DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

15 Yıl-3600 Gün Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı ?

14.11.2018
A+
A-
15 Yıl-3600 Gün Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı ?

15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü doldurduğu için bunu gerekçe göstererek işten ayrılıp kıdem tazminatını talep etme iş hayatında çalışanlar tarafından sık başvurulan bir yoldur.

Burada çalışanın asıl amacı kıdem tazminatı almaktadır. Çünkü çalışan yaş şartını henüz doldurmadığından emekliliğe hak kazanamamıştır. Ancak 1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatı alma hakkını düzenleyen 14 üncü maddesi, yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını doldurduğu için işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı alma hakkı vermiştir. SSK şartlarında da sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar için 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim günü – yaş şartı ile emeklilik imkanı bulunmaktadır. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kimler Emekli Olabilir ?)

Bu şekilde kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılanların işsizlik maaşı ve ihbar tazminatı alıp alamayacağı konuları, 15 Yıl veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?, Emeklilik veya 15 Yıl Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Tazminatı Alabilir mi ? başlıklı yazılarda değerlendirilmiştir.

Burada merak edilenlerden biri de 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim günün doldurduğu için işten ayrılan işçinin ihbar süresine uymak zorunda olup olmadığı, yani işten ayrılmaya karar verip işvereni bilgilendirdikten sonra ihbar süresi dolana kadar beklemek zorunda olup olmadığı konusudur.

Aslında 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca, belirsiz süreli iş sözleşmelerinin işçi tarafından feshi halinde, sadece Kanunun “İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı” başlıklı 24 üncü maddesinde belirtilen haklı sebeplerden herhangi biri nedeniyle işten ayrılan (iş sözleşmesini fesheden) işçi ihbar süresine uymak zorunda değildir. Bu maddede belirtilen sebepler dışında her ne sebeple olursa olsun belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işçi (Bkz. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi) ihbar süresine uymak zorundadır.

Ancak Yargıtay’ın, emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçinin de ihbar süresine uymak zorunda olmadığı yönünde kararları bulunmaktadır. (Bkz. Bkz. Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?) 15 yıl – 3600 gün nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılan işçi de her ne kadar emekli olmak için işten ayrılmış olmasa da 1475 sayılı Kanunun söz konusu 14 üncü maddesinin tanıdığı fesih hakkını kullanarak işten ayrılmış olduğundan, bu işçi de ihbar süresine uymak zorunda değildir.

İhbar süresi ve ihbar tazminatı konusundaki tüm yazılara Tazminat Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Mahmut dedi ki:

  Evlilik veya askerlik nedeniyle ayrılanlar da emekliliği hak etmediklerinden onlar da ihbar sürelerine uymalıdır bu yazıya göre. 3600 günden ayrılan kıdem tazminatı için ayrılmıştır gibi bir niyet okuma da söz konusu. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay kararına göre evlilik, askerlik veya emeklilik nedeniyle işten ayrılanlar ihbar süresine uymak zorunda değil. (Bkz. Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?) Ancak yaş dışında 15 yıl – 3600 gün şartını doldurduğu için kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılan veya zaten işten ayrılmaya karar vermiş olup bu imkandan yararlanarak kıdem tazminatını da alan işçi emeklilik nedeniyle işten ayrılmış sayılamayacağından, işveren isterse ihbar süresine uymak zorundadır. Yazıda biz bunu belirttik, yoksa biz yazıda evlilik veya askerlik nedeniyle işten ayrılanların da ihbar süresine uymaları gerektiğine dair herhangi bir açıklamaya yer vermedik.

   1. Ahmetsadlk dedi ki:

    Ben ssk 97 girisli 3600 gunum doldu
    Raporlu astim koah hastaligim ilerledi dayanamiyorun artik.birdaha ssk calismayagimda.ben ihbat suresini beklemeden ayrilmak istiyorum.yardom lutfrn.ahmet.

    1. Admin dedi ki:

     İşyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğünden kıdem tazminatı yazısı alıp işyerine verip işten ayrılıp kıdem tazminatınızı da talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda işveren isterse ihbar süresi dolana kadar yine çalışmanız gerekebilir. (Bkz. 15 Yıl-3600 Gün Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı ?)
     İkinci seçenek, doktora gidip, çalışmanın sağlığınız açısından tehlikeli olacağı yönünde bir rapor alabilirseniz, bu rapora dayanarak 4857 sayılı İş Kanunu 24/I. maddeye istinaden sağlık sebepleriyle işten ayrılabilirsiniz (iş akdinizi feshedebilirsiniz). Bu durumda yine kıdem tazminatınızı talep edebileceğiniz gibi ihbar süresine uymanız da gerekmez.

