Anasayfa / Soru - Cevap / Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası sadece sigortalı olan kişilere ödenmektedir. Bu nedenle istirahatliyken (raporluyken) işten çıkarılan dolayısıyla sigorta çıkışı verilen işçinin rapor parası almaya devam edip etmeyeceği sorusu akla gelmektedir.

Mevzuat uyarınca, rapor alan işçiye rapor parası ödenebilmesi için öncelikle istirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin devam ediyor olması yani sigorta çıkışının verilmemiş olması gerekir. Dolayısıyla istirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortası devam etmeyen (çıkışı verilmiş olan) işçi rapor parası alamaz.

İstirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortalılığı devam eden ancak daha sonra sigorta çıkışı verilen işçinin durumuna gelince; Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40/10. Maddesi “Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” şeklindedir. Dolayısıyla sigortalıyken istirahat raporu alan ve rapor parası almaya hak kazanan işçi istirahat süresi bitmeden işten çıkarılmış (sigorta çıkışı verilmiş) olsa da o istirahat süresinin bitiş tarihine kadar olan süre için rapor parası alma hakkı devam eder. Örneğin işçi 15 Eylül – 5 Ekim tarihleri arası için 20 günlük bir istirahat raporu almış, ancak 20 Eylül tarihi itibariyle sigorta çıkışı verilmiş olsa bile söz konusu 20 günlük süreye ait rapor parasını alabilir. Ancak herhangi bir işyerinden yeni bir sigorta girişi verilmemişse, 5 Ekim tarihinden sonra istirahat raporu alsa bile bu sonraki istirahatleri için rapor parası alamaz.

Konuyla ilgili diğer bilgiler Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir?, İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*