DOLAR 8,1583
EURO 9,7127
ALTIN 453,97
BIST 1.376
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Sal 16°C
Çar 17°C
Per 15°C
Cum 13°C

Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

04.06.2020
A+
A-
Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Başlatılır veya Sona Erdirilir ?

Bağ-Kur sigortalısı olmak veya olmamak doğrudan kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde olmadığı gibi, aynı şekilde Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme de kişinin kendi elinde veya inisiyatifinde değildir.

Çünkü 5510 sayılı Kanunun 4/b maddesi uyarınca;

• Köy ve mahalle muhtarlarının,

• Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanların,

• Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanların,

• Limited şirket ortaklarının,

• Yönetim kurulu üyesi olan anonim şirket ortaklarının,

• Adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortaklarının,

• Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının,

• Kollektif şirket ortaklarının,

• Donatma iştiraki ortaklarının,

• 6132 sayılı At Yarışları Hakkında Kanuna tabi jokey ve antrenörlerin,

• Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanların (ziraat odası veya tarım ilçe/il kaydı olanların),

4/b yani Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmaları zorunludur. (Bkz. Sigortalılıkta 4/a – 4/b – 4/c Kapsamına Kimler Girmektedir ?)

Bağ-Kur Sigortalılığını Başlatma

Dolayısıyla zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı kapsamına giren kişinin kendisinin SGK’ya başvurup başvurmadığına bakılmaksızın, yukarıda belirtilen kapsamda faaliyetine başlayan, kaydını veya tescilini yaptıran kişiyi ilgili kurum veya kuruluşun (vergi dairesi, ticaret sicil memurluğu, ziraat odası, esnaf ve sanatkârlar odası gibi) SGK’ya bildirmesi Kanunen zorunlu olduğundan, SGK bu kurum ve kuruluşlardan yazıyla veya online olarak gelen bildirimler üzerine kişinin Bağ-Kur kaydını yapmakta ve sigortalılığını başlatmakta, bu tarihten itibaren de sigortalılığı devam ettiği sürece o kişi adına her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Ancak durum böyle olmakla birlikte, Bağ-Kur sigortalısı olması gereken herhangi bir faaliyete başlayan veya kayıt – tescil yaptıran kişinin gecikmeden ilgili kurum veya kuruluştan aldığı belgelerle birlikte SGK’ya başvurmasında yarar vardır. Çünkü ilgili kurum veya kuruluşun SGK’ya bildirimi geç yapması halinde SGK Bağ-Kur sigortalılığını geriye dönük olarak kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetine başladığı veya kayıt – tescilini yaptırdığı tarihten itibaren başlatacağından, bu durumda geriye dönük birikmiş ve faiz işlemiş prim borcu ortaya çıkacak ve kişinin mağduriyetine yol açacaktır.

Bağ-Kur Yerine İsteğe Bağlı Sigorta

Bağ-Kur sigortalısı olma kişinin kendi isteğine bağlı olmadığından, Bağ-Kur sigortalısı olmasını sağlayacak herhangi bir faaliyeti veya kaydı olmayan kişi dilerse isteğe bağlı sigortalı olabilir, isteğe bağlı sigortalık da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık sayılmaktadır ve Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabidir.

Bağ-Kur Sigortalılığını Sona Erdirme

Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi yani sigortalılıktan çıkışın yaptırılması da aynı şekilde kişinin kendi elindeki bir durum olmayıp, önce kişinin Bağ-Kur sigortalısı olmasını gerektiren faaliyetini sona erdirmesi veya kayıt – tescilini kapatması gerekmektedir. Örneğin, şirket ortağı olan kişinin ortaklıktan resmi olarak ayrılması, vergi mükellefiyetine esas faaliyetine son vererek vergi mükellefiyetliğinden çıkması, tarımsal faaliyetine son vererek ziraat odası üyeliğinden çıkması, esnaf ve sanatkâr üyeliğinden çıkması gerekmektedir. Bu işlemleri yapan kişi buna ait resmi belgelerle birlikte SGK Müdürlüğüne başvurup Bağ-Kur sigortalılığının sigortalılığının sona erdirilmesini  talep edebilir. Öte yandan bu işlemleri yapan kişi SGK’ya başvurmasa bile sigorta başlangıcında olduğu gibi burada da ilgili kurum veya kuruluş durumu SGK’ya bildirecek ve SGK kişinin Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirecektir. Ancak bu bildirimin gecikmesi halinde kişinin sigortalılığı devam edip her ay prim borcu işleyeceğinden, yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra kişinin gecikmeden SGK’ya elindeki resmi belgelerle birlikte başvurmasında yarar vardır. Dolayısıyla bu işlemleri yapmayan, Bağ-Kur sigortalılığına esas faaliyeti veya kayıt – tescili devam eden kişinin Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi için SGK’ya başvurması hiçbir anlam ifade etmeyecek, başvurusu dikkate alınmayacaktır.

