Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cts 2°C
Paz 1°C
Pts 3°C
Sal 3°C

İşveren İşçiyi Zorla Ücretsiz İzne Gönderebilir mi ?

İşveren İşçiyi Zorla Ücretsiz İzne Gönderebilir mi ?
A+
A-
18.05.2016
ABONE OL

Bazı istisnai durumlar hariç 4857 sayılı İş Kanununda ücretsiz izinle ilgili herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.

Kanunda düzenlenen ücretsiz izinler de doğum yapan işçiye verilmesi gereken ücretsiz izin ile yıllık iznini kullanacak olan işçiye verilmesi gereken yol iznidir. (Bkz. Ücretli ve Ücretsiz İzin Nedir ?)

Dolaysıyla işverenin istediği zaman işçiyi ücretsiz izne gönderip gönderemeyeceği veya işçi talep ettiğinde işverenin işçiye yukarıda belirtilen iki istisna dışında ücretsiz izin vermek zorunda olup olmadığı konusunda İş Kanunun da herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.

İşverenler genelde ödeme güçlüğüne düşme, işyerinde üretime ara verme gibi durumlarda işçiyi ücretsiz izne gönderme yolunu seçerler. Bu tür durumlarda işverenlerin asıl yapması gereken, işçinin kıdem – ihbar tazminatı ve diğer haklarını ödeyip, işçinin iş sözleşmesini sona erdirmek, yani işçiyi işten çıkarmaktır. Ancak bazı işverenler işçisini kaybetmek istemediği, durumlar düzelince çalıştırmaya devam etmeyi düşündüğü için, bazı işverenler ise işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödememek için bu yola başvurmaktadır. Burada eğer işçi işverenin ücretsiz izne çıkarma teklifini kabul ederse, aralarında karşılıklı anlaşırlarsa tabii ki bir problem çıkmaz. Nitekim özellikle ekonomik kriz dönemlerinde işçi – işveren karşılıklı anlaşmakta, işçi belirli bir süre veya belirli aralıklarla ücretsiz izne çıkmakta, durumlar düzelince de işinin başına geçip çalışmaya devam etmektedir.

Ancak eğer ortada karşılıklı anlaşma yoksa, teklif tek taraflı olarak işverenden geliyorsa, işçinin kabul etmemesi halinde işveren işçiyi zorla ücretsiz izne ayıramaz. Çünkü, bu konu İş Kanununda düzenlenmemiş olsa bile Kanunun diğer hükümleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, işçinin ücretsiz izne çıkarılması çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer. İş Kanununun 22 nci maddesi uyarınca da işverenin çalışma koşullarında yapacağı esaslı değişikliği işçiye yazılı olarak bildirmesi, işçinin de altı iş günü içinde değişiklikleri kabul etmesi gerekir. (Bkz. İşveren Çalışma Koşullarında İstediği Değişikliği Yapabilir mi ?) Eğer işveren çalışma koşullarındaki esaslı değişikliği işçiye yazılı olarak bildirmemişse veya bildirmiş olsa da işçi değişiklikleri kabul etmemişse, bu durumda yapılan değişiklik işçiyi bağlamaz. İşçinin ücretsiz izne gönderilmesi teklifini de işçi kabul etmezse, işveren o işçiyi çalıştırmaya devam etmek ve ücretini düzenli ödemek zorundadır. Aksi halde işçi iş sözleşmesini İş Kanunu 24/II. maddeye istinaden haklı olarak feshedip, işverenden tüm işçilik alacakları ile işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa kıdem tazminatını talep ederek işten ayrılabilir. İhbar tazminatı ise talep edemez. (Bkz. Haklı Sebeplerle İşten Ayrılan İşçi İhbar Tazminatı Alabilir mi ?)

Tabi bu şekilde haklı olarak işten ayrılan işçinin, noter vasıtası ile işverene bir ihtarname göndererek işten ayrılması isabetli olur. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Kadir Korkmaz dedi ki:

  Düzenli olarak çalışıyorum daha sonra işerim fazla a
  Çalıştığın süreleri bana izin olarak verdi bundan sonra datasarrufa devam ederse maaşım miktarı yarıya düşecek işveren ninböyle yetkisi varmı teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin normalde böyle bir yetkisi / hakkı yok. Ancak son zamanlarda ekonomik olarak zor durumda olduğu için çalışanların ücretlerini ödeyemeyen işyeri sayısı artmaya başladı. Muhtemelen sizin işyeri de zor durumdadır. Bu konuya ilişkin olarak çok sayıda soru gelmesi nedeniyle Ücreti Düzenli Ödenmeyen İşçinin Başvurabileceği Yollar başlıklı yazımızda konuya yer verdik.

