Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 9°C
Cum 3°C
Cts 3°C
Paz 2°C

Görev Yerinin Değiştirilmesi veya Başka İle Gönderilmesi İşçiye Tazminatlı Fesih Hakkı Verir mi ?

Görev Yerinin Değiştirilmesi veya Başka İle Gönderilmesi İşçiye Tazminatlı Fesih Hakkı Verir mi ?
A+
A-
10.05.2019
ABONE OL

İşçinin isteği ve onayı dışında, işyerinde çalıştığı birimin değiştirilmesi, aynı ildeki veya ilçedeki başka bir işyerine / şubeye gönderilmesi veya il dışındaki başka bir işyerine gönderilmesi, yani işçinin çalışma yerinin değiştirilmesi işçiye fesih hakkı verir mi ? Bu nedenle işten ayrılan işçi kıdem tazminatını isteyebilir mi ?

İşçinin aynı işyerinde çalıştığı birimin / bölümün değiştirilmesi, aynı ilde veya başka ilde de işyeri bulunan işverenin işçiyi bir başka işyerinde göndermesi çalışma hayatında sık karşılaşılan bir uygulama olup, bazen de işçiyi istifaya zorlamak için yani kötü niyetli olarak da başvurulan bir yoldur.

Bunun için işçinin onayının alınması gerekir, yani işçinin bu değişikliği kabul etmiş olması gerekir. Eğer, işçi işe girdiği sırada yapılan iş sözleşmesinde işverenin işçinin çalışma yerini istediğinde değiştirebileceği, işçiyi bir başka işyerine çalışmaya gönderebileceği belirtilmişse, işçi bu sözleşmeyi imzalamakla bu durumu baştan kabul etmiş olacağından, işverenin genişletilmiş yönetim hakkı söz konusudur, bu durumda değişiklikler için işçinin onayını alması gerekmez. Dolayısıyla böyle bir değişiklik işçi için de haklı fesih sebebi sayılmaz.

İşverenin Genişletilmiş Yönetim Hakkı ve Sınırı

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi de bir kararında; iş sözleşmesinde, gerektiğinde çalışma koşullarında değişiklik yapabileceğine dair düzenlemeler bulunması halinde, işverenin genişletilmiş yönetim hakkından söz edileceğini, bu halde işvereni yönetim hakkını kötüye kullanmamak ve sözleşmedeki sınırlara uymak kaydıyla işçinin çalışma koşullarında değişiklik yapma hakkını sürekli olarak kazanmış olacağını, örneğin işçinin gerektiğinde işverene ait diğer işyerlerinde de görevlendirilebileceği şeklindeki sözleşme hükümlerinin işverenin bu konuda değişiklik yapma hakkını saklı tutacağını, ancak bu hakkın objektif olarak kullanılması gerektiğini, işçinin iş sözleşmesinin feshini sağlamak için yani işçiyi işten ayrılmaya (istifaya) zorlamak için işverenin bu sözleşme hükmünü uygulamaya koymasının, işverenin yönetim hakkının kötüye kullanılması niteliğinde olduğunu belirtmiştir. Yargıtay bu kararına gerekçe olan olayda, işçinin çalıştığı ilde ikinci bir işyeri daha bulunan işverenin işçiyi bir başka ilde görevlendirmesini çalışma şartlarında esaslı değişiklik olarak kabul etmiş ve bu nedenle iş akdini fesheden işçiyi haklı bularak kıdem tazminatına hak kazandığına karar vermiştir. (Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Esas No. 2015/9088, Karar No. 2015/6944, Tarihi: 13.04.2015)

Dolayısıyla işçi ile işveren arasında yapılmış olan iş sözleşmesinde işverenin bu tür değişiklikler yapabileceği belirtilmiş, işverene baştan bu hak verilmiş olsa bile burada işveren istediği gibi yani keyfi hareket edemez, bu hakkı kötüye kullanamaz. Değişiklik işçi aleyhine bir durum oluşturmuşsa bu durumda işveren haksız duruma düşer. Örneğin Yargıtay’a intikal eden bir başka olayda; işveren başta yapılmış olan iş sözleşmesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak işçiyi bir başka ildeki işyerine göndermek istemiş, ancak işçinin yeni işyerindeki ücretinin eski işyerindeki ücretinden daha düşük belirlenmesi üzerine işçi buna noter kanalıyla çektiği ihtarname ile itiraz etmiş, ekonomik ve ailevi sebeplerden yeni işyerinde işe başlayamayacağını bildirerek iş sözleşmesini feshettiğini belirtmiştir. Daha sonra konunun mahkemeye intikal etmesi üzerine temyiz aşmasında Yargıtay 22. Hukuk Dairesi verdiği kararında; işçinin yeni görev yerinde ekonomik olarak daha ağır bir yük altına gireceğini, bu şehirlerde kişinin kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamasının daha zor olduğunu, dolayısıyla işverenin işyeri değişikliği hakkını işçi aleyhine kullanmış olduğunu, bu durumda işçinin iş sözleşmesini çalışma şartlarında esaslı değişiklik sebebi ile haklı sebeple feshettiğinin kabulü gerektiğini ve kıdem tazminatına hak kazandığını belirtmiştir. (Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, Esas No. 2014/27342, Karar No. 2016/581, Tarihi: 14.01.2016)

Yine Yargıtay 7. Hukuk Dairesi bir başka kararında; iş sözleşmesinde işçinin iş değişikliğini peşinen kabul edeceği şeklinde düzenleme olsa bile, işverenin sözleşmede yer alan bu hükmü uygularken görev değişikliğinin geçerli nedenlere dayanması, yönetim yetkisini kullanırken keyfi davranmaması, işyeri değişikliği ile ilgili işletmesel karar alırken dürüst olması gerektiğine karar vermiştir. Yargıtay bu kararına konu olan olayda işverenin iş sözleşmesinin kendisine tanıdığı yetkiye dayanarak işçiyi iki aylık bir süre için bir başka ildeki işyerinde görevlendirmiş olmasının, işçinin yeni evlenmiş olması ve tanık beyanlarında bahsi geçen şekilde borcu olduğunun belirtilmesi nedeniyle, ekonomik olarak güç duruma düşüreceği, görevlendirildiği yerdeki çalışma şartları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadan işçiden derhal gidip oradaki görevine başlaması istendiği, işçinin eski işyerinde çalıştığı bölüm ile yeni işyerinde çalışacağı bölümün farklı olduğu, yeni işyerinde çalışması için gerekli olan sertifikasının bulunmadığı, buna karşılık işçi oradaki görevine başlamayınca da devamsızlık nedeniyle işveren tarafından iş akdinin feshedildiği, bu şartlar karşısında işverenin sözleşmede bulunan yönetim yetkisini keyfi kullandığı, konu ile ilgili işçinin savunmasının dahi alınmadığı, işçinin görev ve iş şartlarında geçici de olsa ağırlaşma olduğu ve işverenin görev yaptığı değişikliğinin objektif nedenlere dayanmadığı, işçinin görevlendirmeyi kabul etmemesi ve yeni işyerinde işe başlamaması nedeni ile işverenin iş akdini feshetmekle haksız olduğu kararını vermiştir. (Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Esas No. 2014/14435, Karar No. 2015/2592, Tarihi: 19.02.2015)

Çalışma Şartlarında Esaslı Değişiklik Sayılan Durumlar

Çalışma şartlarında esaslı değişiklik konusunda ayrıntılı bilgiler İşverenin Çalışma Koşullarında Değişiklik Yapma Yetkisinin Sınırı, Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir, İşçi ve İşveren Ahde Vefa İlkesine Uymak Zorunda ! başlıklı yazılarda yer almaktadır.

Kısaca belirtmek gerekirse; işverenin çalışma şartlarında yaptığı değişiklik, işçi ile arasında yaptığı iş sözleşmesinin kendisine verdiği yetkiye dayanmıyorsa, sözleşmede işverenin bu değişikliği yapabileceği belirtilmemişse veya sözleşmede işverenin bu değişikliği yapabileceği belirtilmiş olmakla beraber işveren bu konudaki yetkisini kötüye kullanmışsa, bu durumda işverenin yaptığı veya yapmaya çalıştığı değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve işçi bunu kabul etmedikçe işveren bu değişikliği yapamaz.

Yargıtay’a Göre İşverenin Görev Yeri Değişikliği Yapma Hakkı Olan Durumlar

Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin yukarıda belirtilen 13.04.2015 tarihli kararına göre aşağıda belirtilen örnek durumlarda ise işverenin görev yeri değişikliği yapma hakkı bulunmaktadır.

– İşyerinden kaynaklanan geçerli (zorunlu) nedenlerle sürekli olarak işçinin işyerinin değiştirilmesi şeklinde bir uygulamanın varlığı halinde, işçinin başka işyerlerinde zaman zaman görevlendirilmesi çalışma şartları arasındadır. Böyle bir durumda işçiye bir başka işyerinde görev verilmesi, kural olarak çalışma koşullarında değişiklik niteliğinde sayılmaz. Örneğin işçinin çeşitli şantiyelerin proje müdürü olması ve sürekli olarak değişik yerlerde kurulu bu şantiyelerde görev yapması halinde, kabul edilebilir sınırlar dahilinde aynı türdeki bir başka görevlendirmeyi reddedemez.

– Çalışma koşullarındaki değişiklik, işverenin yönetim hakkı ile doğrudan ilgilidir. İşveren işyerinin kârlılığı, verimliliği noktasında işin yürütümü için gerekli tedbirleri alır. İş görme ediminin yerine getirilmesinin şeklini, zamanını ve hizmetin niteliğini işveren belirler. İşverenin yönetim hakkı, taraflar arasındaki iş sözleşmesi ya da işyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesinde açıkça düzenlenmeyen boşluklarda uygulama alanı bulur. İşverenin yönetim hakkı kapsamında kalan ya da geçerli nedene dayanan değişiklikler, çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak nitelendirilemez. Geçerli neden işçinin verimi ile davranışlarından ya da işyeri gereklerinden kaynaklanabilir. Örneğin işçinin çalıştığı bölümde objektif olarak ortaya konulan performans kriterlerine göre verimsizliğinin saptanması ve hatta işverence bu yönde verilen eğitime rağmen sonuç alınamaması durumunda, işverence işçinin başka bir işte görevlendirilmesi mümkündür.

– İşçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenlerle de çalışma koşullarının değiştirilmesi mümkündür. Örneğin; şoför olarak istihdam edilen işçinin sık sık trafik cezası alarak işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi ya da sürücü belgesine mahkeme kararıyla geçici olarak el konulması gibi durumlarda, işverenin işçiyi geçici ya da sürekli olarak başka bir işte görevlendirebileceği kabul edilmelidir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Tuba dedi ki:

  Manisada vestel fabrikasında 5 yıldır aynı bölümde çalışıyorum ve şimdi yaptığım işin başka bölümde farklı şekilde yapılacağı söylenerek beni diğer bölüme göndermek istiyorlar yapmak istedikleri değişikliği kabul etmek zorunda mıyım yada fesih hakkım var mı

  1. Admin dedi ki:

   Sizin yaptığınız iş artık başka bölümde yapılacaksa, dolayısıyla bu değişiklik zorunluluktan kaynaklanıyorsa bu sizin için haklı fesih sebebi sayılmaz. Aynı şekilde iş sözleşmenizde işverene bu tür değişiklikler yapma konusunda yetki verilmişse yine bu durum haklı fesih sebebi sayılmaz. Öte yandan yukarıdaki yazı daha çok aynı işverene ait başka bir işyerine veya başka ile – ilçeye gönderilenler için geçerli olup, sizin durumunuz çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girmektedir. Bu konuda da web sitemizde çok sayıda yazı vardır.

   1. Kamer dedi ki:

    Bir otele bağlı masaj kliniğinde masör olarak çalışan kişinin salgın hastalık nedeniyle kliniğin kapanması durumunda geçici olarak aynı otele bağlı başka birimde tamamen farklı bir işte çalışması istendiğinde haklı fesih şartları oluşmuş mudur?

    1. Admin dedi ki:

     İşverenle çalışan arasında nasıl bir iş sözleşmesi yapılmış bilemiyoruz, ancak bu değerlendirmeye açık bir durum, İş Kanunun 24/III. maddesinde sadece işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkarması işçi açısından haklı fesih sebebi sayılmıştır.

 2. Abdulbaki dedi ki:

  Fabrikada üretimde bantta çalışıyorum işten çıkmam için temizlikçinin yanına vermişler görev yerimi tuvaletleri temizliycekmişim. Böyle hakları var mı?

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken işverenle aranızda yaptığınız sözleşmeye bağlı, eğer her türlü işte çalışmak üzere işe girdinizse işveren istediği görevi verebilir, eğer üretimde bantta çalışmak üzere işe girdinizse, aranızda böyle anlaştınızsa siz kabul etmedikçe işveren görev değişikliği yapamaz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

   1. Mahir koç dedi ki:

    Üretim elemanı olan birini temizlikçi yapamaz eş değer görev değil nasıl bir yönlendirme yapıyorsunuz

 3. deniz can dedi ki:

  Zorunlu olarak işyerim kapandı başta tazminatım ödenerek iş aktim fesih edileceği bildirildi.Ancak işyeri kapandıktan sonra iş aktim fesedilmeyip başka şubeye gideceğim söyledi.Bunuda yazılı olarak bildirim yapılmadı ”’ bunun bildirimi neden yapılmadı ”diye sorduğumda bu sefer 11 gün sonra noterden işyeri değişikliği tebligat gönderildi.Ayrıca tebligatta iş yerim kapandıktan sonra 6 gününde bana tebliğ yapıldığının (böyle bir durum yok yalan beyan ) benimde kabul etmeyip imtina ettiğim yazmakta bunuda tutanakla kayıt altına aldıklarını belirtmişler ancak böyle bir durum yok.Bunun aksi durumunu ispatalayabiliyorum.Ayrıca beni gönderidikleri şubede mağaza müdürü pozisyonunda personel olmasına rağmen beni yine aynı mağazaya mağaza müdürü pozisyonunda gönderilmektedir.Bu duruumda ne yapmam gerekir.A

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken yaptığınız sözleşmede işverene işyeri değiştirme yetkisi tanınmışsa yeni işyerinde işe başlamanız gerekir. Eğer böyle bir durum yoksa tekrar, yeni işyerinde işe başlamayı kabul etmediğinizi, onayınız olmadığı halde çalışma şartlarında esaslı değişiklik değişikliği yapıldığı için, ayrıca tarafınıza gönderilen ihtarnamede gerçek dışı iddiaların yer aldığını, bu nedenle 4857 sayılı İş Kanununun 24/II. maddesine istinaden iş akdinizi feshettiğinizi ve kıdem tazminatı ve varsa diğer işçilik alacaklarınızın ödenmesi talebini içeren bir ihtarname göndermeniz, eğer tazminatınızı yatırmazlarsa önce arabulucuya başvurmanız, sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Eğer yeni işyerine gitmek istemiyorsanız izleyecek başka bir yol da yok.

   1. deniz can dedi ki:

    İmzaladığım sözleşemede il sınırları içersinde gidebileceğim belirtilmiş önceki işyerime 5 km uzaklıktayken şimdi iş yerim 15 km ve AVM de servis olanağı yok 3 araç değiştirmem gerekiyor ayrıca iş saatin bitimde 22 de oturduğum yere ulaşım yok. Yasal süre içersinde 6 iş ününde bana YAZILI bildirim yapılmadı.Gönderilen mağazada aynı nitelikte ve pozisyonda personel var yinede oraya gönderim yapılabilinir mi *Mağazada mağaza müdürü var beni aynı yere mağaza müdürü olarak gönderiyorlar..

    1. Admin dedi ki:

     Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere, iş sözleşmesinde işverene böyle bir hak verilmiş olsa bile işveren keyfi davranamaz, zorunluluk olması gerekir. Ayrıca yeni işyerinde çalışması işçi açısından ekstra maliyet doğuruyorsa bunu karşılaması gerekir. Örneğin, Yargıtay işçisini çalıştığı işyerinde daha büyük şehirdeki başka bir işyerine gönderen işverenin, büyükşehirde işçinin yaşam maliyeti arttığı halde maaşına zam yapmamış olmasını işçiye yapılmış haksızlık olarak görmüş ve işçinin iş akdi feshini haklı bulmuştur.

     1. deniz can dedi ki:

      Teşekkür ederim

 4. Murat dedi ki:

  Bölüm kapanmadan keyfi olarak başka bir bölüme nasıl gönderilir. Üstelik bizim yerimize başkalarını alıyorlar. Bunların derdi bizleri bıktırmak. İstifaya zorluyorlar. Daha geçen gönlerde bizim bir arkadaşımız 9 yılını bunların yüzünde yaktı. İstifasını verdi her türlü oyunu oynuyorlar. Bunlara kim dur diyecek.

 5. Hakan dedi ki:

  2 yıl 2 ay çalıştığım şirket beni işten çıkardı gerekçe olarak olumsuz piyasa koşulları doların artışını yazılı olarak sundular iade talebinde bulundum sözleşmemde Elazığ yerleşik olarak bölge sorumlusu olarak çalışacağım belirtilmiş yazılmış durumda iken iade davasında aynı il değilde samsun yerleşik olarak işe iademi yapacaklarını belirttiler lakin işe girerken ailem ile Elazığda yaşadığım iş adresim home office olarak Elazığ olarak şirkette kayıtlı olduğu bilinmekte yerime zaten personel almadılar yinede zorunlu olarak işe dönmemem için bu samsun yerleşik olayını ibraz ettiler eski yerleşik ilimde çalışmam için ne yapmam lazım saygılarımla teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 19/01/2016 tarihli kararında, işe iadenin sonuçlarından kurtulmak için başka bir ildeki işe davetin samimi olmayacağı yönünde karar vermiştir. (Esas No. 2015/31336, Karar No. 2016/1171) Yargıtay’ın sitesindeki karar arama bölümünden bu karara bakabilirsiniz.

   1. Hakan dedi ki:

    teşekkür ederim

   2. hasan dedi ki:

    3 senedir sürekli gece çalişiyorum ve vale olarak şimdi gündüz saha şöför olarak görev yapmamiz isteniliyor sözlü kabul etmedim baskı yapıyor böyle bir hakkı var mı iş sözleşmem de yok

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Yazılı iş sözleşmesi olmasa bile işyerinde gece vale olarak çalışmak üzere anlaştınız ve işe başladınızsa, üç yıldır da bu şekilde çalıştığınıza göre, işverenin yapmak istediği değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer, sizin onayınızı almadan işveren tek taraflı olarak bu değişikliği yapamaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarindaki-hangi-degisiklikler-isciye-fesih-hakki-verir/)

 6. Funda dedi ki:

  Çalıştığım bölüm 2 ye ayrıldı. Benim yaptığım iş farklı ildeki başka bir bölüme devredildi. İş tanımım ve görevim değişmedi fakat ilerleyen tarihlerde farklı ile taşınıp görevimi farklı ilde sürdürmem bekleniyor. Bu durum lehime haklı fesih oluşturur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Ailevi durumunuz sorun oluşturacaksa iş akdinizi feshedip tazminatınızı isteyebilirsiniz. Ancak işe girişte nasıl anlaştınız, iş sözleşmesi işveren istediği an sizi başka ile gönderme yetkisi veriyor mu bilemiyoruz.

   1. Funda dedi ki:

    İşe girişimde böyle bir durum yoktu. İş sözleşmemde de il sınırları içinde başka yerde görevlendirilebilir yazıyor. Her yerde çalışır şeklinde bir ibare yok

    1. Admin dedi ki:

     O zaman bu durum çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve siz bunu kabul etmezseniz işveren ısrar ederse iş akdinizi haklı nedenle (4857-24/II. madde) iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önceyse ve en az 3600 prim gününüz varsa bu durumda da hiç uğraşmadan SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp, buna istinaden iş akdinizi feshedip (istifa değil) kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz.

     1. Funda dedi ki:

      Çok teşekkür ederim. Son sorum bu şartlarda iş sözleşmemi fesih olursa işsizlik maaşı da alabiliyor muyum?