     1. Bulut dedi ki:

      Habere bakarsak yaşı dolduranın ihbar süresi zorunluluğu yok. Yorumlara bakarsak var. Haberin ilk şekli böyle miydi acaba

     2. Admin dedi ki:

      Sitemizde yazdığımız yazılarda zaman zaman Yargıtay kararları doğrultusunda değişiklik yapabiliyoruz, bu nedenle yazının daha önceki halini hatırlamamız zor.

 2. ferdi kaloç dedi ki:

  1999 haziran girişliyim.4300 gün primim var. aynı işyerinde kesintisiz 2 yıla yakın sürekli gece çalıştırılıyorum yaptığım işten dolayı.
  ben 3600 ten kıdem tazminatı alarak işten ayrılamayı isyiyorum.
  1. sorum sürekli gece çalıştırılmamdan dolayı çalışma bakanlığına şikayet edip ayrılıp işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  2. sorum ihbar süresi beklemeden 3600 kağıdıyla tazminat alıp işten ayrılabilirmiyim.

  3. sorum hem kıdem tazminatı hem işsizlik ödeneği alabilmem için bir yol varmıdır?

  1. Admin dedi ki:

   Vardiyalı Çalışmalarda Uyulması Gereken Kurallar başlıklı yazıda da belirtildiği üzere Kanun ve Yönetmelik hükümlerine göre; gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe vardiya uygulanan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle vardiyaların sıraya konulması gerekir. İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği göz önünde tutularak, gece ve gündüz vardiyalarındaki bu değişim iki haftalık olarak da uygulanabilir.
   15 yıl – 3600 gün nedeniyle SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz ve ihbar süresine de uymanız gerekmez. Ancak bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.
   Mevzuata aykırı olarak sürekli gece vardiyasında çalıştırıldığınız için noterden ihtarname çekik 4857/24/II. maddeye istinaden iş akdini feshederseniz bu durumda ihbar süresine uymanız gerekmez, kıdem tazminatı isteyebilirsiniz, diğer şartlar da utuyorsa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
   Ancak yaptığınız iş gereği hep gece çalıştığınızı belirtmişsiniz, eğer o işyerinde gece çalışmak üzere işe girdinizse, yaptığınız iş sadece gece yapılabilecek bir işse bu durumda vardiyalı çalışmadan söz edilemez, burada sadece gece yedibuçuk saatten fazla çalıştırılmama kuralı geçerli olur.

 3. Çiğdem dedi ki:

  15 yıl 3600 günü çoktan doldurdum. İhbar süresine uyayım desem, bu sekiz hafta ihbar süresinde işveren haklı bir sebep uydurup beni çıkarabilir, her ne kadar sicilim temiz olsa da 2-2,5 sene beni mahkemelerde oyalayabilir. Onun için gerekirse ihbar tazminatı verir yine de ihbar süresini beklemem. Kanun böyleyse bile hemen değişmesi gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise SGK müdürlüğünden alacağınız kıdem tazminatı yazısını işyerinize verip iş akdinizi feshedebilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatınızı alabileceğiniz gibi ihbar süresine uymanız da gerekmez.

   1. Çiğdem dedi ki:

    Çok teşekkürler.

 4. Ömer dedi ki:

  Bir işyerinde 3 yıl çalıştıktan sonra 3600 den kıdem tazminatı aldım bir yıl sonra tekrar aynı iş yerine girmek istedim ve kabul edildim fakat iş sözleşmesine 3600 den bir daha tazminat alamıyacağıma dair madde koymuşlar imzalarsam işe başlıyacağımı söylediler bende imzalamak zorunda kaldım tekrar bu kağıdı alıp tazminatımı alabilimiyim

  1. Admin dedi ki:

   Bu hak çalışanlara kanun tarafından verilmiştir, kanun hükümlerine aykırı sözleşme hiçbir hüküm ifade etmez, kanunun çalışana verdiği bir hakkı işveren sözleşme ile alamaz, sözleşmede böyle bir hüküm olsa ve imzalasanız bile o hüküm geçersizdir.

 5. İrfan dedi ki:

  Yargıtay kararı gayet açık. Ayrıca borçlar kanunu madde 407’ye göre işçinin alacağından kesinti yapılırsa muvazaalı işlem olur ve iş yerinin başı derde girer. Çalışırken tüm şartlar işveren lehine olsa da iş yargıya taşınınca rüzgar tersine dönüyor.

