DOLAR 7,4163
EURO 9,0136
ALTIN 446,18
BIST 1.569
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
10°C
Parçalı Bulutlu
Cum 13°C
Cts 14°C
Paz 15°C
Pts 13°C

SGK İşlem ve Uygulamalarına Karşı İtiraz ve Başvuru Yolları – İtiraz Süreleri

12.02.2013
A+
A-

1-Yasal Düzenleme: SGK uygulamalarına karşı itiraz ve başvuru yolları; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 83, 85 ve 86 ncı maddeleri ile Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin eski 121, yeni 113 üncü maddelerinde düzenlenmiştir.

2-Sosyal Güvenlik Reformu İle Gelen Değişiklikler: Kurumda itirazlara bakmakla görevli ve yetkili Ünite İtiraz Komisyonu adında tek komisyon vardı. Üç ayrı itiraz komisyonu oluşturuldu.

3-İdari Para Cezalarına İtiraz ve Başvuru Yolları:

3.1-İtirazda Bulunmadan Peşin Ödeme:

İdari para cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itirazsız ve peşin olarak ödenir (Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır) ise dörtte üçü tahsil edilir, yani % 25 oranında indirim uygulanır. Peşin ödeme itiraz ve dava yollarına başvuru hakkını kaldırmaz, eğer süresi geçmemişse peşin ödemeye rağmen itiraz ve dava yollarına başvurulabilir. Ancak itiraz veya dava sonucunda eğer Kurum idari para cezası uygulaması haklı bulunur ve idari para cezası iptal edilmezse, bu durumda Kurum cezanın indirim nedeniyle tahsil edilmeyen % 25’lik kısmını da tahsil eder, eğer itiraz veya dava sonucunda idari para cezası uygulaması haksız bulunur ve ceza iptal edilir/kaldırılırsa o taktirde peşin alınan % 75’lik miktar da ilgilinin Kuruma başka borcu varsa ona mahsup edilir, borcu yoksa iade edilir.

3.2-Ünite İtiraz Komisyonuna İtiraz:

Tebliğ edilen idarî para cezası borcuna karşı tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde İdari Para Cezası İtiraz Komisyonuna dilekçe vermek veya bu dilekçeyi taahhütlü olarak göndermek suretiyle itiraz edebilir. İdari Para Cezası İtiraz Komisyonu, ünite amiri veya görevlendireceği yardımcısı, ilgili şef, dosya memuru ve varsa avukattan oluşur. İtiraz, Kurum işlemlerini durdurur. İtirazlar, ilgili itiraz komisyonunda incelenerek en geç 30 gün içinde karara bağlanır. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması hâlinde, idarî para cezası kesinleşir.

3.3-İtirazın Reddedilmesi ve Mahkemeye Başvuru:

Tebliğ edilen idarî para cezası borcuna karşı tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde yukarıda belirtildiği şekilde İdari Para Cezası İtiraz Komisyonuna itirazda bulunulmamış ve bu süre geçirilmişse, o taktirde idari para cezası kesinleşmiş olacağından mahkemeye başvuru hakkı ortadan kalkmış olur ve mahkemeye başvurulsa bile başvuru reddedilir. Eğer süresinde Kuruma itirazda bulunulmuş ve Kurumca itiraz reddedilmişse, ilgililer kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Dolayısıyla, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmeyen idarî para cezasına karşı tebliğ tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı işlemeye başlar. Mahkemeye başvurulmuş olmakla birlikte mahkemenin kararını beklemeden idari para cezası Kuruma ödenir ve mahkeme sonucunda idari para cezası iptal edilir/kaldırılırsa o taktirde idari para cezası Kurumca yersiz tahsil edilmiş olacağından, ilgilinin Kuruma başka borcu varsa ona mahsup edilir, borcu yoksa iade edilir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi Sigorta Primlerinin ve İdari Para Cezalarının Ödenmesi bölümünde yer almaktadır.

3.4-İdari Para Cezasının Kesinleşmesi:

• Tebliğ edilen idarî para cezası borcuna karşı tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde yukarıda belirtildiği şekilde İdari Para Cezası İtiraz Komisyonuna itirazda bulunulmaması halinde,

• İdari Para Cezası İtiraz Komisyonuna itiraz edilmekle birlikte itirazın reddi halinde red kararının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yetkili İdare Mahkemesine başvurulmaması halinde,

İdari para cezası kesinleşmiş olur ve artık hiçbir başvuru/itiraz hakkı kalmaz.

3.5-Yersiz Olarak Tahsil Edilen İdari Para Cezaları:

İdari Para Cezası İtiraz Komisyonuna itiraz veya yetkili İdare mahkemesine başvuru sonucunda yanlış veya yersiz alındığına karar verilen idari para cezaları, on yıl geçmemiş ise ilgilinin Kuruma başka borcunun da olmaması kaydıyla iade edilir. Eğer ilgilinin Kuruma borcu varsa ona mahsup edilir.

4-Prim Borçlarına Karşı İtiraz ve Başvuru Yolları:

4.1-Prim Borcuna Karşı İtiraz ve Mahkemeye Başvuru:

Sigortasız çalıştırıldığı veya eksik gün ya da kazanç üzerinden Kuruma bildirildiği tespit edilen sigortalılara ilişkin olarak Kurumca tahakkuk ettirilen ve tebliğ edilen prim borcuna karşı tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde, prim borcunu tebliğ eden üniteye dilekçe vermek veya bu dilekçeyi taahhütlü olarak göndermek suretiyle işverence itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. İtiraz, Ünite Prim Tahakkuk İtiraz Komisyonunda incelenerek en geç 30 gün içinde karara bağlanır. Ünite Prim Tahakkuk İtiraz Komisyonu, ünite amiri veya görevlendireceği yardımcısı, ilgili şef, dosya memuru ve varsa avukattan oluşur. İtirazın reddi hâlinde işveren, kararın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde yetkili iş mahkemesine başvurabilir. Yetkili mahkeme alacaklı Sosyal Güvenlik Müdürlüğü/İl Müdürlüğünün bulunduğu yer iş mahkemesidir. İşverenin mahkemeye dava açması Kurumun takibini durdurmaz. Dolayısıyla prim borcunun ilgili olduğu ayı takip eden ayın son gününden itibaren 5510 sayılı Kanun 89 uncu maddesi uyarınca gecikme cezası ve gecikme zammı işlemeye başlar.

Asgari işçilik incelemesi sonucu Kuruma bildirilmediği tespit edilen ve asgarî işçilik tutarı üzerinden Kurumca re’sen tahakkuk ettirilen sigorta primlerine karşı ise, işveren tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde Kuruma itiraz edebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazın reddi halinde işveren, kararın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde yetkili iş mahkemesine başvurabilir. Mahkemeye başvurulması, prim borcunun takip ve tahsilini durdurmaz. Dolayısıyla prim borcunun ilgili olduğu ayı takip eden ayın son gününden itibaren 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi uyarınca gecikme cezası ve gecikme zammı işlemeye başlar.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi Sigorta Primlerinin ve İdari Para Cezalarının Ödenmesi bölümünde yer almaktadır.

4.2-Yersiz Olarak Tahsil Edilen Primlerin İadesi:

5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi üçüncü fıkrası uyarınca, yanlış veya yersiz alınmış olduğu tespit edilen primler, alındıkları tarihten on yıl geçmemiş ise, hisseleri oranında işverenlere, sigortalılara, isteğe bağlı sigortalılara veya genel sağlık sigortalılarına veya hak sahiplerine kanunî faizi ile birlikte geri verilir. Kanunî faiz, primin Kuruma yatırıldığı tarihi takip eden ay başından, iadenin yapıldığı ayın başına kadar geçen süre için hesaplanır. Ancak Borçlar Kanununun 65 inci maddesi hükmü saklıdır.

