyorum. Bir ay icinde fazla mesai yaparsam isveren ayni ay icerisinde izin verip mesaimizden dusuyor. Sorum su bu ay icinde 5gun yillik iznim var ve 16gun de 12saat calistim mesai yaptim ama isveren yillik izinimi mesai ucretimden dusuyor bunun yasada hukmu varmi tesekkur ederim

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinde denkleştirme esası uygulanıyor olabilir. Öte yandan işveren yıllık ücretli izni mesai ücretinden düşemez, 4857 sayılı İş Kanununun 41 inci maddesine göre; Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. Ancak maddede de belirtildiği üzere bu durum işçinin kendi isteğine bağlıdır. (Bkz. Haftalık Çalışma Süresinde Denkleştirme Esası Nedir ?)

   1. Duran dedi ki:

    Bu yaptiklari karsisinda sozlesme fesih hakkim dogarmi peki ve tazminatlarimi alma hakkina sahip olurmuyum

    1. Admin dedi ki:

     İşverenin diğer uygulamaları bir tarafa, fazla mesai yerine izin kullandırıp fazla mesai ücreti ödememesi İş Kanununa aykırı, sırf bu durum bile 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinin II/f bendine göre haklı fesih sebebidir, bu maddeye istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı alabilirsiniz. Sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve 3600 prim gününü doldurdunuzsa hiç uğraşmadan SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp buna istinaden iş akdinizi feshedip yine kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 10. cem dedi ki:

  merhabalar ben kurumsal bir firmada çalışmaktayım.sendikalıyımda fakat pandemi nedeniyle 2.5 ay hep gece vardiyasına getirildim.full gece çalıştım.ve cumartesi sabah çıkış yapıp saat :06 00 ve o arada sözde izin oluyormuş pazar gece si saat:12 000 de yine iş başı yapıyorum.ve 6 saat çalışıyoruz sizce bu normal mi psikolojim bozuldu sürekli geceye gelmekten ve 3. 5 senelik elemanım burda ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Vardiyalı çalışma sisteminde uyulması gereken kurallar yukarıdaki açıklanmıştır.
   Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in “İşçi Postalarının Değişme Süresi” başlıklı 8 inci maddesinde;
   – Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları çalıştırılarak yürütülen işlerde postaların; en fazla bir iş haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci iş haftasında gündüz çalıştırılmaları suretiyle ve postalar birbirlerinin yerini alacak şekilde düzenleneceği,
   – İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği gözönünde tutularak, gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabileceği,
   belirtilmiştir.
   Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin 25.03.2019 (Esas No. 2017/20988 – Karar No. 2019/6513) ve 08.10.2019 (Esas No.
   2017/24339 – Karar No. 2019/18396) tarihli kararlarında da; işyerinde gece vardiyasının sürekli hale getirilmesinin, işçinin iki haftada bir vardiyası değiştirilmesi gerekirken sürekli gece vardiyasında çalıştırılmasının işçiye haklı nedenlerle fesih hakkı vereceği belirtilmiştir.
   Dolayısıyla size uygulanan normal olmadığı gibi mevzuata da uygun bir durum değil. Ayrıca bu konuyu sendikanıza iletmeyi denediniz mi ? Eğer sendikalı bir işçi olarak siz böyle bir durumla karşılaşıyorsanız, sendikasız bir işçi ne yapmalı bilmiyoruz.

