DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pts 3°C
Sal 5°C
Çar 7°C
Per 10°C

Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

04.06.2020
A+
A-
Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

Bağ-Kur sigortalısı olmak veya olmamak doğrudan kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde olmadığı gibi, aynı şekilde Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme de kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde değildir.

Çünkü 5510 sayılı Kanunun 4/b maddesi uyarınca;

• Köy ve mahalle muhtarlarının,

• Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanların,

• Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanların,

• Limited şirket ortaklarının,

• Yönetim kurulu üyesi olan anonim şirket ortaklarının,

• Adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortaklarının,

• Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının,

• Kollektif şirket ortaklarının,

• Donatma iştiraki ortaklarının,

• 6132 sayılı At Yarışları Hakkında Kanuna tabi jokey ve antrenörlerin,

• Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanların (ziraat odası veya tarım ilçe/il kaydı olanların),

4/b yani Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmaları zorunludur. (Bkz. Sigortalılıkta 4/a – 4/b – 4/c Kapsamına Kimler Girmektedir ?)

Bağ-Kur Sigortalılığını Başlatma

Dolayısıyla zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı kapsamına giren kişinin kendisinin SGK’ya başvurup başvurmadığına bakılmaksızın, yukarıda belirtilen kapsamda faaliyetine başlayan, kaydını veya tescilini yaptıran kişiyi ilgili kurum veya kuruluşun (vergi dairesi, ticaret sicil memurluğu, ziraat odası, esnaf ve sanatkârlar odası gibi) SGK’ya bildirmesi Kanunen zorunlu olduğundan, SGK bu kurum ve kuruluşlardan yazıyla veya online olarak gelen bildirimler üzerine kişinin Bağ-Kur kaydını yapmakta ve sigortalılığını başlatmakta, bu tarihten itibaren de sigortalılığı devam ettiği sürece o kişi adına her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Ancak durum böyle olmakla birlikte, Bağ-Kur sigortalısı olması gereken herhangi bir faaliyete başlayan veya kayıt – tescil yaptıran kişinin gecikmeden ilgili kurum veya kuruluştan aldığı belgelerle birlikte SGK’ya başvurmasında yarar vardır. Çünkü ilgili kurum veya kuruluşun SGK’ya bildirimi geç yapması halinde SGK Bağ-Kur sigortalılığını geriye dönük olarak kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetine başladığı veya kayıt – tescilini yaptırdığı tarihten itibaren başlatacağından, bu durumda geriye dönük birikmiş ve faiz işlemiş prim borcu ortaya çıkacak ve kişinin mağduriyetine yol açacaktır.

Bağ-Kur Yerine İsteğe Bağlı Sigorta

Bağ-Kur sigortalısı olma kişinin kendi isteğine bağlı olmadığından, Bağ-Kur sigortalısı olmasını sağlayacak herhangi bir faaliyeti veya kaydı olmayan kişi dilerse isteğe bağlı sigortalı olabilir, isteğe bağlı sigortalık da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık sayılmaktadır ve Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabidir.

Bağ-Kur Sigortalılığını Sona Erdirme

Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi yani sigortalılıktan çıkışın yaptırılması da aynı şekilde kişinin kendi elindeki bir durum olmayıp, önce kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetini sona erdirmesi veya kayıt – tescilini kapatması gerekmektedir. Örneğin, şirket ortağı olan kişinin ortaklıktan resmi olarak ayrılması, vergi mükellefiyetine esas faaliyetine son vererek vergi mükellefiyetliğinden çıkması, tarımsal faaliyetine son vererek ziraat odası üyeliğinden çıkması, esnaf ve sanatkâr üyeliğinden çıkması gerekmektedir. Bu işlemleri yapan kişi buna ait resmi belgelerle birlikte SGK Müdürlüğüne başvurup Bağ-Kur sigortalılığının sigortalılığının sona erdirilmesini  talep edebilir. Öte yandan bu işlemleri yapan kişi SGK’ya başvurmasa bile sigorta başlangıcında olduğu gibi burada da ilgili kurum veya kuruluş durumu SGK’ya bildirecek ve SGK kişinin Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirecektir. Ancak bu bildirimin gecikmesi halinde kişinin sigortalılığı devam edip her ay prim borcu işleyeceğinden, yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra kişinin gecikmeden SGK’ya elindeki resmi belgelerle birlikte başvurmasında yarar vardır. Dolayısıyla bu işlemleri yapmayan, Bağ-Kur sigortalılığına esas faaliyeti veya kayıt – tescili devam eden kişinin Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi için SGK’ya başvurması hiçbir anlam ifade etmeyecek, başvurusu dikkate alınmayacaktır.