5-İş Kolu Koduna İtiraz:

Kurum, işyerinin tespit edilmiş bulunan tehlike sınıf ve derecesini, yaptıracağı incelemelere dayanarak kendiliğinden veya işverenin ya da 4/b kapsamında sigortalı sayılanların isteği / itirazı üzerine değiştirebilir. İşkolu Kodu İtiraz Komisyonu, ünite amiri veya görevlendireceği yardımcısı ilgili şef, dosya memuru ve varsa sosyal güvenlik denetmeninden oluşur. Kurum, bu itirazı inceleyerek en geç üç ay içinde karara bağlayarak sonucunu itiraz edene bildirir. İlgililer, Kurumun kararı üzerine, kararın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde yetkili iş mahkemesine başvurabilirler.

6-Asgari İşçilik Oranına İtiraz:

Asgari İşçilik Komisyonunca tespit edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimince işverene tebliğ edilen asgari işçilik oranına, varsa yeni bilgi ve belgeler de eklenerek bir ay içinde itiraz edilebilecektir.

7-Son Günün Mali Tatile Denk Gelmesi:

5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanunun 1 inci maddesi uyarınca her yıl Temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) mali tatil olarak belirlenmiştir. Haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde, mali tatil Temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlayıp 20’sinde (yirmisi dahil) sona erecektir.

Bu doğrultuda;

Yukarıda belirtilen itiraz sürelerinin son gününün mali tatile rastlaması halinde, bu süreler mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzayacaktır.

8-Ortak Konular:

8.1-5510 sayılı Kanunun 101 inci maddesi uyarınca, Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, Kanun hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıklar iş mahkemelerinde görülür. Kanunda aksine hüküm bulanan hal idari para cezalarıdır. İdari para cezalarına karşı yetkili idare mahkemesine başvurulur. Yetkili mahkeme ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünün bulunduğu yerdeki mahkemedir.

8.2-Kurumca, sigortasız çalıştırıldığı veya eksik gün ya da kazanç üzerinden Kuruma bildirildiği tespit edilen sigortalılara ilişkin tahakkuklara yapılacak itirazlar Prim Tahakkuk İtiraz Komisyonunca, Kurumca tahakkuk ettirilen idarî para cezalarına yapılacak itirazlar İdari Para Cezaları İtiraz Komisyonunca, işkolu koduna yapılan itirazlar ise İşkolu Kodu İtiraz Komisyonunca değerlendirilerek, karara bağlanır. Ünite Prim Tahakkuk İtiraz Komisyonu ile İdari Para Cezası İtiraz Komisyonu ünite amiri veya görevlendireceği yardımcısı, ilgili şef, dosya memuru ve varsa avukattan, İşkolu Kodu İtiraz Komisyonu ise ünite amiri veya görevlendireceği yardımcısı ilgili şef, dosya memuru ve varsa sosyal güvenlik kontrol memurundan oluşur.

8.3-İtiraz komisyonlarına yapılan itirazın itiraz komisyonlarınca reddi hâlinde, işveren veya sigortalının mahkemeye başvurması Kurum işlemlerini durdurmaz. İtiraz süresi geçtikten sonra yeni iddialar ileri sürülemez. Maddi hatalar taraflarca ileri sürülmemiş olsa dahi itiraz komisyonlarınca re’sen dikkate alınır. İtiraz komisyonları, iş durumuna göre, itiraz komisyonu başkanının çağrısı üzerine haftada en az bir defa çalışma saatleri içinde toplanır.

8.4-İşveren, sigortalı veya bunların vekilleri, itiraz hakkında itiraz komisyonunca karar verilinceye kadar itirazlarından vazgeçebilirler. Vazgeçme, işverenin üniteye vereceği bir dilekçeyle veya bu husustaki beyanının tutanak ile tespiti suretiyle yapılır. Vazgeçme beyanı açık olmalıdır. Vazgeçme hâlinde, itiraz eden o olaya münhasır olmak üzere itiraz hakkını kaybetmiş sayılır.

İtiraz komisyonlarınca alınan karar üç nüsha düzenlenir. Üyeler tarafından imzalanıp ünite mührü ile mühürlendikten sonra bir nüshası işyeri dosyasında muhafaza edilir, bir nüshası itiraz edene tebliğ edilir, bir nüshası da ünitede ayrı bir dosyada saklanır.www.isvesosyalguvenlik.com

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. saliha tosun dedi ki:

  Babamdan aldigim maas sikayet idilerek kesildi tekrar bas vurdum cevap nezaman gelir

 2. memnune şayli dedi ki:

  Yurtdışı borçlanma pirim borcunu nakden ödemiş olup emeklilik yaşını bekleyen şahıs bu süre dolmadan vefat etmiştir.Geriye mirasçı olarak sadece annesi kalmıştır.Anne SGK dan kendi çalışmasından maaş almaktadır.SGK def aten yatırılan yurtdışı boçlanma tutarını annesi ödemiştir ancak makbuz kişi adına düzenlenmiştir.Yaşayan anne bu tutarı SGK dan geriye alma hakkına sahipmidir.Mahkeme yolu ile bu hakkı geri alabilirmi.teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (memnune şayli) Mahkemeye gerek yok, ölen kişi üzerinden hak sahibi olanlar (eşi, çocuğu, hatta anne-babası) yurtdışı borçlanması için ödenen paranın tamamını geri alabilecekleri gibi, bunun dışında ölen kişi adına yatmış olan diğer primleri de toptan ödeme olarak alabilirler. Bunun için SGK müdürlüğüne başvuruda bulunmaları yeterlidir..

 3. adem dedi ki:

  16 aydır iş göremezlik ödemesi almaktaydım iş naşı yaptım artık son raporumda ekisk para yattıgı için kuruma gittim kurumdaki yetkililer ise zaten olması gerekn para yatmış dedi şimdiye kadar aldıgın rapor ücretleri ise hepsi fazla yatmış denildi bna ve geri tahsilat yaplması gerekiyormuş yaklaşık 16 aydır raporluyum neden ilk aylarda degilde 16 sonra syleniyor bna bu durumda magdurum yakşlaış 5 bin tl geri ödemem lazıöööış ne yapmma gerekiyor şimdiden saolu n

  1. Admin dedi ki:

   Eğer gerçekten hesaplama yanlış yapılmış ve size hatalı olarak fazla ödeme yapılmışsa, yapılan fazla ödeme yersiz ödeme kapsamına girdiğinden SGK sizden geri ister. Bunda yapacak bir şey yok. Çünkü 5510 sayılı Kanunun 96 ncı maddesinde Kurumca işverenlere, sigortalılara, isteğe bağlı sigortalılara gelir veya aylık almakta olanlara ve bunların hak sahiplerine, genel sağlık sigortalılarına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere, fazla veya yersiz olarak yapıldığı tespit edilen bu Kanun kapsamındaki her türlü ödemelerin geri alınacağı belirtilmiştir.
   Normalde yersiz ödemeler ilgililerden geriye dönük olarak faiziyle birlikte tahsil edilir, ancak yersiz ödeme Kurumun hatasından kaynaklanmışsa bu durumda faizsiz sadece yersiz ödenen tutar tahsil edilir. Bu arada size fazla ödeme yapılıp yapılmadığını siz kendiniz de hesaplayabilir veya başkasına hesaplatabilirsiniz. Hesaplamayı nasıl yapacağınızı Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz.

