Anasayfa / Soru - Cevap / Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası sadece sigortalı olan kişilere ödenmektedir. Bu nedenle istirahatliyken (raporluyken) işten çıkarılan dolayısıyla sigorta çıkışı verilen işçinin rapor parası almaya devam edip etmeyeceği sorusu akla gelmektedir.

Mevzuat uyarınca, rapor alan işçiye rapor parası ödenebilmesi için öncelikle istirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin devam ediyor olması yani sigorta çıkışının verilmemiş veya verilmişse de çıkış tarihinin üzerinden 9 günü geçmemiş olması gerekir. Dolayısıyla istirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortası devam etmeyen (çıkışı verilmiş olan) işçi rapor parası alamaz.

İstirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortalılığı devam eden ancak daha sonra sigorta çıkışı verilen işçinin durumuna gelince; Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40/10. Maddesi “Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” şeklindedir.

Madde uyarınca; işçinin sigortası devam ediyorken aldığı istirahat raporuna ait rapor parası, rapor süresi bitmeden sigorta çıkışı verilmiş olsa ve rapor sigorta çıkışından sonra devam etse bile, SGK tarafından ödenir. Aynı şekilde işçinin sigorta çıkışının verildiği tarihten sonraki 9 günlük süre içerisinde aldığı raporlara ait rapor parası da ödenir. Sigortalının işten ayrıldığı (sigorta çıkışı verildiği) tarihi takip eden ilk 9 gün içinde aldığı istirahat raporundan sonra aynı vaka türünden devam niteliğinde olan (takip numarası aynı, sıra numarası artarak devam eden) raporlardan ise sadece ilk rapor için rapor parası ödenir, diğerleri içinse ödenmez.

Konuyla ilgili diğer bilgiler Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir?, İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

15 comments

 1. Patronum iş yerini başka bi şahısa devir ediyor.3senedir burda calısmaktayım 30 nisan 2017 son aynı işsizlik maaşından yararlanabiliyorum ama aynı zamanda 32 haftalık hamileyim dogum iznine çıkmam gerekiyo dogum paramı alabiliyomuyum işsizlik ile ikisini..haklarım nelerdir

 2. (ruşen talay) Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği 40/10. madde aynen “Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” şeklindedir. 2016/21 sayılı Genelgenin ise 6.10. Sigortalılığın Sona Ermesi başlıklı kısmında aynen “Sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden ve niteliğin yitirilmesine kadar geçen süre içerisinde (ilk dokuz gün) aldığı istirahat raporundan sonra aynı vaka türünden devam niteliğinde olan (takip numarası aynı, sıra numarası artarak devam eden) raporlardan sadece
  ilk rapor için geçici iş göremezlik ödeneği ödenecek, diğerlerine ödenmeyecektir.” şeklindedir.
  Burada aslında genelge hükmünün yönetmelik hükmüne aykırı olduğu söylenemez. Genelgede konu daha ayrıntılı olarak açıklanmış.

 3. Selam, 23.12.2016 tarihli yorumda m.yılmaz beye verdiğiniz cevapta bahsi geçen genelge ayni sebepden bizde de sorun oldu.bu konuda 2 sorum var.1.yorumda adı geçen 2016/21 sayılı genelge işten çıkıştan sonraki 9 günde alınan raporun devamı ödenmez diyor.bizim rapor çalışırken verilmiş bir rapor,bu raporun devamı ödenir algılıyorum ,yanlışmı yorumluyorum. 2. Ssiy 40.a 10. Maddede kanun ödenir derken genelge nasıl kanunun önüne geçer de ödenemez der.kanuna aykırılıktan dava ne getirir.

 4. (Asli) Raporluyken işten çıkaramazlar normalde, çünkü raporlu işçinin işten çıkarılması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Şu an yapabileceklerinize gelince; İŞKUR müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ayrıca işyerinde 30 veya daha fazla çalışan varsa ve işe gireli en az 6 ay olduysa, 1 ay içerisinde işe iade davası açabilirsiniz, 30’dan az çalışan varsa kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz. Bu konularla ilgili web sitemizde yazılar mevcuttur, site içi arama yapıp yazılara ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba 6 aym dolucakkan 15 gun onceden ihbar suremi verdiler nedeni ise isi surdurebilirligim olmamasi ‘ve mmy kadrosunun kapatilmasi idi ihbarnameyi imzalamadim ertesi gun 10 gun rapor aldim isin asli 6 bucukaylik hamileyim izine cikmama 1 ay vardi vardi mudurumq zaten hamile oldugum icin cikabilecegimiw solemisti bu sebeten rapor aldigim icin beni isten cikarmis olabilirlermi bundan sonar be yapmam gerekli

 6. (Ysin) Aşağıda linki yer alan yazıda da belirtildiği üzere haklı bir neden olmadığı halde İŞKUR tekliflerini kabul etmeyenlerin işsizlik maaşları kesilir. Eğer İŞKUR sizin mazeretinize inanır, kabul ederse sorun olmaz.

  İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir ?

 7. Isizlik masi alirken rahatszlandim gelen is ilanlari davetleri geldginde iskura rahatsz oldgumu bildgirdigimde masim kesilirmi

 8. (Ali coşkun) Eğer iş kazasından dolayı rapor aldınızsa rapor parası alabilirsiniz, iş kazası değilse bu durumda geriye dönük bir yıl içerisinde en az 90 gün sigortanız varsa alabilirsiniz, yoksa alamazsınız.

 9. Merhaba ben ali 1 ay sigortaliyken kaza yaptim rapor aldim rapor parasi alabilirmiyim

 10. (Mehmet yılmaz) Siz çıkışınız verildikten sonra hep raporlu olduğunuz için, İŞKUR bunu mücbir sebep olarak kabul edebilir.İşsizlik Ödeneği Başvurusunu Zamanında Yapmayan Hakkını Kaybeder mi ?

 11. Çok tşk ederim 2400 pirim gününden fazla var ama en son ayrıldığım işyerimden 350 ğün falan daha önce hiç işsizlik parası almadım benim iş akdim fes edileli 6 ayı ğeçiyor raporluydum fes edildiğinde o süre den buğüne kadar devam raporu devam ediyor ancak iş kur bunu kabul ederimi işten çıkışyapıldıktan biray sonra başvurulmalı diye biliyorum çünki çok tşk

 12. (Mehmet yılmaz) Bu konuda herhangi bir kanun değişikliği yapılmadı. Ancak SGK 29/09/2016 tarihinde 2016/21 sayılı Genelge’yi yayımladı. Genelgede aynen “Sigortalının işten ayrıldığı tarihi takip eden ve niteliğin yitirilmesine kadar geçen süre içerisinde (ilk dokuz gün) aldığı istirahat raporundan sonra aynı vaka türünden devam niteliğinde olan (takip numarası aynı, sıra numarası artarak devam eden) raporlardan sadece ilk rapor için geçici iş göremezlik ödeneği ödenecek, diğerlerine ödenmeyecektir.” ifadesi yer alıyor. Buna istinaden sonraki raporun parasını SGK ödemez. Eğer sigorta çıkışınızın verildiği tarihten geriye dönük olarak 600 prim gününüz varsa, İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvurun. Eğer işyeri işten çıkış sebebini de buna uygun girmişse işsizlik parası alabilirsiniz.

 13. Merhaba tam olarak konuyu anlamadım ben size konuyu biraz açarak anlatayım yardımcı olursanız sevinirim ben 2015 mayıs ayında tırafik kazası geçirdim ve o tarihten bu tarihe aralıksız devam raporum var işyeri 8 ayımda iş akdimi fes etti sğk bana devam raporu aldığınız sürece ödemeniz devam edecek dedi ve ben aralıksız maluliyet azaltılır devam raporu almaya başladım 3 aylık yazıyordu doktorum ben Eylül’e kadar olanı aldım işten çıkarılmam bi değişiklik yaratmamıştı ama şimdiki üç aylık raporumu kanun değiştiği için ödemicez dendi üç aydaha raporum var yenilenmişti ben daha uzun süredaha çalışacak gibi durmuyorum geçimim bu maşla sağlıyordum bunun düzeltme yolu varmıdır onu öğrenmek istiyorum çok tşk şimdiden

 14. (Mehmet yılmaz) Raporluyken işten çıkarılan işçi henüz çıkışı verilmeden önce almış olduğu rapora ait rapor parasını alabilir. Ancak o raporun süresi bittikten sonra alacağı rapor için rapor parası alamaz. Mantık çok basit. Kişinin rapor aldığı gün itibariyle sigortalı olması gerekir. Çıkış verildikten sonra alınacak rapor sırasında kişi sigortalı olmadığından, o rapor da SGK açısından hiçbir anlam ifade etmez.

 15. Merhabalar ben tırafik kazası geçirdim 2015 mayıs ayında raporluyken işten çıkarıldım ama sğk iştirat raporu aldığım sürece ödeme devam edecek dedi nitekim aldım ama artık kanun değiştidediler raporlu iken işten çıkan işçinin bir aylık rapor parası karşılanıyormuş bilğisi olan varmı

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*