Yukarıda yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, örneğin kişi vergi mükellefi ise hiç bir kazancı olmasa bile, kişi ziraat odasına üye ise hiçbir tarımsal faaliyeti olmasa bile kendisi zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılmakta, her ay prim borcu tahakkuk etmektedir. Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilebilmesi için kişinin vergi mükellefiyet veya ziraat odası üyelik kaydını sildirmesi gerekmektedir.

İstisnai Durum

4/c (Emekli Sandığı) veya 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlayan kişinin bu sigortalı çalışması devam ettiği sürece 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı durur, işlemez.

Muafiyet Belgesi Alma ve 65 yaşı Doldurmuş Olma

Yukarıda belirtilen Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirme yolları dışında Tarım Bağ-Kur sigortalıları açıcından iki yol daha vardır.

1- Yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masrafları düşüldükten sonra, kalan tutarın aylık ortalaması brüt asgari ücretin otuz katından az olanlar, ziraat odalarından, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden alacakları “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” ile SGK’ya başvurarak Tarım Bağ-Kur sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bu belge alındıktan sonra on gün içinde SGK’ya verilirse belgenin düzenlendiği tarihten, bu sürenin geçirilmesi halinde ise belgenin SGK’ya verildiği tarihten itibaren Tarım Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirilir. (Bkz. Bağ-Kur (4/b) Sigortalılık Muafiyet Belgesi, SGK Tarım Bağkur Muafiyet Belgesiyle İlgili Yeni Uygulama Başlattı)

2- 65 yaşını Tarım Bağ-Kur sigortalıları, sigortalılıklarının iptal edilmesi için SGK’ya başvurmaları halinde sigortalılıkları iptal edilir. Ancak, iptalini istedikleri sigortalılık sürelerinde sağlık yardımlarından yararlanmış olanlardan SGK yaptığı sağlık giderlerini ödemelerini ister. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

——————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Yaşanan bir sorun nedeniyle kısa bir süre soruları cevaplandırımaycağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. isvesosyalguvenlik.com
 1. Atilla dedi ki:

  Iyi günler adima isteğe bağlı ödeme yüzüyor 1067 tl bunu nsl iptal ederim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sayın ziyaretçimiz yazdıklarınızdan ne demek istediğini anlayamadığımız için sorunuzu cevaplandıramayacağız.

 2. Mustafa Turgut Su dedi ki:

  1989 yılından 36 gün sigortam var.18-07-1995 yılı şirket ortaklık başlangıcı ,29-07-2015 yili ticaret odasi tescil ve üyeligimizi düşürmüş.1989 nisan ayı girişli tariş zeytinyağı tarım satiş koop üyeliği,1994 nisan tarım kredi koop üyeliği baslangici, 1998 nisan ayi zıraat odasi kaydın var2001,2014,2015,2016 yıllarında faturali zeytinyağı satışım var fakat bağkur kesintisi yok. SGK na 17-05 2017 yılında dilekçeyle tarım bağkur başlangıç dilekçesi vermiştim.2015 yıli ile 2017 yili arasındaki 22 aylik boşluğu nasıl doldururum,otomatik olarak esnaf bagkurdan tarım bagkura geçiş olur mu 8 ay kısa donem askerliğin var.aydınlatirsaniz minnettar kalırim şimdiden teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Ziraat odası kaydınız devam ediyorsa, tarımsal ürün satışlarınıza ait belgelerle birlikte SGM Müdürlüğüne başvurun, eğer boşluk olan dönem tarım Bağ_kur sigortalısı sayılmanız gereken döneme giriyorsa primlerini ödeyip boşluğu doldurabilirsiniz, hatta yapılandırma uygulaması tekrar başladı, primleri daha uygun şartlarla ödeyebilirsiniz.

 3. Cengiz dedi ki:

  01 .09 1994 tarım bagkur una giriş tarihim.dogum tarihim 05.08 1967.normal şartlarda ne zaman emekli olurum ayrıca 1987 88 yillarinda 18 ay askerlik yaptım askerliğimi kaç ayını saydirirsam erken emekli olurum

 4. Nurullah dedi ki:

  Bağkur kaydı oluşturmak için şartlar neler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Baştaki yazıda açıklanmıştır, şirket ortağı, vergi mükellefi olmanız veya meslek odası, ziraat odası üyesi olmanız gerekir. Ancak bunlarla uğraşmadan doğrudan isteğe bağlı sigortalı da olabilir, istediğiniz zaman da çıkış yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta da 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık sayılır. Sadece isteğe bağlı sigortada kısa vadeli sigortalı kolları yer almamakta ayrıca 5 puanlık prim indirimi uygulanmamaktadır. Bunun dışında emeklilik şartları aynıdır ve genel sağlık sigortasını (GSS) da kapsamaktadır.