 2. Engin dedi ki:

  Ben emekliyim ve bor sırkeye calosıyorum ve benim le bırlıkte aynı ısı yapan arkadaşlar var onların senelik ızınlerı var ben 28/02/2018/te işbaşı yaptı ve onları ile cagırıyorlar beni ıkı ayda 20 gün ücretsiz izine cıkardılar santıye sefı istedıgıni calıstırıyor istemedıgını izin veriyor ayda kaç gün ücretsiz izine cıkartıbilir teşekür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda işverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma gibi bir hak verilmemiş, dolayısıyla böyle bir süre yok, işçi kabul etmedikçe işveren işçiyi ücretsiz izne çıkaramaz.

 3. Selami dedi ki:

  Eşimin çalıştığı yerde 43 personel var ve işverenleri herkesi 3 er günlük ücretsiz izne çıkarmak istiyor. Ve çoğu çalışan işverinin hazırladıgı kagıda adını soyadını bile yazmadan imzaladılar. Fakat eşim imzalamadı. İmzalayacağı kagıdı okumasına bile izin vermemişler. Okutmadan hemen imzala dosya ya koyacağız diyerek imzalatmak istemişler. Bu da yetmemiş imzalamadığı için eşime tutanak tutmuşlar. Ve daha da ileri giderek başka projelere gönderecekleri konusunda tehdit etmişler. 14.01.2019 pazartesi günü işverene göre izinli görünüyordu. Ama eşim imzalamadığı için işinin başındaydı. 07.00 -15.00 vardiyasını eksiksik çalıştı. O gün iş çıkışı eşimle notere gidip haklı gerekçe ile şirket adına ihtarname çektik. Kıdem tazminatı , ihbar tazminatı varsa fazla mesailer , yıllık izin ücretleri sosyal haklardan kaynaklı haklar vs. Herşeyi talep ettik . 14.01.2019 tarihinde ihtarı çektik hızlı olarak gönderdik. 18.01.2019 bugün itibari ile arayan olmadı.
  Şimdi sorum şu.
  1.Tüm haklarımızı alabilir miyiz?
  2. Mücadele ettiğimiz durumda haklımıyız.

  1. Ahmet burak topcu dedi ki:

   İşverenim 3 aydır kısa ödenek alıyorum yarı maas şimdi ücretsiz izne çıkartmak istiyordu bende imzalamadım tarafıma denilen imzalsanda imzalamasana aynı değişen bisey olmaz dendi sgk aradigin da işverenin böyle hakkı olduğunu savundu yani işçinin hicmi bi hakkı yok cimer yazdım

   1. Admin dedi ki:

    Normalde işçi istemediği sürece işveren işçiyi ücretsiz izne gönderemez, bu durum işçi için haklı fesih sebebidir. (Bkz. Koronavirüs Sürecinde Ücretsiz İzin Uygulaması – İşçinin Hakları)
    Ancak daha 17 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı Torba Kanunla işverene işçiyi üç ay ücretsiz izne gönderme hakkı / yetkisi verildi. Bu durumda da işçinin ücretsiz izin süresince nakdi ücret desteğinden yararlanması gerekir tabii.

 4. umut dedi ki:

  Merhaba,

  Çalışmış olduğum özel şirket (çağrı merkezi) çalışmış olduğum projeden ben istemeden farklı bir projeye geçmemi istiyor. Bunun sebebi yıl içerisin de 1 veya en fazla 2 gün alınan sağlık raporları (kaçan çağrı sayısı fazla olduğundan dolayı) farklı projeye geçirmek istiyorlar. Sunmuş oldukları projeyi kabul etmedim ve beni ücretsiz izne sunuyorlar. Kabul etmek istemiyorum. Bu durumda herhangi bir imza atmadan nasıl tazminatımı alarak çıkış yapabilirim? Böyle bir hakkım mevcut mudur? desteğinizi rica ederim.