 11. Mehmet dedi ki:

  Oncelikle bize verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederiz..Benim 2 sorum olacak..turizmde guvenlik gorevlisi bayan arkadasim… 24 haziranda is başı yaptığı guvenlik işinde vardiye şeklinde çalışma düzeni var..x otelde sözlü olarak yapılan görüşmede 8_16 ve 16_ 24 vardiyasında çalışacağı söylenmiş..fakat yaklasik1 ay boyunca surekli 16_24 vardiyasında çalıştırılmış..arkadaşımda bunu is yerine belirtiği halde değiştirilmemiş..bunun üzerine 22 temmuzda işe gitmemiş ve ertesi gun gerekçesiyle istifa etmis..maaslari ayin 10da almalarına rağmen 1.5 aydir aydır parasını da yatırmamışlar.. sigortada isten çıkışta vermemişler.sadece 6gunluk sigortası gözüküyor diğer 21 günlük sigorta gozukmuyor. bu arada 22sinde işten istifa edip çıkan arkadaşım 27 temmuzda başka bi otele girmiş.. burasıda çıkışın olmadığı icin ise girişini yapamıyoruz demiş..10gundur sigortada is girişi olmayan kişi nasil olurda iste çalıştırılabilir..cevabınız icin şimdiden tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu sondan başlayarak cevaplayacak olursak, ikinci otelin söylediği doğru değil, bir kişi aynı anda hiçbir sınırlama olmaksızın farklı işverenlere ait birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalışabilir, her işyerinden ayrı ayrı sigorta girişi yapılabilir, daha doğrusu yapılması zorunludur. Dolayısıyla diğer otelden sigorta çıkışı yapılmadığı için şimdiki otelden sigorta girişinin yapılamadığı şeklindeki açıklama doğru değil, buna engel bir durum yok. Ancak bahsettiğiniz kişi sigorta çıkışını vermeyen eski oteli SGK’ya şikayet edebilir.

 12. Muhammet dedi ki:

  Merhaba yukardaki yazıları okudum ama tam cevap alamadım şimdi ben 4 12 vardiyasında çalışıyorum ertesi gün 12 8 gelmem gerektiği söyleniyor ama gün izinli sayılı yorum bu sizce doğru mu örnek vermek gerekirse cuma günü 4 12 çalıştım cumartesi 12 8 geliyorum genede izinli görününüyorum bu konuda bilgi verirmiağniz vardiya değişimlerinde izin nasıl olmalı

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, vardiya değişimi halinde işçinin yeni vardiyada işe başlamadan önce kesintisiz en az 11 saat dinlendirilmesi gerekir.

 13. Muhammet dedi ki:

  Evet vardiya değişimi okey ama izinli sayılır mıyım orayı anlamış değilim izin kullanmam için kaçda gelip laçta gitmem gerekli

  1. Muhammet dedi ki:

   Ben vardiya değişimine geliyorum ama izinli gösyeeiliyorum bu yüzden dolayı kafa karışıklığı yaşanıyor örnek cuma günü 4 12 den çıktım cumartesi 12 8 geliyorum ama cumartesi izinli gösteriliyorum bu yasal mı

   1. Admin dedi ki:

    Cumartesi işe geliyorsanız nasıl Cumartesi izinli gösterilebilirsiniz ki, işçinin çalıştığı gün izinli gösterilmesinin neresi yasal olabilir ki ?

 14. Feride dedi ki:

  Ben carsamba gunu fabrikada calısmaya baslocsgım kizim 2.buçuk yasinda gündüz kayinvaldem bakacak ama gece biraz sıkıntım var yani eşim gece çalışıyor 2 vaydiya varmış acaba konuşsam sadece gündüz vardiyasında çalışmamı kabul ederler mi sizce

  1. Admin dedi ki:

   İşyeri size herhangi bir belge imzalattı mı yani iş sözleşmesini imzaladınız mı bilmiyorum, ancak siz şimdilik sadece gündüz çalışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. İşverenin insafına kalmış bir durum. Çünkü yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece bunlar gece çalıştırılmaz. Bunun dışında durum işverenin takdirine bağlıdır.