 7. ASLAN dedi ki:

  12 yıldır çalıştığım kurumsal şirkette son 8 aydır izin deiştirici olarak görevlendirildim her 15 günde bir ayrı lokasyonda çalışmak zorunda bırakıldım.Haliyle ne düzen kaldı ne huzur üst yoneticilerin art niyeten de cabası .Yasal haklarım nedir teşekürler

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken hangi şartlarla anlaştınız, iş sözleşmenizde neler yazıyor bilmiyoruz, eğer aranızdaki anlaşmaya güre işverenin kendiliğinden bu iş değişikliğini yapma yetkisi yoksa, bu durum size fesih hakkı verebilir. Aynı şekilde size uygulana baskı, yıldırma (mobbing) da size fesih hakkı verebilir. (Bkz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir, Çalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik TacizÇalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik TacizÇalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik Taciz başlıklı yazılar.)

 8. Hasan dedi ki:

  Elektrik bakım onarım montaj elemanıyım çalıştığım yerde yani teknik eleman olarak geçiyorum beni şimdi ordan alıp işletme içinde beden işçiliği yapmam söyleniyor böyle bir hakları varmı yazılı olarakta tebliğ etmiyorlar bizde sözlü diyorlar

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken montaj elemanı – teknik eleman olarak çalışmak üzere işverenle anlaştınızsa ve aranızda yazılı iş sözleşmesi yapıp işverene bu görevinizi değiştirme yetkisi vermedinizse, yapılan bu değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve siz kabul etmedikçe işveren bu değişikliği yapamaz. İşveren ısrar ederse bu durum sizin için haklı fesih sebebi oluşturur. Bu husus Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir başlıklı yazıda ayrıntılı açıklanmıştır.

 9. doğan dedi ki:

  20 aydır bir güvenlik firmasında kimliksiz danışman olarak çalışıyorum. Çalıştığım proje sonlandı ve beni farklı bir projede şimdi aldığımdan yaklaşık 400 lira civarı daha düşük bir ücretle görevlendirmek istiyorlar. Bu durumda tazminat hakkım var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken işverenle / işyeriyle yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak değişir. Eğer sizi sadece sonlanan projede çalıştırmak üzere işe aldılarsa, bu şekilde anlaştınızsa bu durumda iş akdiniz belirli süreli iş akdi sayılır ve konuya ilişkin olarak Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Kıdem ve İhbar Tazminatı başlıklı yazıya bakabilirsiniz. Eğer sona eren projeden bağımsız olarak çalıştırılmak üzere işe alındınızsa bu durumda ücretinizin düşürülmüş olması sizin için haklı fesih sebebi sayılır.

 10. Çetin dedi ki:

  3 yıldır ilçede bulunan şubesinde çalışıyor olduğum şirketim, yönetici eksikliği sebebi ile il merkezindeki şubesine geçici olarak görevlendirdi. Fakat sözlü olarak belirtilen ve sözleşmede yer almayan bu geçici görev, 1,5 ay oldu. Günde 160 km kendi aracımla yol yapıyorum. Her gün yollarda can güvenliğim vs düşünülmeden, Otel konaklaması dahi alamadım. İşten ayrılmak ta istemiyorum fakat, 40.günde yani 31 Aralık günü bana hiç bir bilgi verilmeden il merkezindeki şubeye naklim yapılmış ve sgk nakil evrağım dahi düzenlenmiş. İşten ayrılmadan ilçe deki iş yerime geri dönebilmek için neler yapabilirim. Bu arada ilçedeki görev yerim hala bomboş, yani her iki tarafı da kendi tecrübelerime idare ediyorum. İl de kendimi haftada bir gün off yazarken, ilçeye gidip yardımcıma off kullandırıyorum. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yaşadığınız mağduriyetleri ve sıkıntıları ve eski işyerinize geri dönme talebini içeren bir ihtarname çekebilirsiniz işveren şirkete, ancak talebinizi kabul etmezlerse B planınız ne olacak şimdiden bunu da belirlemeniz gerekir. İşveren bu talebinizi kabul etmezse de İş Kanunu 24/II. maddeye istinaden iş akdinizi haklı sebeple feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz, isterseniz bu durumu ilk ihtarnameye uyarı olarak yazabilirsiniz, isterseniz talebiniz kabul edilmezse ikinci ihtarname çekerek iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 11. Murat Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar ben …… bünyesinde bulunan tasoren ……. firrmasinda 15 seneden beri çalışıyorum yaklaşık değişik senelerde 90 arkadaşız firma ihaleyi kazanamadığı için bizleri farklı projelerde çalıştırmak istiyor fakat bizim burada ikramiyelerinin var vede ucretlerimiz asgari ücretin üzerinde göndermek istedikleri yerlerde ise asgari ücret vede ikramiye yok aynı şartlarda olursa gideceğimizi aksi halde çıkışımızı istediğimizi söyledik onlarda bize sözleşmemiz de ikramiye diye birşey olmadığını üst işveren verdiği için verdiklerini diğer projelerde olmadığı için vermeyeceklerini beyan ettiler budurumda ne yapmalıyız teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Önerilen yeni işin şartlarının iyi olmadığı, ücretin düşük olduğu gerekçesiyle iş akdinizi haklı sebeple feshettiğinizi ve kıdem tazminatınızı talep ettiğinizi şirkete bildirmeniz (Noterden ihtarname de çekebilirsiniz) gerekir, eğer tazminatınızı ödemezlerse arabulucuya başvurmanız, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 12. Murat dedi ki:

  Yardım bekliyoruz lütfen

 13. mustafa dedi ki:

  merhaba 11 yildir calistigim sirkette. dis kaynak.olarak mecidiyekoyde musteri.lokasyonunda bilgi islemci olarak calisiyordum. o musteriyle.sirketimizin sozlesmesi.sona erdi.. ve bende boşa cikinca benzeri.bir gorev ile baska bir ilcede musteri lokasyonunda calismaya gonderdiler. buradaki.gorevi kabul etmek zorundamiyim..

  1. Admin dedi ki:

   İşverenle aranızda yaptığınız iş sözleşmesine bağlı.

 14. umut dedi ki:

  5 yıldır çalıştığım firmada üretim elemanı iken vardiya amiri oldum son 2 yıldır amirkik yapıyorum maaş bodrolorunda görevim vardiya amiri yazıyor ama sgk kaydı kaucuk montaj işçisi şuan işveren beni amirkik görevinden aldığını vve üretim elemanı olarak çalışacağımı söylüyor haklı fesih hakkı dogar mı ne yapmamız gerekiyor işe başlarken yazılı veya sözlü bi sözleşme olmadı

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 15. Can dedi ki:

  Çalıştığım şirket aynı ilde bulunan çalıştığim mağazadan diğer mağazaya gönderiyor.ama ben gitmek istemiyorum böyle bir hakkım.varmidir gitmemek gibi

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken imzaladığınız iş sözleşmesine bakın, işverene böyle bir hak tanınmışsa ve o mağazada size ihtiyaç da varsa işveren gönderebilir.

 16. Uğur dedi ki:

  Merhaba özel bir depoda çalışıyorum 5inci ayda bulunduğum depo kapanacak aynı il sınırları içinde birden fazla deposu var ama gitmek istemiyorum sözleşmede başka bir yere gönderirim diye bir madde olup olmadığıni bilmiyorum kabul etmezsen tazminat ve ihbar alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Tamamen işe girerken imzaladığınız sözleşmeye bağlı, eğer sözleşmede işverene diğer depolara gönderme yetkisi verildiyse bu durumda kabul etmezseniz işverenin tazminatsız işten çıkarma hakkı doğar.

 17. Tansu dedi ki:

  Merhabalar özel Bı firmada satıs danısmanı olarak çalısmakyım iş sözleşmesinde şube deıgısıklıgı kabul ibaresi var suanda şube degiştirmek istiyorlar yanlız gönderdikleri şube hem suankı evime cok uzak ekstra ulasım ve sadece gıdıs 1 saat suruyor ben kabul etmedıgımı belirttim bundan sonrası ıcın ne yapmam gerekir ve ihbar ve kıdem tazminatı hakkım saklı mıdır

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işe başlarken imzaladığınız iş sözleşmesinde işverene bu tür değişiklikleri yapma yetkisi verdinizse, işverenin genişletilmiş yönetim hakkı doğmuş olduğundan bu çerçevede işveren sizin onayınızı almadan bu değişikliği yapabilir. Eğer baştan işverene böyle bir yetki vermedinizse bu değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girdiğinden, siz onay verip kabul etmedikçe işveren bu değişikliği yapamaz. Bu durumda en fazla kıdem ve ihbar tazminatınızı ödeyip sizi işten çıkarabilir.

 18. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar,
  İşverenim bir fon şirketi olup farklı firmaları bünyesinde barındırmaktadır.
  İşverenim bünyesinde bulunan diğer benzer bir firma ile şirket evliliği yaparak eski şirket ismini kaldırıp yeni firmaya geçişimizi yapmıştır.
  Bu süreçte işçiye(bana) yeni bir sözleşme getirmemiştir.
  Öncelikle yeni bir sözleşme imzalatmak zorunda mıdır?
  Bu sebep iş sözleşmesinin haklı bir sebebi midir,

  Onun dışında çalıştığım firma isim değişikliğinden sonra mağazayı kapatacağını ama çıkış vermeyip yine bünyesinde aynı şirket ismine bağlı farklı isme sahip bir markaya rotasyon yapacağını tahmin etmekteyim. Ve şimdiye kadar kapanan mağazalarda herkesin çıkışını verip tazminatını vermiştir.
  İşveren benim rızam olmadan kapanan mağazadan, farklı isme sahip bir markaya geçişimi yapabilir mi,
  Bu durum iş akdi feshinin haklı sebebini oluşturur mu?
  Ben diğer markaya geçmeyi kabul etmesem dahi bu şekilde bir değişiklik yapabilir mi?
  Alacağım tazminat ile borcumu ödemeyi düşünürken bu şekilde bir bilgi beni zor duruma sokuyor.
  Acil dönüşünüzü rica ederim.