 5. Mehmet dedi ki:

  Bir sirkette 2016 dan buyana calisiyorum 3 cu yilim dolmak uzere lakin sirket bizi is olmadigindan dolayi 2022 dahil yillik izinlerimizi vererek izne ayirdi iceri ortalama 60 gun borclandirildim ve olakii isden cikarilma durumunda tazminatimdan bu ucretin kesilmesi adina imza attirdilar isden cikarilsam bu 60 gunun tamamini tazminattan kesme hakki varmidir eger yoksa boyle bir durumda ne yapmali

 6. m.dgn dedi ki:

  18 yildir ayni is yerinde calismaktayim.isveren herkese 3 ay ucretsiz olarak izin verecegini yalniz bu sure zarfinda iskur la anlaştığıni ve issizlik maasimizdan dusulmek kaydıyla maasimizi alacagimizi soyluyor. ben issizlik maas hakkimi bozdurmak istemiyorum .3 ayin sonunda ise işe baslayip baslamayacamiz belli degil diye bilgi verdi.. kidem ve ihbar tazminatimi talep edebilirmiyim ya da kisaca hangi haklari talep edebilirm

 7. Yakup dedi ki:

  Ben 2004 işe başladım 2016 da giriş çıkış yaptım 5 gün sonunda sigortam başladı halen ayni isyerinde çalışıyorum,iznim 21 günden 14 güne düşürüldü dogrumudur Su anda 15 yılı geçti 26 gün kullanmam gerekmezmi is veren giriş çıkış yaptığın için 14 güne düşer ve çalışma gününde 2016 girişinden sayılır diyor ne yapmalıyım,teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yapılan doğru değil, yanlış – hatalı bir uygulama. O işyerinde daha önce geçen çalışmalarınızın tamamının kıdem sürenize eklenmesi ve buna göre yıllık ücretli izin sürenizin hesaplanması gerekir. (Bkz. Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün Olur ?)

 8. Kemal dedi ki:

  Merhabalar.. Ben sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına cosmaktayim.. Yakın zamanda şahsi bir olaydan dolayı hakkımda bir dava açıldı ve kaymakam da bu dava neticelenceye kadar beni ücretsiz izne ayırdı fakat ben rıza göstermedim.. Bana tebligat yolladılar mailden.. Herhangi birşey imzalamadim fakat.. Merak ettiğim şey şuan 4 ay oldu ücretsiz izindeyim.. Dava açıp ise dönme noktasında yapabileceğim bir şey varmı.. Dava ile işe donebikecegim söylendi fakat kaymakam almama noktasında kararlı ise almayıp kidem tazminatı verir is akdimi sona erdirir.. Peki dava ile geri gelince beni cimartimkari o 4 aylık sürecin maaşıni da alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer 657’ye değil de 4857 sayılı İş Kanuna tabi olarak çalışıyorsanız, dava açmadan önce isterseniz Aile – Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına (eski adıyla İş Teftiş Kuruluna) bir şikayet dilekçesi gönderin.

 9. Şenol dedi ki:

  Emekliyim özel bir iş yerinde danışma olarak calisiyorum 3 kişiyiz 2 gunduz 2 gece çalışıp 2 gün istirahat şeklinde çalışıyoruz ben 15 ağustosta izne ayrıldım 02 eylülde işbaşı yaptım bu zamanda iki arkadaşım 24 saat çalışıp 24 saat istirahat şeklinde çalıştılar.aylik 240 saatcalismamiz gerekirken iki arkadaşım 312 ser saat çalışmış oldular.Arkadasimin biri fazla çalıştığı 72 saatin ücretini talep ediyor işveren olmaz diyor verirsemde benim ve diğer arkadaşımın maaşından kesip vereceğini söylüyor..Bu durumda ne yapılması gerekir uygulama ne şekilde olmalıdır.Tesekkur ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Çalışan ister emekli olsun, ister sigortalı fark etmez, İş Kanununa göre işçiler günlük en fazla 11 saat çalıştırılabilir, haftalık normal çalışma süresi en fazla 45 saattir, bu süreyi aşan her bir saatlik fazla çalışma için işverenin birbuçuk kat fazla mesai ödemesi gerekir. İşçiye bir yıl içerisinde de en fazla 270 saat fazla mesai yaptırılabilir. İşverenin olmaz demesi bir anlam ifade etmiyor. Hatta Yargıtay kararlarına göre haftalık çalışma süresi toplamı 45 saati geçmese dahi, günlük 11 saati aşan çalışma için de fazla mesai ödenmesi gerekir. Sizin çalışma şekliniz de denkleştirme kapsamına girmektedir. (Bkz. Haftalık Çalışma Süresinde Denkleştirme Esası Nedir ?)