 15. HK dedi ki:

  Merhaba ben bir fabrikada 18 yıldır elektrik teknisyeni olarak vardiyalı olarak görev yapmaktayım 13 yil çalışma saatlerimiz 08- 18:00 16-24 ve 24-. 08 vardiyalarinda çalıştık ve gündüz yapılan çalışmalarda herhangi bir fazla çalışma ödemesi yapılmadı sonraki süreçte cuma cumartesi günü hariç diğer günler için bı saat fazla çalışma ödemesi yapıldı sonraki süreçte vardiya saatleri değiştirildi 07-17 15-23 23-07 olarak çalışma saatleri düzenlendi ve bu bahsettiğim süreçte herhangi bir onayımız alınmadı 4 yıl öncede vardiyalarimiz kurumsal olucaz söylemiyle ve dayatmayla hafta içi hafta tatili yapılacak kanun böyle diyor denilerek bizlerin haftasonu yapılan izinlerimiz (gerçi pazar vardiya dönüşlerinde sadece izin (yapıyorduk ) cuma cumartesi ve pazar okarak düzenlendi çalışma saatlerimiz 07-15 15-23 23 -07 olarak düzenlendi şimdi ben geçen hafta 15-23 saatleri arasında çalışma yaptım cuma günü hafta tatilim gerçekleşti ve 07-15 vardiyasinda bu hafta çalışmaktayım ve pazar günü hafta tatalimi yapacağım yani tam 8 gün sonra yine bu duzenlemeler masalar yumruklanarak kanunda var denilenerek işinize gelmiyorsa kapı orada denilerek çalıştiriliyor ve bu tarz uygulama sadece biz 9 kişi için geçerli bu son senede brüt maaş sistemine geçildi yine sadece bir duyuruyla daha öncesinde net maaş alıyorduk başımızdaki şefimiz bunu Fırsat bilip siz artık saatlik çalışıyorsunuz size yeni bir vardiya düzeni ciksrtacagim böylelikle o kadar uzun süre calisma yapmadan hafta tatili yaparsınız diyor yine itiraz ediyoruz yine tehtidler başlıyor bu yapmak istediği düzende 23-07 çalışmasında pazartesi çarşamba günü arası gecede çalıştırıp Perşembe günü 07-15 vardiyasina geçirip üç gün sonrada hafta tatili yaparsınız diyor bu anlattığım olaylarda işçinin haklı olduğu tek bir konu yokmu çok merak ediyorum ve bunu yönetim değil üstümüzde ki amir dikta ediyor saygılarımla

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu ve ilgili yönetmelikler uyarınca vardiyalı çalışmalarda uyulması gereken kurallar yukarıdaki yazıda ayrıntılı belirtilmiştir. İşyerinizde hangi kurallara uyulup hangi kurallara uyulmadığını yazıdan anlayabilirsiniz. İsterseniz İş Teftiş ilgili Grup Başkanlığına bir şikayet dilekçesi verip işyerindeki fazla mesai ve vardiyalı çalışma uygulamalarının teftişini talep edebilirsiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/is-teftis-kurulu-grup-baskanliklari-ve-bagli-iller/)

 16. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben bi sitede 5153.06 iş koduyla konut hizmetlileri görevlisi adı altında gösterilip tam anlamıyla güvenliklerin yaptığı işin aynısını yapıyorum ve maaş bodromuzda 26 gün çalışıp 4 gün izin yaptığımız mesai ödememek için ayda 195 saat çalışıyor gibi gösteriliyoruz fakat 2 gün gündüz 2 gün gece 2 gün izin olarak 12 saat çalışıyorum haftalık olarak hesapladıgımda 2 gündüz 2 gece 2 izin 6 gün yapıyor ve 7. Gün tekrar gündüze geliyorum bu şekilde hesapladıgımda haftada 60 saat çalışmış oluyorum ve ara dinlememiz yok çalışmaya devam ederken yemek yiyebiliyoruz araç vs geldiğinde tekrar yemeği bırakıp araçla ilgilenmek zorunda kalıyoruz vs bu şartlarda ben haklı fesih yapabilirmiyim hesaplamalarım doğrumu acaba teşekkürler şimdiden

  1. Admin dedi ki:

   Haftada 45 saatten fazla çalıştırıldığınız halde fazla mesai verilmemesi, ara dinlenme (mola) süresi verilmemesi, hafta tatili verilmemesi 4857 sayılı İş Kanununun 25/II – e ve f maddelerine göre haklı fesih nedenidir. İş akdinizi haklı nedenle feshedip kıdem tazminatı ve diğer işçilik alacaklarını talep edebilirsiniz.

   1. Mahmut dedi ki:

    Cevaplarınız için teşekkür ederim ama haftalık çalışma hesabını doğrumu yapıyorum acaba 2+2+2 sisteminde haftalık kaç saat çalışmış oluruz yani 2 gündüz 2 gece 2 izin şeklinde 6 gün yaptığından kafa karışıklığı oluyor

    1. Admin dedi ki:

     Haftalık kaç saat çalıştığınız siz kendiniz hesaplayacaksınız, mesai başlangıcından mesai çıkışına kadar kaç saat geçti, o süreyi haftada çalıştığınız gün sayısıyla çarparak haftalık çalışma saati toplamını bulabilirsiniz. Eğer işyerinde usulüne uygun ara dinlenme (mola süresi) veriliyorsa mola süresini günlük çalışma saati toplamından düşmeniz gerekir.

