Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 10°C
Cum 2°C
Cts 2°C
Paz 2°C

Arabulucudan Sonuç Alınamaması Halinde Dava Açma Süresi ve Süreci

Arabulucudan Sonuç Alınamaması Halinde Dava Açma Süresi ve Süreci
A+
A-
03.06.2018
ABONE OL

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren, bazı istisnalar hariç işçi – işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya başvuru zorunlu hale gelmişti.

Hangi hallerde arabulucuya başvurmasının zorunlu olduğunu, hangi hallerde arabulucuya başvuramadan dava açılabileceğini veya doğrudan şikayet yoluna başvurulabileceğini, arabulucuya başvuru süresini, arabulucuya ücret ödenip ödenmeyeceğini, hangi durumda ne kadar ücret ödeneceğini, Yeni Düzenlemeye Göre Çalışanlar İçin Başvuru Yolları, Bütün Ayrıntılarıyla Çalışma Hayatında Arabuluculuk Uygulaması başlıklı yazılarımızda, arabulucuya başvuru usul ve esasları ile örnek dilekçeye ise En Basit Şekliyle Arabulucuya Başvuru ve Örnek Dilekçe başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Aşağıda ise İş Mahkemesinde dava açmadan önce arabulucuya başvuru zorunluluğu bulunan durumlarda, arabuluculuk sürecinden sonuç alınamaması (karşı tarafın görüşmeye gelmemesi veya görüşmeye gelse bile arabulucuya başvuran kişinin taleplerini kabul etmemesi yani anlaşma sağlanamaması) halinde İş Mahkemesinde dava açma süreleri ve dava açma sürecine kısaca yer verilmiştir.

Anlaşmaya Varılan Konularda Dava Açılamaz

Arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılması yani taraflar ve varsa avukatları ile arabulucunun birlikte anlaşma belgesini imzalamaları halinde, üzerinde anlaşılan hususlar hakkında taraflarca artık dava açılamaz. Örneğin arabuluculuk süreci sonucunda işçilik alacaklarına ilişkin olarak işçi ve işveren aralarında anlaştı ve anlaşma belgesini imzaladılarsa, artık anlaşmaya varılan konulara ilişkin olarak işçi İş Mahkemesinde dava açamaz. İşverenin anlaşma belgesinde belirtilen işçilik alacaklarını ödememesi halinde işçi bu belgeye dayanarak doğrudan icra yoluna başvurabilir. Çünkü bu belge bir nev’i mahkeme ilamı gibi geçerliliği olan bir belgedir.

Dava Açılabilecek Durumlar ve Şartları

Arabulucuya başvurulduğu halde karşı taraf görüşmeye gelmemişse, görüşmeye gelse bile taraflar birbirinin taleplerini kabul etmemişse, yani süreç anlaşmazlıkla sonuçlanmışsa bu duruma ilişkin olarak arabulucu tarafından son tutanak düzenlenir. Arabulucuya başvuran kişi arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın aslını veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğini dava dilekçesine ekleyerek dava açabilir. Dava açmadan önce arabulucuya başvurulması gereken durumlarda, bu tutanak olmadan dava açılmışsa mahkemece davacıya, son tutanağın bir haftalık kesin süre içinde mahkemeye sunulması gerektiği, aksi takdirde davanın usulden reddedileceği ihtarını içeren bir davetiye gönderir. İhtarın gereği yerine getirilmez ise dava dilekçesi karşı tarafa tebliğe çıkarılmaksızın davan mahkemece usulden reddedilir. Arabulucuya başvurulmadan dava açıldığının anlaşılması hâlinde ise herhangi bir işlem yapılmaksızın dava, dava şartı yokluğu sebebiyle mahkemece usulden reddedilir.

Dava Açma Süreleri

İş Mahkemesinde dava açma sürelerine gelince. İşe iade başvurularında arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamaması hâlinde, son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren, iki hafta içinde iş mahkemesinde dava açılması gerekir. İşçilik alacaklarında ise dava açma süresi alacağın tabi olduğu zamanaşımına bağlıdır. Yani arabuluculuk sürecinin ne zaman sona erdiğinin, arabulucu tarafından anlaşmazlığa ilişkin son tutanağın ne zaman düzenlendiğinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. O işçi alacağıyla ilgili zamanaşımı süresi dolmadığı sürece kişi iş mahkemesinde dava açabilir. İşçilik alacaklarında zamanaşımı sürelerinin kaç yıl olduğu Yeni Düzenlemeye Göre İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Kaç Yıl Oldu ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Kısaca belirtmek gerekirse; iş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihinden önce sona ermiş yani işçi bu tarihten önce işten çıkarılmışsa, ücret alacaklarında zamanaşımı süresinin 5 (beş) yıl, bunun dışında ihbar ve kıdem tazminatı ile diğer tazminat alacaklarında zamanaşımı süresi 10 (on) yıldır. İş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihinde veya daha sonra sona ermişse, tazminat – ücret fark etmez,  bütün işçilik alacaklarında zamanaşımı süresi 5 (beş) yıldır. Zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren işlemeye başlar. Dolayısıyla bu zaman aşımı süresi dolmadan dava açılması gerekir.
Burada tek önemli husus, arabuluculuk sürecinin başlamasından sona ermesine kadar geçirilen süre, zamanaşımı ve hak düşürücü sürelerin hesaplanmasında dikkate alınmaz, yani işçilik alacaklarıyla ilgili zamanaşımı süreleri arabuluculuk sürecinin başlamasıyla durur, arabuluculuk sürecinin sona ermesiyle birlikte zamanaşımı süreleri tekrar işlemeye başlar.

Ücret

Arabulucuya başvuru sırasında herhangi bir ücret ödemesi yapılmadığı halde, İş Mahkemesinde daha açılması halinde başvuru sırasında ücret ödenmesi gerekir. Tutarlar güncelliğini yitirmiş olmakla birlikte dava açılması sırasında hangi konularda ödeme yapılması gerektiği İş Mahkemelerinde Açılacak Davalarda Ödenecek Harç ve Ücretler başlıklı yazıda belirtilmiştir. Arabuluculuk sürecinden sonuç alınamamış olması nedeniyle İş Mahkemesinde dava açılmış olması / dava açmak zorunda kalınmış olması ödenecek ücretler yönünden durumu değiştirmez. Ancak maddi durumu iyi olmayanlar adli yardım başvurusu yapabilir. Bkz. Adli Yardımla Ücretsiz Dava Açma ve Avukat Tutma başlıklı yazı.

Dava Sonucunda Haklı veya Haksız Çıkmanın Doğuracağı Sonuçlar

Arabulucuya başvurduğu halde sonuç alamadığı için İş mahkemesinde dava açan kişi dava sonucunda haklı çıkarsa, mahkemenin hükmettiği işçilik alacaklarını işverenden alır. İşe iade davası açmışsa mahkeme işe iadesine karar verir. İşveren süresinde işe başlatmazsa mahkemenin hükmettiği tazminatları öder. (Bkz. İşe İade Davasında Bilinmesi Gerekenler) Aynı şekilde dava giderleri karşı taraftan (işverenden) tahsil edilir. Ayrıca bu kişi herhangi bir arabuluculuk ücreti ödememiş olduğundan, arabuluculuk sürecine ait giderler de karşı taraftan (işverenden) tahsil edilir.
Eğer dava açan kişi dava sonucunda haksız çıkarsa, dava giderlerini geri alamaz. Hatta karşı tarafın dava giderlerini de öder. Ayrıca, daha önce ödememiş olduğu arabuluculuk sürecine ait ücret ve giderleri de öder. (isvesosyalguvenlik.com)
Esman DİLLİ*
—————–
* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR

 1. mustafa dedi ki:

  cok değerli arkataşlar başımdan geçen bir olayı sızinle paylaşmaķ istetim.elemen arayan bir iş yerine muracatımda işe alabileçeklerini ama 1 haftalik deneme süresinden sonra beğenilme dahilinde sıgorta başlankıcını yapar işe devam edersiniz sözünu altıkdan sonra işe başlamış oldum aradan 1 hafta geçdikden sonra konuşduğum işverenim bana calışmamla alakalı herhanki bir özelleştiriyi iyi veya kötü adına bahsetmediğinden dolayı kendi düşünçemle herhalde yaptığım işi beğendikleri için beni işe altıklarını devam edeçeğimi düşünerek bana verilen işi yapmaya başlatım bu arada adıma yapılmayan sıgortalılığımıda mekan sahibine hatırlamaktaytım aradan tam 2 ay gibi bir süre geçti her seferinde bir mazeret göstererek geçiştirme yapıyordu sonunda olan oldu şerefsiz önçeden işden ayrılacağımı haber vermeden anında biletimizi kesti geçerli sebebide adam fazlalığı varmış beni işden cıkardığı gün işe adam altı şaşırtım bu nasıl bir iştir diye araştırtım meğerse işe aldığı kişi ben işe girmeden önçe calışan bir elemanı imiş bir yerleri kırılmış istirahat ve iztivace cekildiği icin eleman lazım olduğundan bir calışan alma ihtiyacı duyduğu için eleman arıyormuş elemanıda buldu bula bula bizi buldu adam resmen bizi kandırarak 2 ay işini yürütmüş oldu nasıl bana yalan söyleyerek bizde insan diye ona inantık şikayet etmetik ekmek yiyoruz diye aradığimdada sizinle kozumuzu resmi yoldan halledecğiz dedigimde gördumki bu baya horoz olmuş ileri geri konuşmalar hesabı horozun ibibiğini kesmek için iyi veya kötu yasal yollarla ne yapacağımı iyi bilenlerdenim .fikir ve yorumlarınızıda almak isterim sıgorta yapmatığı icin ne yapacağımı biliyorum hangi yolu izleyeçeğimi yani.iki konu hakkinda bilgi istiyorum malumunuz işden cıkarılacak işçiye iş kuralları dahilinde ayrilacak kişiye önçeden haber vermesi gerekiyor olmazı olduğunu biliyorum bunun için yukarda bahsetiğim horozdan talebim olabilirmi diğer hususda calışmış olduğum 2 aylık sıgortasız süreç icin bir ihbar tazminatı talep edebilirmiyim cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla

  1. Admin dedi ki:

   İki haftalık ihbar tazminatı talep edebilirsiniz, ancak çalıştığınız süre boyunca sigortanızı yapmayan biri ihbar tazminatı ödemeyi kabul eder mi bilemeyiz. İhbar tazminatını ödemezse bunula ilgili olarak arabulucuya başvurmanız, elinizde çalıştığınıza dair belge yoksa sigortasız çalışmayla ilgili de iş mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız gerekir. Ancak şunu da belirtelim, eğer işe girerken iki aylık deneme süresi için anlaştıysanız, bu durumda iki ay çalışmış olduğunuz için ihbar tazminatı talep edemezsiniz.

 2. ali dedi ki:

  oncelikle her seyin hayirlisi diyelim ben bir ozel sektorde 16 09 2014 yilinda ise basladim sonra 20 10 2018 yilinda muhasebeye cagrildim isine son verildi dendi sasirdim yanliz ihbar verilmeyecek dendi inbar surem 8 haftaymis 14 12 2018 tarihine kadar calisacaksin dendi benim burdaki fesih tarihim hangisi 20 10 2018 mi yoksa 14 12 2018 mi ben ise geri iadesi acmak istiyorum bana cevap yazin lutfen acilll

  1. Admin dedi ki:

   Belirsiz süreli iş sözleşmesinde ihbar süresinin mantığı şudur, eğer işveren işçiyi işten çıkaracaksa işçinin mağdur olmaması için ihbar süresi kadar önceden işçiye işten çıkaracağını haber vermesi, ihbar süresi dolana kadar işçiye ücretini aynen ödemesi, hatta bu süre içerisinde işçiye yeni iş aramaz izni vermesi gerekir. Eğer işveren bu süreyi beklemeden işçiyi işten çıkarmak istiyorsa bu durumda ihbar süresine ait ücreti işçiye peşin ödemesi gerekir. Eğer işçi kendisi işten çıkacaksa bu durumda da aynı şekilde işçinin ihbar süresi kadar önceden işverene işten çıkacağını haber vermesi ve haber verdikten sonra ihbar süresi dolana kadar çalışmaya devam etmesi gerekir. Bu süre dolmadan işçi işten ayrılırsa bu defada işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir. İş Kanunun 24 veya 25 inci maddelerinde belirtilen haklı sebeplerden birinin varlığı halinde işten çıkan işçi veya işten çıkaran işveren ise ihbar süresine uymak zorunda değildir. Bu kısa açıklamadan sonra sorunuza gelince, sizin fesih tarihiniz 14 12 2018’dir, yani fiilen işten ayrıldığınız tarih. SGK’ya işten çıkış tarihi olarak da bu tarih bildirilir ve bu tarihe kadar sigortanız yatar.

  2. zeynep dedi ki:

   Merhaba arkadaşım, Admin in yapmış olduğu yorumda bazı hatalı yorumlar olduğunu düşünüyorum. Zira işe iade davası açılabilmesi için 4857 sayılı İş Kanunu’nun 20’nci maddesinin 1’inci fıkrasındaki hükme göre açıkça işe iade davası açma süresinin fesih bildiriminin tebliğinden itibaren başlayacağı yazılıdır. Ayrıca Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi 16.11.2009 gün ve 2009/ 6435 E. Sayılı kararında dava açma süresinin önelin sona ereceği tarihte değil, işverenin fesih bildirimini tebliğ ettiği tarihten itibaren başlayacağını da açık biçimde ifade etmiştir. Buna göre işe iade davası için başvuru süresi tebliği aldığınız 20.10.2018 tarihinde başlamıştır.

   1. Admin dedi ki:

    Merhaba Zeynep Hanım; Öncelikle ilginiz ve dikkatiniz için teşekkür ederiz. Ali Bey sorusunda fesih tarihini sorduğu ve 4857 sayılı Kanunun 17 nci maddesinde de belirsiz süreli iş sözleşmelerinin ihbar süresinin bitiminde feshedilmiş sayılacağı yönünde hüküm bulunduğu için, biz kendisine bu doğrultuda cevap verdik, verdiğimiz cevapta da herhangi bir hata olduğunu düşünmüyoruz.
    Öte yandan web sitemize her gün çok sayıda soru geldiği, tüm soruları da en doğru şekilde cevaplamaya çalıştığımız için, biz doğrudan ziyaretçilerimizin sorularına odaklanıyoruz, sordukları soruda aslında neyi kastettiklerini düşünme fırsatımız olmuyor, burada Ali Bey işe iade başvurusunda hangi tarihi esas alacağını sormuş olsaydı, sizin belirttiğiniz şekilde cevap verebilirdik. Nitekim Yeni Düzenlemelere Göre İşe İade Süreci başlıklı yazımızdaki açıklamalarda bu yöndedir. Ayrıca Ali Bey’in soruyu sorduğu tarihte işe iade için başvuru süresi zaten geçmişti.

 3. Dadas dedi ki:

  20 ay çalıştığım işyeri kötü durumlara maruz kaldı işten çıkarıldı arabulucuya gittik anlaşma oldu ihbar kıdem vaz hepsinde anlaştık 3 gün sonra ödememizin yapılacağı yazıyo banka hesabına ama ne para yattı nede başka şekilde elden ödeme yapılmadı 3 ay geçti ne yapmalıyım busırada şirket konkordato oldu

  1. Admin dedi ki:

   Kanun uyarınca işçi ve işverenin imzasını taşıyan arabulucu tutanağı mahkeme ilamı niteliğindedir. Ayrıca siz anlaşmaya vardığınız için artık bu konularla ilgili dava açamazsınız. Arabulucu tutanağı ile bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüğüne başvurabilirsiniz, ayrıca konkordato komiserine ulaşıp, alacaklılar listesine isminizi yazdırabilirsiniz. (Bkz. İflas ve Konkordatoda İşverenden İşçilik Alacaklarının Tahsili)

 4. pınar dedi ki:

  2011-2014 ve 2014-2018 tarihleri arasında bir firmada çalıştım. İlk çalıştığım dönemin kullanılmayan izin ücretini aldım. ikinci çıkışımda izin sürem 14 gün üzerinden hesaplandı. Fasılalı çalışmalarda izin kıdemi 20 gün diye biliyorum. Arabulucuda da anlaşamadı. Dava açsam kazanır mıyım? 2000 tl için dava kaybetmek istemem. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Önceki çalışmalarınızın da dikkate alınıp size 20 gün üzerinden izin ücreti ödenmesi gerekirdi. Dava açmanız halinde kazanma şansınız yüksek.

 5. Volkan dedi ki:

  Meraba
  Ben bir mağazada 5 buçuk yıllık çalışanım İş yerinin bulunduğum ilde 10 taneye yakın şubesi var benim çalıştığım şube kapandı bende servis VS yok diye başka şubeye geçişi kabul etmedim avukatavekalet verdim haftasonu ve resmi tatillerde çalışıp fazla mesai ücreti alamam gibi hakkı nedenleriminde olduğunu belirttim ihdar gönderildi arabulucuya gidildi iş yeri arabulucunun taleplerini kabul etmedi olayı mahkemeye taşısam kazanma ihtimali nedir

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, biz bunu bilemeyiz, iddialarınızı ispatlayabilirseniz mahkemeyi kazanabilirsiniz. Eğer iş sözleşmesinde işverenin diğer şubelerde de çalıştırabileceği yazıyorsa, bu durumda mahkeme kıdem tazminatı talebinizi reddedebilir. Ancak haklı veya haksız sebeple işten ayrılmış olmanızın hiçbir önemi yok, eğer haftasonu ve resmi tatillerde çalışma ile fazla mesai ücretlerinizi alamadığınız ispatlayabilirseniz, kıdem tazminatı talebinizi mahkeme kabul etmese bile diğer işçilik alacaklarıyla ilgili talebinizi kabul eder.

 6. Mustafa dedi ki:

  11 ay çalıştım ihbar süresi verildi ama günlük 2 saat kullanmadım.fazla mesai ve yola gönderdiler yerine izin zereceğiz dediler onuda vermediler. Tazminat alanilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresi içerisinde işverenin işçiye kullandırması gereken yeni iş arama iznini kastediyorsunuz anladığımız kadarıyla. İş Kanununun 27 nci maddesinin ikinci fıkrasında aynen “İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.” hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla işveren yeni iş arama iznini kullandırmadı diye tazminata hak kazanamazsınız.

 7. Mustafa dedi ki:

  11 ay çalıştım ihbar süresi 26.11.2018 tarihli.09.12.2018.ila 23.12 2018 arası ama benim 26.12.2018.tarihinde çıkışımı verdiler ama günlük 2 saat kullanmadım.fazla mesai ve yola gönderdiler yerine izin zereceğiz dediler onuda vermediler.telefon açıp görüşmemde gideydin sanki kaç saat çalıştın gibi mazeret ürettiler bende sabah 8 akşam 18.30 geldimmi geldim iş verdinde yapmadıkmı. Ctş aradın arefe aradın iş var dedin gitmedimmi dedim sözün özü Tazminat alanilirmiyim ayrıcada işe ilk başladım maaş alacagımda bana sigortamın 1 hafta geç başlattık unutmuşuz deyip. Bir miktar para verdiler elden

 8. Aylin dedi ki:

  Merhaba, ben özel bir bankada sözleşmeli olarak çalışıyordum, sözleşmenin süresi dolmadan işten çıkarıldım. Arabulucuya başvurdum hiç konuşmadan direkt anlaşmıyoruz dediler. Şimdi ben kalan bakiye süreme ilişkin tazminatı almak için mahkemeye başvurmak istiyorum. Yalnız arabulucu talep ettiklerim kısmına haksız fesih tazminatının yanı sıra işe iade(sözleşmenin süresi geçti ve yeni bir işe başlayacağım iade istemiyorum) ve prim(prim alacağım yoktu) de ekledi. Bunlar hakim gözünde bir eksi olur mu? Ben sadece sözleşmeye uyulsaydı kazanabileceğim tutarı talep edeceğim. Bu durumda kazanabilir miyim? Çalışma sürem boyunca herhangi bir kusurum veya ihmalim de olmadı sağlık sorunum vs de olmadı tamamen sözleşme yok sayıldı.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, dava dilekçesinde siz sadece bakiye sürenize ait tazminat talebinizi yazarsanız bir problem olmaz, çünkü mahkeme dava dilekçesinde yer alan talebe bakar.

 9. Gazi dedi ki:

  Mrblar admin Bey Ben 21.05.2015 ile 07.12.2018 tarihli bir sirkete calisiyordum bizim sefimiz Beni aradi gel yoksuzluk ile ilgili goruntuler var dedi insan kaynaklarina git dedi insan kaynaklari ise seni yillik izne cikaracagiz Dedi ve sonrada ise gelmeme tutanagiyka cikardilar 5 gun ise gitmedim ama gelmene gerek yok isten cikardilar seni Dedi arabuluculuga basvurum anlasamadik icerdeki haklarimi alabilirmiyim dava acsam Arabulucu bugun itibaren 3 gun gecti dava acsam kazanirmiyim simdiden cook tsk ederim

  1. Admin dedi ki:

   Mrb. Dava açmanız halinde kazanıp kazanamayacağınız biz bilemeyiz, eğer belirttiğiniz hususları ispatlayacak delil veya belgeleriniz varsa, şahitleriniz varsa kazanma şansınız olabilir, ama bunlar yoksa ve işveren tarafı da iddialarınızı kabul etmez, devamsızlıktan işten çıkarıldığınızı iddia ederlerse kazanma şansınız pek olmaz.

 10. Rukiye Solakoğlu dedi ki:

  Merhaba admin bey ben 06.12.2018 tarihinde evlilik nedeniyle işten çıktım tam 2 yıl dolmuştu ve işverenim tazminat olarak bir teklif sundu 2.500 TL tu ada 3000 TL kadar kesin de konuşmadı bende mecbur kabul etmek zorunda kaldım ama daha sonra avukata danıştım ve arabulucuya başvurdum ama işverenim çok kızmış anlaşamamışlar alacağı 3000 TL yide vermiyorum demiş mahkemeye versem kazanır mıyım uğraşmaya değer mi

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile hizmet akdini sona erdirmesi yani işten ayrılması halinde, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Eğer siz resmi nikah tarihinizden itibaren bir yıl dolmadan işten ayrıldınızsa, kıdem tazminatı alma hakkınız olduğundan, dava açmanız halinde kazanırsınız ve mahkeme masraflarınız da işverene ödetebilirsiniz.

   1. Rukiye Solakoğlu dedi ki:

    Teşekkür ediyorum birde şu var işverenim ben icralığım hacizliyim hiç birşey alamazsınız işte dava 2 3 sene sürer sürünür demiş bu bir şahıs şirketi devir filan ederse dava bitene kadar bu durumda ne olur sizce

    1. Admin dedi ki:

     BU konudaki ayrıntılı açıklama İflas ve Konkordatoda İşverenden İşçilik Alacaklarının Tahsili başlıklı yazıda yer almaktadır.

 11. Cenk dedi ki:

  Mrb bi kaza yaptık suçlu karşı taraf yüzde yüz olarak aracimizin pert karşılığında sigortadan para aldık yalnız ben şikayetçi oldum araçda ki kişiydik olay arabulucuya gitti karşı taraf teklifi kabul etmedi ve bizim bundan sonraki aşamada ne yapmamiz gerekiyo sonuçlar nasıl olur hiç bi bilgimiz yok ve ilk kez başımıza gelen bi olay değerli bilgilerinizi paylasirsaniz seviniriz teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Bu durumda artık dava açmaktan başka seçenek kalmamış gibi görünüyor.

 12. Erdal dedi ki:

  Merhabalar, 3.5 yıl çalışmış olduğum firma taşınacağı için sözlü olarak 2 ay sonra görevimin sonlanacağını belirttiler. (Yazılı olarak bildirilmedi) ve 2 ay sonucunda taşınma uzadığı için bende haklarımı talep ederek çıkışımı verdim ve haklarımın verileceği söylendi. Sonraki süreçte benden çıkış tarihinden 2 ay önceki tarihi baz alarak istifa dilekçemi yazmamı istediler fakat ben bunun uygun olmadığını belirttim. SGK 4 koduyla çıkış verilmiş ancak haklarımı yatırmadılar. Bu durum nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler

 13. Taceddin dedi ki:

  Merkezi İstanbul’da olan bir şirkette ücretsiz izine çıkardılar.bu arada işyerini kapatmislar bizide istifa etti göstermiş çıkarmışlar.11 ay çalışmam var.tazminat alabilirim ne yapmalıyım.

 14. İbrahim Gökhan Çoban dedi ki:

  Merhaba ben 7 aydır bir güvenlik firmasında çalışıyorum. İşe başlarken danışman olarak başladım. Güvenlik kimliğim yok. 1 yıllık danışman sözleşmesi yaptık ve şu anda çalıştığım yer danışman çalıştıramaz durumda ve özel guvenliğe geçti bu sebeple beni isten çıkardılar şu anda ihbar süresindeyim. Arabulucuya başvursam kazanırmıyım şimdiden teşekkür ediyorum…

 15. ahmet rahmi kurt dedi ki:

  ben 29 kod ile işten çıkarıldım arabulucuya giderek gerekli tüm hukuksal haklarım için başvurdum ve ilk görüşmede anlaşmaya vardık ve gerekli alacaklarımı 2 taksitle hesabıma ödenmesini talep ettim . ilk ödeme 15.02.2019 iş veren bunu ödemez ise sonuçları ne olur bilginize ihtiyacım var teşekkürler iyi çalışmalar

 16. Tanju dedi ki:

  Merhaba benim ise iade davalarinda sonuçlandı ise almadılar tazminat için arabuluculuk girdi devreye oda olumsuz geçti bundan sonraki süreç ne kadar sürer bilgi verirmisiniz şimdi den teşekkür ederim.

 17. Ramazan dedi ki:

  Slm değerli buyuklerim ben bi sey danişacaktım sizlere ben 5 milyonluk alt taşeron olarak sözleşme imzalladım ve zamanında yetiştiremesem dairenin işverenden keseceği cezayı benden kesilecek diye tahaduut yaptik sözleşmede .. ve bu 5 milyonluk iş kapasitesi için ekip ekipman kurduk iş makineleri felan şantiye kurduk ve bu işin 1.5 milyonluk işi sıkıntısız bitirdik ve önumuzu açıp iş vermeleri için ithar çektik noterden bize herhangi bi cvp ta vermediler önumuzude açmadılar tahaduut biti 300 bin civarında bi zararımız oldu ..ayrıca haedişimizdende 400 bin tl civarı çek bizim adımiıza kesilip kendileri tarafından cirolamışlar.. bu zararımızı mahkeme yoluyla tahsis edebilirmiyiz yada tahaduut bitti diye sözleşme iptal olurmu acaba yardımcı olabilirmisiniz saygılarımla

 18. metinnn dedi ki:

  merhaba, bir iş yerinde 17 ay çalıştım.. çalışma saatleri çok uzun ve mesailer alacaklarımın imzalı olduğu kağıtlar mevcut.. Mahkemeye verdim…Arabulucu yolu ile anlaşamadık.. dava açtım.. su an ilk duruşma yapıldı. tanıklar dinlenecek mayısta.. Sorum şu ne kadar sürer ortalama bu dava süreci.. ve alacaklarımı şirketten alabilir miyim acaba? teşekkürler..

 19. Suat dedi ki:

  Merhaba ben 2018 ..aralık 1 den işten çıkarımdım sebepsiz yere ve bende arabulucuya başvurdum çalıştığım yer bir organizyasoyon firması biz asında gündüz ve gece bize mesayi verilmeden 17 ay çalıştırdılar nasil bir mesayi isteyebiliriz

 20. Orçun dedi ki:

  Mrb ben işe geridönüş için dava açtım arabulucuda anlaşamadık dava mahkeme sürecine döndü davalı avukatı telekonferans sistemiyle davaya katıldı ve haliyle dava tutanağını geç imzaladı yani arabuluculuğa katılan arabulucudan ve benim vekilimden vekilim davayı açmak için onun imzalamasını bekledi fakat dava açma süreci olan 14 günü yerel mahkeme arabulucunun imzaladığı tarihten itibaren baz alındı ve rededildi tarafların imzalarının tamamlanmasından itibaren olması gerekmezmi çünki davalı taraf imzalarsa kabüllenmiş olur

 21. Mehmet dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben bı şirkette şoför olarak çalışıyordum yolda seyir halinde iken doğa olaylarından dolayı aracın plakasını düşürdüm şirkete bilgilendirme yaptım ama önemseyen olması sonra seyahat halindeyken trafikler tarafından cezai işlem uygulandı şirkete geldiğimde patron plakayı kaybettiğim için bana tutanak imzalatmak istedi tutanakta aracın kaybolan plakasının üzerine maddi manevi hukukî ne işlem gelirse hepsini ustlenecegim yazıyordu bende kabul etmedim böyle birşeyi imzalamam dedim imzalamazsan çıkışını al git dedi bende işimden memnunum ben çıkmak istemiorum siz beni çıkarmak istiosunuz dedim o da zaman biz seninle calisamayacaz diyerek işime son verdi bu tutanakla bana ihtar çekmiş aynı gün bende ona işten çıkarıldım diye çektim ama tazminatımı ödemeyi kabul etmiyor şu anda arabuluculukta ama 15 gündür arayan soran olmadı ne yapmam gerekiyor çalışma sürem 33 ay. Şimdiden teşekkürler

 22. vatandaş dedi ki:

  Merhaba.
  İşyerindeki bana yapılan hakaretleri ses kaydı olarak kanıtlamak istiyorum. o iş yerinde çalışanlar bana yardımcı olmuyorlar. ayriyetten yalancı şahitlik yapacaklarınıda öğrendim. tek taraflı fesih yaptım ve arabulucuda anlaşmadılar. lütfen haklarımı almak istiyorum 3 yıldır çalışıyordum.

 23. aykan dedi ki:

  iyi akşamlar ben tazminatımı hak ettim ve evraklarımı imzaladım ama bana ödeme yapmıyor firma firma sashibini tanıyorum ve şirketi battı ama aynı adreste kayın pederinin üzerine şirket açtı ve işe devam ediyor 6.000 tl alacıgım var vermem demiyor veremiyorum diyor ama çalışıyor ve işleride iyi evrak üzerinde de alacaklıyım nasıl bir yol izlemeliyim

 24. mustafa dedi ki:

  slm biz bir iş yerinde örgütlendik sendikaya üye olduk sonra patron 3 arkadaşımla beraber beni 25 maddeden işten attı tazminat alamadım sonra 30 arkadaşımı daha attı ama onlara tazminatlarını ödedi sonra sendika avukatı dava açtı ama ara buluculuk son tutanağını imzaladıktan sonra 15 günlük süreyi geçirmiş ve davalarımız tek tek karara bağlanıyor kaybediyoruz avukat karardan sonra istinaf mahkeme sinede itirazda etmemiş kaldık ortada şaka gibi bu durumda bizim halimiz ne olacak yeniden işe iade kıdem tazminatı ve sendikal tazminat haklarımız öldü mü yeniden dava açabilir miyiz işverene. şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 25. Sebahattin dedi ki:

  Ben iş yerinde 4 sene çalışdım ama bugün itibariyle çıkış verdiler ve aynı gün ara ara bulucuya gitdik ve ara bulucuda her şeyi anlasdik ve hak etdigim parayı mayıs 30 da odeyecegini söyledi şirket bunu neden peşin ödemediler acaba buraya kadar iyi ama konu şu ben ara bulucuda herşeye imza atdim ihbarımı gidem tazminatımı ve tüm haklarımı aldım diye imza atdim ama benim avukatım.aradi beni sen vekalet ver bana ben bu paranın 3 katını alacam diyor anlaşmama rağmen benim avukat alabilir mi fazla para normalde benim anlasdigim miktar az avukat diyor sen anlaşsanda ben kalan tüm haklarıni alırım diyor ne yapmalıyım anlaşdigim hâlde ben parayı aldıkdan sonra avukat fazla haklarını alirmi

  1. ayhan dedi ki:

   merhaba 21/03/2016 işe başlama tarihim 18/03/2020 cıkış tarihim hic birşey söylemeden çıkış verdiler covid19 var dediler çıkış yaptılar. ve tazminatımı ödemediler daha sonra 01/06/2020 tarihinde geri cagırdılar işe geri alıcaz dediler yaklaşık 15 gün çalıştıktan sonra e devlet üzerinden baktıgımda 5 gün gec sigorta girişimi başlaktıklarını gördüm ve tazminatımı istedigimdede ödüyücez diyerek oyaladılar bende avukata giderek haklı fesih yaparak ihtar gönderdim avukatım bu cuma arabulucuyla. görüşücegini söyledi ama anlaşma olmaz ise bu sürec nekadar sürer benim avukatım 6 ayla 1 sene diyor ama merak icerisindeyim şimdiden tşk ederim

   1. Admin dedi ki:

    Arabuluculuk aşamasında anlaşma sağlanamazsa iş mahkemesinde dava açılması gerekir, davanın ne kadar süreceğini ise biz bilemeyiz, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde iş mahkemelerinin iş yükü (bakılmakta olan dava sayısı) fazla olduğu için uzun sürebilir.

 26. Halil dedi ki:

  Merhaba ben 5 yil calistigim sirketten cikis aldim. Tazminatim verildi, fakat ben avukat yoluyla ise iade davasina basvurdum, arabulucuyu red ettiler. Uzerinden 3 ay gecti ve ben suan davayi acamazmiyim

  1. Saliha dedi ki:

   İşe iade sebepli arabulucu görüşmesinde anlaşmama durumunda son tutanaklar imzalandıktan iki hafta içinde mahkeme açmanız gerekir. 3 a geçtiyse mahkemeye gidemezsiniz

 27. Servet dedi ki:

  Arabuluculuk Bence para tuzagi

 28. Ali dedi ki:

  16 yil özel sektörde çalıştım işten çiktim arabulucuya başvurdum
  gelmedi iş veren tutanak tutuldu gelmediler diye 45 bin kidem ve ihbar tutuyor avukatsız mahkemeye verme durumu nedir nasildir

  1. Admin dedi ki:

   Mahkemeye başvurmak için avukat tutmanız şart değil. Dava dilekçesini kendiniz yazıp ya da yazdırıp davayı kendiniz takip edebilecekseniz avukatsız dava açabilirsiniz. Maddi durumunuz iyi değilse adli yardım kapsamında Baro’dan avukat talep edebilirsiniz. (Bkz. Adli Yardımla Ücretsiz Dava Açma ve Avukat Tutma)

 29. YAKUP dedi ki:

  Merhabalar;
  Bir oyuncak mağazasında perakende satış yapan mağazada muhasebeci olarak işe başladım işe başlama tarihim 22 şubat 2018 ama resmi olarak 20.04.2018 işe girişim yapıldı ve muhasebe işi yapacağım diye alındım çalışma saatim normalde sabah 09:00 akşam 20:00 haftasonu cumartesi 09:oo akşam 17:00 ile anlaştık herhangi bir yazılı sözleşmemiz yok ve bana iş verenim artık cumartesi de akşam 20:00 çıkacaksın maaşında herhangi bir değişiklik olmayacak dedi bende madem maaşım da değişiklik olmayacaksa neden fazla dan cumartesi 3 saat çalışayım demiştim işverenim beni şuan yıldırma yolu ile kendi isteğimle çıkartmak istiyorum dava açsam haklı olur muyum

  1. Admin dedi ki:

   Belirtiğiniz durum çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına giriyor ve işveren normalde bu değişikliği siz kabul etmezseniz yapamaz, işveren diretirse sizin için haklı fesih sebebi sayılır ve buna dayanarak iş akdini feshedip kıdem tazminatı isteyebilirsiniz, ihbar süresine uyma zorunluluğunuz da olmaz. Ancak işe girerken yazılı sözleşme yapmamış olduğunuz için halılığınızı nasıl ispat edersiniz bilemeyiz. Eğer 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ? başlıklı yazıdaki şartları taşıyorsanız, SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alıp hiç uğraşmadan iş akdinizi feshedip tazminatınızı isteyebilirsiniz.

 30. Cem metin dedi ki:

  Merhaba 27.05.2019 tarihinde 13yıl çalıştığım şirketten maaşımı alamıyorum diye tek taraflı fesih yaparak ayrıldm.Avukatım aracılığı ile noterden ihtar çektik.Arabulucu ile görüşmemizde alacaklarımın %20sinden feragat etmeme rağmen anlaşmadılar.şuan içerde
  nisan ve mayıs maaşım:10000tl
  Toplam 105 gün izin param:16750tl
  Kıdem tazminatım:73500tl alacağım var
  Firmayı boşalttılar içeride alınabilecek birşey kalmadı diye duydum ama aynı ortaklar ile kurulu aynı sektörde başka bir şirketleri daha var o firmanın sicili temiz alacaklarımı diğer şirketten yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Arabulucudan sonuç çıkmadığına göre İş Mahkemesinde dava açabilirsiniz. Mahkeme mal kaçırmak için başka şirkete devir yapıldığını, muvazaalı işlem olduğunu veya ortaklarının aynı kişiler olduğunu tespit ederse alacaklarınızın o şirketten tahsiline karar verebilir. Bu arada İş Mahkemesinde dava açtığınızda şirketin malvarlığına ihtiyati tedbir konulmasını talep edebilirsiniz. Tabii mahkeme kabul eder mi bilemeyiz.

 31. Önder dedi ki:

  Merhaba. İş yerinden arabulucu vasıtasıyla anlaşmalı olarak çıktım ( aslında istemeden de olsa mecbur kaldım o dönem) . Ancak işveren arabuluculuk hizmetinde belirtilen sürede tazminatımı yatırmadı. Bu durumda benim bir üst mahkemeye başvurma gibi bir şansım var mıdır ? Örneğin üst mahkemeye başvurup arabuluculukta belirtilen miktarı kabul etmeyip iş mahkemesine başvurmak gibi bir hakkım var mıdır ?

  1. Admin dedi ki:

   İşverenle karşılıklı olarak anlaştığınız tutarlarla (işçilik alacaklarıyla) ilgili olarak atık dava açamazsınız. Öte yandan işçi – işverenin anlaşması sonucu arabulucu tarafından düzenlenmiş olan tutanak mahkeme ilamı niteliğinde olduğundan, bu tutanağa dayanarak işvereni icraya verebilir, tutanakta belirtilen tutarı işverenden icra yoluyla alabilirsiniz.

 32. Anıl dedi ki:

  Merhaba. 20 Aralık 2018 tarihinde askerlik sebebi ile işten ayrıldım.İşe giriş tarihim 01.10.2014 tazminatımı vermediler. Dava açmak istiyorum zaman aşımı ne zaman doluyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Zamanaşımı SGK işten çıkış tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 5 yıl. Ancak İş Mahkemesinde dava açmadan önce arabulucuya başvurmanız gerekir.

   1. Anıl dedi ki:

    Arabulucuya başvurdum 2 defa görüşme yapıldı anlaşmaya yanaşmadılar.Bedelli askerlik sebebi ile olduğu için vermediler.Çıkış kodumu istifa yazdıkları için askerden döndükten sonra 5 ay işsiz kalıp işsizlik maaşı alamadım.Daha doğrusu vermeyeceklerini bildiğimden başvuru yapmadım, davayı kazanırsam çıkış kodum değiştiğinde sgk dan işsizlik maaşında hakettiğim tutarı alabilir miyim?

    1. Admin dedi ki:

     Normalde işsizlik maaşına sigorta çıkışının verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde başvurulması gerekir, bu süre geçtikten sonra başvuranın kişi ne kadar geç başvurmuşsa bu süre maaş alacağı süreden düşülür, sadece varsa kalan süre o süreye ait maaş ödenir. (Bkz. İşsizlik Ödeneği Başvurusunu Zamanında Yapmayan Hakkını Kaybeder mi ?) Siz davayı kazandıktan sonra büyük ihtimalle bu süre tamamen bitmiş olacağından artık size işsizlik maaşı ödenmeyebilir, bu durumda bunun için de dava açmanız gerekebilir.

 33. Tamer dedi ki:

  Merhaba admin 2.5 ay kadar calistigim isyerinde,2.5 ayda hem haftalik calisma suremden fazla calistirilip mesaii yapip ucretini odemediler,bu 2.5 ayda 10 kere haftalik izin kullanmam gerekirken 4 kere kullandirildim,ayrica 15 gun onceden cikarilcagima dair bilgi verilmeden izin istedim diye birden isten cikarildim.arabulucuya verdim anlasmama durumunda ne yapmaliyim,arti 2.5 ayda 300 saat kadar fazla calisma ve 6 gun haftalik izin kullanmama,bayramda calistirilip hakkini vermeme ve ihbar tazminati yani habersizce birden isten cikarilmaya ne kadar talep etmeliyim acaba..tesekkurler…

  1. Admin dedi ki:

   Arabuluculuk sürecinden sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 34. Ali dedi ki:

  Merhaba. 6,5 ay önce uzman fizyoterapist olarak bir tıp merkezinde işe başladım. Tıp merkezi ile iki farklı sözleşme imzaladım, birinde resmi maaşım ve resmi çalışma saatlerim gibi husular yazıyor, diğerinde ise daha yüksek olan geçek maaşım ve daha iyi olan çalışma şartlarım. Yetkili mercilere başvurmak için resmi sözleşme kullanıldı. İşveren ilk 1.5 ay maaşımı kısmı şekilde ödedi ama daha sonra hiç ödeme yapmadı ancak sigorta primlerimi düzenli şekilde yatırıyor. Ben ihtar çekerek işten ayrılmak ve hukuki süreci başlatmak istiyorum. Sorum şu : konu mahkemeye intikal ederse işverene iki farklı sözleşme nedeniyle vergi cezası kesilir mi ? benim için problem olur mu ? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işverene iki farklı sözleşmeden dolayı vergi cezası kesilmez, ancak anladığımız kadarıyla işveren ücretinizin bir kısmını kayıt dışında tutmuş ve size elden ödemiş, dolayısıyla kayıt dışında tuttuğu ücretinize ait sigorta priminizi ödemediği gibi aynı şekilde bu ücrete ait damga ve gelir vergisini ödememiş, dolayısıyla vergi ziyaına sebebiyet vermiş, bu nedenle vergi yönüyle de ceza alabilir.

   1. Ali dedi ki:

    Hızlı cevap için teşekkürler. Evet işveren düşük sigorta primi yatırmak için resmi maaşımı düşük gösteren bir sözleşme imzalattı , ama ben işi sıkı tutmak için gerçek maaşımı içeten bir sözleşme de imzalattım. Söylediğiniz gibi bu iki sözleşmeyi mahkemeye ibraz edersem işveren vergi cezası alır. Asıl beni düşündüren konu benim için vergi kaçırmakta yardımcı olmak gibi bir ceza verilirmi? Yoksa mağdur tarafta olduğum için ceza almazmıyım?

    1. Admin dedi ki:

     Bu konudaki yükümlülük tamamen sizi çalıştıran işverene ait, size ödediği ücretten damga ve gelir vergisini kesip, Maliye’ye ödemek zorunda, dolayısıyla sizin bir yükümlülüğünüz, sorumluluğunuzu dolduracak bir durum yok.

     1. Ali dedi ki:

      Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür exerim. Bugün istifsmı noter aracılığı ile göndrrdim. Tıp merkezine ulaşması 3 günü bulur dediler. U durumda hakli nedenle istifa etmeme rağmen çalışmaya devam etmem gerekiyormu? Ben hastaların mağdur olmaması için 2 gün daha çalışırsam herhangi bir hak kaybım olurmu?

     2. Admin dedi ki:

      İş akdinizi feshettiğiniz için artık çalışmamanız gerekir, aksi halde fesih işleminiz geçersiz sayılır, ihtarname çekmek ben işi bırakıyorum deyip işyerinden çıkıp gitmekle aynıdır.

 35. İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 18 ay bir şirkette çalıltım,daha sonra iş bitti diyerek işten çıkarıldım, herhangi bir ihtar çekilmeden çıkarıldım. Arabulucuya gittim, anlaşamadık, bu anlaşmama kağıdını da avukata verdim, mahkemeye başvurdum, tüm hakları istedim fazla çalıştığım günleri, bayramları, izin yapmadığım herşeyi istedim, duruşma tarihi verildi, tanıklar dinlenecek, 2 arkadaş şahitlik ederiz dediler, biri gidip şahitlik etmedi, diğeri bir kaç gün sonra tanıklık edecek, biri gitmedi diye haklarımdan mahrum edilirmiyim, ve başka şahit göster deseler kimse şahitlik etmiyor ne yapabilirim, yardımcı olurmusunuz lütfen ..

  1. Admin dedi ki:

   Mahkemenin takdirine bağlı, değil bir şahit, hiç şahit olmadan bile mahkeme haklılığınıza karar verebilir, bunu biz bilemeyiz.

 36. Mehmet dedi ki:

  Merhaba.13 yıl çalışmış olduğum işyerinden çalıştığımız birimin kapanmasından dolayı çıkarıldım.İşveren ile alacaklarım için arabulucu nezaretinde anlaştık ve imzalar atıldı.Fakat ödeme taahhüt ettikleri tarihten 2 ay geçmesine rağmen yapılmadı.Arabuluculuk sözleşmesi gereği icra işlemi baslatabileceğimi biliyorum fakat yurt dışında olduğumdan bişey yapamıyorum.Ögrenmek istediğim icra işlemi başlatmak için zaman aşımı süresi varmıdır varsa ne kadardır.Cvbınız için şimdiden teşekkürler ederim.

  1. Mehmet dedi ki:

   Admin cvp rica etsem

   1. Admin dedi ki:

    2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun Zamanaşımı başlıklı 39 uncu maddesinde aynen; “İlama müstenit takip, son muamele üzerinden on sene geçmekle zamanaşımına uğrar.” hükmü yer almaktadır. Tarafların imzaladığı arabulucu tutanağı da ilam yerine geçmektedir. Ancak siz Türkiye’de bulunan herhangi bir avukata vekaletname verebilirsiniz. Çünkü bu işi geciktirmemeniz iyi olur, ilerde işveren iflas eder, başka bir olumsuzluk olur, icraya verseniz de alacaklarınızı tahsil edemeyebilirsiniz.

 37. tarık dedi ki:

  işe iade istemiyorum arabulucuda anlaşamadık 2 hafta da dava açma şartı bana uymuyor değil mi?Şart değil ihbar kıdem ve kötü niyet tazminatı istemem için DEĞİL Mİ?…Çünkü istirahatliyken 1 ayıda geçmeyen istirahat ihbar süremi bile geçmedim ve parçalı istirahat sırasında 03 kodla sözde sahte imza ile istifa etmişim suçum arkadaşıma mahkemede şahit olacak olmam oda kovuldu. ve istirahatli olmam saygılar /şirketin şubesi market yani büyük market 3 kişiydik ama toplam eleman sayısı tabiki 30 kişiden fazla/
  18-19-20-21 maddeler sözde güvenliğimi sağlasada bu işte hastalandım zaten 24/1 den çıkmak istiyordum bu şartla ayrılırım demiştim dilekçe vermiştim noter kanalıyla. çünkü hep istifa et madem hastasın diyorlardı bende kabul etmedim.ama 03 le işsizlik maaşımıda yakıp atıldım.o halde kötü niyette varmı saygılar

  1. Admin dedi ki:

   O zaman kıdem ve ihbar tazminatınızı isteyebilirsiniz.

 38. Murat dedi ki:

  Merhaba ben lojistik firmada çalışıyorum 2 yıl 2 ay bir süredir halen çalışmaktyım ancak cumartesi il dışın çıkacğımı bildirdim müdür bana cuma sabahı izin verdi akşamı gidemezsin dedi cumartesi ve pazar çalışacağız dedi ve ben gitmedim cumrtesi bana mesaj atdı bunun hesabını soracağım pazar sababı işte ol die gitmeyeceğim yine işten ayrılmak istiyorum tehditli konuştuğu için ve ben iş makinesi kullanıyorum ancak asgari ücret alıyorum zam olacak diyor yapmıyor tazminatımı onlara bırakmak istemiyorum ne yapa bilirim? Teşekkür ederim..

  1. Admin dedi ki:

   İşçiler açısından cumartesi – pazar tatil sayılmaz, işveren gerektiğinde cumartesi – pazar günleri de işçiyi çalıştırabilir. İş Kanunu bu konuda işverene iki şart koymuş, birincisi haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye en az 24 saatlik ücretli hafta tatili (haftalık izin) vermek, ikincisi de haftalık 45 saati aşan çalışma için fazla mesai ödemek. Asgari ücretler çalışma konusuna gelince, işe başlarken işverenler bu şekilde anlaştınızsa yapacak baştan bunu kabullenmişsiniz demektir. Normalde işverenin işçiye zam yapma mecburiyeti olmayıp bu durum işçi – işveren arasındaki sözleşmeye / anlaşmaya bağlıysa da son yıllardaki hayat pahalılığı ve artan fiyatlar nedeniyle Yargıtay’ın işverenin çalışana enflasyon zammı yapması gerektiği şeklinde kararı bulunmaktadır. (Bkz. İşverenler Çalışanlara Enflasyon Zammı Yapmak Zorunda !) Yargıtay’ın bu kararını, özellikle de haftada 45 saatten fazla çalıştığınız halde işveren hafta tatili vermiyorsa, fazla mesai ödemiyorsa bu durumları gerekçe gösterip, noterden ihtarname çekerek iş akdinizi haklı sebeple feshedip, tazminatınızı isteyebilirsiniz. SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alma hakkınız varsa böyle bir yazı alıp buna istinaden iş akdinizi feshedip bu şekilde de kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 39. adnan dedi ki:

  Arabulucu görüşmesine şikayetçi işçi kendisi girebilirmi ? avukat zorunlugu var mıdır.

  1. Admin dedi ki:

   Böyle bir zorunluluk yok, normalde olması gereken bu, ancak işçi isterse kendisi avukat tutabilir.

 40. sevgi dedi ki:

  2016 yılında bir seyahat işinde yaklaşık 3 yıl çalıştım yıllık izin hakkı kullanamadığım için ayda ortalama 500 saat fazla çalıştırıldığım ve yıllık izin kullanamadığım için 2019 yılında işten ayrıldım. çalışmış olduğum bu 3 yıllık süre zarfında yalnızca 2016 yılında 5 ay sigorta primim yatmış ondan sonra ödeme yapılmamış olduğu için sgk dilekçe yazdım. ve arabulucuya alacaklarım için başvuruda bulundum. Alacaklarımın tutarını işverenden tahsil ettim ancak avukatımın sgk dilekçemi benim isteğim dışında geri çekmiş olduğunu öğrendim. bu durumda ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Başka bir avukatla anlaşabilirsiniz, isterseniz o avukatı da Baroya şikayet edebilirsiniz.

 41. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba,

  Resmi olarak gösterilen çalışma süresi 1 yıl 10 ay 10 gün süre ile çalıştığım yerden 04 sgk kodu ile işten çıkarıldım. Arabulucu dayız şu an ama iş veren ihbar tazminatını vermek istemediğini belirtmiş. Tazminatında yarısını vermeyi teklif ediyor. Bu durumda kazanma şansları var mı? Ben ihbar sürem boyunca çalıştım. Bu yüzden tazminatımı vermeme gibi bir durum söz konusu mu?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işveren ihbarlı fesih yaptıysa, yani sizi işten çıkaracağını önceden söyledi (size tebliğ etti) ve ihbar süreniz dolana kadar daha sizi çalıştırdıysa bu durumda ihbar tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatının ise yarısını kabul edip etmemek sizin elinizde, arabulucu mahkeme gibi karar veremez, sizi veya işvereni haklı çıkaramaz, eğer siz işverenin teklifini kabul etmediğinizi belirtirseniz bu durumda arabulucu anlaşamadığınıza dair tutanak düzenler, bu tutanağa istinaden iş mahkemesinde dava açabilirsiniz, yani işverenin teklifini kabul edip etmemek tamamen sizin elinizde.

 42. Kahraman dedi ki:

  Merhaba admin ben 5ay tşeron şirkette yurtdışında inşaat işinde çalıştım benin yıpranma çocuk parası fazla mesai vsaire alacaklarım için ana firmayı arabulucu mahkemesine verdik uzlaşma olmadı karşı taraf hakkınız var ama vermiyoruz diyor mahkemeye gitsek kazanırmıyız

  1. Admin dedi ki:

   Alacaklarınızı ispatlayabilmenize bağlı, elinizde ya belge olması lazım ya da sağlam şahit.

 43. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar 07.03.2017 tarihinde calismis oldugum is yerinden yapmadigim bir olay (hirsizlik )sucundan isten çikartildim.olay mahkemeye intikal etti ilk mahkeme bizim aleyhimize karar cikti itiraz ettik sonra bölge adliye mahkemesi üzerimize atılan sucu haksiz buldu ve beraat verdi simdi karsi taraf itiraz etti bundan sonraki mahkeme galiba yargıtay nasıl bir yol izler birde benim 4.5 yılllık bir calisma sürem var.karsi tarafda hem eski calistigim firma hemde ana yuklenici firma ikiside benden sikayetci oldu bende beraat kararindan sonra kidem ve ihbar tazminati icin arabulucuya basvurdum bunlarin disinda her iki tarafdan da ayri ayri hem manevi hem maddi hemde kötü niyet tazminatı acabiliyormuyum.son sorum ise mahkemeyi kazanir isem alacagim kidem ve ihbar ucretleri neye gore hesaplanacak ise giris 2012 isten cikis 2017 biz su anda 2020 deyiz o zaman ki brüt ucretten mi yoksa 2020 yilina gore nasil bi ortalama hesap yapiliyor.simdiden tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Kıdem ve ihbar tazminatlarınız işten çıkarılmadan önceki en son ücretiniz üzerinden hesaplanır ve ödeme tarihine kadarki süre için faiz hesaplanır ve eklenir. Diğer tazminatlar için de dava açabilirsiniz tabii ki.

 44. abdurrahman günay dedi ki:

  Merhaba, işten çıkarıldıktan sonra arabuluculuğa başvurduk görüşme sonrası anlaşamadık ve dava açtık. işe iade istemli olarak açtığımız dava yaklaşık 1 yılı geçti ve 6ncı celsede davalı taraf dava süresinde açılmamıştır dedi. Hakim de davanın süresinde açılmaması sebebiyle USULDEN RED kararı verdi. Gerekçeli kararın tebliğinden sonra 2 hafta içinde açılmak üzere istinat yolu açık olarak rapora geçti. Dava süresini 1 gün geciktirdiğimizi raporlarda gördük.

  Sormak istediğim soru; iki haftaya tekrar dava başvurusu yapacağım.

  1) Tekrar arabulucuya başvurmam gerekiyor. Çünkü daha önce bir arabuluşu anlaşmazlığı var. Yoksa Direk dava mı açacağız.

  2) Karar süresini kısaltmak ve eski dosya üzerinden gitmek için; Açacağımız dava yada önce arabulucuk talebi için yine ilk davadaki işe iade istemli şekilde aynen mi devam etmeliyiz. Yoksa işe iade isteminden vaz mı geçerek haksız fesif tazminatıyla devam edebilir miyiz? İşe iade istemli dava hakkımız usulden red sebebiyle ortadan kalmış mı olur?

  3) Son celseye kadar süre aşımına itiraz etmemeleri konusunda yapılabilecek birşey yokmu? 1 Yıl 1ay gibi ciddi bir vakit kaybımız var. dava açmanın ön şartı 2 haftalık süre ve son celsede itiraz edilmesine karşı ne yapılabilir.

  Aslında işe iade istemimden ve diğer haklarımdan vazgeçmeden davaya eski yani ilk haliyle devam etmek istiyorum. Hazır dosya üzerinden devam etmesi. Bu mümkün olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Artık işe iade talebinde bulunamazsınız, haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarıldığınız gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Eğer daha önce arabuluculuk bürosuna yaptığınız başvuru sadece işe iade ile ilgili idiyse o zaman tazminat taleplerinizle ilgili de önce arabulucuya başvurup, gerekirse ondan sonra dava açmanız gerekir.

 45. Niyazi dedi ki:

  Merhabalar ben 2018 temmuz ayında bir özel okulda matematik öğretmeni olarak işe başladım. Bu özel okulda bir buçuk yıla yakın çalıştım. Son zamanlarda okulda bir öğretmen tarafından bazı baskılara, mobinge maruz kalmam ve yönetiminde buna sürekli sessiz kalması sebebiyle 2019 kasım ayı sonunda ani bir kararla üzerinde tarih yazmayan bir istifa dilekçesi yazıp yönetime verdim. Okul yönetimi dilekçeyi işleme almadı ve göreve devam etmemi söylediler. Ben zaten okulumu, öğrenci ve velilerimi çok seviyordum. işimi severek yaptım. (Örnek 1 buçuk yılda sadece yarım gün izin kullandım) Fakat aynı şahsın baskıları devam etti ve yaşanan tartışma sonucunda okul yönetimi benim 2019 kasım ayında vermiş olduğum dilekçeye 3 mart 2020 tarihini atarak işleme koydu ve yarın okula gelmeyeceksiniz dedi. Hiçbir haktan’da yararlanamadım. Arabuluculuk olumsuz sonuçlandı hiçbir hak verilmedi. Şimdi iş mahkemesine başvuru yapacağız. İstifa dilekçeme 3 ay sonra tarihi kendilerinin atması ve işleme koyması evrakta sahtecilik olumu. Mahkeme bana haklarımı verirmi acaba. Başka ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   İlk başta istifanızı kabul etmemiş olmaları ve sizin de çalışmaya devam etmeniz nedeniyle o dilekçeniz geçersiz hale gelmiştir. Dolayısıyla o dilekçenin tarihi değiştirmeleri tabii ki evrakta sahtecilik sayılır, çünkü size ait dilekçede işverenin veya bir başkasının değişiklik yapma yetkisi de hakkı da yoktur.

 46. Niyazi dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sağolun bizde iş mahkemesine dava açtık bakalim sonucu ne olacak. Tekrardan teşekkür ederim…

 47. Nur dedi ki:

  Merhaba eski iş yerimden 4 aylık bir maaş alacağım var 1 senedir ödenmedi. Arabulucu ya basvurdum o dada odeme yapmayı kabul etmediler. Savcılıkta iş mahkemeleri av. Olmaz zorlu bir süreç denildi baroya gittim 5 bin liranızı alırız dediler ki elime ne kalacak yokmudur bunun kolayı hakkımızı nerede ve nasıl arayacağız lütfen cevap verin

  1. Admin dedi ki:

   Bu aşamadan sonra yapılacak tek şey kalmış o da iş mahkemesinde dava açmak. Bunun için avukat tutmanız zorunlu değil, sadece dava dilekçesini yazdırıp davayı siz de açıp, takip edebilirsiniz. İsterseniz adli yardım başvurusu yapabilirsiniz. (Bkz. Adli Yardımla Ücretsiz Dava Açma ve Avukat Tutma başlıklı yazı.)

   1. kenan dedi ki:

    Merhaba bir inşaat firmasinda 13 ay çalıştım ssk ana firma tarafinda 13 ay ful yati taşeron aylıklarımizi ödemedi ana firmaya dava acsak kazanırmiyiz

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesinde; “Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.” hükmü yer almaktadır. Bu hükme istinaden ödenmeyen aylıklarınızdan asıl işveren de sorumludur.

 48. murat dedi ki:

  Mrh
  Ben 20 ay bir işyerinde çalıştım iş bitiminde arabulucu getirdiler tazminat ihbar haklarımızı aldık
  Ama 20. Ay boyunca bize agi verilmedi
  Mesai çalışma 17 olmasi gerekirken bizi 18kadar çalıştırdılar cumartesi günleri bile dahil

  Ben tekrar işyerini mahkemeye verebilirmiyim
  Aradan 4 ay geçti
  Şimdiden yorumunuz için teşekkür ederim

 49. Hb dedi ki:

  Arabuluculuk süresi bittikten sonra aradan iki ay geçmesine rağmen hala e devlette mahkememi göremiyorum. Avukat süreç ye sıkıntı yok diyor ama . Çokta birşey soramiyorum. Agresif bir avukat. Nasıl anlicam davanın açılıp açılmadığını. Şehir dışındayım
  İş mahkemesi bu arada

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki Adliye’ye uğrayıp mahkeme kaleminden bilgi almayı deneybilirsiniz.

 50. Saadet dedi ki:

  Merhabalar ;
  4 senedir bir telekomünikasyon firmasında çalışmaktaydım. Mart 2021 tarihinde iki kez işe geç kaldım diye ki ( herhangi bir uyarı evrakı imzalamamama rağmen ) kod 29 adı altında işten çıkarıldım. Tarafıma ihbar gönderildi. Bende zaten bir yıldır kısa çalışma adı altında fazla çalıştırıldığımız için işten ayrılmayı düşünüyordum ama onlar önce davrandı ve kod 29 la işime son verdiler gelen ihtarın hemen ardından bende ihtar çektim bir avukat aracılığı ile bir yıldır fazla çalıştırıldım, normal şartlardan fazla çalıştırıldım, agi ugbt ücretlerim ödenmedi diye ihtar çektim taraflarına sonrasında arabulucuya gittik yine avukat aracılığıyla ancak orda da anlaşamadık şimdi iş mahkemesine başvurmayı düşünüyorum iki tane aynı iş yerinden şahidim var ve fazla çalıştığıma dair kanıtlarım var dava açarsam eğer kod 29 nedeniyle davayı kaybedermiyim yada davayı kazanmam mümkün mü ?

  Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Kod 29 işten çıkış kodu, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri davranışları nedeniyle İş Kanununun 25/II. maddesine istinaden işten çıkarılması anlamına gelmektedir. Ancak iki kez işe geç kalmanız işverene kod 29 ile işten çıkarma hakkı vermez. Çünkü söz konusu 25/II. maddenin (g) alt bendine göre, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi işverene kod 29 ile işten çıkarma hakkı verir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isten-cikarma-gerekcesi-olarak-iscinin-devamsizligi-nasil-hesaplanir/)
   Yargıtay’a göre de işçinin işe geç gitmesi 25/II kapsamında işveren fesih hakkı yani 29 koduyla işten çıkarma hakkı vermez, eğer işçinin işe geç gitmesi nedeniyle işyerinde işler aksamışsa işveren ihbar / kıdem tazminatını ödemek şartıyla işçiyi 18 inci madde kapsamında geçerli sebeple işten çıkarabilir, bu durumda işçi işe iade davası açamaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/is-sozlesmesinin-feshinde-hakli-sebeple-gecerli-sebep-arasindaki-fark-nedir/)
   Şu an pandemi nedeniyle istisnalar hariç işten çıkarma yasağı devam ettiğinden, kod 29 ile yapılacak çıkışlar da bu istisnalardan biri olduğundan, işyeriniz bu nedenle 29 koduyla sigorta çıkışınızı yapmış olabilir. Eğer işveren başka bir neden ileri sürmezse, davayı kazanma ihtimaliniz yüksek. Öte yandan, bir taraftan kısa çalışmaya tabi tutuldunuz, SGK’ya aylık çalışma sün sayılarınız 20 günden az bildirildi, öbür taraftan o aylarda o işyerinde 20 günden fazla çalıştırıldıysanız, bu durum da sizin elinizi güçlendirir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isyerinde-calisip-kisa-calisma-odenegi-alan-isciler-dikkat/)

 51. Ömer Demirkaya dedi ki:

  08/15/2011 de işe giriş yaptıktan sonra 03/10/2021 tarihi itibariyle işten ayrıldim SSK dan aldığım 3600 gün emeklilik dışı şartları yerine getirir evrak ile işten ayrıldim şirket muhasebe sorumlusu bana faturalandırma süresi olan 90 gün olduğunu söyledi ben bu zaman zarfında bekledim ama şimdi arabulucu ya gitmemi söyleyerek hiç bir ödeme yapması ben ne yapayım bilmiyorum bana bilgi verebilir misiniz

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Muhasebeci faturalandırma süresinden neyi kastetmiş bilmiyoruz ancak kıdem tazminatının iş akdinin feshedildiği tarihte ödenmesi gerekir, faturalandırmayla bir ilgisi yok. İşyeri ödemeyi yapmadığına göre sizin de belirttiğiniz gibi arabuluculuk bürosuna başvurmanız, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 52. Fatih Sarıkaya dedi ki:

  Arabulucuda anlaştık karşı taraf ikinci taksidi ödemiyor ne yapmam gerekiyor karşı tarafın avukatı aramana cevap vermiyor ne yapmak gerekiyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Arabuluculukta düzenlenen tutanak ile icra müdürlüğüne başvurup işveren hakkında icra takibi başlatabilirsiniz.

 53. tayfun dedi ki:

  merhaba sayın admin soruma cevap verirseniz sevinirim.ben 4 yıl bir sirkette gvn olarak çalistim ihtar çekip isten ayrıldım arabuluculuga karşi taraf katılmadı.bende bosverip mahkemeye gitmedim aradan 1 yıl geçti şu an bir avukata verip mahkeme açabilirmiyim.