 4. İsmet ERDEM dedi ki:

  Kolay gelsin diyerek bir konu hakkında bilgi ve görüşünüze başvurmak isteyeceğim. Şöyle ki; Ben emekli vergi dairesi müdürüyüm. Günlük yaşam için maaşımın yetmemesi nedeniyle Bursa Ticaret Mahkemelerinde bilirkişilik yaparken. asl. tic. mahk.ce 2013 yılında iki ortaklı bir şirkete yönetici kayyım olarak atandım. atama tarihinden önceleri şirketin kuruluşu sırasında şirket ortaklarının eşlerine şirket müdürü olarak karar alınmış. şirket ortaklarından birisinin bağ-kurlu olduğu için sgk pirimi söz konusu olmayıp, diğer ortağın eşinin ise şirkette her hangi bir iş yapmamakla birlikte sadece şirkete yemek yemek ve vakit geçirmek için geldiği tüm çalışanlarca da bilindiği ve bu nedenledir ki her hangi bir dönemde bu kişi için bir sigorta bildiriminde bulunulmadığı. ta ki şirket ortakları arasındaki gerginliğin ticaret mahkemesine yansımasının haricinde kişisel ve karşılıklı birbirlerini tehdit sonucunda; şirket ortaklarından çalışmayan ve bağ-kurlu olmayan eş tarafından Şubat/2015 tarihinden itibaren çalışmasına rağmen sigortalı gösterilmediğini ileri sürerek SGK.na şikayette bulunması sonucu SGK.ca GEÇMİŞ DÖNEMLERLE İLGİLİ OLARAK Prim ve İşsizlik Primi ile ilgili tahakkuk ettirmesi üzerine ŞİRKETİN yönetici kayyımı olarak idare mahkemesine itirazda bulunulduğu. Mahkemenin şirket aleyhine vermiş olduğu karar İstinap’a gidilerek sonuç beklenirken atama yapan mahkemece (Yerel mahkemece; Şikayette bulunan şirket ortağı davacı olan müdürün eşinin şirket ortaklığından çıkarılması ile ilgili kararının yargıtayca da onanması üzerine) kayyımlık görevime 2017 yılında son verildiği:
  Kayyımlık görevime son verilmesinden sonra İstinap Mahkemesinin idare mahkemesinin kararını onadığı ve bu onama kararını SGK. kayyım olarak tarafıma tebliğ etmezken Prim borcu ile İşsizlik Sigortası Primi ve Damga vergisi olarak toplamda 577.650,31TL. için ikamet adresime Ödeme Emri gönderdi. Ben evde yokken eşim tarafından tebliğ edenin ad ve soyadı ile tebliğ tarihi belirsiz olan ödeme emrini tebellüğ ettiği. Yukarıda kısaca anlattığım olayda tarafımdan bu ödeme emrine karşı yapılması gereken yasal işlemler hakkında bana yol göstererek yardımcı olunursa çok mutlu olacağım.
  1-Ödeme Emrine karşı itirazın İş Mahkemesine mi yoksa Ticaret Mahkemesine mi?
  2-Kayyım olarak benden önceki tarihlerde alınmış bir ortaklar karına göre atanan müdürün, işe başladığı günden şikayet tarihine kadar her hangi bir talepte bulunmayıp da eşinin şirket ortaklığından çıkarılma tarihinden sonra oluşan bu prim ve işsizlik pirim borcu ve cezasından sorumlu olup olamayacağım konusunda takip edeceğim yol hakkında yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim. 03.12.2018 İsmet Erdem

  1. Admin dedi ki:

   Teşekkürler İsmet Bey; sorunuzla ilgili olarak mevzuata bakıp daha ayrıntılı cevap yazacağız, ancak şimdilik şunu belirtelim; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesine istinaden uygulanan idari para cezaları için idare mahkemesine, sağlık hizmet sunucuları ile Kurum arasında yapılan sözleşmelerle ilgili iş ve işlemler için asliye hukuk mahkemesine, bunun dışındaki tüm SGK işlem ve uygulamalarına karşı ise İş Mahkemesine dava açmak gerekir. Ödeme emrine itiraz için de aynı şekilde İş Mahkemesine dava açılması gerekir. Nitekim Uyuşmazlık Mahkemesinin, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndan kaynaklanan prim ve işsizlik sigortası prim borçlarına ilişkin ödeme emirlerinin iptali istemiyle açılan davanın, aynı Yasa’nın 88. maddesi uyarınca ADLİ YARGI YERİNDE yani iş mahkemesinde çözümlenmesi” gerektiği yönünde kararı vardır. (02/05/2012 tarihli ve 28280 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.) Size tebliğ edilen borçtan sorumlu olup olmayacağınız kısmını ise kısa sürede ayrıca cevaplayacağız.

 5. Dilek t dedi ki:

  Hakkimda acilan yanlis mukellifiyet sonucunda bağkura baglanmisim 8 aylik prim borcu cikarilmis ve bundan daha yeni haberim oluyor.mükellefiyet kapanisini yaptim cikarilan borcun iptalini isteyebilir miyim sgkdan

  1. Admin dedi ki:

   Eğer yersiz olarak mükellefiyet kaydınızın yapıldığı anlaşılmış ve başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere vergi mükellefiyet kaydınız iptal edilmişse, buna bağlı BAĞ-KUR tesciliniz de yersiz tescil sayılacağından, vergi dairesinden buna ilişkin olarak alacağınızı yazıyı SGK Müdürlüğüne ibraz etmeniz halinde BAĞ-KUR tesciliniz de başlangıcından itibaren iptal edilir, prim borcunuz da silinir.

 6. gökhan dilber dedi ki:

  1800 gün birim günüm var emekli olma şansım olmadığı için prim günlerini geri almak için başvurdum 600 tl gibi bir rakam yattı bu doğrumudur aacaba ödenen prim dönemi 70 ve 80 li yıllar

  1. Admin dedi ki:

   Emeklilik toptan ödemesinde ödenen primlere güncelleme katsayısı uygulanıyor, ancak bazı yıllara ait primler katsayı uygulansa da çok düşük olarak iade edilebiliyor.

 7. Yusuf çelik dedi ki:

  İyi akşamlar dayım köydeki evinini tadilat yaptırırken çalışan işçilerden birisi çatıdan düşerek öldü bununla ilgili dayıma daha önce bir ceza geldi ve tekrar bir ceza çıktı 16.000 lira kadar bununla ilgili ne yapabiliriz zaten çalıştıkları 1 günlük işti çalışan işçi bildirilmemiş ve bunun gibi şeylerden ceza geldi itiraz etsek bir sonuç çıkarmı

 8. TÜLAY dedi ki:

  raporlu oldugum gün çalıştığım şirket çalışmama rağmen beni çalışıyor göstermiş ve bunun ücretini benden kestiler zaten ama eve sgk haksız kazanç tutanağı göndermiş bu durumda napabilirim ????

 9. Sait dedi ki:

  Merhaba
  Sigorta dökümünde sığ.kolu kodu konulduğu görünüyor.emeklilik başvurusunda bu kodun engel teşkil edip etmediği konusunda bilgi alabilirmiyim.engel ise bu kodu kaldırmak için ne yapmalıyım

 10. Tolga dedi ki:

  5510 sayılı kanunun 102 maddesine göre kuruma ceza yazmışlar nedeni 2012 yılına ait hizmet alımı bilgilerini istemişler arşivde bulamadım yanıt vermedim diye ceza yazmışlar itiraz edebilir miyim.