 17. Ali osman dedi ki:

  Merhabalar ben ozel sektorde 2 veya bazen 3 vardiyali sistemde calisiyoruz bir kisi sabit calisirken iki kisi 7 3 3 11 calisiyorduk biri isten ayrilinca beni hep 3 11 vardiyasina yaziyorlar hic bir sekilde konusmada olmadi benim ne gibi haklarim olur iyi gunler

  1. Admin dedi ki:

   Gece – gündüz vardiyasının haftada bir en geç iki haftada bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıntılı açıklama baştaki yazıda yer almaktadır.

   1. Ali osman dedi ki:

    Gece sayilmasi icin saat 20.00-6.00 arasi olamasi lazim ve vardiyanin yarisindan fzlasi olmasi lazim ama 15.00-23.00 vardiyasi gece vardiyasina girmiyo gözüküyor daha acik soylerseniz sevinirim

    1. Admin dedi ki:

     Doğru, İş Kanununun 69 uncu maddesinde; en geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen çalışma gece çalışması olarak sayılmıştır.
     Öte yandan Yönetmelikte vardiyaların değişmesiyle ilgili 8 inci maddede; “Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları çalıştırılarak yürütülen işlerde postalar; en fazla bir iş haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci iş haftasında gündüz
     çalıştırılmaları suretiyle ve postalar birbirlerinin yerini alacak şekilde düzenlenir. İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği gözönünde tutularak, gece ve gündüz postalarında iki
     haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir.” hükmüne yer verilmiştir.
     Dolayısıyla vardiya değiştirme şartı gece ve gündü postlarında çalışan işçi için geçerlidir.
     Bunun dışındaki vardiya değişiklikleri işe girerken işverenle yaptığını iş sözleşmesi veya anlaşma şartlarına bağlıdır.

 18. Ayşenur dedi ki:

  İyi geceler kolay gelsin.
  Ben haftalık vardiya sisteminde çalışıyordum. Bir hafta sabah bir hafta akşam , sorum şu;
  Beni iki gün sabah hemen peşine 2 gün akşam vardiyasında çalıştırabilir mı ? Veya akşam vardiyasina geçtiğimde ilkgun sabah 4 gün akşam çalıştırma hakkı var mıdır ? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Admin dedi ki:

   Baştaki yazıda da açıklandığı üzere; gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe vardiya uygulanan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle vardiyaların sıraya konulması gerekir. İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği göz önünde tutularak, gece ve gündüz vardiyalarındaki bu değişim iki haftalık olarak da uygulanabilir. Zorunluluk olmadıkça işçilerin vardiyaları sırası gelmeden değiştirilemez. Dolayısıyla işçinin vardiyası en erken haftada bir değiştirilir, iki günde veya 4 günde bir vardiya değiştirilemez, çünkü işçin bu kadar sık değişikliğe uyum sağlayamaz.

 19. Cankan dedi ki:

  Öncelikle vakit ayirip değerli bilgi paylaşimlariniz için şimdiden teşekkürler.Yaziyi ve tüm yorumlari okudum.Birkaç arakadaşin benle ayni sorunu yaşadiğini ve bunlara verdiğiniz cevaplari titizlikle irdeledim.Fakat bu iş ve çalişma kanunu nasil dezenlenmişki nereye çekseniz oraya gidiyor.”Soruya gelecek olursak örneğin bir haftalik çalişmayi ele alalim;x kişi pazartesi, sali, çarşamba günü 24-08 vardiyasina gelmekte perşembe günü izin cuma, cumartesi, pazar. 16-24 vardiyasina gelmekte.Şimdi bu çalişmaya göre;(izin olan perşembe gününe lütfen dikkat)
  1-Vardiya dönüşümünde iki vardiya arasi 11 saat geçmiş oluyor.
  2-İki vardiya arasi dilim 32 saat boşluk doğurduğundan 24 saatlik izinde kullanmiş oluyor.
  3-Çarşamba gununun vardiyasi 24-08 aslinda perşembe günü oluyor ama çarşambanin mesaisi sayiliyor.
  4-Perşembe günu yani sözde izinli olunan gün sabah 8’de çarşamba gününün vardiyasindan çikiliyor ve cuma günü 16’da başlayan mesaiye kadar 32 saat olduğundan 24 saatlik izin hakki kullanilmiş oluyor.
  Bu yapilan uygulama çalişma ve iş kanununa bi aykirilik teşkil etmediği görülüyor işveren tarafindan fakat işçi açisindan sikinti doğuruyor çünkü vardiya değişim boşluğunu haftalik izin kullanmiş gibi sayiliyor.(bu arada haftalik çalişma süresi 45 saatide asmiyor bu çalişma düzeninde yarimsaat mola 7,5 saat çalişma 7,5×6=45 vede 24 saat izin bir hafta içinde.
  Yanlişim varmidir bu konuda acaba bu şekilde bir çalişmada çalişana herhangi bir hak doğuyormu.

