DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

04.06.2020
A+
A-
Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

Bağ-Kur sigortalısı olmak veya olmamak doğrudan kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde olmadığı gibi, aynı şekilde Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme de kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde değildir.

Çünkü 5510 sayılı Kanunun 4/b maddesi uyarınca;

• Köy ve mahalle muhtarlarının,

• Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanların,

• Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanların,

• Limited şirket ortaklarının,

• Yönetim kurulu üyesi olan anonim şirket ortaklarının,

• Adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortaklarının,

• Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının,

• Kollektif şirket ortaklarının,

• Donatma iştiraki ortaklarının,

• 6132 sayılı At Yarışları Hakkında Kanuna tabi jokey ve antrenörlerin,

• Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanların (ziraat odası veya tarım ilçe/il kaydı olanların),

4/b yani Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmaları zorunludur. (Bkz. Sigortalılıkta 4/a – 4/b – 4/c Kapsamına Kimler Girmektedir ?)

Bağ-Kur Sigortalılığını Başlatma

Dolayısıyla zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı kapsamına giren kişinin kendisinin SGK’ya başvurup başvurmadığına bakılmaksızın, yukarıda belirtilen kapsamda faaliyetine başlayan, kaydını veya tescilini yaptıran kişiyi ilgili kurum veya kuruluşun (vergi dairesi, ticaret sicil memurluğu, ziraat odası, esnaf ve sanatkârlar odası gibi) SGK’ya bildirmesi Kanunen zorunlu olduğundan, SGK bu kurum ve kuruluşlardan yazıyla veya online olarak gelen bildirimler üzerine kişinin Bağ-Kur kaydını yapmakta ve sigortalılığını başlatmakta, bu tarihten itibaren de sigortalılığı devam ettiği sürece o kişi adına her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Ancak durum böyle olmakla birlikte, Bağ-Kur sigortalısı olması gereken herhangi bir faaliyete başlayan veya kayıt – tescil yaptıran kişinin gecikmeden ilgili kurum veya kuruluştan aldığı belgelerle birlikte SGK’ya başvurmasında yarar vardır. Çünkü ilgili kurum veya kuruluşun SGK’ya bildirimi geç yapması halinde SGK Bağ-Kur sigortalılığını geriye dönük olarak kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetine başladığı veya kayıt – tescilini yaptırdığı tarihten itibaren başlatacağından, bu durumda geriye dönük birikmiş ve faiz işlemiş prim borcu ortaya çıkacak ve kişinin mağduriyetine yol açacaktır.

Bağ-Kur Yerine İsteğe Bağlı Sigorta

Bağ-Kur sigortalısı olma kişinin kendi isteğine bağlı olmadığından, Bağ-Kur sigortalısı olmasını sağlayacak herhangi bir faaliyeti veya kaydı olmayan kişi dilerse isteğe bağlı sigortalı olabilir, isteğe bağlı sigortalık da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık sayılmaktadır ve Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabidir.

Bağ-Kur Sigortalılığını Sona Erdirme

Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi yani sigortalılıktan çıkışın yaptırılması da aynı şekilde kişinin kendi elindeki bir durum olmayıp, önce kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetini sona erdirmesi veya kayıt – tescilini kapatması gerekmektedir. Örneğin, şirket ortağı olan kişinin ortaklıktan resmi olarak ayrılması, vergi mükellefiyetine esas faaliyetine son vererek vergi mükellefiyetliğinden çıkması, tarımsal faaliyetine son vererek ziraat odası üyeliğinden çıkması, esnaf ve sanatkâr üyeliğinden çıkması gerekmektedir. Bu işlemleri yapan kişi buna ait resmi belgelerle birlikte SGK Müdürlüğüne başvurup Bağ-Kur sigortalılığının sigortalılığının sona erdirilmesini  talep edebilir. Öte yandan bu işlemleri yapan kişi SGK’ya başvurmasa bile sigorta başlangıcında olduğu gibi burada da ilgili kurum veya kuruluş durumu SGK’ya bildirecek ve SGK kişinin Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirecektir. Ancak bu bildirimin gecikmesi halinde kişinin sigortalılığı devam edip her ay prim borcu işleyeceğinden, yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra kişinin gecikmeden SGK’ya elindeki resmi belgelerle birlikte başvurmasında yarar vardır. Dolayısıyla bu işlemleri yapmayan, Bağ-Kur sigortalılığına esas faaliyeti veya kayıt – tescili devam eden kişinin Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi için SGK’ya başvurması hiçbir anlam ifade etmeyecek, başvurusu dikkate alınmayacaktır.

Yukarıda yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, örneğin kişi vergi mükellefi ise hiç bir kazancı olmasa bile, kişi ziraat odasına üye ise hiçbir tarımsal faaliyeti olmasa bile kendisi zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılmakta, her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilebilmesi için kişinin vergi mükellefiyet veya ziraat odası üyelik kaydını sildirmesi gerekmektedir.

İstisnai Durum

4/c (Emekli Sandığı) veya 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlayan kişinin bu sigortalı çalışması devam ettiği sürece 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı durur, işlemez.

Muafiyet Belgesi Alma ve 65 yaşı Doldurmuş Olma

Yukarıda belirtilen Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme yolları dışında Tarım Bağ-Kur sigortalıları açıcından iki yol daha vardır.

1- Yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masrafları düşüldükten sonra, kalan tutarın aylık ortalaması brüt asgari ücretin otuz katından az olanlar, ziraat odalarından, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden alacakları “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” ile SGK’ya başvurarak Tarım Bağ-Kur sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bu belge alındıktan sonra on gün içinde SGK’ya verilirse belgenin düzenlendiği tarihten, bu sürenin geçirilmesi halinde ise belgenin SGK’ya verildiği tarihten itibaren Tarım Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirilir. (Bkz. Bağ-Kur (4/b) Sigortalılık Muafiyet Belgesi, SGK Tarım Bağkur Muafiyet Belgesiyle İlgili Yeni Uygulama Başlattı)

2- 65 yaşını Tarım Bağ-Kur sigortalıları, sigortalılıklarının iptal edilmesi için SGK’ya başvurmaları halinde sigortalılıkları iptal edilir. Ancak, iptalini istedikleri sigortalılık sürelerinde sağlık yardımlarından yararlanmış olanlardan SGK yaptığı sağlık giderlerini ödemelerini ister. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

——————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.