 11. Mehmet Akif ÇEVİK dedi ki:

  kapanan şirketimizin SGK pirim borcu bulunmaktadır şirketin %50 ortağıyım ama ben kayıtlı olarak çalıştığım için benim maaşımdan 3/1 oranında SGK haciz yolu ile kesinti yapıyor ortağım ise çalışmadığı için ödeme yapmıyor toplam borcun hissem oranında bölünmesi ve maşımdam haczedilen miktarın tarafıma düşen borçtan düşülmesi için ne yapmalıyım teşekkür ederim

 12. melisa dedi ki:

  Annemin daha önce hiç bir şekilde isteğe bağlı sigorta açtırmamasına rağmen bu gün hastahaneye gittiğinde isteğe bağlı sağlık sigortası sebebiyle 5000 civarı borcu olduğu söylenmektedir. Ancak isteğe bağlı olmasına rağmen hiç bir şekilde ne bir imza ne bir dilekçe ortada yok. Böyle bir sigortadan bile haberi yok. Borç ödenmediği takdir de devlet hastahanelerinden ücretsiz yararlanamakta. Babamın bağkuru var ve bu zamana kadar ondan yararlandığını düşünüyordu.Ancak bu gün büyük bir şoka uğradık. Yukarda belirttiğim gibi hiçbir şey annemin isteği halinde olmadı.Bilgisi dışın da oluşan bu borcun itirazını dilekçe ile istememiz söylendi. Ancak dilekçe kabul edilir mi ya da başka nerelere başvurulması gerekiliyor yardımcı olabilir misiniz?

  1. Mehmet Peker dedi ki:

   Sgk bir çalışanımızla ilgili olarak meslek hastalığı tespiti yaparak tebliğ etti. Bu karara iş mahkemesinde itiraz etmeden önce sgk ya itiraz etmek gerekli mi? Ayrıca mahkemeden ne talep edilecektir. Teşekkür ediyorum

 13. Zahide dedi ki:

  Şikayet edilip yersiz maaş deyip maaşımı kesildi nasıl bir yol izlemeliyim sırf anlaşmalı boşandım diye şikayet edildim

  1. Admin dedi ki:

   SGK incelemesini tamamlayıp karar verdi ve maaşınızı kestiyse bu durumda tek yol kalıyor. İş Mahkemesinde dava açıp, SGK işleminin iptalini ve maaşın tekrar bağlanmasını talep etmek.

  2. Serap dedi ki:

   Zahide hanim mail araciligiyla iletisim kurabilirmiyiz

 14. Ahmet dedi ki:

  İyi günler soruma cevap verebilirseniz memnun olurum.18 yaş altında geçen süreler ile ilgili Sgk prim tahsilatını emekli ikramiyemden yaptı.Bende Bölge idare mahkemesine dava açtım ve yapılan kesintiyi 19 ay sonra iade aldım.Ancak esas sorum bu sürede işleyen kanuni faizi sgk mahkeme kararı olmadan ödemeyeceğini beyan etti.Ne yapmayalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Admin dedi ki:

   Mahkemeler bu durumda kanuni faiz ödenip ödenmeyeceğini normalde belirtir, burada belirtmemiş olduğu için ikinci bir dava açmanız gerekebilir. Kaldı ki zaten SGK’nın faiz ödemediğiniz şikayet için de yine dava açmanız gerekir.

 15. mustafa kibaroğlu dedi ki:

  merhabalar
  eşime doğum parası olarak iş göremezlik ödeneği ödenmiştir. fakat bu eşimin ilk sigorta girişi idi ve 6 ay sonra işten çıktı. işveren tarafından pirimleride yatırılmıştır. fakat denetmen raporunda bayanın orda çalışmadı belirtilerek sgk primlerinin silinmesi ve ödenene iş göremezlik ödeneğinin faizi ile birlikte geri alınması yönünde karar alınmış ve verilen o ücret bizden talep edilmiştir. ancak eşimin çalıştığı yer yeni olan bir iş yeri olduğu için ofis ortamı yoktu ve işveren tarafından verilen bir leptıopla evden muhasebe işlemlerini yürütüyordu. bunuda maaş almayarak prim karşılığında yapıyordu. işverenin verfiği tutanak raporunda evet fiilen işe gelmiyordu fakat biz onla telefonla bilgileri veriyorduk, hem ofisimiz olmadığı için oturacak yeride yoktu, işlerimizi evden takjip ediyordu ifadesi verilmiştir. buna rağmöen idari para cezası kesilmiştir. şimdi biz idare mahkemesine dava açsak kazanma şansımız ne olur, yardımlarınızı bekliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım. Siz işverene uygulanan idari para cezalarını kastediyorsanız bunun iptali için tabii ki idare mahkemesinde dava açılması gerekir. Ancak doğum parası olan ödenmiş olan iş göremezlik ödeneğinin sigortalılık iptali nedeniyle SGK tarafından geri istenmesini kastediyorsanız, bununla ilgili davanın ise idare mahkemesinde değil iş mahkemesinde açılması gerekir.
   Davayı kazanıp kazanamayacağınız konusuna gelince; bahsettiğiniz home ofis çalışma şekli 2016 yılında 4857 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesine uzaktan çalışma olarak eklendi. (Bkz. İşyerine Gitmeden Çalışma Şekli İş Kanunu Kapsamına Alınıyor) Yani yasal bir uygulama. Aynı şekilde işe gitmeden evde çalışan kişinin de işyerlerinde çalışan kişiler gibi sigortalı yapılması zorunludur. Eğer eşiniz gerçekten belirttiğiniz şekilde söz konusu işverene bağlı olarak çalıştığını ispatlayabilirse, örneğin bu çalışmaya ait belgeler, e-posta, sosyal medya yazışmaları varsa, davayı kazanabilirsiniz. Tabii bu konuda takdir mahkemeye ait.

 16. cihan sağlam dedi ki:

  bir firmamız için geriye dönük teşvik kapsamında bildirimde bulunduk işlemlerimiz hala sgk sisteminde onay sürecindedir… bugün müfredat kartında 2017 04 döneminde bir ipc gördük ve ilgili yılın teşvik tutarlarının (5510) %5 tamamının sgk teşviklerinin tekrar sgk tarafından tahakkuk ettirildiğini ve faiz işlettirildiğini gördük. 1-sgk ipc cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren teşvikleri iptal etmeliydi yılın tamamını iptal etmiş. 2-faiz hesaplaması ipc nin tebliğ tarihinde mi başlar? önerileriniz nelerdir. not ipc nin içeriği 5 gün raporlu personelin 7 gün raporlu gösterilmesidir. Saygılar… selamlar…

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla belirtiğiniz raporlu işçi adına 2 günlük eksik bildirim nedeniyle SGK sizden ek aylık prim ve hizmet belgesi istemiş ve siz vermişsiniz veya SGK re’sen düzenlemiş, uygulanan idari para cezası da bu prim belgesinden kaynaklanmış. Sorularınızın cevabına gelince;
   1- Cezalarda teşvik kesilmesi uygulamasında cezanın tebliğ edildiği tarih veya sonrası değil, cezanın uygulandığı tarih (sizin örnekte eksik bildirim yapılmış olan tarih) esas alınır.
   2- İPC için uygulanacak faizi kastediyorsanız, idari para cezalarının tahakkuku tebliğe bağlı olduğundan yani idari para cazaları tebliğ edildiği gün tahakkuk etmiş sayıldığından, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmeyen idari para cezalarına 15 günlük ödeme süresinin bittiği tarihten itibaren faiz işlemeye başlar. Eğer geri alınan 5 puanlık prim indirimine uygulanacak faizi kastediyorsanız, bu faiz de indirimin uygulandığı aya ait primin ödenmesi gereken son günden itibaren faiz işletilir.

 17. Fikret dedi ki:

  Sgk borcu msj yoluyla geldi bu borçtan haberim yoktu sgk gittim borcumu sordum borcun bağ kur var dediler onu ödedim 2014 2017 arası borç çıktı daha önce itiraz dan bulunmuştüm sgk borcu yok dedi şimdi çıktı şimdi ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   SGK müdürlüğüne sorabilirsiniz, daha önce borcum olmadığını söylediniz, şimdi bu borç nereden çıktı diye. Eğer çıkan borç GSS ile ilgiliyse Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? başlıklı yazıda gerekli açıklamalar yer almaktadır.