 6. Sıddık şimşek dedi ki:

  Sigorta başlangıcı 2002 şu an 4000 günüm var kdem ve ihbar tazminatını alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta girişi 8 Eylül 1999 veya sonrası olanlar, 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 prim günü şartlarını tamamladıklarında SGK’dan yazı alıp işyerine verip, iş akdini feshedip kıdem tazminatı isteyebilirler, yani 15 yıl – 3600 gün hakkından yararlanamazlar. Öte yandan hangi sebeple olursa olsun kendisi işten ayrılan işçi ihbar tazminatı alamaz.

   1. Burak dedi ki:

    Merhaba
    2003 yalında Sigorta girişim var 5403 gün görünüyor Kıdem tazminatı alabilirmiyim

    1. Admin dedi ki:

     7000 prim günü veya 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 prim günü olması gerekir.

     1. Mustafa dedi ki:

      Sevgili admin 3600 günü doldurdum 1993 girişliyim işyerine istifa dilekçesi yazsam tazminat almasam 2 ay sonra sgk dan yazı götürsem tazminat alabilirmiyim

     2. Admin dedi ki:

      Bu mümkün değil, istifa ettiniz mi daha sonra tazminat talep edemezsiniz, iş akdinizi feshettiğiniz anda kıdem tazminatı yazısını ibraz edip tazminatınızı talep etmeniz gerekir.

 7. Serdar polat Baş dedi ki:

  Kamu kurumunda isciyim KHK kararname ile kadroya alindim.ayrılmak istedim 3600 günü doldurdum ama kurum 2 ay bekleyip ayrılmam gerektiğini söylüyor aksi takdirde 8000 TL ihbar bedelini alırım diyor.buna yasal olarak hakları varmı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu biraz muğlak, eğer emekli olmak için ayrılmış olsanız sorun yok, çünkü Yargıtay Kararlarına göre emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar süresine uymak zorunda değil. Ancak 15 yıl – 3600 günü doldurduğu gerekçesiyle kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılan işçi emeklilik nedeniyle ayrılmış olmadığından Yargıtay’ın bu kararı kapsamına girmiyor. Öte yandan yukarıdaki yazıda da açıkladığımız üzere 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamladığı için işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı alma hakkı verdiğinden, bu hakkın dolaylı olarak işçiye fesih hakkı da verdiği, dolayısıyla bu nedenle işten ayrılan işçinin de ihbar süresine uyması gerekmediği yönünde görüşler var. Ancak bu konuda Yargıtay kararı var mı bilmiyoruz. İsterseniz bilgi edinme hakkı kapsamında Aile – Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının web sitesinden bu konuyu sorun.

 8. Ruşen dedi ki:

  Olması gereken de bu zaten. Nasıl ki kadın işçi evlenip, ertesi gün evlilik cüzdanıyla gelerek istifa edebiliyorsa, kısmen emeklilik şartlarını sağlamış işçiye sen ihbar süresini bekle denemez.

 9. Sinan dedi ki:

  1999 ise girisim var isten ayrilirsam ihbar ve kıdem tazminatı alabi
  lirmiyim 3600 den

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 öncesi ise alabilirsiniz.

 10. cengiz dedi ki:

  Ben bir kurumda 18 yıl Sgk olarak çalışmaktayım. 15 yıl – 3600 günü doldurduğumdan iş yerine Kıdem Tazminatımın verilmesiyle ilgili sgk dan yazı aldım . İş yerinde çalışmaya devam etmek istiyorum. İş yeri kıdem tazminatımı verdikten sonra işe nasıl devam edeceğimi aynı gün devam edip etmeyeceğimi izin haklarımın ne olacağını bilmemektedirler.

  1. Admin dedi ki:

   O işyerinde tekrar çalışmaya başlamanız halinde kıdem tazminatı yönünden haklarınızı sıfırlamış sayılırsınız. Yani başka bir işyerinde işe başladığınızda nasıl ki kıdem tazminatı hakları yönüyle sıfırdan başlıyorsanız burada da aynı durum geçerli olur. Yıllık ücretli izin hakları yönünden ise önceki çalışmalarınızın dikkate alınması gerekir. Bu konu Yıllık İzin Uygulamasında Önceki Çalışma Sürelerinin Dikkate Alınması başlıklı yazıda ayrıntılı açıklanmıştır.