 10. Tuncay dedi ki:

  Mehhaba bize şimdi özel şirkette güncelleme adı altında evvelce imzaladığımız sözleşmeyi kanunlarda değişiklik var deyip bunu isnat ederek yeni iş sözleşme si imzaltmak isterler ancak bu sözleşmenin içerisinde ayda onbeş gün ücretsiz izine gönderme hakkını isterler bir işçi Kendi isteğiyle bile ayrılsa bir yıl başka bir işletmede önceki çalıştığı işletmenin izni olmaksızın çalışamaz ibaresi konmuş çalışırsa altı aylik kazancını bir önceki çalışmış olduğu işletmeye tazminat olarak ödemeyi taahhüt eder ibaresi işletme iş olmaması veya zayıf olması durumunda işçiyi Kendi bünyesinde olan başka bir işletmeye ginderebilir yurt içinde bir işletmede altı iş günü içerisinde bu yeni rotasyon edildiği birimde göreve başlamak zorunda dir başlamadığı takdirde iş akdi tazminatsız olarak sonladirilmasini taahhüt eder bu sözleşmeyi işveren imzamak için bize göndermiş bulunmaktadır biz şahsi olarak noter vasıtasıyla tazminatımızi alarak işletmeden ayrılabilir miyiz teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Ayrılabilirsiniz tabii ki çünkü bu belirttiğiniz hususlarla ilgili hiçbir mevzuat değişikliği yapılmadı, imzalamanızı istedikleri konular çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamında giriyor, eğer işçi kabul etmezse işveren bu değişikliklerin hiçbirini yapamaz, eğer işveren zorlarsa bu durumda işçi için fesih hakkı doğar. (Bkz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir)

 11. Onur dedi ki:

  Merhaba, babam bi şirkete emekli çalışan olan girmişti. 6 yıl 6 ay dolmak üzere. Ama bugün itibari ile şirket çalışmasına son vermek istiyor kabul etmezse süresiz izne çıkarma gibi bir söylemi olmuş. Emekli çalışanlara bu kurum işe girişlerde senet imzalatıyormuş yaklaşık 15 000 tl gibi bir tutar. Tüm emekli çalışanlara yaptığı bi uygulama. Kanunda yeri yok ancak işe ihtiyacı olan insanlar bunları kabul ediyor. Bir de iş kazası geçirip bunun zamanını geçirme gibi bir durum söz konusu iş kazası tutanağı jandarma ya da polis tarafından tutulmuş durumda. Bu seneti kurtarma ve haklarımızı talep etme şansımız nedir? Bu iş kazası ile ile ilgili de her hangi bir hak talebinde bulunabilir miyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Konuyu biraz karışık anlatmışsınız, babanız iş kazası geçirdiyse bununla ilgili olarak SGK’ya şikayet dilekçesi verebilir. Süresi geçmiş sayılmaz. Ancak dilekçe vermeden önce Eski Bir İş Kazası İçin Uğraşmaya Değer mi ? başlıklı yazıya bakmanızı öneririz. Babanızdan alınan imzasız senedi de babanız sözlü olarak isteyebilir, eğer işyeri vermezse noterden ihtarname çekip senedin geri verilmesini talep edebilir. Senet yine verilmezse dava açmazı gerekir.

   1. Onur dedi ki:

    Teşekkür ederim. Daha basit şöyle açıklayayım. 6 yıl 6 ay sonra işten çıkarıldı. Senedi teslim etmemişler sözlü olarak, noterden ihtar çekildi. Şirket sahipleri bu konuda senet tutarını alabilir mi icra yolu ile? Emekli olup işe giren herkese bu senet uygulamasını yapıyormuş şirket. Toplam 24 personelin seneti var şirkette. İngiliz için tekrar teşekkür ederim

    1. Admin dedi ki:

     Şenet işi sıkıntılı bir iş, şirket senedi icraya verebilir, bu durumda senette imzası olan kişinin öyle bir borcu olmadığınız veya borcu ödediğini ispatlaması gerekir.