  1. Admin dedi ki:

   1-Eğer bahsettiğiniz şirketler aynı holdinge bağlı şirketler değilse, ortaklarının bir veya birkaçı aynı kişiler olsa bile, şirket evliliği yapılmış olsa bile her şirket ayrı bir tüzel kişilik, ayrı bir işverendir. Her ne kadar Yargıtay’ın özellikle kıdem tazminatıyla ilgili bazı kararlarında bu tür şirketlerin aralarında organik bağ olduğunu kabul ederek işçinin çalıştığı en son şirketin önceki şirketlerde geçen çalışma sürelerinden de sorumlu olduğu yönünde görüşleri mevcutsa da bu sizin durumunuz için geçerli değil. Dolayısıyla yeni şirkete / firmaya geçtiğinizde işverenin size yeni iş sözleşmesi imzalatması gerekmese bile, çünkü belirsiz süreli iş sözleşmesini yazılı yapmak zorunlu değildir, en azından size çalışma şartlarını gösterir yazılı bir belge vermesi gerekirdi. (Bkz. İşveren İş Sözleşmesinin Bir Nüshasını İşçiye Vermek Zorunda başlıklı yazı)
   2- Eğer işveren sizi bir başka şirkete ait mağazaya devreder veya gönderirse bunu kabul etmeyebilirsiniz, bu durumda işverenin ihbar ve kıdem tazminatınızı feshetmesi gerekir.
   3- Üçüncü bir durum, eğer çalıştığınız işyeri / mağaza değişmedi, aynı işyerinde / mağazada çalışmaya devam ediyorsunuz, ancak mağazanın / işyerinin sahibi olan şirket veya firma değiştiyse bu durum işyeri devri kapsamına girdiğinden; işyeri devrinde de daha önce yapılmış olan iş sözeleşmesi, çalışanı tüm alacak ve hakları yeni işverene geçmiş olacağından, yukarıda belirttiğimiz durumlar o zaman geçersiz hale gelir, bu durumu gerekçe gösterip işten ayrılıp tazminat isteyemezsiniz. (Bkz. İşverenin Değişmesi İşçi İçin Haklı Fesih Sebebi Sayılır mı?)
   4- Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK Müdürlüğünden alacağınız kıdem tazminatı yazısına istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Ancak burada da fesih işlemini sözlü yapmak yerine yazılı yapın. (Bkz. İş Akdini Sözlü Fesheden İşçiler Dikkat !, İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları)

 19. Ahmet dedi ki:

  2.durumda önceki şirket ismi şimdiki şirket ile şirket evliliği yaptı ve halen aynı mağazada çalışıyorum ancak mağaza kapandığı takdirde birleşme de adı geçen yeni şirkete ait farklı bir marka adı altında çalışmasını sürdüren bir mağazaya rotasyon yapılması halinde, iş akdi feshi ile tazminat talebinde bulunabilir miyim,
  Bahsetmiş olduğum 3.duruma benzer bir senaryo ama farklı olarak mağaza kapanışı ile aynı mağazada değil farklı bir mağazaya(markaya) gönderilme ihtimalim var.
  Şirket bir grup şirketidir.

  1. Admin dedi ki:

   Tabii ki bu durumda tazminat talebinde bulunabilirsiniz, çünkü başka bir şirkete ait başka bir magazaya gönderilmeniz işyeri devri kapsamına girmez. Çünkü işyeri devrinde çalışılan işyeri değişmemekte, sadece o işyerinin sahibi değişmektedir.

 20. Abdullah dedi ki:

  Çalıştığım otomotiv firmasında üç yetkili servis markası mevcut bu markaların ikisinde depo sorumlusu olarak görev yapıyorum 3. firma harici olarak çalışıyor işe ilk girdiğimde 1 marka mevcuttu ve 3 personel 1 yönetici vardı zamanla diğer iki personel işten farklı sebeplerden dolayı ayrıldı yaklaşık dört aydır 1 personel 1 yönetici olarak çalışıyoruz yöneticide ağır iş yapmadığı için tek başıma çok yoğun şekilde çalışıyorum yeni bir personel alındı fakat personel işi bilmediği için buda işimi zaten zor yapıp stres olurken üzerime ekstra yük biniyor ve sürekli baskı altındayım iş yetişmediği zaman en az 4 personelin yapacağı işi üzerime yıkmak yetmiyormuş gibi birde hesap sorup baskı kurmaya kalkıyorlar bu konuda haklı sebepten dolayı işten feshimi isteyip haklarımı alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz durumlar çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer, bu nedenle iş akdinizi feshedip tazminat isteyebilirsiniz, işe girerken size yapacağını iş söylenmiş veya yapacağınız işi ve bu iş karşılığı ödenecek ücreti kabul ederek işe girmişsiniz, ancak şimdi yaptığınız iş kat kat artmış, aynı oranda ücretiniz de artmadıysa bu sizin için haklı fesih sebebi sayılır. Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise ve en az 3600 gününüz varsa SGK’dan alacağınız kıdem tazminatı yazısına istinaden de iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz.

   1. Abdullah dedi ki:

    Teşekkürler

 21. yavuz dedi ki:

  İzmir de devlet hastanesinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum hastane yönetimi beni hastaneye bağlı semt polikliniğine 3 ay görevlendirme ile gönderiyor fakat gönderdiği yere benim evimden direkt toplu taşıma aracı yok 2 vesait gidiş ve 2 vesait dönüş olmak üzere günde 4 vesait yapmam gerekiyor bu durumda gitmeyi kabul etmeme gibi bir durum var mı? asıl iş yerime gelişim elektrikli bisiklet ile yapıyorum 3 ayda elektrik faturası 50 tl ödüyorum yalnız gönderilmek istenen yere elektrikli bisiklet ile gitmeme imkan yok o yüzdende sabah 7 tl akşam 7 tl günde 14 tl den 65 gün gitmem isteniyor 65 günde 910 tl yol parası yapıyor ve bana ödenen aylık yol parası 120 tl den 3 ay da 360 tl yapıyorfazladan cebimden 550 tl yol parası ödemem istenirken itiraz etme gitmeyi kabul etmeme durumun varmıdır?

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmenizde görev yeri değişikliği yapılabileceği belirtilmişse bu durumda reddetme hakkınız yok, ancak ortaya çıkan ilave yol giderinizi talep etme hakkınız var. Eğer talep ettiğiniz halde ödenmezse ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 22. Ahmet arı dedi ki:

  Merhabalar ben taşerona bağlı bir fabrikada 2 sene önce özel güvenlik işe başladım. Ben iki sene önce işe başlamadan benim yerimde iki yıla yakın çalışan arkadaş proje ile anlaşmadığı için yöneticiler tarafından işten çıkarılıyor bu arkadaş işe geri iade davası açıyor davayı kazanıyor şimdi kontenjan 5 kişilik olduğu için kontenjan dolu O arkadaşı alıp beni farklı projeye vermek istiyorlar Ben gitmek istemiyorum burada ne yapabilirim.

  1. Admin dedi ki:

   İşveren işe iade davasını kazanan kişiyi bu projede işe başlatmak zorunda, çalıştırılacak güvenlik görevlisi sayısı belli olduğu için sizi de çalıştıramayacaksa bu durumda eğer diğer projeye gitmek istemezseniz, iş sözleşmesinde işverenin başka projeye kaydırma yetkisi yer alıyorsa işveren sizi tazminatsız işten çıkarabilir, eğer iş sözleşmesinde işverene böyle bir yetki tanınmamışsa o zaman ihbar ve kıdem tazminatınızı ödeyip işten çıkarabilir.

 23. Onur dedi ki:

  Merhabalar isyerimiz kapandi isteyenleri baska subeyə gonderdiler isteyenlerinde tazminatlarini verdiler ben ilk once okudum anladim kabul ediyorum yazili imza atip farkli subeyi kabul ettim fakat sonradan cok uzak oldugunu fark ederek caymak istedim 6 is gununde cevap vermis oldum fakat henuz 4 gun oldu karar degistirebilir miyim

  1. Onur dedi ki:

   Ayni gun kabul ettim henuz yeni subeye baslamadim 4 gun oldu cayabilir miyim

   1. Admin dedi ki:

    Tabii ki vazgeçebilirsiniz, ancak işveren verdiğiniz onayı geçerli sayarsa ne olur bilemeyiz, en azından onay verdikten sonra işyerinin uzak olduğunu öğrendiğim şeklinde haklı bir gerekçeniz olmalıdır, bu durumda iradenizin baştan fesada uğratıldığını iddia edebilirsiniz.

   2. Admin dedi ki:

    Tabii ki cayabilirsiniz, ancak işveren verdiğiniz onayı geçerli sayarsa ne olur bilemeyiz, en azından onay verdikten sonra işyerinin uzak olduğunu öğrendiğim şeklinde haklı bir gerekçeniz olmalıdır, bu durumda iradenizin baştan fesada uğratıldığını iddia edebilirsiniz.

 24. ali dedi ki:

  Merhabalar bir belediye binasında, belediyenin alt işvereni bünyesinde temizlik personeli olarak çalışmakta olduğum sırada, işveren tarafından yazılı rızam alınmaksızın işyerimin değiştiği, artık belediyenin otelinde çalışacağım söylendi. Aynı ilçe sınırları içerisinde belediyenin otelinde de temizlik personeli olarak çalışacağım ve otel ve belediyenin evime olan uzaklıklarının da aynı olduğu düşünüldüğünde bu işyeri değişikliği çalışma koşullarında esaslı değişiklik kabul edilir mi, Kabul edilmesi durumunda yazılı rızamın alınmamış olması ve benimde otelde çalışmak istememem durumlarını göz önünde bulundurarak bana nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz. ayrıca belediyede haftanın 5 günü toplamda 37.5 saat çalışıyor olama rağmen otelde haftanın 6 günü 45 saat çalışmak durumunda kalacağım, tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ederim.

 25. Mesut dedi ki:

  Kolay gelsin ben sitede güvenlik görevlisi olarak 2.yıl 4 aydır görev yapıyorum yönetim şirkete beni başka siteye göndermek istiyor bugün söylediler ben buradan gitmek istemiyorum ne yapmam gerek ne olur beni bilgilendirir misiniz iyi ki varsınız şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Başka site derken işvereni aynı değilse işveren sizi başka siteye gönderemez. Çünkü orası ayrı bir işyeridir, bunu yapacaklarsa eğer kıdem ve ihbar tazminatınızı ödeyip öyle göndermeleri gerekir.
   Gönderecekleri başka site de aynı işverene (yönetime) aitse bu durumda da yine iş sözleşmesinde işverene böyle bir yetki verilmişse gönderebilir. İşverene böyle bir yetki veren iş sözleşmesi de yoksa o zaman sizin onayınız olmadan gönderemez. Bu sizin için haklı fesih sebebi oluşturur.

