Anasayfa / Soru - Cevap / Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Raporluyken İşten Çıkarılan İşçi Rapor Parasını Alabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası sadece sigortalı olan kişilere ödenmektedir. Bu nedenle istirahatliyken (raporluyken) işten çıkarılan dolayısıyla sigorta çıkışı verilen işçinin rapor parası almaya devam edip etmeyeceği sorusu akla gelmektedir.

Mevzuat uyarınca, rapor alan işçiye rapor parası ödenebilmesi için öncelikle istirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin devam ediyor olması yani sigorta çıkışının verilmemiş veya verilmişse de çıkış tarihinin üzerinden 9 günü geçmemiş olması gerekir. Dolayısıyla istirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortası devam etmeyen (çıkışı verilmiş olan) işçi rapor parası alamaz.

İstirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortalılığı devam eden ancak daha sonra sigorta çıkışı verilen işçinin durumuna gelince; Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40/10. Maddesi “Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” şeklindedir.

Madde uyarınca; işçinin sigortası devam ediyorken aldığı istirahat raporuna ait rapor parası, rapor süresi bitmeden sigorta çıkışı verilmiş olsa ve rapor sigorta çıkışından sonra devam etse bile, SGK tarafından ödenir. Aynı şekilde işçinin sigorta çıkışının verildiği tarihten sonraki 9 günlük süre içerisinde aldığı raporlara ait rapor parası da ödenir. Sigortalının işten ayrıldığı (sigorta çıkışı verildiği) tarihi takip eden ilk 9 gün içinde aldığı istirahat raporundan sonra aynı vaka türünden devam niteliğinde olan (takip numarası aynı, sıra numarası artarak devam eden) raporlardan ise sadece ilk rapor için rapor parası ödenir, diğerleri içinse ödenmez.

Konuyla ilgili diğer bilgiler Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir?, İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)