 18. gözde dedi ki:

  Merhabalar, kolay gelsin. Geçtiğimiz günlerde bana da SGK prim borcu mesajı geldi.400 küsür lira. Ve bu gün bağlı bulunduğum ilçenin SGK kurumuna gittim. Oradaki görevli çalışmadığım tarihlerde devletin bana yansıtmış olduğu 200 lira SGK borcu olduğunu ve artı olarak 200 lira da faiz eklendiğini, kaymakamlığa gidip oradan yeşil kart almam gerektiğini söyledi. Ben şuan çalışıyorum bana yeşil kart verirler mi? Ayrıca bunun çok saçma sapan bir sistem olduğunu ve neden borcumun ilk ayında değil de borcum bu kadar fazlalaştığında mesaj gönderiliyor bunu da anlamış değilim. Nedense devlet oldukça meraklı kendi vatandaşını soymaya! Bu borcu ödemeyi düşünmüyorum. Bana verdikleri maaşın içinden onlara ayıracak 400 liram da yok zaten. Bu duruma nasıl itiraz edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

  1. Admin dedi ki:

   Size yanlış bilgi verilmiş veya yanlış anlamış olabilirsiniz, Kaymakamlığa yeşil kart için değil gelir testi için başvurursanız sonucuna göre belki borcunu silinebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve yapılması gerekenler Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? balıklı yazıda yer almaktadır.

 19. Halil dedi ki:

  Sgk il muhasebe biriminden sozde 18.07.2012-04.03.2013 tarihleri arasinda ruzgarli sgm raporuna istinaden yersiz saglik giderinin tespiti diyerek herhangi bir aciklayici metin olmadan borc gondermisler bu konuda ne yapabilirim bu borcun asli yok

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz tarihler arasındaki sigortalılığınız fiili çalışmaya dayanmadığı yani sahte olduğu için iptal edilmiş olabilir. Siz isterseniz ilgili müdürlüğe gidip, muhasebe servisiyle görüşüp, işin ayrıntısını öğrenin. Sonucuna göre SGK müdürlüğüne itiraz dilekçesi verebilirsiniz. Müdürlük dikkate almazsa İş Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 20. Halil ibrahim dedi ki:

  Tesekkur ederim

 21. Rahime dedi ki:

  Öncelikle merhaba Dün elime Sgk bilgilendirme mektubu geldi 5510 nolu kanunun Ek 9 10 günden fazla çalışanlarla ilgili işyeri tescil kaydımdan dolayı sigortalık bildirimleri nedeniyle prim borcum varmış.Y alnız ben geçen yıl eylül ayında çalışanımın çıkışını yaptım ve borcunu kapattım bu konuyla ilgili sgk yı aradığımda bana kapattıktan sonra ödenmemiş prim borcum olduğunu onunda faiziyle ödenecek miktarın arttığını söylediler yani öncelikle anlamadığım madem böyle bir borcum var bir senedir neden bana iletilmiyor konuyla ilgili itiraz edebileceğim bir yol var mıdır yardımınızı rica ederim

  1. Admin dedi ki:

   SGK müdürlüğüne bu durumu belirten bir dilekçe verip, çalışanınızın işten çıktığı tarihten sonrası için tahakkuk eden prim borçlarının iptal edilmesini, gerekirse inceleme yapılmasını talep edin.

  2. BAHAR dedi ki:

   merhaba aynı sorun bende çıktı çok saçma siz sonuç olarak ne yaptnız

 22. Kutluhan Canol dedi ki:

  Merhaba. Babam bağkur emeklisi. Toplamda yaklaşık 36000 işveren prim borcu bulunmaktaydı ve 8 senedir maaşından 1/3 oranında kesinti yapılmaktadır. Geçen gün kalan borcu merak edip telefon ile ilgili İl SGK İcra birimine telefon ile iletişime geçtim dedikleri “toplam 120000 civarı borcu vardı, 38000 civarı maaştan kesilenden sonra kalan 80000 civarı”??? Bu nasıl bir hesaplamadır nasıl bir faiz oranıdır. Dedikleri ise günlük faiz olmasıymış… Babamın zaten başka bir geliri yok. Sonuç itibari ile itiraz ederek yeniden hesaplattırabilirmiyiz? Ne yapmamız gerekli. Hani faiz haramdı böyle bir faiz oranı dünyanın neresinde var Allah aşkına? Konu ile ilgili eğer yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar oluruz. Çok teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef bu sıkıntılı bir konu, tüm kamu alacakları için bu böyle, borç kısım kısım ödenirken, ödenmeyen kısımlara her ay faiz eklenmekte, hatta faiz günlük hesaplanmaktadır. Sadece zaman zaman çıkan yapılandırma kanunlarına veya 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanununun 48 inci maddesine göre yapılandırılan / taksitlendirilen borçlar için başta bir faiz veya enflasyon farkı belirlenir, borca eklenir, bu tutar üzerinden borç taksitlendirilir, taksitler düzenli ödendiği sürece artık o borca faiz eklenmez. Ancak bu tür yapılandırmalarda da belirli bir taksit sayısı vardır, yani süre sınırlıdır. Siz bu aşamada itiraz etseniz de sonuç alamazsınız, İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir, belki ondan da sonuç alamzsınız çünkü yasadan kaynaklanan bir durum, belki babanızın Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapması dahi gerekebilir. Öte yandan hiçbirşey yapmadan bu şekilde devam etmeniz halinde de bu borç bitmez, aksine artmaya devam eder, çünkü babanızın emekli maaşından borca karşılık her ay yapılan kesintiden daha fazla faiz işlediği anlaşılıyor.

 23. sebahattin serin dedi ki:

  yurtdışı borçlanma için sgk ya müraacat ettim. ben haber beklerken, meğer benimki müracaatımdan iki hafta sonra adresime tebliğ edilmiş.ancak evde birini bulamayınca geri gitmiş ve üzerinden üç ay geçtiği için hakkımı kaybettim. ne yapabilirim hukuki bir yolu varmı teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Tebligat geri gitmemiştir, muhtara bırakılmış olabilir, bu durumda da muhtara bırakıldığı tarih size tebliğ tarihi sayılıp 3 ay işlemeye başlamıştır. Eğer tebligat geri gitmiş olsaydı size tebligat yapılmamış olduğunda 3 aylık süre de işlemezdi.

 24. BAHAR dedi ki:

  Merhabalar 2017 tarihinde evde çocuk bakım projesinden faydalandım ve iş veren olarak bakıcımın proje bitiminde sigorta çıkışını yaptım şimdi bana tebligat geldi 8 ay daha sigortalı çalıştırmısınız bakıcıyı proje dışında 10000 TL para cezası yazıyor ben ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Cezayı size tebliğ eden SGK Müdürlüğü ile görüşün, bakıcının sigorta çıkışını nasıl yaptınız bilmiyoruz ancak SGK’nın sisteminde sigortalı görünmüş olabilir. Gerekirse dilekçe verirsiniz, SGK durumu inceleyip sonucuna göre karar verir.

 25. şuayip günaltın dedi ki:

  Merhaba;
  Babamın 1983 ten Sgk girişi var. Sgk sicil numarası doğru fakat isim başka biri adına kayıt yaptırmış biz bunun düzelmesi için dilekçe verdik fakat ilgili yıla ait kayıt/makbuz/doküm yoktur diye onuda sildiler. Şimdi biz ne yapmalıyız nereye dava açmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz..

  1. Admin dedi ki:

   İş Mahkemesinde SGK hakkında dava açmanız gerekiyor, ancak SGK’nın sildiği hizmetlerin kendisine ait olduğunu babanızın ispatlaması gerekir, mahkemede en azından şahit göstermesi gerekir, çünkü bu bir nevi hizmet tespit davası olacak.