 12. Ali dedi ki:

  Turizm de calisacan kodrolu personeli otel ücretsiz izne gönderebilir mi 10 gün 15 gün veya 20 gün buna kanunen hakkı var mıdır var sa ne kadar gönderebilir

  1. Admin dedi ki:

   İşveren işçinin onayı olmadan yani işçi kabul etmeden sadece kendi kararıyla işçiyi ücretsiz izne gönderemez.

 13. İbrahim demirağ dedi ki:

  27 aydır bir otelde emekli calışanım otel beni iki ay ücretsiz izine yolladı sözde yarı ücret verecekmiş cıkış almak isteyenlere mahkeme yolunu gösterip korkuttu iki aylık çıkış kağıdı imzalattı haklarım nelerdir yasal olarak.teşekür ederim.

 14. Murat dedi ki:

  Merhabalar eşim bu salgın hastalık yüzünden izine çıkartıldı bir ay sonra sgk dan baktık ki eşim iş sözleşmesini kendi isteği ile fesh etmiş gibi göstermişler aslında etmedi izine ayrıldı ne yapmamız gerekli

  1. Admin dedi ki:

   İşyeriyle görüşüp işten çıkış kodunu düzeltmesiniz talep edin, çünkü bu yaptıkları eşinizin hak kaybına yol açacak bir durum. Eşiniz bu haliyle ne işsizlik maaşı alabilir ne de günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilir.

 15. adem dedi ki:

  27 ocak 2020 tarihinde başladığım şube müdürlüğü görevimden pandemi süreci bahane edilerek geçerli bir sebep sunulmadan 1 mayıs itibariyle zorla ücretsiz izne çıkarıldım. Benden başka bu süreci yaşayan biri olmadı. şu dönemde yeni bir şube müdürü arayışında olduklarını duydum. üzerime zimmetli bilgisayar ve şirket hattını istediler henüz ayrılmadığım için iade etmeyi reddettim. Bu durumda ne gibi haklar iddia edebilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   7 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı Torba Kanunla yapılan düzenleme olmasaydı, İş Kanunun normal hükümlerine göre işverenin tek taraflı bir kararla ve işçinin onayını almadan onu ücretsiz izne göndermesi işçi açısından haklı fesih sebebi sayılacağından, bu hakkı kullanıp haklı nedenle iş akdiniz feshedebilirdiniz ve işyerinde bu görevden önce de çalıştınız ve bir yılı doldurdunuzsa kıdem tazminatı talep edebilirdiniz. Ancak 7244 sayılı Kanun koronavirüs salgınına bağlı olarak geçici bir süre için işverene işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisi tanıdı. (Bkz. Koronavirüs Sürecinde Ücretsiz İzin Uygulaması – İşçinin Hakları)
   İşveren işyerinde bu uygulamayı sadece sizin için yaptıysa, İş Kanununun eşit davranma ilkesine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz. Daha sonra haklı bir neden olmaksızın iş akdinizi feshederse de işyerinde 6 ayı doldurmuş olmanız ve işyerinde 30 veya daha fazla işçi çalışıyor olması halinde adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna işe iade talebiyle başvurabilirsiniz. Bu şartlar tutmuyorsa işverenden ihbar ve kötü niyet tazminatı talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Dilara Oğuz dedi ki:

  Merhaba , bu pandemi süresi içerisinde 3 ay ücretsiz izine çıkarıldık ve devletin bize verdiği destek 22 Haziran itibari ile bitti.şirket bize 1 temmuzda iş başı dedi ancak şirketin yarısını 22 Haziran da , kalan kısmının da müdürlerini %20 maaş indirimi,bizi gibi uzmanları da işten çıkarma kararı aldı.Ancak, işten çıkarmak 17 temmuzda eğer uzatılmayacaksa bir 3 ay daha işten çıkaracağını , eğer olmazsa uzatılırsa 3 ay ücretsiz izine çıkaracağını söyledi,ben bunj kabul etmedim ve bana yazılı birşey vermediler ve yollamadılar,telefonda söylediler ben ters çıkınca bugün beni şirkete çağırdılar konuşmak için,normalleşme paketi açıklanana kadar destek olmadığı süre içerisinde bana maaşımı vermeyip,ücretsiz Çıkarma hakkı var mi? Benim kabul etmediğimi ? Ve 22 Haziran ile 17 temmuza Kadar olan sürenin yasal olmadığını söyledim,doğru mu ?ayrıca bilgisayarını da getir dediler, benim çıkışım yapılmadığı sürece vermem doğrumu ? Acil destek alabilir miyim,çok teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işçi istemedikçe işveren tek taraflı bir kararla işçiyi ücretsiz izne gönderemez, eğer gönderirse bu durum işçi açısından haklı fesih sebebi sayılır. Bu konuyu Koronavirüs Sürecinde Ücretsiz İzin Uygulaması – İşçinin Hakları başlıklı yazımızda açıklamıştık. Ancak sizin de yararlandığınız ücretsiz izindeki işçiye 3 ay süreyle günlük 39 liralık nakdi ücret desteği sağlanması uygulamasını getiren 7244 sayılı Kanun’da bu süre zarfında ücretsiz izne gönderilmiş olmanın işçiye fesih hakkı vermeyeceği yani işçi bu süreçte işverenin kendisini ücretsiz izne göndermesini haklı fesih sebebi sayamayacağı yönünde hüküm konuldu. Cumhurbaşkanı isterse bu süreyi 3 ay daha uzatabilecek. Eğer bu süre 3 ay daha uzatılırsa o zaman nakdi ücret desteği de muhtemelen 3 ay daha uygulanacak.

 17. Ramazan dedi ki:

  Ben bir petrol istasyonunda üç buçuk yıldır pompacı olarak çalişiyorum bayram mesaisi ni isteyince beni işten sözlu olarak çikartıgını yalniz ertesi gün beni çağırarak benim istifa etmemi istedi bende hayır deyince beni zorlayarak yıllık iznine gönderdi lakin beni istifa ya her şey de zorluyor lar ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Öyle görünüyor ki o işyerinde artık çalışmaya devam etmeniz zor, eğer işten çıkmayı düşünüyorsanız, noterden İş Kanunu 24/II. madde kapsamında haklı sebeple iş akdinizi feshettiğinizi ve kıdem tazminatı talep ettiğinizi belirtir bir ihtarname çekip iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 18. Dilek dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 5-6 aydir bir firmada calisiyorum. Nisan ayından beri kcö alıyordum ve ağustosa kadar boyle devam etti, sonra eylul de ucretsiz izine çıkarıldı dediler, işe gitmiyorum. Bugun (ekim 1) muhasebe Arayip bana şöyle dedi: Firmamiz küçülmeye gidiyor ve benden sonra ise baslayanlarda istifa etmis, eğer isterseniz istifa edebilirsiniz. Bende isten çıkarma yasak suresini soyledim ve kabul etmedim. Simdi ne yapmam gerekiyor 170 e arayip sikayet mi etmem gerek, is bulmak zaten zor. Ne tavsiye edersiniz

  1. Admin dedi ki:

   Zaten sizi arayıp istifa edebilirsiniz demelerinin sebebi işçi çıkarma yasağı. Ancak bu yasak işveren açısından geçerli, işçi isterse iş akdini feshedebilir, yasak bunun kapsamıyor, buna engel bir durum yok. Ancak istifa etmeniz halinde kıdem tazminatı, işsizlik maaşı gibi haklarınızı kaybedersiniz. Bu nedenle işveren sizi istifa etmeye zorlarsa veya “isterseniz istifa edebilirsiniz” açıklamasını istifaya zorlama olarak algıladınızsa şikayette bulunabilirsiniz.

   1. Uğur dedi ki:

    Meraba işveren bir yılım dolmasına rahmen işimi fes vermek istiyor yanlız kıdem tazminatı vermek istemiyor ve 2 kişiye imza attırarak işleri yavaşlatgıma ve işe 10 dj geçgeliyor gibi tutanak tutuyor bu neden den tazi.atsz ata bilirmi tutanak tutarak

    1. Admin dedi ki:

     Pandemi nedeniyle şu an istisnalar hariç işçi çıkarma yasağı var. Bu nedenle işverenin sizi işten çıkarmak için haklı gerekçesinin olması gerekiyor. Belirttiğiniz tutanakları da o nedenle tutuyor olabilir.