 26. tolga dedi ki:

  Merhabalar bir banka çalışanıyım. kısa bir zamana kadar şube personeli olarak çalışıyordum. pandemi nedeniyle tüm bankalarda olduğu gibi yarı personel ile çalışmaya gecildi. Tarafıma yazılı herhangi bir beyan olmadan genel müdürlük aracılığıyla şubecilikten evde çağrı merkezi ersoneli olarak çalışmam için tarafıma gerekli donanım tesis edildi. çok kısa bir süre önce mail yoluyla zorla imzalamam için uzaktan çalışma sözleşmesi elektronik imza ile imzalamam istendi. Daha imza atmadım. Hiç istemediğim sekilde hem maaşım düşecek sanırım cünkü yemek vs gibi haklar vermeyecekler hem de bunu dikkate almasam bile ilk işe giriş ve kabul anlaşmam dışında kendi istegim ve onayım olmadan hom office statsünde evde calısmaya zorlanıyorum. şube personeli olarak göreve devam etmem için hangi yasal yola başvurmam uygun olur yada haklı sebepten fesih vb nedenler ile dava acabilir ve tazminatımı alaabilir miyim yaklaşık 4 yıldır sube personeli olarak görev yapıyorum. Ayrıca pandemi bahanesine sıgınarak takdir edersiniz istemediğim ve hiç danısılmadan tarafıma ekonomik korkutma ile böyle bi karar almaları ne kadar etik. işin ekonimik boyutunun yanı sıra değerli yardımarınız için tesekkur ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Burada zorlayıcı bir sebep / durum söz konusu, pandemi nedeniyle birçok müşteri işlemlerini banka şubelerine gitmeden yaptığı için banka şubelerinde eskisinin yarısı kadar personel çalıştırılması zorunluluğu doğduysa o zaman banka idaresi (işveren) ya çalışanların bir kısmını evde çalışmaya yönlendirecek bir kısmını banka şubesinde çalıştıracak, ya personelin hepsi yine şubeye gelecek ancak hepsi yarım gün çalışacak ve banka idaresi İŞKUR’a kısa çalışma başvurusu yapacak. Evde çalışma yerine bu ikinci durumda da doğal olarak çalışanların maaşları düşebilecek. Dolayısıyla salgın devam ettiği sürece kaçınılmaz bir durum söz konusu ve bu önceden öngörülecek bir durum olmadığı için İş Kanununda düzenlenmemiş. İş Kanununda sadece işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebebin ortaya çıkması işçi açısından, işçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı sebebin ortaya çıkması da işveren açısından haklı fesih sebebi sayılmış olup, bu her iki durum fesih durumunda da işçinin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. Ancak sizin durumunuz işyerinde işin durması kapsamına girer mi bu tartışılır.
   Öte yandan işe girerken imzaladığınız iş sözleşmesinde banka idaresinin / işverenin) istediği zaman sizin çalışma şartlarınızda değişiklik yapabileceği, uzaktan çalışma şekline geçebileceği şeklinde bir düzenleme yoksa, işverene genişletilmiş bir yönetim hakkı verilmemişse, bu durumda çalışma şeklinizle ilgili olarak yapılan değişiklik esaslı değişiklik kapsamına gireceğinden, siz kabul etmedikçe işveren bu değişikliği yapamaz, eğer işveren ısrar ederse sizin için fesih ve kıdem tazminatı talep etme hakkı doğar. (Bkz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir) Yalnız böyle bir yol izlerseniz de fesih işlemini noterden ihtarname çekerek yapmanız daha sağlam olur. Bu fesih sonrasında da işveren tazminat talebinizi kabul etmez ve iş arabuluculuk aşamasından sonra mahkeme sürecine kadar giderse, söz konusu olağandışı süreçten dolayı mahkemenin değerlendirmesi hangi yönde olur bilemeyiz.

   1. gokhan dedi ki:

    Merhaba,

    İşveren sözleşmeye dayalı farklı şubelerden görevlendirme yapmak istiyor. Fakat şöyle bir uygulama yapabilir mi ? Mesela haftanın 4 gün a ilçesindeki şubede, 2 gün b ilçesindeki şubede çalışmamı istiyor. Böyle birşey mümkün mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    1. Admin dedi ki:

     Burada belirleyici olan üç unsur var.
     Birincisi iş sözleşmesi, işe girerken imzaladığınız iş sözleşmesinde işveren bu yetki verildiyse görevlendirme yapabilir.
     İkincisi işverenin keyfi davranmaması. Yani bu görevlendirmenin ihtiyaçtan, zorunluluktan kaynaklanması.
     Üçüncüsü de bu görevlendirme nedeniyle karşılaştığınız ilave maliyeti işveren karşılaması.

     1. Tayfun dedi ki:

      Merhaba dört yıldır çalıştığım firmada kamyonet şöförü (yüktaşıma) olarak çalışmakta idim pandemi sürecinde işime son verildi ve baglı oldugum (sigortam yapan) işverenfirma beni personel taşımacılığında görevime devam etmemi istedi iş sözleşmesi yok bu durumda tazminat haklarımı alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim çok sagoluun

 27. Tayfun dedi ki:

  Merhaba dört yıldır çalıştığım firmada kamyonet şöförü (yüktaşıma) olarak çalışmakta idim pandemi sürecinde işime son verildi ve baglı oldugum (sigortam yapan) işverenfirma beni personel taşımacılığında görevime devam etmemi istedi iş sözleşmesi yok bu durumda tazminat haklarımı alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim çok sagoluun

  1. Admin dedi ki:

   Yazılı iş sözleşmeniz olmasa da işe girerken yaptığınız anlaşmaya bağlı, eğer şoför olarak işe girdinizse (işe alındınızsa) ve daha önce çalıştığını yer ile şimdi çalışacağınız yer aynı ise bir başka il veya ilçe de değilse, bu durumda işverenin personel taşımacılığında şoför olarak devam etmenizi istemesi size iş sözleşmesini feshedip tazminat isteme hakkı vermez. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir, İşverenin Çalışma Koşullarında Değişiklik Yapma Yetkisinin Sınırı başlıklı yazılara bakabilirsiniz.

 28. Mustafa dedi ki:

  6 yıldır bir avm de sevkiyat şoförlüğünü ve montaj işçiliğini yapıyorum.ama girdiğimden buyana satış elamanı olarak mağazada iş veriyorlar buda bana angare geliyor…kendim istifa etsem tazminat alabilirmiyim…simdiden anlayışınız için teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İşe sevkiyat şoförü ve montaj işçisi olarak girdinizse, size satış elemanı olarak yaptırılan iş iş sözleşmenizde belirtilmeyen ilave bir işse bu size fesih hakkı verir. Ancak 6 yıldır bu ilave işi yaptığınıza göre işi kabullenmişsiniz demektir, dolayısıyla 6 yıl sonra bunu gerekçe gösterip iş akdini feshetmeniz haklı fesih sayılır mı tartışılır. Çünkü normalde bu fesih hakkını kullanma süresi 6 işgünüdür. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/6-gunluk-fesih-hakkini-kullanma-sartlari/)

 29. Aysegul dedi ki:

  Bir otelde kat görevlisi olarak çalışıyorum fakat kahvaltıdan sorumlu kişi işten ayrıldı ve pandemik bahane ederek 2 kişi çalıştırarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp 15 er günlük oeriyotla bütün işi üstümüze yıktılar isten ayrılma hakkım tazminat hakkım varmi

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmenizde yazılanları bilmiyoruz, ancak belirttiğiniz durumlar normalde çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve size fesih hakkı verir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/)

 30. Caner dedi ki:

  Merhaba Çalışmakta olduğum firmada İstanbul da bulunan şubesinde çalışmam konusunda teklif aldım ve konaklamamın karşılanması konusunda anlaşarak kabul ettim. İlgili atamam yapıldı fakat şirket evi yada otel konaklaması yapılmamaktadır ve üst yönetici asla geri dönüş yapmamaktadır. Atama tarihinde 6. Günüm ve şartların yerine getirilmemesi sebebiyle haklarım tam olarak nedir bilemiyorum. Bulunduğum şehirden ayrılıp İstanbul’a gidemedim konaklama ayarlamadıkları için

  1. Admin dedi ki:

   Bulunduğunuz şehirdeki işyeri yetkilileriyle görüşüp İstanbul’a gitmek istemediğinizi, eski işinizde / işyerinizde çalışmaya devam etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz, kabul etmezler ve söz vermelerine rağmen konaklama imkanı sağlamadıkları halde İstanbul’da işe başlamanız konusunda ısrar ederlerse İş Kanunu 24/II. madde kapsamında haklı fesih hakkınızı kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yazıda bu konuyla ilgili örnek Yargıtay kararı var.

 31. Süleyman dedi ki:

  Merhaba
  Çalışmakta olduğum firmada bulunduğum ilden farklı bir ile geçiş değişikliği tarafımca kabul edilerek geçiş yaptım ve ilgili ile atamam yapıldı . Şu an yıllık izindeyim ve artan vakalar sebebiyle şu an il değişikliğimden vazgeçme noktasına geldim. Vazgeçmem durumunda eski görevimde bulunduğum ildeki işyerine dönme hakkım var mıdır ve yasal olarak mümkün müdür.
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu hükümlerine göre böyle bir hakkınız yok, eski işinize dönebilmeniz işverenin kabul etmesine bağlı.

 32. Güll dedi ki:

  Acil yardıma ihtuyacm var 2016 dan veri markkete çalışıyorum ve bana tazminat vermemk icin yerimi segstrceklrini aoyledir uzak yerlere vermekle tahdt ettelr aksmlari eve donemm yani bunun icim dava aca bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Bu nedenle işi bırakmayı mı düşünüyorsunuz yoksa yeni işyerinde mecburen işe başlayacak mısınız, onu belirtmemişsiniz.

