Anasayfa / Bilgi / Deneme Süresi İçinde İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Deneme Süresi İçinde İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Denem süresi İş Kanunun 15 inci maddesinde düzenlenmiş olup, süresi en çok iki ay olabilir. Toplu sözleşme ile bu süre dört aya kadar çıkarılabilir.

Deneme süresinin özelliği, bu süre içerisinde işçi ve işverene ihbar süresini beklemeden tek taraflı olarak iş sözleşmesini feshetme imkanı vermesidir. Yani deneme süresi içerisinde işçi istediği zaman işten çıkabilir, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmaz, tabii işverenden kıdem tazminatı da isteyemez. İşveren de istediği zaman işçiyi işten çıkarabilir, ihbar ve kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmaz. Bunun dışında deneme süresinin başka herhangi bir özelliği yoktur. (Bkz. Deneme Süresinde Sigorta Zorunlu mudur?)

Deneme süresi içerisinde işçinin işten çıkması veya çıkarılması halinde işsizlik maaşı alıp alamayacağı konusuna gelince, İŞKUR sisteminde bu durum kapsam dışı fesih olarak değerlendirilmekte ve işçi işsizlik maaşına hak kazanamamaktadır. Yani deneme süresi içerisinde işten çıkan veya çıkarılan işçinin, diğer şartlar tutsa dahi işsizlik maaşı alma hakkı bulunmamaktadır. Zaten işsizlik maaşı alabilme şartlarından biri de işten ayrılmadan önceki son 120 gün içerisinde sigortalı olarak kesintisiz çalışmış olma şartıdır. Deneme süresi içerisinde işten ayrılanların bu şartı da genel olarak yerine getirmemiş olmaktadır.

İşsizlik maaşı konusunda ayrıntılı bilgi, İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Ödeneği Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı, Hangi Sebeplerle İşten Çıkanlar / Çıkarılanlar İşsizlik Ödeneği Alabilir ? başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)