  Son olarak bu sorulari cevaplarsaniz eminim benim gibi çalişan birçok arkadasin kafasindaki düşünce cevap bulacaktir.
  VAKİT AYIRIP VERECEĞINIZ CEVAPTAN OTURU SIZE TESEKKURU BIR BORC BILIRIM…

 20. Lara dedi ki:

  Merhaba 5 senedir calistigim isyeri, acilisindan itibaren 5 gun mesai + 2 gun izin seklinde calisiyordu. Gunde 9 saat mesai + 1 saat molalar ve yemek olmak uzere gunde 10 saat. Bu sene kisa calisma odeneginden yararlandigimizda bir baktik ki 6 gun mesai (8.5 saatten) + 1 gun izin olmus. Bununla ilgili resmi bir duyuruda bile bulunulmadi. Firma bu degisikligi, personelden kabul icin imza almaksizin yapabiliyor mu? Bu esasli degisiklige girer mi?

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay Kararlarına göre çalışma sürelerindeki değişiklik de esaslı değişiklik kapsamına girer. Eğer iş sözleşmesi işverene bu değişikliği yapma hakkı / yetkisi vermiyorsa işveren onayınızı almadan bu değişikliği yapamaz. Öte yandan işveren kısa çalışmaya başvurduğuna göre, işyerinde çalışma süresinin en az üçte bir oranında azalmış olması gerekirdi. Sizin verdiğiniz bilgilere göre böyle bir azalma olmamış. Ortada bir yanlışlık var.

 21. No name dedi ki:

  Merhaba ben turizm sektöründe otelde çalışıyorum. Normalde 3 vardiya çalışırken otel yönetimi pandemi süresince bunu 2 vardiya olarak yani 07:00-19:00, 19:00-07:00 düzenledi. Çalışma saatlerimiz içinde 45dk yemek+15dk çay molası görünüyor. Çoğu zaman sadece yarım saat kullanabiliyorum. Benim şahsi düşüncem 4 gün çalış, 3 gün istirahat şeklinde fakat otel yönetimi; 12 saat üzerinden 5 gün çalıştırdığını 60 saatin 5 günden dinlenme saati 7.5 saat olarak hesaplayıp ve herhangi bir gün 2.5 saat erken çıkarıldığında 50 saate tekabül ettiğini 5 saat fazla mesainin 7.5 saat üzerinden bir gün izin olmasına ve normalde sadece pazar izin kullanıyordunuz artık size cumarteside izin veriyorum diyor bu mümkün müdür? Yani beni 4 gün mesaiye 12 saat 1 gün 10.5 saat getiriyor burda yanlışlık yok mu?

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmeliğin 4/a maddesinde; Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar halinde (vardiyalı olarak) işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde posta (vardiya) sayısı 24 saatlik süre içinde en az üç işçi postası çalıştırılacak şekilde düzenlenir, hükmü yer almaktaydı. Ancak 19/8/2017 tarihinde söz konusu maddeye “Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve bu işlerin yürütüldüğü işyerlerinde faaliyet gösteren alt işveren tarafından yürütülen işlerde düzenleme 24 saatte iki posta (vardiya) olacak şekilde yapılabilir.” hükmü eklendi.
   Dolayısıyla otellerde günlük 2 vardiya uygulanabiliyor. Ancak bu düzenleme İş Kanununa göre işçiye ara dinlenmesi (mola) verme, haftalık 45 saati aşan çalışma için işçiye fazla mesai ödeme ve haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye en az 24 saat hafta tatili (haftalık izin) verilmesi, işçiyi günde 11 saatten fazla çalıştırmama, yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Otellere sadece günde 3 vardiya yerine 2 vardiya uygulama imkanı tanınmıştır o kadar. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/mola-sureleri-konusunda-isverenin-uymasi-gereken-kurallar/)

   1. No name dedi ki:

    Yalnız benim bu çalışma düzeninde mesaim oluşuyor değil mi normalden fazla çalıştırıyorlar bizi sonrasında size bakın cumartesi izin verdik diyorlar.