  2. Ahmet dedi ki:

   01.01.2007 tarım Bağ-Kur u giriş tarihim
   14.10.2013 esnaf bakuruna geçiş tarihim halen devam ediyorum.sigortaya ne zaman geçiş yapmak gerekir .sigortadan emekli olabilmek için ayrıca vergi mükellefi ve ziraat odası kaydım devam ediyor ne yapmam gerekiyor

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    01.01.2007 giriş tarihine göre SSK şartlarında 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 gün – 58 yaş veya 58 yaş – 7000 günle emekli olabilirsiniz. SSK şartlarında emekli olabilmeniz için de en az 1260 gün SSK sigortalılığınızın olması gerekir. 4500 günle mi yoksa 7000 günle mi emekli olacaksınız, önce buna karar verip buna göre 1260 gün kalınca geçiş yapabilirsiniz. Herhangi bir işyerinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı işe başlamanız halinde vergi mükellefiyeti ve ziraat odası kaydı sorun olmaz.

 5. Ayhan aydın dedi ki:

  Tarım bağkurumu muafiyet belgesi ile 2017 yılı şubat ayında durdurdum. Ancak ziraat odası ve çks kayıtlarımı düzenli yeniledim.
  2020 yılı 01.12.2020 tarihinde yeniden gelir tespiti yaptırdım.
  İlçe tarım 2019 yılı gelirimi yüksek olarak belirledi. Ben şimdi 2020 yılı başından itibaren borçlanıp kayıt başlatabilirmiyim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Tabii ki başlatabilirsiniz. Zaten muafiyet belgesi sadece kişiyi Tarım Bağkur sigortalısı olma mecburiyetinden kurtarır yoksa muafiyet belgesi alan Tarım Bağ-Kur sigortalısı olamayacak diye bir şey yok.

 6. Cengiz dedi ki:

  Tevkifat muafiyet belgesi olan kişi ürünleri ni satmış ama tarım ürününü satmış ama muafiyet belgesi olduğu için bazı yıllar boş kalmış.o boş yılları hizmet saydirirsam borçlana bilirmi

 7. İrfan dedi ki:

  Iyi gunler,
  05/07/1962 dogumluyum. Benim istege bagli sigorta baslangicim 02/02/1998 de gozukuyor e devlet uzerinden. Fakat 01 koduyla ayni gun icin terk gozukuyor (02/02/1998). Yeniden zorunlu sigortalilin baslangici 17/09/2002 yaziyor. Benim baslangic tarihim 98 mi olur 2002 mi olur acaba?
  Tesekkurler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Aynı gün giriş – çıkış varsa 1 gün bile sigortalı hizmetiniz görünmüyorsa başlangıç olarak 17/09/2002 esas alınır. Örneğin Bağ-Kur’da uygulama bu şekildedir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ayni-gun-baslayip-biten-bag-kur-sigortaliligi-dikkate-alinir-mi/)

 8. Hakan karaca dedi ki:

  Iyi günler. 1 yıl önce eşime ek-5 tarim sigortasi yaptık. Şu an ödemekte zorlanıyoruz. Bi süre ara versek ek-5 te geriye dönük borçlanma oluyor mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Öyle bir imkan yok, sigorta çıkışını vermeniz halinde bir daha giriş yapana kadar aradaki süre boş kalır, daha sonra primini ödeyemezsiniz. Bunun yerine sigorta çıkışını vermezsiniz, imkanınız yoksa primleri bir süre ödemeyebilirsiniz, ilerde imkanınız olunca ödersiniz, imkanınız olmazsa çıkış dilekçesi verdiğinizde tüm prim borçları silinir. Ancak bu durumda da süresi geçtiği halde ödenmemiş primlere her ay faiz eklenir, şu andaki gibi bir yapılandırma kanunu çıkarsa faizi sildirip enflasyon farkıyla ödeyebilirsiniz, tabii ileride yine yapılandırma kanunu çıkar mı onu bilemeyiz.

   1. Hakan karaca dedi ki:

    Bi sorum daha olacak. Kendim, 07.05.2005 tarihinde sigortalı (4a) ise başladım. 1439 günüm var. 30.11.2010 tarihinde de ciftci bagkuru ödemeye başladım. 3681 günüm var. Ek-5 tarim sigortasina geçsem nasil olur.
    Ordan Emekli olabilirmiyim? Veya ne kadar daha prim ödemem gerekir?

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Ek-5 tarım sigortasına geçip bu kapsamda üç buçuk yıl (1260) gün prim ödemeniz halinde SSK emeklilik şartlarına tabi hale gelirsiniz ve SSK şartlarında da 25 yıl sigortalılık süresi – 60 yaş – 4500 gün ile veya 60 yaş – 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 9. Budak dedi ki:

  2005 tarım desteği aldık o yıldan berri ziraat odasında kaydım var ve halen araziler kendi adımadır ziraat alanındadır ekliyorlar ama benim bağkur kaydık yok geriye dönük pirim borclanabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Normalde siz SGK’ya başvurmamış olsanız bile Ziraat Odasının sizi SGK’ya bildirmiş olması gerekir. SGK ile görüşüp, ziraat odası kaydınızın yapıldığı tarihten itibaren Bağ-Kur kaydınızın (tescilinizin) yapılmasını talep edebilirsiniz. Çünkü normalde SGK daha önce ziraat odasına kayıt olmuş kişiyi tespit ettiğinde geriye dönük Bağ-Kur sigortalılığını başlatıyor ve prim borcu çıkarıyor. Eğer böyle bir niyetiniz varsa, acele etmenizde fayda var, çünkü SGK başvurunuzu kabul ederse şu an devam eden yapılandırma kapsamında geriye dönük çıkacak prim borcunuzu daha kolay şartlarla ödeyebilirsiniz.

 10. Murat dedi ki:

  Babam bağkur vardı yeşil kart yüzünden terkini vermek zorunda kaldı şu anda emeli olmuyy ne yapması gerektiğini yardımcı olursanız sevinirim 900gun sigorta vardır tekrar bağkur giriş yap da olurmu

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Tekrar Bağ-Kur girişinin hangi hallerde yapılacağı yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Ancak isteğe bağlı sigortalı da olabilir, çünkü isteğe bağlı sigorta da istisnalar hariç 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık olarak sayılmaktadır. Babanızın prim borcunu ödemediği için silinen Bağ-Kur hizmetleri varsa, o sürelere ait primleri ödeyerek hizmetlerini ihya edebilir yani sigortalılık sürelerinden saydırabilir. Hatta 17 Kasım’da yayımlanan yapılandırma kanunu ile düşük primle ihya imkanı getirildi, imkanı varsa süresi bitmeden primleri ödeyip bu imkandan yararlanabilir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/silinen-bag-kur-hizmetlerini-dusuk-primle-ihya-imkanini-kacirmayin/)

 11. Erhan dedi ki:

  Merhaba,
  Eşim özel sektörde çalışmayı bıraktıktan sonra kendisi benim SGK üzerimden sağlık hizmetlerinden faydalanıyordu. Sonra ben kendisine Bağkur ödemesi başlattım, 3 ay ödedikten sonra pandemi nedeniyle maddi durumum bozuldu ve ödemeleri yapamadım. Borçlu gözüktüğü için hastaneye gittiğimizde SGK indirimden yararlanamıyor. Kalan borcu ödeyip başlattığım Bağkur’u durdurup tekrar benim üzerimdeki SGK dan faydalansın istiyorum. Bağkur’u nasıl sonlandırabilirim? Teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eğer eşiniz isteğe bağlı sigortalı ise sadece SGK’ya çıkış dilekçesi vermesi yeterli, hem sigorta çıkışı yapılır hem de ödenmemiş primler silinir. Ancak Bağ-Kur sigortalısı ise yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere önce sigortalılığının dayanağı / sebebi olan durumun ortadan kalkması (örneğin vergi mükellefi ise mükellefiyetini sona erdirmesi) gerekir.

 12. Orhan guzey dedi ki:

  01051972dogumlu ssk giris1990-1998kadar579 sora bagkur 2004giris 4012gun ssk girisini bagkur baslangici olurmu yoksa ssk gun kadar bagkur baslangici geri çekilerek mi hesaplanir engelli bagkurdan emekli olacak

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bahsettiğiniz kişi Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi görünüyor, 1 Haziran 2002 tarihinden önceki tüm sigortalılık süresi kadar Bağ-Kur başlangıcı geri götürülür ve yaş şartı belirlenir. Eğer yüzde 40 veya daha fazla engelli ise ve engellilikten dolayı emekli olacaksa o zaman yaş şartı aranmaz, sadece sigortalılık süresi ve prim gün şartı aranır. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/emeklilikte-yas-ve-prim-gun-sarti-nasil-belirlenir/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/engelliler-calisma-gucu-kaybi-olanlar-icin-ozel-emeklilik-sartlari-nelerdir/)

 13. Memetsalih Demircioğlu dedi ki:

  Geçmişe dönük bağkurumu açabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Böyle bir imkan yok, çünkü yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere Bağ-Kur sigortalılığı için vergi mükellefiyeti, şirket ortaklığı, meslek odası veya ziraat odası kaydı gibi bir dayanak olması gerekir. Geriye dönük böyle bir kayıt yoksa haliyle geriye dönük Bağ-Kur sigortalılığı mümkün olmaz. Ayrıca kayıt olsa bile geriye dönük en fazla 1 Ekim 2008 tarihine kadar sigortalılık mümkün olabilir.

 14. Emine mercan dedi ki:

  merhaba biz 2008 yalında tarım.bagkuruna yazıldık 2 ay yatırdık öylece kaldı şimdi baktıgımızda 2 yıl 9 ay 11 gün görünûyor günümüz neden 2008 den bu yana gözükmüyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   SGK ile görüşün, primi ödemediğiniz için hizmetler görünmüyor veya silinmiş olabilir.

 15. Muammer beyter dedi ki:

  Iyi gunler çiftçi bagkur yapmak istiyorum kendime nereye başvurmak gerekiyor ve şartları ne acaba üzerime 2 dönüm arazi var

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Önce ziraat odasına kaydolmanız, ardından bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Aslında mevzuat gereği, siz ziraat odası kaydını yaptırdıktan sonra ziraat odasının durumu SGK’ya bildirmesi gerekir ve bu bildirim üzerine SGK’ta Tarım Bağ-Kur kaydınızı yapar, ancak siz yine de oda üyelik kaydını yaptırdıktan sonra SGK’ya başvurun isterseniz.

 16. Ismail Ozdemir dedi ki:

  Efendim tesekkur ediyorum bu guzel yazisma ortami icin
  Benim 24 yasimda 99 yilindar actigim isletmede bagkurum yapilmadi cahillik ettil
  Bu gun bu prim leri odeme y0lu var mi sigortalilik baslama 2008 yilu
  Acigi kapatmak mumkun mu

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinde, “Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi hariç diğer alt bentlerine göre sigortalılık niteliği taşıdıkları halde bu Kanunun yürürlük tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren başlar.” hükmü yer almaktadır. Anladığımız kadarıyla siz vergi mükellefi olduğunuz halde daha önce Bağ-Kur kaydınızı yaptırmadığınız için söz konusu maddeye istinaden sizin Bağ-Kur sigortalılığınız 1 Ekim 2008 tarihinden başlatılmış. Ortada bir kanun hükmü olduğu için de 99 – 1 Ekim 2008 arası açığı kapatmanız artık mümkün değil.

 17. Ahmet dedi ki:

  01.01.2007 tarım Bağ-Kur u giriş tarihim
  14.10.2013 esnaf bakuruna geçiş tarihim halen devam ediyorum.sigortaya ne zaman geçiş yapmak gerekir .sigortadan emekli olabilmek için ayrıca vergi mükellefi ve ziraat odası kaydım devam ediyor ne yapmam gerekiyor

 18. Ahmet dedi ki:

  4500 ile 7000 gün arasında fark nedir acaba hangisinden olmayı tercih etmeliyim
  Şu anda 5050 günüm var

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Söz konusu gün sayıları SSK şartlarında emeklilik için geçerli ve ikisinde da yaş şartı aynı – erkeklerde 60 yaş. Ancak 4500 günle emeklilikte ayrıca 25 yıl sigortalılık süresi yani sigorta başlangıcından itibaren 25 yıl geçmiş olması şartı aranıyor, 7000 günle emeklilikte ise bu şart yok.

 19. Muzaffer dedi ki:

  Yanlışlıkla isteğe bağlı bağ-kurlu olmuşum nasıl iptal edebilirim Ayrıca 2139 lira borç çıkmış Onu da sildirebilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   SGK’ya sigorta çıkışı için başvurmanız gerekir, sigortadan çıkışınız yapıldığında ödenmemiş primlere ait borcunuz da silinir.

 20. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  4 ay önce ziraat odasına kayıt oldum.otamatikmen zorunlu tarım sigortası başlamış benim haberim olmadan.şuan 3bin lira prim borcu var. Ziraat odasından bunu iptal ettirirsem. Bu borcu ödemek zorunda kalirmiyim acaba

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   O tarihte ziraat odası kaydınız yapılmış ve ziraat odası kaydınızın yapıldığını SGK’ya bildirmiş, SGK’da buna istinaden Bağ-Kur sigortalılık kaydınızı yapmış. Bu aşamadan sonra ziraat odası geriye dönük nasıl bir iptal işlemi yapabilir ki ? Ziraat odası kaydınızın iptali için başvurmanız ve Odanın kabul etmesi halinde üyeliğiniz iptal edilir ancak bu iptal işlemi geriye yürümez.

 21. zehra dedi ki:

  01/03/1996 da işe başlayıp 2011 sonu itibari ile iş aktim fesedildi,2018 yılında doğum borçlanmasınıda ödeyerek 3600 prim ödeme sini tamamlamış oldum,1966 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim,saygılarımla

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Verdiğiniz bilgilere göre SSK şartlarında 3600 günle emeklilik için 58 yaşını da doldurmanız gerekir.

 22. Nermin dedi ki:

  iyİyi günler babam 2006da bagkurunu kapatmış vefat etti kızı olarak ben actirip faydalana bilirmiyim başlama tarihi 2006 kapatma tariHı 2008

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bağ-Kur’unu açtırıp faydalanma değil de eğer primlerini ödemediği için silinmiş Bağ-Kur sigortalılık süreleri (hizmetleri) varsa, primlerini ödeyip bu süreleri ihya edebilirsiniz. Tabi ihya edince yetim aylığı bağlanmasına hak kazanıyorsanız, yoksa gerek yok. İsterseniz SGK ile görüşün, eğer böyle bir imkan varsa 1 Şubat’a kadar devam edecek olan düşük primle ihya imkanından da yararlanabilirsiniz.

 23. Burak dedi ki:

  Merhaba, 2018 yılı Mayıs ayından itibaren adıma hiçbir ticari işletme vergi levhası olmadığı halde Bağkur işlemiş ve şuanda borç gözüküyor. Bu borcu nasıl sildirip, 4b Bağkur sigortalılığımı da iptal ettirebilirim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Niçin Bağ-Kur sigortalısı sayılmışsınız, dolayısıyla prim borcu niçin işlemiş önce SGK’dan onu öğrenmeniz gerekir. Öğrendikten sonra yukarıdaki yazıdaki açıklamalar doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Öte yandan 7256 sayılı Kanun gereği Kasım ayı ve öncesine ait prim borçlarınız zaten silinir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/borclu-bagkurlularin-borclari-ve-hizmetleri-yine-silinecek/)

 24. MEHMET ATAR dedi ki:

  Merhaba
  İsmim Mehmet ATAR
  30.04.1968 doğumluyum. 03/12/1986 SSK girişim var. Toplam 3024 gün. Daha sonra 01/03/1990-30.04.1994 ile 01.05.1998-30.04.1999 tarihleri arasında vergi kaydım var. Bu arada Adana Bağkur il müdürlüğü 1374182033 sivil numaralı Bağkur numarasını verdi fakat ben bu numara ile hiç işlem yapmadım. 01.02.2009 tarihinde tekrar vergi mükellefi olduğum zaman Konya Bağkur il müdürlüğü bana aynı numara üzerinden işlem yaptı. Şu an Bağ-Kur’a 150 gün ödenmiş primim 2009 tarihinde ve 2032 gün ihya var. Bu şartlarda son 7 yıl Bağkur gözüktüğü için Bağkur emeklilik şartları yerine geçiyormuş ve 9000 iş günü istiyorlar. Fakat 1990-1998 yılları arasını tescil yaptırırsam SSK dan emekli olabileceğim. Bu şartlarda geçmişe dönük tescil yaptırma imkanım var ise hangi yolları izlemem gerekir. İlginize şimdiden teşekkür ederim.. Saygılarımla..

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yazdıklarınız çelişiyor gibi, 1990-1998 yılları arasını tescil yaptırmaktan kastınız Bağ-Kur günlerinizi borçlanmak / ihya etmek ise bu durumda Bağ-Kur günleriniz arttığı için SSK şartlarında emeklilik hakkını kazanmak gibi bir durum söz konusu olmaz, eğer Bağ-Kur günleriniz silinir ve son 2520 prim günü içerisinde SSK gün sayısı fazla hale gelirse o zaman SSK emeklilik şartlarına tabi hale gelirsiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kimler-prim-borcunu-sildirerek-erken-emekli-olabilecek/)

 25. Hüdeyda Çiftçi dedi ki:

  1962dogumlu 1985 sigorta girisim yapilmistir 1700 gün sigortam bulunmaktadır 2005 te çiftciliğe basladim ziraat odasında kaydim var 2005 te buğday Toprak mahsul ofisine satim bakur kesintisi bende var ama giris yapilmamistir benim elimde olan fatura da kesinti var nasil emekli olabilirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bağ-Kur şartlarında normalde 9000 günle emekli olabilirsiniz, ancak 5400 günle kısmi emekli de olabilirsiniz. Ofise sattığınız ürünlere ait kesinti belgeleriyle birlikte SGK’ya başvurun, geriye dönük prim ödeme imkanınız varsa size söylerler.

 26. Dilek dedi ki:

  Merhaba ben çalışıyordum fakat işten ayrıldım bağkura geçiş yapmak pirim yatırmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.nereye başvurmalıyım

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bağ-Kur’dan kastınız isteğe bağlı sigorta ise bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurabilirsiniz, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurup taahhütlü posta ile SGK’ya gönderebilirsiniz (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/istege-bagli-sigorta-giris-bildirgesi/), e-Devlet SGK sayfasından kayıt olabilirsiniz. (Bkz. https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi)

 27. mehmet yılmaz dedi ki:

  muafiyet belgesini göturduk iptal oldu ama 3800 tl para yatirmanız gerekir dediler annem 65 yaşinda bu parayı ödemesse eşindende yararlanamaz diyorlar bu parayı nasıl sildirriz şimdiden teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Konuyu biraz daha ayrıntılı anlatırsanız, cevap verebiliriz. İptal olan nedir, iptal olduysa niçin borç çıkıyor, annenizi eşinden yararlanamayacağı konu nedir, ölüm aylığı bağlanması mı ?

 28. Mehmet dedi ki:

  İyi günler. Bağkur girişim 2004. 1993 yılına ait vergi kaydım var. Bağkur girişimi kanunun ilk yürürlük tarihi olan 04/10/2000 tarihinden itibaren başlatmam mümkün mü acaba?Geriye dönük bir borçlanma olur mu ?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Geçici 8 inci maddesi buna engel teşkil edebilir, isterseniz SGK’ya sorup bilgi alabilirsiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/bag-kurlular-neden-2000-veya-2008-oncesine-ihya-borclanma-yapamiyor/)

 29. Oktay dedi ki:

  Merhaba, isteğe bağlı bağkur ödemekteyim. Bunun iptalini nasıl gerçekleştirebilirim? Bir kurumda sigortalı olarak çalışmaya başladığım da sigorta girişim yapılınca, isteğe bağlı bağkur otomatik olarak iptal olur mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İsteğe bağlı sigortalılık herhangi bir kurumda / işyerinde sigortalı çalışmaya başlamanız halinde otomatik olarak iptal olmaz, sadece isteğe bağlı sigortalılığınız durur. Sigortalılığın iptali daha doğrusu sigortadan çıkış için dilekçe vermeniz gerekir, çıkış dilekçesi verdiğinizde de tüm borçlarınız silinir. Dilekçe vermezseniz de sigortalı çalışmaya başlamanız halinde sigortalılığınız devam ettiği sürece isteğe bağlı sigorta işlemeyeceği için prim borcu da çıkmaz, daha önceki prim borçları da ödeme süreleri üzerinden 12 ay geçince silinir.

 30. Cengiz Mercan dedi ki:

  Merhaba
  1/1/1983 doğumuyum. 2006’da tarım bağkuruna kayıt olup bir kaç ay ödeme yaptım. 2011 yılında tamamen kapattım. SSK 4A ile 2009 yılında ilk kaydım var. Emeklilikte 60 yaşa tabiyim. Şimdi bağkur yapılandırma ile 1500 gün pirim ödeme şansım var. Bu ödememin bana nasıl faydası olur, emeklilik yaşım değişir mi?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Primini ödeyeceğiniz aylar / yıllar 8 Eylül 1999 öncesine ait değilse, emeklilik yaşınız değişmez.

 31. Önder dedi ki:

  Mrb 2002 yılında çiftçi kayıt belgem var oyıldan bugun kadar zıraat odası kayıt borcum cıkıyor bagkur herhangi bir odemem yok kaydım yok 2002 yılındaki çiftçi kayıt belgesi ile 2002 yılında bagkur başlayabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sigortalılık durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız için sorunuza cevap veremeyeceğiz, SGK ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

 32. Serap dedi ki:

  Annem 61 yaşinda ve hic sigorta girisi yok kocasi bagkur emeklisi kendisi nasil bagkur emeklisi olabilir

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   En az 5400 gün yani 15 yıl prim ödemesi gerekir.

 33. cihan dedi ki:

  merhaba ben e devletten isteğe bağlı 4b sigortalı olarak basvurdum 11 gün oldu çıkış yapmak istiyorum 1200 tl borc gorunuyor bu borcu yatırmadan çıkış yapabiliyor muyum 12 ay geçtikten sonra borc siliniyor yazıyor bazı yerlerde ama bu sürede hastaneden yararlanamıyor muyum? gss ödemeye devam etsem yararlanabilir miyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İsteğe bağlı sigortanız devam ettiği sürece ayrı GSS primi ödeyemezsiniz, borcunuz olduğu sürece sağlık yardımı da alamazsınız. İsteğe bağlı sigortadan çıkış için SGK’ya dilekçe vermeniz halinde prim borçlarınız silinir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/istege-bagli-sigortadan-cikmak-isteyenlerin-prim-borclari-silinir-mi/)

 34. Dilek dedi ki:

  Iyi günler. Dün itibari ileyürüttüğüm tarım.faaliyeti ve üzerimde olan çay defternden dolayı ziraat odasına kaydımı gerçekleştirdim. Ve 1 gün ara ile ziraat odasından tarım sigortasından faydalanmamak için muafiyet belgesi alarak sigortaya teslim ettim. Ancak ilerleyen dönemde tekrar tarım bağkur sigortasından yararlanabilir miyim.emekli olma şartları nelerdir.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İlerde tekrar Tarım Bağ-Kur sigortalısı olabilmeniz için bu sefer ziraat odasından aylık tarımsal gelirinizin muafiyet sınırından yüksek olduğuna dair yani muafiyetin tersi bir belge almanız gerekir.

 35. Tufan dedi ki:

  15/07/2020 tarihinde sgk lı 4A çalıştığım iş yerinden ayrıldım. Otomatik olarak bağkurum başlatılmış ve prim borcu yansıtılmış. Şu an işsizim. Ne yapabilirim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bağ-Kur sigortalılığı durup dururken başlatılmaz, vergi mükellefiyeti, şirket ortaklığı kaydı gibi bir sebebi vardır. Baştaki yazıda Bağ-Kur sigortalılığının nasıl sona erdirileceği açıklanmıştır.

   1. Faruk dedi ki:

    1995 yilinda tarim kredi kop. üyeligim var çiftçiliğe bu tarihde başladim ama tarim bağkurum gözükmüyor ne yapmaliyim

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     SGK ile görüşüp bilgi alabilirsiniz, ancak Tarım Bağ-Kur için ziraat odası kaydı, ziraat odası olmayan yerde tarım ilçe müdürlüğü kaydı gerekir, tarım kredi kooperatifi kaydının bir önemi yok.

 36. Wahap Seçilmiş dedi ki:

  Merhaba hocam ben hiç bagkur ve sigorta kayıt bagkurdan emekli olmak istiyorum da toplu para olarak ne kadar yatırım acaba

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   https://www.isvesosyalguvenlik.com/geriye-donuk-sigorta-bosluklari-nasil-doldurulur/ başlıklı yazıda belirtilen istisnai durumlar hariç toplu ödeme imkanı bulunmamaktadır.

 37. Hüdeyda Çiftçi dedi ki:

  1962 doğumluyum SSK girişim 1985 1 760 günüm sigortada var Bağ-Kur 2005 sigorta kesintisi bende olmuş ne kadar gün ödesem tarım Bağ-Kur da emekli olurum

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yaş şartı hariç, Bağ-Kur şartlarında kısmi emeklilik için en az 5400 gün, normal emeklilik için en az 9000 gün gerekir.

   1. Hüdeyda dedi ki:

    Borç hesaplamasini istiyorum yas uygundur

 38. tarkan tanriseven dedi ki:

  Merhaba,

  çalışma hayatına ssk lı başladım ve devam ediyorum. 2017-2018 arası 6 ay bir şirketin kurucusuydum ssk’dam başka şirketten devam ediyordu. Adıma hiç bağkur gelmedi. Ama bu şirketi 2018 başlarında devir ettim. ama e-devlette bağkurda işi bırakmış görünüyor. bağkuru tamamen sonlandırmanın yolu var mı. zaten ssk’dan emekliğime fazla kalmadı.. teşekkür ederim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Şirket ortaklığından ayrıldınızsa, vergi mükellefiyetiniz de yoksa Bağ-Kur sigortalılığı devam etmiyordur, dolayısıyla Bağ-Kur’u sonlandırmak için herhangi bir şey yapmanız gerek yok.

   1. tarkan tanriseven dedi ki:

    Cevap için çok teşekkür ederim .Fakat ssk’da boşluk olduğunda yani iş çıkışı olduğunda hemen bağkur yazmaya başlıyorlar yeni işe girdiğimde mail atıyorum tekrar düzeltiyorlar. o yüzden bağkuru tamamen sonlandırayım demiştim. Yani işsiz olduğumda gelirse sadece gss gelsin. Sonuçta prim sürem ve yılım doldu. yaşımı bekliyorum.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     4/a sigorta çıkışınız yapıldığında hemen Bağ-Kur devreye giriyorsa vergi kaydı, şirket ortaklığı, esnaf – sanatkar – ticaret – ziraat oda kaydı gibi bir kayıt olabilir, SGK ile görüşüp sebebini öğrendikten sonra o sebebi ortadan kaldırmanız gerekir.

 39. Baris dedi ki:

  Ben yanlislikla 4 b ilk tescil kaydi yaptirdim önümüzdeki günlerde 4a sigortali olarak ise basliycam o zaman 4b iptal olurmu otomatikmen yoksa benim iptal ettirmemmi gerekiyor kayit olali bir hafta oldu yalniz

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   4/a kapsamında sigorta girişiniz verildiğinde 4/b sigortalılığı iptal olmaz ancak durur, 4/a sigortalılığınız başlar, 4/a’dan sigorta çıkışınız verilince 4/b tekrar devreye girer.

 40. Sadık dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim 20 kasımda kapattığım şahıs firmam vardır GSS sigortam birden durduruldu SGK ye gittim bağkur borcum olduğunu söylemişler …paylaşımınızı okuduktan sonra olanı anladım

  1. Sadık dedi ki:

   şahıs firmam olup ama hiç bir faaliyette bulunmadığım halde bağ kur borcumun gözükmesi normal miydi?