 33. uğur dedi ki:

  merhaba, ben istanbul anadolu yakasında özel bir hastanede çalışmaktayım. işyerim burda bazı çalışanları avrupa yakasında olan diğer hastanesine yollamak istiyor sözleşmede böyle bir madde yok bu durumda ne yapmalıyız yardımınızı rica ederim. iyi günler.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer imzaladığınız iş sözleşmesi işverene bu değişikliği yapma yetkisi/hakkı vermiyorsa bu durumda siz istemedikçe işveren zorla çalışma yerinizi değiştiremez. Çünkü bu değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ver işçinin onayını gerektirir. Bu konu yukarıdaki yazıda ve https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/ başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 34. Erhan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin,bana yardımcı olursanız sevinirim,benim sorunum şu 16 yıldır bır mağazada çalışmaktayım, iş yerinde vardiya amiriyle aramıza anlaşmazlıklar girdi olay , bir üst sorumlumuza aks etti oda beni haksız bulup,şehir içinde,çalışma saatleri çalıştığım iş yerine göre değişik olan bir yere verdiler,bana verdikleri yer değiştirme ve mükâfatnameyi imzaladım ,ama yeni gittigim yerde 5 gün saat 2 den 22 kadar çalıştığım için,çalışma dengemi bozdu, nasıl bir yol haritası uygulama ya koya bilirim tazminatımı almak için ve işten ayrılmak için,ýonetimin aldığı kararla orda çalışmanı uygun gördük,belirtilen tarihten itibaren 3 gün içinde orda olmasam sözleşmem fes edileceğini söyledi,bende kabul ettim ama şimdi çalışma saatleri aileme vakit ayırmamı engeliyor,ne yapabilirim , teşekkür ederim kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğini değişiklikler çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer. Çalışma şatlarında esaslı değişikliği de işveren işçinin onayını almadan yapamaz (eğer iş sözleşmesi işverene bu değişikliği yapma yetkisi vermiyorsa). Ancak siz değişikliğe muvafakat vermişsiniz yani işveren onayınızı almış. Onay verdiğiniz içinde artık fesih hakkını kullanamazsınız. Bu konuda ayrıntılı bilgi https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/ başlıklı yazıda yer almaktadır.

 35. Rıdvan dedi ki:

  Bi otelde 1.5 yıllık bellboydum pandemiden önce pandemiden sonra ise beni 2 aydır garson olarak çalıştırıyolar şuan ben adliyeye gitsem tazminatımla birlikte hakyarımı alıp işten ayrılabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim bu arada bu garsonluk işini benim rızamı almadan gecirdiler primim bellboy olarak yatıyo halen

  1. Admin dedi ki:

   Çalıştığınız otelle aranızda yazılı iş sözleşmesi var mıydı, varsa da sözleşmede ne yazıyordu bilmiyoruz. Ancak İş Kanununa göre çalışma şartlarında esaslı değişikliği işçi kabul etmedikçe işveren yapamaz, eğer işçinin onayını almadan işveren bu değişikliği yaparsa işçi için haklı fesih sebebi sayılır. Siz bu değişikliği gerekçe gösterip iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak burada fesih hakkının kullanılması gereken 6 günlük süreyi geçirmişsiniz. En doğrusu siz işyerinden eski işinize döndürülmenizi talep edin, eğer talebiniz kabul edilmezse o zaman fesih hakkınızı kullanabilirsiniz, yani bu durumda 6 günlük fesih süresini yeniden başlatmış olursunuz. Fesih işlemini noterden ihtar çekerek yapmanız daha sağlam olur. İhtarname çekip iş akdini feshettikten sonra tazminatınız ödenmezse o zaman arabuluculuk bürosuna başvurabilirsiniz, bu aşamada arabulucuya başvuramazsınız. Eğer çalışmaya devam edecekseniz ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz eski görevinize dönebilmek için.

 36. cevdet dedi ki:

  selamın aleyküm ben 4 yıldır bir fabrikada engelli ve emekli olarak çalışıyorum işe girişimin 11 inci ayında makinaya parmagımı kaptırdım ve koptu 3 aylık tedavimin sonucunda işe geri döndüm ve çalışmaya devam ettim yalnız her zaman fabrikanın en agır 2 bölümünde çalıştırdılar başımdan eksik olmayan kazalarım oldu bel fıtıgı oldum ayrı son olarakta makinanın üstüne düştüm sol gögsümü vurdum ama hastaneye gidip iş kaza raporu tutturmadım niye tutturmadım diye birde üstüne fırça yedim bu olaydan sonra agrım var dedigim için o bölümden o bölüme gönderdiler bir günde 3 bölüme bile gönderdiler güya rahat yerde çalıştıyorlarmış görüntüsü veriyorlar bu durumda yıldırma yoluna gidiyorlar bu durumda ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Aleykum Selam. Eğer o işyerinde çalışmaya devam etmek istiyorsanız çalışma şartlarınızın düzeltilmesi için işyerinin bağlı olduğu İŞKUR müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. İşten ayrılmak istiyorsanız, belirttiğiniz haksız işyeri uygulamalarını ve size yapılan baskıyı (mobbingi) gerekçe gösterip İş Kanunu 24/II. madde kapsamında haklı sebeple iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Fesih işlemini noterden ihtarname çekerek yapmanız daha garantili olur. Bu şekilde iş akdinizi feshettikten sonra kıdem tazminatınız ödenmezse önce adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna şikayet dilekçesi vermeniz, sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 37. cevdet dedi ki:

  teşekkürler

 38. Cemil dedi ki:

  Merhaba,

  Görev yerimi satış performansının beklenen seviyede olmaması nedeni ile evime çok uzak bir şubeye göndererek değiştirmek istiyorlar. Kabul etmeyerek istifa etsem haklı fesih olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işverenle yaptığınız iş sözleşmesinde bu husus düzenlenmiş ve işverene bu değişikliği yapma yetkisi verilmişse, burada işveren genişletilmiş yönetim hakkı söz konusudur, dolayısıyla işverene baştan bu değişikliği yapma yetkisi vermiş sayılırsınız. Bu durumda fesih hakkınız olmaz. Ancak aranızda yazılı iş sözleşmesi yoksa veya sözleşme olsa bile sözleşmede işverene bu konuda yetki verilmemişse, bu durumda işveren siz kabul etmedikçe bu değişikliği yapamaz, yapmak isterse sizin için fesih hakkı doğar. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/)

 39. Murat dedi ki:

  İşveren performansları düşük olarak adlandırdığı çalışanları başka uzak şubelere göndermekle tehdit etti. Keyfi bir durum gibi geldi bana. Baskı uyguladıkları kişiler daha çok kıdem tazminatları birikmiş olan kişiler. Mobbing uyguladığına dair tehdit yazısını ekran görüntüsünü aldım. Eğer işe gitmekte çok zorlanacağım uzak şubelere gönderirlerse tehdit ettiği ekran görüntüsü alırsam, uzak şubelere gönderilen kişilerin işyerinin mobbing uyguladığına diar şahit yazdırırsam Haklı fesih sebebi sayılırmı?

  1. Admin dedi ki:

   Performans düşüklüğü İş Kanunun 18. maddesine göre işveren için geçerli fesih sebebi sayılır. Bu nedenle işten çıkarılan işçi işe iade talebinde bulunamaz, ancak işveren işçiye ihbar tazminatı ve bir yıllık çalışma süresini doldurmuşsa kıdem tazminatı ödemek zorundadır.

   1. Admin dedi ki:

    Performans düşüklüğü 30 ve daha fazla çalışanı olan işyerinde işverene fesih hakkı veren bir durum olduğuna göre, işveren fesih yerine işçinin çalışma yerini de değiştirebilir. Ancak işçinin performans düşüklüğünden bahsedebilmek için işverenin performans kriterlerini ve ölçülerini belirlemiş, işyerinde ilan etmiş olması, bu kriterleri tüm işçilere uygulaması, bu kriterlere göre düşük performans gösteren işçiyi en azından bir kez uyarıp savunma alması, aynı durum devam ederse o zaman işçinin performans düşüklüğü olduğuna karar vermesi gerekir.

 40. Erhan dedi ki:

  Merhaba, çalıştığım kurum çalışma yerimi değiştirdi, aynı işyerinde başka bir bölüme aldı fakat maaşım düştü, ilk işe başladığım da daha çok maaşım yatıyordu, ayrıca bir oda da hiç bir iş yaptırılmadan öylece bekletildim 1 sene sonra eski yerime geri aldılar. Sorum şu ki 1 sene boyunca ücretim geriye düştüğü için iş mahkemesine zarar ettiğimi söyledip ucretimin iadesini talep edebilir miyim yada nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Eğer iş sözleşmenizde aksine bir hüküm yoksa, ücretiniz düşürüldüğünde bu durum sizin için haklı fesih sebebi sayılırdı ve buna istinaden iş sözleşmenizi feshedebilirdiniz. Şu an gelinen noktada geçmişe dönük ücret kaybınızı talep edebilirsiniz tabii ki ancak bunun için önce arabulucuya gitmeniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir. Öte yandan ücretiniz düşürüldüğü halde bir yıl boyunca çalışmanız değişikliği kabul ettiğiniz anlamına gelebilir, bu nedenle iş mahkemesi talebinizi nasıl değerlendirir bilemeyiz.

 41. Selin dedi ki:

  4 yıldır calistigim firmada yeni subeler acildigi icin 3 kez rotasyona ugradim ve gonullu olarak gittim fakat 1 yildir calistigim subeye baska subede calisan nisanlim mudur yardimcisi olacak ve nisanli olmamiz gerekce gosterilerek beni baska magazaya gondermek istiyorlar bende gitmek istemiyorum 4. Kez rotasyon istemiyorum itiraz hakkim ve fesih hakkim var midir ?

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken imzaladığınız iş sözleşmesine, işyerinde uygulanan çalışma kurallarına ve politikalarına bakmak lazım. Eşinizle aynı yerde çalışmanızın problem oluşturabileceğini düşünerek bu yönde karar vermiş olabilirler, eğer bu durum firma politikası ise ve siz başka şubeye gitmek istemiyorsanız o zaman eşinizi gönderebilirler.