 22. No name dedi ki:

  Son mesajıma istinaden, Yalnız benim bu çalışma düzeninde mesaim oluşuyor değil mi normalden fazla çalıştırıyorlar bizi sonrasında size bakın cumartesi izin verdik diyorlar.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Cumartesi günü izin vermiş olmaları durumu değiştirmez, haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini aşan her bir saatlik fazla mesai için işverenin fazla mesai ücreti ödemesi gerekir. Öte yandan Cumartesi iznini hafta tatili yerine değil de fazla mesai yerine verdiklerini söylüyorlarsa, İş Kanununun 41 inci maddesine göre işçi kendisi isterse fazla mesai ücreti yerine izin (serbest zaman) kullanabilir, ancak işverenin fazla mesai ücreti yerine işçiye izin kullandırma yetkisi / hakkı yok. (Bkz. Fazla Mesaide İşveren Ücret Yerine İşçiye İzin Kullandırılabilir mi ?)

 23. Mustafa dedi ki:

  Merhaba kamuda özel güvenlik olarak calusiyorum 00.00 08.00 vardiyasi ndan ciktigimiz gun yol ve yemek paralari kesiliyor ayrca ornek veriyorum cumartesi 00.00 08.00 vardiyasina geldigimuzde aslinda pazar gununun nobetini tutmus oluyoruz maas hesaplamasinda boyle lakin pazartesi 08.00 16.00 vardiyasina tekrar nobet yazuliyor kurum mud durumu anlattik lakin bunun kanundaki yerini soruyor izin yapmiyoruz anlayacaginuz bunun kanundaki yeri nedir bir belge varmi yardimci olursaniz sevinirim

 24. Firdevs Topal dedi ki:

  Merhaba, ben kamu kurumunda taşeron işçiyim. 13:00/21:30 vardiyasında sabitlenildim. Ancak sabitlenmek istemiyorum. Üstelik ayda 1 gün cumartesi izin kullandırılıp, pazar günü 8:00/16:30 vardiyasına, pazartesi yine 13:00/21:30 vardiyasına devam edecek şekilde mecbur bırakıldım, kabul etmeyip cumartesi işe gelince güvenlik tarafından içeri alınmamam tembihlenmiş ve büyük ihtimal alınmayacağım ama gideceğim, pazar günü de işe gelmedim diye hakkımda tutanak tutacaklarmış. 3 tutanakla haklı fesih yapabilirler mi? Ve beni sürekli bu ara vardiyada tutma hakları var mı? Teşekkür ederim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İş Kanununun 69 uncu maddesinde Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları kullanılan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle postalar sıraya konur. Gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir. Postası değiştirilecek işçi kesintisiz en az onbir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz. Dolayısıyla işyerinde gece – gündüz postası (vardiyası) uygulanıyorsa en geç iki haftada bir vardiyanın değiştirilmesi gerekmektedir. Diğer sorunuzun cevabı https://www.isvesosyalguvenlik.com/isten-cikarma-gerekcesi-olarak-iscinin-devamsizligi-nasil-hesaplanir/ başlıklı yazıda yer almaktadır.

   1. Serdar Aslan dedi ki:

    Mrb öncelikle iyi çalışmalar, turizm otel sektöründe kadrolu güvenlik olarak çalışmaktayım.8 saat olarak çalışıyoruz ve ben gece vardiyası çalışıyorum ve geceden çıktığım sabahında haftalık tatil yazılıyor ve ertesi sabah 08/16 vardiyasına geçiyorum. Haftalık tatilim resmen birşey yapamamak ile geçiyor ve geceden çıktığım için uyumam gerekiyor ve akşam olduğunda zaten sabah iş olduğunu için bir plan yapamıyorum. Diğer çalışan arkadaşlar toplamda haftalık tatil ve dinlenme 40 saat oluyor ama ben 24 saat oluyor sizce bu doğru mu? Cevaplarsanız sevinirim saygılar.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Vardiyalı çalışma sisteminden işyerlerinin uyması gereken kurallar ve çalışanların hakları https://www.isvesosyalguvenlik.com/butun-ayrintilari-ve-kurallariyla-vardiyali-calisma-sistemi/ başlıklı yazıda daha ayrıntılı açıklanmıştır, bu yazıya bakabilirsiniz.
     Öte yandan işveren, haklı bir sebep olmadıkça çalışanlar arasında ayrım yapamaz, eşit davranmak zorundadır. İşyerindeki diğer çalışanların haftalık tatil ve dinlenme süresi 40 saat iken, size sadece 24 saatlik süre tanınması, eğer bunun haklı bir gerekçesi yoksa, işverenin eşit davranma borcuna aykırılık teşkil eder, ayrımcılık sayılır.