Yukarıda yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, örneğin kişi vergi mükellefi ise hiç bir kazancı olmasa bile, kişi ziraat odasına üye ise hiçbir tarımsal faaliyeti olmasa bile kendisi zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılmakta, her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilebilmesi için kişinin vergi mükellefiyet veya ziraat odası üyelik kaydını sildirmesi gerekmektedir.

İstisnai Durum

4/c (Emekli Sandığı) veya 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlayan kişinin bu sigortalı çalışması devam ettiği sürece 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı durur, işlemez.

Muafiyet Belgesi Alma ve 65 yaşı Doldurmuş Olma

Yukarıda belirtilen Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme yolları dışında Tarım Bağ-Kur sigortalıları açıcından iki yol daha vardır.

1- Yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masrafları düşüldükten sonra, kalan tutarın aylık ortalaması brüt asgari ücretin otuz katından az olanlar, ziraat odalarından, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden alacakları “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” ile SGK’ya başvurarak Tarım Bağ-Kur sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bu belge alındıktan sonra on gün içinde SGK’ya verilirse belgenin düzenlendiği tarihten, bu sürenin geçirilmesi halinde ise belgenin SGK’ya verildiği tarihten itibaren Tarım Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirilir. (Bkz. Bağ-Kur (4/b) Sigortalılık Muafiyet Belgesi, SGK Tarım Bağkur Muafiyet Belgesiyle İlgili Yeni Uygulama Başlattı)

2- 65 yaşını Tarım Bağ-Kur sigortalıları, sigortalılıklarının iptal edilmesi için SGK’ya başvurmaları halinde sigortalılıkları iptal edilir. Ancak, iptalini istedikleri sigortalılık sürelerinde sağlık yardımlarından yararlanmış olanlardan SGK yaptığı sağlık giderlerini ödemelerini ister. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

——————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Atilla dedi ki:

  Iyi günler adima isteğe bağlı ödeme yüzüyor 1067 tl bunu nsl iptal ederim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sayın ziyaretçimiz yazdıklarınızdan ne demek istediğini anlayamadığımız için sorunuzu cevaplandıramayacağız.

 2. Mustafa Turgut Su dedi ki:

  1989 yılından 36 gün sigortam var.18-07-1995 yılı şirket ortaklık başlangıcı ,29-07-2015 yili ticaret odasi tescil ve üyeligimizi düşürmüş.1989 nisan ayı girişli tariş zeytinyağı tarım satiş koop üyeliği,1994 nisan tarım kredi koop üyeliği baslangici, 1998 nisan ayi zıraat odasi kaydın var2001,2014,2015,2016 yıllarında faturali zeytinyağı satışım var fakat bağkur kesintisi yok. SGK na 17-05 2017 yılında dilekçeyle tarım bağkur başlangıç dilekçesi vermiştim.2015 yıli ile 2017 yili arasındaki 22 aylik boşluğu nasıl doldururum,otomatik olarak esnaf bagkurdan tarım bagkura geçiş olur mu 8 ay kısa donem askerliğin var.aydınlatirsaniz minnettar kalırim şimdiden teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Ziraat odası kaydınız devam ediyorsa, tarımsal ürün satışlarınıza ait belgelerle birlikte SGM Müdürlüğüne başvurun, eğer boşluk olan dönem tarım Bağ_kur sigortalısı sayılmanız gereken döneme giriyorsa primlerini ödeyip boşluğu doldurabilirsiniz, hatta yapılandırma uygulaması tekrar başladı, primleri daha uygun şartlarla ödeyebilirsiniz.