 19. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar ben 3 aydır ücretsiz izindeyim ama bu aydan sonra çıkmak istemiyorum ama şirket beni habire ucrwtsiz izne çıkarıyor ne yapmam lazimm

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşten çıkabilir yani iş akdinizi feshedebilirsiniz, işyerinin sizi ücretsiz izne göndermesi buna engel değil, ancak pandemi nedeniyle ücretsiz izne gönderilen işçinin bu durumu haklı fesih sebebi sayamayacağı yönünde kanun hükmü olduğundan, bu nedenle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı isteyemezsiniz. Öte yandan eğer bir başka işte, işyerinde çalışma istiyorsanız, çalışabilirsiniz, buna engel bir durum yok. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isci-ucretsiz-izindeyken-baska-isyerinde-calisabilir-mi/)

 20. Baki dedi ki:

  16.07.2020 işyeri 14 günlük senelik iznim olmasına rağmen ücretsiz izne çikardı işlerin olmadıgı belirterek 1 aylik izne çıkardı ve evrak imzalattı
  İzin bitince iş başı yapacaktim yine işimiz yok şuan dedi başka yerde çalişabilirsin dedi bende taşerön şirkette çalişmak zorunda kaldim işyerinde iş oldu halde belli kişileri çaliştirip belli kişileri halen çagırmadılar üçretsiz devam ettirdiler ve madurolduk nasıl işverinden tazminatlı annaşarak çıkış yaparim neyapmamgerek.2019.01.20 işegirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Belirttiğiniz durum işverenin çalışanlarına karşı eşit davranma zorunluluğuna aykırılık teşkil etmektedir, işçiye işverenden ayrımcılık tazminatı talep etme hakkı vermektedir. Eğer işverenle anlaşabilirseniz anlaşın, anlaşamazsanız size başka bir işyerinde çalışabilirsiniz de dediğine göre 4857 sayılı İş Kanununun 24/II. maddesine istinaden noterden ihtarname çekerek iş akdinizi haklı nedenle feshedip, en az bir yıldır işyerinde çalışıyorsanız kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. İşveren ödemezse arabulucuya başvurmanız gerekir.

   1. Baki dedi ki:

    23.01.2019işebaşladim 26.07.2020 üçretsiz izne çıkarıldim evrak imzalattılar işlerimizin olmadıbelirterek bende 1aylık denilerek imzaladim aynızamanda senelik iznim14 olmasına ragmen vermdiler buyola başvurdular işverenle anlaşarak tazmınatlı işyerinden çıkış yapabilirmiyim nasıl bir yola başvurmalıyim ekonomik veboçlarımı düzenli işim olmadığı için
    Zordurumdayim

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     İşverenle anlaşabilirseniz yani işveren tazminat taleplerinizi kabul ederse tabii ki iş akdinizi feshedebilirsiniz, buna ikale sözleşmesi denilmektedir. İşveren siz iş akdini feshetmişsiniz gibi işten çıkış kodunu bildirir, böylece fesih yasağına da takılmaz.

 21. barış dedi ki:

  2012 den beri aynı iş yerinde çalışıyorum. işveren haziran ayında 12 gün parçalı vaziyette ücretsiz izne çıkardı. bildiğim kadarıyla 30 haziranda işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin desteği bitiyor. ama çalıştığım kurum bizi temmuz ve ağustosda da parçalı vaziyette 12şer gün ücretsiz izne çıkartacağını söyledi. 30 haziran sonrası için bu durum bana haklı fesih sebebi verirmi acaba

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Normalde İş Kanunu hükümlerine göre işçi kabul etmedikçe işveren işçiyi tek taraflı bir kararla ücretsiz izne gönderemez, aksi halde işçinin fesih hakkı doğar. Sadece pandemi nedeniyle işverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisi istisnadır, ancak bu istisnanın süresi de Cumhurbaşkanı tarafından uzatılmazsa 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek ve 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren normal iş mevzuatı hükümleri geçerli hale gelecek. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isveren-isciyi-zorla-ucretsiz-izne-gonderebilir-mi/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/koronavirus-surecinde-ucretsiz-izin-uygulamasi/)