 26. Ali dedi ki:

  Merhaba isyerimde çalışan sigortalı işçiyi muhasebecim farklı yerlerde göstermiş iscim emekli oldu ve emekli olali 1.5 yıl oldu SGK farklı yerlerde göründüğü için emekliliği iptal edip aldığı yersiz ödeme olarak maaşı geri iade istiyor bu durumda işçi benim suçum olmayan bir durum için bana dava acarmi açarsa sonuç ne olur tşk ederim

  1. Admin dedi ki:

   Muhasebeci bahsettiğiniz işçiyi çalışmadığı işyerlerinden sigortalı gösterdiği için SGK sahte sigortalılık olarak kabul etmiş ve emekliliğini iptal etmiş. Burada sizin de sorumluluğunuz var, takip edip işyerinizden sigortalı bildirimini sağlamamışsınız ve çalışanın mağduriyetine sebep olmuşsunuz. Normalde bu durumda işçinin sizin işyerinizde o tarihlerde çalıştığının ve emekli aylığının tekrar bağlanması için dava açması gerekir. Bu davayı kazanırsa SGK o aylara ait primleri sizden faiziyle birlikte alır, ayrıca sigortasız işçi çalıştırmış olduğunuz gerekçesiyle her ay için size para cezası uygular, o aylara ilişkin teşvikten yararlandınızsa yararlandığınız teşvikleri de faiziyle sizden geri alır. Bu durumda siz de isterseniz muhasebeciye rücu davası açabilirsiniz.

 27. Ali dedi ki:

  Cevabınız için çok tşk ederim bahsettiğiniz gibi 13 aylık primi diğer taraftan iptal edip bana faiziyle birlikte geri ödemem icin tebligat verdiler ve her ay için o dönemki asgari ücret tutarı üzerinden her ay için iki katı ceza idari para cezası kesildi benim asıl sormak istediğim işçinin emekli olduktan sonra Aldığı maaşın yersiz olduğu gerekçesiyle SSK tarafından geriye faizi ile birlikte istenmesi, bu durumda işçi işveren tarafından olduğu gerekçesiyle yersiz ödemeyi işvereni mahkemeye verip yersiz ödemeyi tekrardan işverene ödetme gibi bir durum söz konusu olabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Ali dedi ki:

   Bu soruma cevap verirseniz sevinirim çok teşekkür ederim iyiki varsınız

 28. Ali dedi ki:

  Lütfen buna cevap verirseniz sevinirim lütfen

 29. Ali dedi ki:

  Lütfen cevap verirseniz sevinirim iyi akşamlar

 30. Ali dedi ki:

  Lütfen benim için çok önemli cevaplarsanız çok sevinecem üsteki sorumu

  1. Admin dedi ki:

   Ayrı başlık açmış olduğunuz için hangi sorudan bahsettiğinizi anlayamadık.

 31. Ali dedi ki:

  Cevabınız için çok tşk ederim bahsettiğiniz gibi 13 aylık primi diğer taraftan iptal edip bana faiziyle birlikte geri ödemem icin tebligat verdiler ve her ay için o dönemki asgari ücret tutarı üzerinden her ay için iki katı ceza idari para cezası kesildi benim asıl sormak istediğim işçinin emekli olduktan sonra Aldığı maaşın yersiz olduğu gerekçesiyle SSK tarafından geriye faizi ile birlikte istenmesi, bu durumda işçi işveren tarafından olduğu gerekçesiyle yersiz ödemeyi işvereni mahkemeye verip yersiz ödemeyi tekrardan işverene ödetme gibi bir durum söz konusu olabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İş mahkemesinden bu yönde bir karar çıkarsa olabilir. Aksi halde maaşı iptal edilen kişinin SGK’ya ödemeyi yapması, mahkemeye giderek ödediği tutarın işverenden tahsilini talep etmesi gerekir.

   1. Ali dedi ki:

    Daha önce böyle emsal bir karar verildimi acaba sonuçta bu parayı emekli maaşı olarak aldı ve işverene gereken cezai işlem yapıldı yersiz ödemeyi işverene odetme gibi bir durum kararı çıkarmı iyi akşamlar

 32. hatice ersöz dedi ki:

  uzun zamandır görmediğim amcam vefat etmiş . o nun sgk ya borcu çıkmış . kimsesi olmadığı için bana ulaşılmış ve benim ödemem için tebligat göndermişler. ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   Siz amcanızın mirasçısı olarak göründüğünüz için SGK size tebligat göndermiştir. Aksi halde sizden amcanızın borcunu ödemenizi isteyemezdi. Ölenin SGK’ya Borçlarından Mirasçıları Sorumlu mudur ? başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 33. Özgül Esen dedi ki:

  Merhaba,
  1 ağustos 1999 sigorta giriş tarihim. Ancak prim ödemem 2000 yılının mart ayında yapılmış. Ben bu duruma nasıl itiraz edebilirim. O dönemde çalıştığım yer şu an faaliyette değil. Buna göre 15 yıl 3600 günden faydalanamıyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu Sadece Sigorta Girişi Olup Günü Olmayanlara Kötü Haber başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 34. FATMA dedi ki:

  Merhabalar,
  2006 yılında biten özel inşaatımızla ilgili olarak yeterli işçilik bildiriminde bulunmadığımız tespit edilmiştir. 2006 dan 26 şubat 2020 ye kadar 2630 tl sigorta primi ve 14 bin küsür tl gecikme cezası uygulanarak toplamda 17 bin tl borç çıkarılmış durumda. (o dönemde yanlış bilgiden dolayı sadece 1 işçi 1 aylık sigortalı gösterilmiştir.) gelen yazıda henüz borcun kesinleşmediği ve itiraz edebileceğimiz yazıyor. ilk tebligat ve bir hata varsa eğer bu tarihe kadar tespit edilmemiş olması ve faiz uygulanması sgk ile ilgili bir durum değil midir? ZAMAN AŞIMI kavramı var mıdır? Bunu söyleyip itirazda bulunabilir miyiz? Ne yapmamız gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   İtiraz etmeniz halinde müdürlük dosyayı müfettiş incelemesine gönderir ve müfettiş incelemesinde de çıkan borç yüzde 25 artar. Çünkü müdürlük hesaplamayı yüzde 6,75 asgari işçilik oranı üzerinden yaparken müfettiş yüzde 9 asgari işçilik oranı üzerinden yapar. Eğer söz konusu inşaatla ilgili olarak malzemeli işçilik veya salt işçilik içeren yetecek tutarda gider faturanız yoksa itiraz edip dosyayı müfettiş incelemesine göndermek çok da mantıklı olmaz.
   Normalde SGK’nın prim alacaklarında zamanaşımı 10 yıldır, ancak asgari işçilik prim borcunda zamanaşımı sonradan işlemeye başladığından kolay kolay zamanaşımına uğramaz. (Bkz. Asgari İşçilik Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Asgari İşçilikte Müfettiş İncelemesi İstemeden Önce Bir Daha Düşünün, Fark (Eksik) İşçilikten Doğan Prim Borcunun Zamanaşımı Ne Zaman İşlemeye Başlar)

 35. serkan dedi ki:

  merhaba yaklaşık 5 ay önce çalıştığım kurumda arkadaşımla birlikte iş kazası geçirdik bende yaralanma olmadı rapor felanda almadım fakat buna bağlı arkadaşım 45 günlük iş görememzlik raporu aldı kuruma bu raporu teslim etti . dün benim adıma sgk dan yaralanan ve raporu alan şahsın iş görememezlik ödeneğini tutarının geri ödemesi yapılması konusunda bir evrak göndermişler dilekçe verip itiraz etmem gerekiyormuş . benim anlamadığım raporu veren ve ödeneği alan arkadaşım ücretin geri ödemesi neden benden isteniyor ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   İş kazasının meydana gelmesinde siz kusurlu bulunmuş olabilirsiniz. Yazıyı gönderen SGK Müdürlüğü ile bir görüşün. Ancak eğer sebep buysa bu durumda sizin ifadenizin de alınmış olması gerekirdi, çünkü sizin ifadeniz alınmadan size kusur verilmesi doğru olmaz.