 3. Cengiz dedi ki:

  01 .09 1994 tarım bagkur una giriş tarihim.dogum tarihim 05.08 1967.normal şartlarda ne zaman emekli olurum ayrıca 1987 88 yillarinda 18 ay askerlik yaptım askerliğimi kaç ayını saydirirsam erken emekli olurum

 4. Nurullah dedi ki:

  Bağkur kaydı oluşturmak için şartlar neler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Baştaki yazıda açıklanmıştır, şirket ortağı, vergi mükellefi olmanız veya meslek odası, ziraat odası üyesi olmanız gerekir. Ancak bunlarla uğraşmadan doğrudan isteğe bağlı sigortalı da olabilir, istediğiniz zaman da çıkış yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık sayılır. Sadece isteğe bağlı sigortada kısa vadeli sigortalı kolları yer almamakta ayrıca 5 puanlık prim indirimi uygulanmamaktadır. Bunun dışında emeklilik şartları aynıdır ve genel sağlık sigortasını (GSS) da kapsamaktadır.

  2. Ahmet dedi ki:

   01.01.2007 tarım Bağ-Kur u giriş tarihim
   14.10.2013 esnaf bakuruna geçiş tarihim halen devam ediyorum.sigortaya ne zaman geçiş yapmak gerekir .sigortadan emekli olabilmek için ayrıca vergi mükellefi ve ziraat odası kaydım devam ediyor ne yapmam gerekiyor

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    01.01.2007 giriş tarihine göre SSK şartlarında 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 gün – 58 yaş veya 58 yaş – 7000 günle emekli olabilirsiniz. SSK şartlarında emekli olabilmeniz için de en az 1260 gün SSK sigortalılığınızın olması gerekir. 4500 günle mi yoksa 7000 günle mi emekli olacaksınız, önce buna karar verip buna göre 1260 gün kalınca geçiş yapabilirsiniz. Herhangi bir işyerinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı işe başlamanız halinde vergi mükellefiyeti ve ziraat odası kaydı sorun olmaz.

    1. Ahmet dedi ki:

     4500 gün ile 7000 gün arasındaki avantaj fark nedir acaba hangisini tercih etmeliyim
     Şuan 5050 gün Bağ-Kur um var

 5. Ayhan aydın dedi ki:

  Tarım bağkurumu muafiyet belgesi ile 2017 yılı şubat ayında durdurdum. Ancak ziraat odası ve çks kayıtlarımı düzenli yeniledim.
  2020 yılı 01.12.2020 tarihinde yeniden gelir tespiti yaptırdım.
  İlçe tarım 2019 yılı gelirimi yüksek olarak belirledi. Ben şimdi 2020 yılı başından itibaren borçlanıp kayıt başlatabilirmiyim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Tabii ki başlatabilirsiniz. Zaten muafiyet belgesi sadece kişiyi Tarım Bağkur sigortalısı olma mecburiyetinden kurtarır yoksa muafiyet belgesi alan Tarım Bağ-Kur sigortalısı olamayacak diye bir şey yok.

 6. Cengiz dedi ki:

  Tevkifat muafiyet belgesi olan kişi ürünleri ni satmış ama tarım ürününü satmış ama muafiyet belgesi olduğu için bazı yıllar boş kalmış.o boş yılları hizmet saydirirsam borçlana bilirmi

 7. İrfan dedi ki:

  Iyi gunler,
  05/07/1962 dogumluyum. Benim istege bagli sigorta baslangicim 02/02/1998 de gozukuyor e devlet uzerinden. Fakat 01 koduyla ayni gun icin terk gozukuyor (02/02/1998). Yeniden zorunlu sigortalilin baslangici 17/09/2002 yaziyor. Benim baslangic tarihim 98 mi olur 2002 mi olur acaba?
  Tesekkurler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Aynı gün giriş – çıkış varsa 1 gün bile sigortalı hizmetiniz görünmüyorsa başlangıç olarak 17/09/2002 esas alınır. Örneğin Bağ-Kur’da uygulama bu şekildedir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ayni-gun-baslayip-biten-bag-kur-sigortaliligi-dikkate-alinir-mi/)

 8. Hakan karaca dedi ki:

  Iyi günler. 1 yıl önce eşime ek-5 tarim sigortasi yaptık. Şu an ödemekte zorlanıyoruz. Bi süre ara versek ek-5 te geriye dönük borçlanma oluyor mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Öyle bir imkan yok, sigorta çıkışını vermeniz halinde bir daha giriş yapana kadar aradaki süre boş kalır, daha sonra primini ödeyemezsiniz. Bunun yerine sigorta çıkışını vermezsiniz, imkanınız yoksa primleri bir süre ödemeyebilirsiniz, ilerde imkanınız olunca ödersiniz, imkanınız olmazsa çıkış dilekçesi verdiğinizde tüm prim borçları silinir. Ancak bu durumda da süresi geçtiği halde ödenmemiş primlere her ay faiz eklenir, şu andaki gibi bir yapılandırma kanunu çıkarsa faizi sildirip enflasyon farkıyla ödeyebilirsiniz, tabii ileride yine yapılandırma kanunu çıkar mı onu bilemeyiz.

   1. Hakan karaca dedi ki:

    Bi sorum daha olacak. Kendim, 07.05.2005 tarihinde sigortalı (4a) ise başladım. 1439 günüm var. 30.11.2010 tarihinde de ciftci bagkuru ödemeye başladım. 3681 günüm var. Ek-5 tarim sigortasina geçsem nasil olur.
    Ordan Emekli olabilirmiyim? Veya ne kadar daha prim ödemem gerekir?

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Ek-5 tarım sigortasına geçip bu kapsamda üç buçuk yıl (1260) gün prim ödemeniz halinde SSK emeklilik şartlarına tabi hale gelirsiniz ve SSK şartlarında da 25 yıl sigortalılık süresi – 60 yaş – 4500 gün ile veya 60 yaş – 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 9. Budak dedi ki:

  2005 tarım desteği aldık o yıldan berri ziraat odasında kaydım var ve halen araziler kendi adımadır ziraat alanındadır ekliyorlar ama benim bağkur kaydık yok geriye dönük pirim borclanabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Normalde siz SGK’ya başvurmamış olsanız bile Ziraat Odasının sizi SGK’ya bildirmiş olması gerekir. SGK ile görüşüp, ziraat odası kaydınızın yapıldığı tarihten itibaren Bağ-Kur kaydınızın (tescilinizin) yapılmasını talep edebilirsiniz. Çünkü normalde SGK daha önce ziraat odasına kayıt olmuş kişiyi tespit ettiğinde geriye dönük Bağ-Kur sigortalılığını başlatıyor ve prim borcu çıkarıyor. Eğer böyle bir niyetiniz varsa, acele etmenizde fayda var, çünkü SGK başvurunuzu kabul ederse şu an devam eden yapılandırma kapsamında geriye dönük çıkacak prim borcunuzu daha kolay şartlarla ödeyebilirsiniz.

 10. Murat dedi ki:

  Babam bağkur vardı yeşil kart yüzünden terkini vermek zorunda kaldı şu anda emeli olmuyy ne yapması gerektiğini yardımcı olursanız sevinirim 900gun sigorta vardır tekrar bağkur giriş yap da olurmu

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Tekrar Bağ-Kur girişinin hangi hallerde yapılacağı yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Ancak isteğe bağlı sigortalı da olabilir, çünkü isteğe bağlı sigorta da istisnalar hariç 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık olarak sayılmaktadır. Babanızın prim borcunu ödemediği için silinen Bağ-Kur hizmetleri varsa, o sürelere ait primleri ödeyerek hizmetlerini ihya edebilir yani sigortalılık sürelerinden saydırabilir. Hatta 17 Kasım’da yayımlanan yapılandırma kanunu ile düşük primle ihya imkanı getirildi, imkanı varsa süresi bitmeden primleri ödeyip bu imkandan yararlanabilir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/silinen-bag-kur-hizmetlerini-dusuk-primle-ihya-imkanini-kacirmayin/)

 11. Erhan dedi ki:

  Merhaba,
  Eşim özel sektörde çalışmayı bıraktıktan sonra kendisi benim SGK üzerimden sağlık hizmetlerinden faydalanıyordu. Sonra ben kendisine Bağkur ödemesi başlattım, 3 ay ödedikten sonra pandemi nedeniyle maddi durumum bozuldu ve ödemeleri yapamadım. Borçlu gözüktüğü için hastaneye gittiğimizde SGK indirimden yararlanamıyor. Kalan borcu ödeyip başlattığım Bağkur’u durdurup tekrar benim üzerimdeki SGK dan faydalansın istiyorum. Bağkur’u nasıl sonlandırabilirim? Teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eğer eşiniz isteğe bağlı sigortalı ise sadece SGK’ya çıkış dilekçesi vermesi yeterli, hem sigorta çıkışı yapılır hem de ödenmemiş primler silinir. Ancak Bağ-Kur sigortalısı ise yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere önce sigortalılığının dayanağı / sebebi olan durumun ortadan kalkması (örneğin vergi mükellefi ise mükellefiyetini sona erdirmesi) gerekir.