 25. Sebo dedi ki:

  11-24 / 11-48 (gündüz nöbeti bitiminde 24 saat dinlenme, akşam nöbeti bitiminde 48 saat ) şeklinde 4 lü vardiya nöbet tutan özel güvenlik 10 gün raporlu olduğunda 11. gün hafta tatili mi olması gerekir. (Akşam nöbeti bitiminde ki 2. gün Hafta Tatili olarak puantajda gözüküyor). Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Raporlu işçinin hafta tatili hakkı https://www.isvesosyalguvenlik.com/hafta-icerisinde-rapor-veya-izin-alan-isci-hafta-tatili-yapabilir-mi/ başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 26. Senay arslan dedi ki:

  2007 yılında çocuğu yaşını doldurmamış bir işçinin gece vardiyasi na gelmemesi yasakmiydi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMA KOŞULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in “Gebelik ve analık durumunda çalıştırılma yasağı” başlıklı 11 inci maddesinde;
   “Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bir yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar. Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde altı ay daha uzatılır.”
   hükmü yer almaktadır.
   Söz konusu Yönetmelik 24 Temmuz 2013 tarihinde yasaklandı, dolayısıyla doğum yapan kadının gece vardiyasında bir yıl, hatta doktorun vereceği rapora bağlı olarak birbuçuk yıl gece vardiyasında çalıştırılamayacağı yönündeki yasak 2007 yılında da vardı.

 27. Hakan dedi ki:

  7-15/15-23/23-07 vardiya seklinde calisiyoruz.isveren bize gunluk toplu tasima bilet ucreti oduyor.saat 23.00 da son tolu tasima araci var.isveren vardiya saatlerini
  08-16/16-24/24-08 seklinde degistirmek istiyor fakat son arac 23.00 da oldugundan nasil eve gidecegiz bilmiyoruz isveren nasil giderseniz gidin dyor ne yapabilirz

 28. Mustafa Aslan dedi ki:

  Ay 30 olup, ikili vardiya sisteminde 3 hafta üst üste 08:00/16:00 dördüncü hafta 16:00/24:00 olarak çalıştırılmamız yasal mı? Ayrıca; iki ayın vardiya çizelgesini yan yana getirdiğimde 5 hafta 08:00/16:00 vardiyası, sonrasında ise 16:00/24:00 olarak çalıştırılıyoruz. İşveren vekilinin ben yaptım oluyor olacak demesi ayrıca psikolojik olarak rahatsızlık veriyor. İş kanununda işçi aynı vardiyada gündüz kaç hafta üst üste yazılır. İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bu konuda ayrıntılı bilgi https://www.isvesosyalguvenlik.com/butun-ayrintilari-ve-kurallariyla-vardiyali-calisma-sistemi/ başlıklı yazıda yer alamaktadır.

 29. Yalçin dedi ki:

  Selamlar.güvenlik görevlisiyim.joker olarak yazmışlar. /16;00/24:00 vardiyasından çıkıp 08:00/16:00 vardiyasina giriyorum.16da çıkıp tekrar 24:00/08:00 e vardiyasina giriyorum.yani ,iki vardiya arası 11 saatin altında 8 saat dinlenme oluyor haftada 2 kere.ancak haftalık çalışmam yine 45 saat.bu durumda fazla. Çalışma ücreti almaya hak kazanirmiyim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yargıtay Kararlarına göre haftalık 45 saati doldurup doldurmadığına bakılmaksızın günlük 11 saatten fazla çalıştırılan işçiye fazla mesai ödenmesi gerekir. Vardiyalı çalışma uygulaması hakkında https://www.isvesosyalguvenlik.com/butun-ayrintilari-ve-kurallariyla-vardiyali-calisma-sistemi/ başlıklı yazıda daha ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır.