Anasayfa / Soru - Cevap / Hafta İçerisinde Rapor veya İzin Alan İşçi Hafta Tatili Yapabilir mi ?

Hafta İçerisinde Rapor veya İzin Alan İşçi Hafta Tatili Yapabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hafta tatili (haftalık izin), İş Kanunun 46 ncı maddesi gereğince işçiye kesintisiz en az 24 saat olarak verilmesi gereken ücretli bir izindir.

İş Kanununa tabi olarak çalışanlar için memurlarda olduğu gibi Cumartesi – Pazar günleri tatil sayılmadığından, en azından haftada bir gün dinlenebilmeleri için işçilere bu hak tanınmıştır.

Hafta tatili ile ilgili ayrıntılı düzenleme İş Kanunun Hafta tatili ücreti başlıklı 46 ncı maddesinde yapılmış olup ayrıntılı bilgi Hafta Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazıda yer almaktadır.

Hafta içerisinde istirahat raporu alan işçinin hafta tatili izni kullanıp kullanmayacağı konusuna gelince. Söz konusu 46 ncı maddede; Ek 2 nci maddede sayılan izin sürelerinin (mazeret izinleri) (Bkz. İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri), bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinlerinin çalışılmış günler gibi hesaba katılacağı belirtilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da “Hafta içinde raporlu olmam halinde hafta tatili hakkımı kaybeder miyim ?” şeklindeki bir soruyu; “Hayır. Bir haftalık süre içinde hekim raporuyla işe gelmediğiniz günler çalışılmış gibi sayılır ve o haftanın tamamını raporlu geçirseniz dahi hafta tatiline hak kazanırsınız.” şeklinde cevaplandırmıştır.

Dolayısıyla bir haftalık süre içerisinde kalmak kaydıyla işçinin rapor almış olması, işveren tarafından izin verilmiş olması, Ek 2 nci madde kapsamında doğum, ölüm, evlenme gibi haller nedeniyle mazeret izni kullanmış olması halleri işçinin hafta tatili (haftalık izin) hakkını kaybetmesine yol açmaz. Benzer durumda olan part-time çalışan işçilerin durumları ise Part – Time Çalışan İşçinin Hafta Tatili Hakkı Var mıdır ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)