 11. Görkem dedi ki:

  08.07.1998 girişliyim.Şu anki işimde 12 senedir çalışıyorum. Sgk ‘dan kağıt alıp,tazminatımı almak istiyorum.Bu durumda yeni işe başlarsam eski iş yerim bana karşı dava açabilir mi?Sgk’ dan kayıt aldığımda ihbar tazminatı alamıyorsun.İhbar süresini çalışmak zorunda mıyım? Sgk’dan aldığım kağıdı noter onaylı mı yoksa elden mi versem daha iyi olur.Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz şekilde işten ayrılıp kıdem tazminatını aldıktan sonra başka işte çalışmaya başlamanız 15 Yıl Çalışıp Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Farklı Karar başlıklı yazda belirtilen istisnai durum dışında problem oluşturmaz. İhbar süresi konusunda da, burada işçi kendisine kanunla tanınan fesih hakkını kullandığı için ihbar süresine uymak zorunda olmadığı yönünde görüşler var. SGK’dan alacağınız yazıyı noterden göndermeniz veya bir dilekçe ile işyerine vermenizde fayda var. (Bkz. İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları) Eğer işyerine sözlü olarak durumu bildirip belgeyi verirseniz bir sorun yaşadığınızda ispatlamanız zor olabilir. (Bkz. İş Akdini Sözlü Fesheden İşçiler Dikkat !)

 12. Ali dedi ki:

  15 yıl – 3600 günü doldurduğumdan iş yerimden Kıdem tazminatı aldıktan sonra işe devam edebilir miyim? devam etmem için süre varmı?

  1. Admin dedi ki:

   Aynı işyerinde devam etmeyi mi yoksa başka işyerinde çalışmaya başlamayı mı soruyorsunuz anlayamadık ama normalde bu konuda herhangi bir süre yok. Ancak başka işyerinde işe başlayacaksanız birkaç gün geçtikten sonra başlamanızda fayda var, çünkü hemen başlarsanız eski işyerinden ayrılmadan yeni işyeriyle iş görüşmesi yapmış ve yeni işyeriyle önceden anlaşmışınız gibi bir durum ortaya çıkabilir, dolayısıyla da sorun çıkabilir. (Bkz. 15 Yıl Çalışıp Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Farklı Karar)

 13. ALİ dedi ki:

  Aynı iş yerinde çalışmayı düşünüyorum aynı gün giriş çıkış yapıla bilir mi kanunda yapılamayacağıyla ilgili bir madde var mıdır.

  1. Admin dedi ki:

   Niçin böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğunu belirtmemişsiniz, ancak bir işyerinden sigorta çıkışı yapıldıktan sonra ertesi gün giriş yapılabilir. Ancak işçinin hizmet akdi devam ediyorsa sigorta çıkışı yapılamaz.

 14. Nesrin dedi ki:

  Merhabal benim isyerim covid 19 nedeni ile bölümünü değiştirdi ben görev değişikliği kabul etmedim noterden ihbarını bildirdim 3600 günüm olmadı için 228 günüm kalmış onu ben boşluğu ödeyip iş yerine bildirsem acaba kabul eder mi benim çıkışımi vermiyorlar tazminatımı istiyorum sana iş sunuyoruz çalış diyolar ama ben çıkış istiyorum bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İşten çıkmaya karar verdiğinizde 3600 günü doldurmuş olmanız ve SGK’dan kıdem tazminatı yazısı almanı, işten ayrılacağınız zaman da bu yazıyı işyerine vermeniz gerekir, sonradan 3600 günü tamamlayıp bu haktan yararlanmak mümkün değil.

 15. Burhan dedi ki:

  Merhaba 05.11.1999 ask girişliyim. 7100 pirim günüm var. Kıdem ve ihbar tazminatımı alıp aynı işyrinde tekrar çalışabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arası olan SSK kapsamındakiler için yaş dışındaki emeklilik şartlarından biri de 7000 prim günü olduğundan SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alabilir ve buna istinaden iş akdinizi feshedip (işten ayrılıp) işverenden kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak bu aşamadan sonra o işyerinde tekrar çalışmaya başlayıp başlayamayacağınız konusu işverenin takdirine bağlıdır, işveren kabul ederse başlayabilirsiniz.

  2. Harun dedi ki:

   Burhan bey 7000 prim gününüzü doldurduğunuza istinaden sgk dan yazı aldın mı veriliyor mu

   1. Bekir dedi ki:

    Alınıyor Harun bey sorun yok. Ben gecen hafta 7000 günden yazıyı aldım.