 36. nazmi dedi ki:

  merhabalar
  ben 2016 da tofasta operatörün isteği üzerine ağır parca kaldırdım 20 30 adet ve 30 kg lik parca bunun sonucunda omuzumda lif yırtıldı.ameliyat oldum hastanede ve fabrikada iş kazası tutanağı tutulmadı.ameliyattan sonra 2 ay rapor kullandım ise tekrar başladığımda tekrar ağır işlerde çalıştım.bunun neticesinde 1 yıl sonra tekrar aynı yerden lif yırtıldı ve 2018 mart ayında ameliyat oldum.1 gün sonra taburcu oldum.eve geldikten bi kaç saat sonra tüm haklarım verilip işime son verildiğini bildiren bi mesaj attılar bana.bu olaydan dolayı bursa sgk ya iş kazası tespiti için dilekçe yazdım.denetmen ifademi aldı.fabrika ve operator bu olayın fabrikada olmadığını beyan etmişler.denetmende buna istinaden iş kazası yoktur sonucuna varmış ve boyle karar vermiş.bu durumda ne yapmalıyım.simdiden tesekkurlerimi sunarım

  1. Admin dedi ki:

   Bu aşamadan sonra tek seçeneğiniz kalmış, İş Mahkemesinde dava açmak.

 37. nazmi dedi ki:

  mahkeme de kazanma şansım sizce nedir olayı kanıtlayacağım 2 şahidim var

 38. ERGUN dedi ki:

  üstadım kolay gelsin 2005 yılında emekli ssk dan emekli oldum bir itirazım var 2000 yılından 2005 yılına kadar primim tavandan yatırdım ondan önceki dönemler asgari ücretten yamıştı.Benim emekli maaşım çok düşük hesaplandı 2000 den 2005 yılına kadar yatan fazla yatan primleri asgari ücret seviyesine düşürtüp aradaki farkı ssk dan talep edebilirmiyim.kolay gelsin

  1. Admin dedi ki:

   Emekli maaşı hesaplanırken tüm çalışma (prim) gün sayıları maaş hesaplamasına dahil edildiğinden, sadece 5 yılın tavandan yatmış olması maaşı çok etkilemez, aylık bağlama oranının en yüksek uygulandığı dönem 1999 öncesi olduğundan, bu nedenle de 2000 – 2005 arası primin tavandan yatmış olması maaşınızı fazla yükseltmemiştir. Ancak sonuç ne olursa olsun fark etmez, belirttiğiniz şekilde fazla yatan primleri geri almanız gibi bir imkan yok. SGK’nın ödenmiş primleri iade ettiği durumlar SGK Ödenmiş Primleri Hangi Hallerde İade Eder ? başlıklı yazıda ayrıntılı açıklanmıştır.

 39. KÜRŞAD dedi ki:

  Merhabalar üstad.
  İş yerimize 18.03.2020 tarihinde idari para cezası tebliğ edilmiş. 15 gün içerisinde %25 peşin ödeme indiriminden faydalanarak yatırmak istiyoruz fakat her sorgulamamızda girilen bilgilere ait borç bulunmamaktadır şeklinde uyarı veriyor. Sosyal güvenlik kurumunu arıyoruz telefonları açanda yok. Böylece indirim süresi geçiyor. Nedeni memur cezaya ait tebliği geç sisteme işliyor. Müfredat kartında 01.04.2020 işlem tarihi son ödeme tarihide 02.04.2020. Ama bizim 08.04.2020 tarihinde yaptığımız sorgulama da dahi borç çıkmıyordu.10.04.2020 tarihli sorgulama da çıkan borcumuz hem indirimsiz hemde gecikme zamlı şekilde. Benim öğrenmek istediğim memur 09.04.2020 tarihinde işlemi yapmadığını fark edip geriye dönük 01.04.2020 tarihli yapmış olabilir mi. ve bununla ilgili inceleme tespit gibi bir yöntem var mı. Tarafıma haksızlık yapıldığını düşünüyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz hususlar doğru olabilir, eğer memur size idari para cezasının tebliği ile ilgili yazıyı gönderdi, ancak sisteme geç işlediyse SGK’nın sisteminden hangi tarihte borcunuzu sisteme işlediği tespit edilebilir. Siz bundan sonrası için gecikme zammı ve cezasıyla karşılamamak için ödemeyi yapıp, ardından SGK Müdürlüğüne (Ünite İtiraz Komisyonuna) durumu belirtir bir dilekçe verip yüzde 25’lik indirimden yararlandırılmanızı talep edebilirsiniz. Diğer seçenek idare mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 40. hamit dedi ki:

  Merhabalar, biz 2018 yılında istanbul çağlayan adalet sarayının ip kamera ilave işlerinin ihalesini aldık ,işyeri sigortası açtırıp işi yaptık, işi bitirdikten sonra şişli ssk müdürlüğü işveren 4 birimine gidip, ihale dökümanlarını sunup yatırdığımız ssk priminin yeterli olup olmadığını sorduk bölüm müdürü tutarın yeterli olduğunu sözlü olarak belirtti. bizde bir dilekçe ile işyeri sigortasının kapatılmasını talep ettik. Gelen ssk priminide ödedik.
  iki yıl sonra teminat mektubunu geri almak istedğimizde deftarlık işyeri sigortasının kapanmadığını ve sgk ya başvurmamız gerektiğini söylediler . şişli sgk ya başvurup durumu sorduğumuzda görevli memur bizim asgari işçilik tutarının hesaplanmadığını söyleleyip maltepedeki asgari işçilik hesap bölümüne yönlendirdiler. Orada yapılan hesaplama ile ilave 5.500 ssk primi + 2.950 TL gecikme faizi ile birikte 8.500 tl hesap çıkardılar. Bu konuda itiraz edebilirmiyiz edersek ne gibi sonuç alabiliriz. Teminat mektubunu alma durumu olmasa bu durumdan haberimiz olamayacaktı bu gibi durumlarda ssk nin işvereni bildirmesi gerek miyormu?
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Aklımıza tek ihtimal geliyor, dosya memuru ilk önce asgari işçilik oranları listesinde yer alan farklı bir oranı uygulamış, buna göre bildirilen işçiliğin yeterli olduğunu bildirmiş, ancak daha sonra işin bitiminden sonra ihale makamından gelen yazıdan, ihale konusu işin farklı bir iş olduğu, asgari işçilik oranları listesinde o işe ait oranın yer almadığı anlaşılmış, asgari işçilik komisyonundan asgari işçilik oranı sorulmuş, bunun sonucunda da bildirdiğiniz işçilik yetersiz kalmış olabilir. İtiraz edebilirsiniz tabii ki ancak çıkan fark işçiliği ödedikten sonra eğer ilişiksizlik / borcu yoktur yazısı almadınızsa, size sözlü olarak işçiliğin yeterli olduğunun bildirilmiş olması bir anlam ifade etmeyebilir, ayrıca bunu kanıtlamanız da zor olabilir. Eğer SGK itirazınızı reddederse de İş Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

   1. hamit dedi ki:

    Cevap için teşekkürler, peki bizim verdiğimiz dilekçeye rağmen bu kadar yıl geçmesine rağmen bizi uyarmamaları onların hatası değil mi bu konuda itiraz etsek gecikme cezasını iptal ederler mi?

