Anasayfa / Soru - Cevap / 15 Yıl veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

15 Yıl veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emekliliği gelen çalışanlar emekli olmak için işten ayrıldığı gibi, 15 yıllık çalışma süresi ve 3600 prim gününü dolduranlar da emeklilikleri gelmemiş olsa bile işten ayrılabilmektedir.

Çalışanların emekliliği hak etmediği halde 15 yılı doldurduktan sonra işten ayrılma nedeni kıdem tazminatı alabilmektir. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?) Hatta bunların 15 yılı çalıştıkları işyerinde doldurmaları da şart değildir. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren 15 yılın dolmuş olması yeterlidir. Tabii bu durumda son işyerinden sadece o işyerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Özellikle Yargıtay son kararlarında bu şekilde işten ayrılanların önünü tamamen açtığından, yani bu şekilde işten ayrılıp kıdem aldıktan sonra bir başka işyerinde çalışma konusunda herhangi bir engel kalmadığından, (Bkz. 15 Yılla Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Bir İyi Haber Daha, 15 Yılını Doldurunca Kıdem Tazminatı Alıp İşten Ayrılan Başka İşte Çalışabilir mi?) bu şekilde kıdem tazminatı için çalıştığı işyerinden ayrılanların sayısı artmıştır.

15 yıl – 3600 günle işten ayrılanlardan, hemen bir başka işyerinde işe başlama imkanı olmayan dolayısıyla işsiz kalanların en çok merak ettiği konu ise işsizlik ödeneği (maaşı) alıp alamayacaklarıdır. Hangi Sebeplerle İşten Çıkanlar / Çıkarılanlar İşsizlik Ödeneği Alabilir ? başlıklı yazıda belirttiğimiz üzere, emeklilik nedeniyle veya yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamlaması nedeniyle işten ayrılanlar, işveren tarafından emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle ya da emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten ayrılmış gösterileceğinden, (Bkz. SGK İşten Çıkış Kodları) işsizlik maaşı alamazlar. 15 yıl – 3600 günle işten ayrılanlar da yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamladıkları gerekçesiyle işten ayrıldıkları için bunlar da diğer şartlar tutsa bile işsizlik maaşı alamazlar. Eğer işveren bu şekilde işten ayrılan işçinin çıkış nedenini işsizlik ödeneği almasını sağlayacak şekilde farklı bir neden olarak gösterirse o başka. (isvesosyalguvenlik.com)