 12. Orhan guzey dedi ki:

  01051972dogumlu ssk giris1990-1998kadar579 sora bagkur 2004giris 4012gun ssk girisini bagkur baslangici olurmu yoksa ssk gun kadar bagkur baslangici geri çekilerek mi hesaplanir engelli bagkurdan emekli olacak

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bahsettiğiniz kişi Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi görünüyor, 1 Haziran 2002 tarihinden önceki tüm sigortalılık süresi kadar Bağ-Kur başlangıcı geri götürülür ve yaş şartı belirlenir. Eğer yüzde 40 veya daha fazla engelli ise ve engellilikten dolayı emekli olacaksa o zaman yaş şartı aranmaz, sadece sigortalılık süresi ve prim gün şartı aranır. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/emeklilikte-yas-ve-prim-gun-sarti-nasil-belirlenir/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/engelliler-calisma-gucu-kaybi-olanlar-icin-ozel-emeklilik-sartlari-nelerdir/)

 13. Memetsalih Demircioğlu dedi ki:

  Geçmişe dönük bağkurumu açabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Böyle bir imkan yok, çünkü yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere Bağ-Kur sigortalılığı için vergi mükellefiyeti, şirket ortaklığı, meslek odası veya ziraat odası kaydı gibi bir dayanak olması gerekir. Geriye dönük böyle bir kayıt yoksa haliyle geriye dönük Bağ-Kur sigortalılığı mümkün olmaz. Ayrıca kayıt olsa bile geriye dönük en fazla 1 Ekim 2008 tarihine kadar sigortalılık mümkün olabilir.

 14. Emine mercan dedi ki:

  merhaba biz 2008 yalında tarım.bagkuruna yazıldık 2 ay yatırdık öylece kaldı şimdi baktıgımızda 2 yıl 9 ay 11 gün görünûyor günümüz neden 2008 den bu yana gözükmüyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   SGK ile görüşün, primi ödemediğiniz için hizmetler görünmüyor veya silinmiş olabilir.

 15. Muammer beyter dedi ki:

  Iyi gunler çiftçi bagkur yapmak istiyorum kendime nereye başvurmak gerekiyor ve şartları ne acaba üzerime 2 dönüm arazi var

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Önce ziraat odasına kaydolmanız, ardından bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Aslında mevzuat gereği, siz ziraat odası kaydını yaptırdıktan sonra ziraat odasının durumu SGK’ya bildirmesi gerekir ve bu bildirim üzerine SGK’ta Tarım Bağ-Kur kaydınızı yapar, ancak siz yine de oda üyelik kaydını yaptırdıktan sonra SGK’ya başvurun isterseniz.

 16. Ismail Ozdemir dedi ki:

  Efendim tesekkur ediyorum bu guzel yazisma ortami icin
  Benim 24 yasimda 99 yilindar actigim isletmede bagkurum yapilmadi cahillik ettil
  Bu gun bu prim leri odeme y0lu var mi sigortalilik baslama 2008 yilu
  Acigi kapatmak mumkun mu

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinde, “Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi hariç diğer alt bentlerine göre sigortalılık niteliği taşıdıkları halde bu Kanunun yürürlük tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren başlar.” hükmü yer almaktadır. Anladığımız kadarıyla siz vergi mükellefi olduğunuz halde daha önce Bağ-Kur kaydınızı yaptırmadığınız için söz konusu maddeye istinaden sizin Bağ-Kur sigortalılığınız 1 Ekim 2008 tarihinden başlatılmış. Ortada bir kanun hükmü olduğu için de 99 – 1 Ekim 2008 arası açığı kapatmanız artık mümkün değil.

 17. Ahmet dedi ki:

  01.01.2007 tarım Bağ-Kur u giriş tarihim
  14.10.2013 esnaf bakuruna geçiş tarihim halen devam ediyorum.sigortaya ne zaman geçiş yapmak gerekir .sigortadan emekli olabilmek için ayrıca vergi mükellefi ve ziraat odası kaydım devam ediyor ne yapmam gerekiyor

 18. Ahmet dedi ki:

  4500 ile 7000 gün arasında fark nedir acaba hangisinden olmayı tercih etmeliyim
  Şu anda 5050 günüm var