 41. Oktay dedi ki:

  Mrh çalışmış oldugum 2019 yılındaki firmada pirimim K4a olarak görmettedir i t arastırdıgı da kontrolü cıkıyor
  Benim emekliliği me sayılmaz deniliyor
  Fakat ödemlerde iş yerinde çalışıyorduk
  Sonradan firma iflas. Etti ve bizide işten cıkardılar ben burda calıştıgım günleri emekliliğime sayıdırmam için nereye nasıl Bi iraz dilekçesi verebilirim lütfen bu konuda bilgi verirmisini

  1. Admin dedi ki:

   Hizmet dökümünde o işyerinden adınıza bildirilen prim günleri halen göründüğüne göre demek ki SGK işyerini kontrollü işyeri kapsamına almış, incelemeler devam ediyor. İnceleme sonucunda SGK sizin adınıza bu işyerinden yapılan sigortalılık bildirimlerinin gerçek çalışmaya dayanmadığına dolayısıyla sahte sigortalı bildirimi olduğuna karar verirse sigortalı hizmetlerinizi siler ve emeklilikte dikkate almaz. Eğer gerçek çalışamaya dayandığına karar verirse o zaman K işaretini kaldırır. Zaten bu inceleme sonuçlanan kadar da SGK emeklilik başvurunuzu işleme almaz. Bu konuda ilgili SGK müdürlüğü ile görüşebilirsiniz. Eğer sigortalı hizmetleriniz silinirse İş Mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız gerekir.

 42. Bay benelli dedi ki:

  Merhabalar. Size cavabını cok merak ettiğim ve karma karışık bi soru sormak istiyorum. Şimdiden cevabınız için tesekkur ederim.
  Şimdi ben 2017 yılının birinci ayından bu zamana özel bi sektörde sgk olarak çalışmaktayım. 2020 yılının dördüncü ayında pandemiyi bahane ederek iş yeri bana, işsizlik ödeneği bağlatıp sigortamı durdurdu. Benim hic bir türlü onayim ve imzam olmadan. Issizlik ödeneği olarak aldığım maaşın uzerinide çalıştığım kurum elden verdi. Fakat bu süre icerisinde giriş çıkışlar için parmak okuma cihazını kaldırdılar ve her ay bana, kurumlarinda çalışmadığıma dair imza attirdilar. Ve söylenen şuydu, eger bunu kabul etmezsen gercekten issiz kaldığın zaman devlet senin issizlik ödeneğini ödemeyecek denildi. Suan hâlâ calismaktayim. Fakat bi kaç ay sonra is yerinden ayrılmayı dusunuyorum. Ayrildiktan sonra da tazminat davası acmak istiyorim. Bu süreçte de ben kendimce orda calistigima dair deliller topladım. Kamera kayıtları var ama mahkemelik olundugu zaman onları silebilirler. Yemekhaneye parmak okutmayla giris yapıyoruz. Onu da silebilirler. Ama ben fotolar ve videolar çekiyorum orda olup çalıştığıma dair. Bundan sonra ki süreçte nasıl bi yol izlemeliyim. Simdiden kolay gelsin iyi çalışmalar.

  1. Admin dedi ki:

   Bu yapılan açıkçası sahtekarlık yani Devleti dolandırma anlamına gelecek bir durum. Burada anladığımız kadarıyla işveren sizi aynen çalıştırmaya devam etmiş, ancak sizi işten çıkmış gibi gösterip işsizlik maaşı almanızı sağlamış, aradaki farkı kendi ödemiş, dolayısıyla burada işveren kendisi karlı çıkmış, siz ise zararlı duruma düşmüşsünüz. Çünkü işsiz kaldığınızda yararlanmanızı sağlayacak işsizlik maaşı alma hakkınızı çalışıyorken kullanmışsınız / kullanıyorsunuz. Ayrıca burada durumun resmi makamlara, mahkemeye intikal etmesi halinde, herhangi bir işte çalışıyorken işsizlik maaşı almış olmanız nedeniyle İŞKUR size ödediği tüm işsizlik maaşını faiziyle birlikte sizden alır. İşverenden alabilmesi için bu yönde mahkeme kararı olması gerekir. İşverene de SGK bu süre içinde sizi sigortasız çalıştırdığı için gerekli cezaları uygular. Dolayısıyla izleyeceğiniz yol konusunda seçim sizin, ancak mahkemeye giderseniz iddialarınızı kanıtlamanız gerekir, yoksa belirttiğimiz gibi siz zor durumda kalırsınız.

   1. Bay benelli dedi ki:

    Is yerim kisa çalışma odeneginden faydalaniyo maasimizi iskur oduyo fakat ben pandemi oncesinde olduğu gibi kesintisiz rutin olarak çalışmaya devam ettim. Is yeri sus payı olarak elden bi miktar para verdi bana ve hâlâ da boyle devam ediyo. Ben şimdi tüm kanıtları toplayıp orda çalıştığımı kanıtlarsam ne gibi bi maddi ve manevi kazanim elde edebilirim. Ayrıca hemen cevap verdiğiniz icin teşekkür ederim.

    1. Admin dedi ki:

     Bu konuda maddi bir kazanım elde edemezsiniz belki ancak işvereniniz tabiri caizse Devleti dolandırıyor, buna engel olmanın manevi kazanımını elde edersiniz.

     1. Bay benelli dedi ki:

      Ama benim hakkım olan emekliligimi geciktirdiler. Günümden çaldılar. Hic mi bi maddi kazanım elde edemem. Sonuçta benim iznim ve haberim olmadan hakkım olan işsizlik maasima başvurmuşlar ve baglatmislarda. Issizlik maaşı alabilmem için işten çıkarılmam gerekiyo. Bunlar beni işten çıkarmış göstermiş ve hic bi tazminat almamışım sonuçta

     2. Admin dedi ki:

      Sizin adınıza işsizlik maaşına başvurmaları ve bağlatmaları mümkün değil, eğer böyle birşey olmuşsa İŞKUR’u CİMER’e şikayet edebilirsiniz. Ancak burada işveren sizin adınıza başvurup işsizlik maaşı bağlatmış olsa bile, bu maaş sizin adınıza yatmıştır ve her ay işsizlik maaşını almışsınızdır. Maaş ilk yattığında İŞKUR’a başvurup çalışmaya devam ettiğinizi ve işsizlik maaşı başvurusu yapmadığınızı bildirebilirdiniz. Dolayısıyla siz de çok masum sayılmazsınız. Ayrıca genel hukuk kaidesine göre kimse kendi kusurundan faydalanamaz, bu konuda siz de kusurlu olduğunuz için bu kusurdan faydalanamazsınız, aksine İŞKUR durumu fark ettiğinde asıl zarar gören siz olursunuz, çalışıyorken aldığınız işsizlik maaşını İŞKUR faiziyle birlikte sizden alır.

 43. Sevda Tas dedi ki:

  Merhaba

  03.03.2020 tarihiden itibaren Isvicre de yasamaktayim. Fakat E-devletten baktigim da adima cikmis olan bir Sgk pirim borcu görünmektedir. Bunun icin nasil bir yol izlemeliyim.

 44. husamettin kurak dedi ki:

  merhaba benim iki girisim var biri 4b.01.07 .1997 ikincisi 4a 01.10.1997 simdi ssk bagli calisiyorum fakat askerlik borclamami yatirdim borclamami 4b den itiberen sayilmasi lazimken sistem 4a dan saymis bunu 4b ye nasil cevire bilirim emekli olamiyorum simdi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bu sizin için neden önemli bilmiyoruz ancak artık onu çeviremezsiniz, çünkü borçlanma yaptığınızda en son sigortalılığınız hangi statüde ise borçlandığınız süreler de aynı statüde sigortalılık olarak dikkate alınır. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/hizmet-borclanmasi-yapilan-sureler-hangi-sigorta-kapsaminda-sayilir/)