 42. Yusuf dedi ki:

  3 yıldır bir taşeron firmada tamil-tahliye işçisi olarak çalışmaktayım
  Us tanımına uymayan örneğin ofis temizliği, soyunma odalarının temizliği, tuvalet temizliği ve şirketin arabalarının iç ve dış temizliği yaptırılıyor
  Isimizden olmamak içi ve mobbing’e maruz kalmamak için mecburen aylarca bu işleri yaptık
  Geçen gün v.amirinin hadsiz bir şekilde bu işi bana yemek istirahati saatinde yaptırmasına tepki gösterdim ve hakkımda tutanak düzenlediler ve beni haksız çıkardılar
  Yönetimdeki diğer şahıslarda bana istirahat saati dahi olsa amirinin lafını ikiletmiyeceksin dediler
  Bu durumda haklı fesih olarak is akdini fesih edebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay kararlarına göre işçi ara dinlenmesinde (mola süresinde) çalışmaya zorlanamaz, eğer işçi mola süresinde çalışmaya zorlanırsa o zaman işçiye mola süresi verilmemiş sayılır. Mola süresinin verilmemesi de 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinin II/f bendine göre işçi için haklı fesih sebebi sayılır. Yemek istirahati de bu kapsamdadır. Ancak iş akdinizi feshedecekseniz size uygulanan diğer mobbingleri de fesih nedenleri arasında belirmenizde yarar var, çünkü bir defalık mola süresinin kullandırılmamış olması haklı fesih için yeterli olmayabilir, işveren acil bir ihtiyaç doğduğunu ileri sürebilir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/mola-sureleri-konusunda-isverenin-uymasi-gereken-kurallar/)

   1. Yusuf dedi ki:

    Bu olaydan sonra beni agir işlerde görevlendirmeye başladılar
    P.Müdürüne bu yaptiginiz beni cezandirma sekliniz bu isi bu sekilde uygulayamazsınız diye uyardım
    Kendi v.amirini koruyor
    V.amirininde kolladığı personeller var ve agir işlerde beni iyice yipratmalari için bu personellerin yanına veriyor
    Ilk gün çalıştım ve belimden rahatsızlandım 2.gün yine agir ışe yazdılar belim ağrıyor diye çıkmadım 3. Gün aynı şekilde yine aynı ışe ve aynı personellerin yanına veriyorlar yine mazeretimi bildirerek çıkmadım 4. Gün yine yazdılar bu sefer p.müdürü yapamiyorsan rapor al diye söylendi bana
    Bende 2 yıldır beni hafif islerde gorevlendiriyordunuz yine aynı şekilde gorevlendirin ve bu baskıcı tavrinizi mobbing i bırakın diye uyardım ama olmadi bende mecburen gidip aile hekiminden belim agriyor diye jel ve ilac aldim arkasından 5 gun rapor.

    Durum bu
    Hala haklı fesih için bu olanlar yeterlimi
    Elimde belgelerim sağlık raporum ve ifaderim var

    1. Admin dedi ki:

     Söylediğiniz yıldırma faaliyetleri mobbing kapsamına girer ve size fesih hakkı verir. Ancak arabulucuda anlaşamazsanız ve konu mahkemeye kadar giderse o zaman ispatlayabilmeniz önemli. Konuyla ilgili olarak https://www.isvesosyalguvenlik.com/mobbing-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/insan-haklari-ve-esitlik-kurumu-faaliyetine-basladi-mobbing-sikayetlerine-de-bakacak/ başlıklı yazılara da bakabilirsiniz.

 43. Akin dedi ki:

  Merhaba yardımcı olurmusunuz yaklaşık 1 ay oluyor bir markete çalışıyorum şubemi değiştirmek istiyorlar banda sordular bende kabul etim çünkü yeni şube evime daha yakın bir kâğıda kabul etiğime dair yazı yazdılar bende okudum imzaladım kabul etim 2 gün oluyor hala iskurdan onay gelmedi onay ne zamn gelir tahminen kaç gün sonra onay olur ne zamn yeni şubeme giderim

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’la ilgisi nedir, işbaşı eğitim programı kapsamında mı çalışıyorsunuz belirtmemişsiniz, ancak ne zaman onay geleceğini biz bilemeyiz, işyerinizdeki yetkililere sorabilirsiniz, örneğin durumu İŞKUR’a ne zaman bildirdiler onu biz nereden bilelim.

 44. Selen dedi ki:

  İşyerim yıkılacağı için 2.şubeye taşınacağız ekip olarak. Fakat işverenim beni 3. Şubeye görevlendirmek istedi işe girerken herhangi bir sözleşme vs yapılmadı bu durumda herhangi bir itirazımın geçerliliği olur mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşyeri yıkılacağı için burada zorlayıcı bir durum var, dolayısıyla ben 2. şubeye gitmek istemiyorum iş akdimi feshet kıdem tazminatımı öde denilebilir mi işverene bu tartışılır. Ancak eğer ikinci şubeye taşınıyorsanız ve 2. şube sizin için 3. şubeden daha uygunsa işveren en azından bu konudaki talebinizi değerlendirebilir. Ayrıca bu durumda işveren eşit davranma zorunluluğu kapsamında diğer çalışanlar için nasıl bir yol izliyorsa sizin için de o yolu izlemek zorundadır. Örneğin diğer çalışanları 2. şubede devam ettirip 2. şube sizin için de uygun olduğu halde sizi 3. şubeye göndermek isterse o zaman eşit davranma ilkesini ihlal etmiş olur.

 45. Hüseyin dedi ki:

  9 yıldır çalıştığım fabrikada son iki yıldır beni başka bir bölüme aldılar. İşsiz kalmamak için çalışıyordum fakat bölümümü tekrar değiştirdiler ve çok ağır bir bölüme verdiler. Yapabileceğim bir iş değil. İşyerinde ilk girdiğim bölümün elemanı olarak gözüküyorum. Tazminatımla çıkabilir miyim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşyeri / işverenin sizin onayınızı almadan çalışma şartlarında esaslı değişiklik yaptığı gerekçesiyle iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ayrıca size yapılanlar bir da mobbing (yıldırma) gibi görünüyor, bu nedenle de iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ancak fesih işlemini noterden ihtarname çekerek yapmanız daha sağlıklı olur. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarindaki-hangi-degisiklikler-isciye-fesih-hakki-verir/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisanlarin-kabusu-mobbing-psikolojik-taciz/)

 46. Yusuf dedi ki:

  Ben calimis olduğum işyerinden daha uzak binisyerine gönderildim ve 1 saat yol sürüyor ve ben daha az ücret alıyorum önceki çalıştığım şubeye göre yaklaşık 2 aydır gonderildigim şubede çalışmaktayım aradan süre geçmesine rağmen fesih hakkımı kullanabilirmiyim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Benzer durumlarla ilgili olarak Yargıtay’ın verdiği kararlar yukarıdaki yazıda yer almaktadır. Sizin durumunuz da haklı fesih nedeni sayılabilir. Ancak haklı nedenle fesihlerde 6 iş günü bu hakkın kullanılması gerekir. Siz normalde bu süreyi geçirmişsiniz. Buna karşılık daha uzak bir işyerine gönderilmeniz nedeniyle ulaşım maliyetinizin arttığını, eski işyerindeki ücrete göre daha yüksek ücret ödenmesi gerekirken daha düşük ücret ödendiğini gerekçe göstererek, eski işyerinde eski ücretle tekrar çalışmaya devam etmek istediğinizi veya yeni işyerinde çalışacaksanız da daha yüksek ücret ödenmesi talebinizi işyerinize iletin, kabul etmezlerse o zaman bunu gerekçe göstererek iş akdinizi feshetme yoluna gidebilirsiniz belki.

 47. Şok Market Çalışanı dedi ki:

  …… markette çalışıyorum. 2010 da girdim işe 2020 oldu. işe girdiğimde şok market ….. aitti şimdi ise …… firmasına ait. Sorum şu benim yaşadığım bölgede ben girdiğimde 1 tane şube vardı girerken dediğim şey eğer beni başka ilçe yada illere yada mağaza yollayacaksanız ben işe girmek istemiyorum dedim sözleşmeyi okumadım çünkü işe girerken zorunlu imzalatıyorlar. Şimdi ….. geçti ve ….. şu an işçileri isteği dışında örnek x mağazadan y mağazaya kendi belirledikleri bütçe tutmuyor diye 3,5 çalışma çıkardı buna göre eleman hem x mağazada hem y mağazada haftanın 3 günü bir yerde 3 günü bir yerde 1 günde izinli olarak çalıştırılıyor. Benide şimdi bu şekilde çalıştırıyorlar hatta bana haber dahi vermeden x mağazada artık çalışmayacaksın y mağazasına geçişini yaptık diyorlar. Ben annemle yaşıyorum işe girerkende bu konuyu sözlü olarak belirtmiştim her yılda bu yapıldığında anlatıyorum ben başka bir semt yada ilçe yada ilde çalışmam diye. Onlar bunu sadece bana yapıp işten çıkmamı bekliyor. Beni diğer mağazaya yollamak içinde işe yeni giren elemanlar diğer mağazada çalışıyor örneği veriliyor oysaki o eleman işe girdiğinde bunu kabul ederek giriyor ben bu şekilde işe girmedim. Misal benden sonra giren elemanı ben kadrolu olduğum halde benim mağazamda kalıcı yapıp beni başka mağazaya göndermeye çalışıyorlar sırf ben istemediğim için keyfiyi bir yollanma. Madem bütçe tutmuyor yeni gelen elemanı yollasınlar gitmek istemiyorsa zaten sezonluk eleman işten çıkarsınlar madem ki bütçe tutmuyor ama yok benim gibi elemanları bezdirmek için bu yola başvuruyorlar. Bu konuda ne yapabilirim. 2005 yılı sgk başlangıcım 4300 çalışma günüm var. Bulunduğum işte 2010 dan beri çalışıyorum şu an 2021/1.ci aydayız. Diğer mağazaya gitmek istemiyorum sürekli araba ile gidip gelmem gerekicek yol parası yatırıyorlar ama yaşım 36 yani banka borcum vs var annemle yaşıyorum kendisi emekli maaşı alıyor ev hanımı ama ben bu yaştan sonra yol parasını yola verip sonrada yemek parasınıda sayarsak geriye elimde az bir para kalıcak. Yollandığım yere yine eleman olarak aynı maaşı alarak gideceğim ve elime kalan para daha az olucak. Ayrıca yol ve yemek parası herkese yatıyor ama bana söylenen şu gidiceksin çünkü yol paran yatıyor deniyor. O para herkese yatıyor ama şu yapılmıyor eşit şekilde örnek bir gün başka eleman gidip birgün ben gitmiyorum sürekli beni yollamaya çalışıyorlar her kış geldiğinde ve şirket prosüdürü böyle deniyor. Şirket prosüdüründe tek bir elemana sürekli başka mağazaya yollanır diye bir prosüdür yok kafasından uyduruyorlar. Üst yöneticilere ne demem gerekir başımdaki bölge sorumlusu keyfiyi böyle atama yaptığında ve kanunda haklarım nelerdir işten çıkmadan ne yapabilirim çıkmak istersem tazminatımı ve fazla mesailerimi nasıl alabilirim teşekkürler biraz uzun oldu ama bu tüm firma çalışanlarının ortak sorunu açıklayıcı anlatırsanız seviniriz… (Biraz detaya girersem; ben aynı belediyede 2 mağaza olduğu halde yaklaşık 15-20km daha uzak başka bir mağazaya yollanıyorum. önce 1.ci mağazada çalışıyordum fazla mesailerimi vermedikleri için sürekli şikayet ediyorum üst yöneticilere başımdaki yöneticide şikayet ettiğim için yani hakkımı aradığım için beni 2.ci mağazaya gönderdi aynı belediyede olduğu sürece sıkıntı yok dedim oraya geçtim şimdide bulunduğum mağazaya başka bir sezonluk eleman aldılar kış gelince çıkacaktı lafta kadrolu yaptılar ve benide 2 mağazanın dışında 15-20km daha uzak arabayla gitmem gerekicek yere yollanıyorum. Orda yaşayan birini alıp bulunduğum yerde de ben kalabilirim sezonluk çalışanları isteseler bütçe yetmediği için zaten çıkarıyorlar ama beni gene bu kışta yollamak için sırf yeni giren elemanı mağazada kadrolu yaptılar benide diğer mağazada elemanların tartıştığı için başka yerlere yollandığı ve bundan dolayı oraya eleman lazım seni yolluyoruz deniyor tabi bu bana söylenmeden isteğim dışında yapılıyor söylense zaten kabul etmeyeceğimi biliyorlar. Hangi işçi daha az kazanacığını bile bile başka mağazaya hemde aynı pozisyonda gitmek ister tamamen zulüm yapılıyor başka birşey değil artık başımızdaki gerçekten keyfiyimi egosundan mı yapıyor yoksa üst yöneticiler baskı kurup çıkarttırmayamı çalışıyor orasını Allah bilir. Benim bildiğim ben her yıl mesaimi vermediklerinde başımdaki müdürü üst yöneticilere şikayet ediyorum alacaklarımı tam vermeselerde yarısını yada 3te 1 ini izin olarak alıyorum. Artık mesai yaptırmak yerine bu yola başvurdular amaçları beni bezdirip işten çıkarmak anladığım. Zaten tüm işçilere formalite mesai doldurtuyorlar imzalattırıyorlar ben bunu yapmadığım için bunu yapıyorlar. Örnek mesai yapılıyor mesaimizi parasını yada iznini alacakmıyız diye sorduğumuzda ceza mesaisinin alacağı olmaz deniyor ceza yememize nedende atıyorum mağaza dağınıklığı örnek 1-2 tane gözden kaçan skt li ürün yada bulmak isterlerse işte bir neden bulup ceza fulleri adı altında işçileri fazla mesai yaptırıp onunda alacağını vermemeye çalışıyorlar. Bazıları buna eyvallah ediyor ben etmiyorum benim gibileri işyerinde başındaki müdürler sevmez ama o benim hakkım hakkımızı koruyacak kimse yok migrostayken sendikalıydık ülker sendikadan çıkardı bu yüzden bende kendim uğraşıyorum ama bunun çözümü bu olmamalı haksa hakkımız verilmeli ben onlara 4 4 lük gidinde mesaimi verin demiyorum ama kimse kusura bakmasında 2-3-4-5-6 saat gibi mesailer yapıp günde sonrada bunu istemiyeceksin demeleri kadar saçma bir olay yoktur. yaptığım mesai arada sırada ayda yılda yarım saat 1 saat olsa zaten kimse buna karşı gelmez. Bize yapılan zulüm sırf bu hakkımızı istediğimiz için yapılıyor. 3,5 çalışma saçmalığıda bizim şirketin yeni işçiyi bezdirme yöntemi isteği dışında başka mağazaya direk yada haftanın 3 günü bir mağazada 3 günü diğer mağazada çalıştırıyorlar. yeterince açıklayıcı anlattım artık buna göre haklarımızı bilen biri varsa yazarsa seviniriz…

  1. Şok market çalışanı dedi ki:

   Birde bu olay ben corana olduğum hafta yapıldı. zaten 2-3 yıldır kış gelince sürekli başka mağazaya sadece 2-3 aylığına haftanın 3 günü çalışacaksın deniyordu. Bende ortam gerilmesin şikayet etmeyim diye idare ediyordum yaza kadar. Ama bu sefer temelli oraya yollacaklarını ve benim haberim olmadan mağaza geçişimi yapmışlar orda çalışacaksın deniyor. Zaten istemediğim o mağazada çalıştığım için hergün sinir olup isteksiz çalıştığım için bir şekilde Korana hastalığına yakalandım. raporlu olduğum dönemde bu işlemi yapmışlar bana 10 günlük rapordan sonra 9 günde kendime geleyim diye yıllık izin verdiler. Meğersem o dönemde benden habersiz mağaza geçişimi yapmışlar.

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    Yazınızı çok uzun yazdığınız için hepsini okuma imkanımız olmadı. Ancak 2005 sigorta başlangıcına göre 7000 günü veya 25 yıllık sigortalılık süresi – 4500 günü doldurmanız gerekir ki SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp buna istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı alabilesiniz. Ancak verdiğiniz bilgilere göre bu mümkün değil. Diğer seçenek belirttiğiniz durumları gerekçe gösterip noterden ihtarname çekip iş akdini 4857 sayılı Kanunun 24/II. maddesine istinaden haklı nedenle feshedip kıdem tazminatını talep etmek. Ödemezlerse arabulucuya gitmeniz, sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Eğer çalışmaya devam etmek istiyorsanız o zaman da şartlarınızın düzeltilmesi için ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

    1. Şok Market Çalışanı dedi ki:

     peki bu tazminat olayını toplam 4500 gün sayısını geçince mi alabiliyorum yoksa sadece aynı iş yerinde 4500 gün sayısına ulaşıncamı alabiliyorum. Bazıları 3600 den faydalanabilirsin demişti o eski tarihli girişler için sanırım sizin söylediğinize göre sanırım. Aslında işten çıkmak istemesemde şartlar zorlanırsa mecbur çıkıcam ama çıkarkende tazminatımı alıp çıkmak isterim tabiki. Bununla ilgili mahkeme kararlarında 10 yılı aşkın kişinin istifa ettiği halde tazminatını aldığını internetten görmüştüm. mahkeme 10 yıl çalışan bir işçinin tazminatsız çıkmasını normal bulmayıp işçinin haklı olduğuna kanaat getirip tazminatını almasına karar vermiş. Mahkemeye başvurursam 3600 den yararlanmasam bile sanırım almam gerekir diye düşünüyorum. Tabi sizler daha iyi bilirsiniz.

     1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

      4500 günün aynı işyerinde geçmiş olması şart değil, sadece 4500 gün veya daha fazla prim gün sayınızın olması yeterli, hangi işyerinde geçmiş olursa olsun farketmez, hatta bir kısmı isteğe bağlı sigorta, Bağ-Kur kapsamında olsa bile sorun olmaz. 3600 günden sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar yararlanabiliyor.

 48. kamil dedi ki:

  ben tcdd henzemin geçit bekçiligi yapıyorum.bu işyerinde 17 yıldır çalışmaktayım.bizim burda 2 henzemin geçit resmi olarak yani remi gazetede yayınlandı.kapanmayan henzemin geçitte kalanlara 12 aylıksözleşme kapanan hemzeminde çalışan kişilere 4 aylık sözleşme imzalandı şimdi bizleri yıllık izine çıkartıyorlar.izin bitiş dönüşümünde bizlri şehir dışına görevlendirme olarak gönderiyorlar.şimdi biz burayagittiğimizde haklaromız devam edermi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Hangi hakları kastediyorsunuz bilmiyoruz, ancak aynı işverene (TCDD’ye) tabi olarak çalışmaya devam ettiğiniz için herhangi bir hak kaybınız olmaz.

 49. Mert dedi ki:

  Merhaba,aynı şirketin bir şubesinde 2 yıl çalıştıktan sonra başka şubesinde çalışmak istedim.Bana istifa dilekçesi yazdırdilar.Kıdem tazminatı hakkımda bu 2 yıl kayıp mı olur

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşveren aynı olduğuna göre normalde kıdem tazminatında bir kaybınızın olmaması, bütün şubelerde geçen çalışma sürelerinin toplamının kıdem tazminatında dikkate alınması gerekir. Ancak size istifa dilekçesi imzalatarak 2 yıllık çalışma sürenizi kıdem tazminatı açısından tasfiye etmek istemiş olabilirler. Buna karşılık aynı işverenin bir başka işyerinde çalışmaya devam eden bir işçi için istifa diye birşey olmaz, ortada sadece nakil işlemi vardır.

 50. Cihan dedi ki:

  Merhabalar,şirketimde evime 6 km uzaklıktaki ofislerinde sevkiyatçı olarak çalışırken, beni evime 40 km uzaklıkta ki başka bir operasyonlarına vardiya amiri olarak gönderdiler. Gittiğim yer de vardiyalı ve 16/24 vardiyasında çalıştışımda iş dönüşü evime ulaşım olmuyor. 24/08 çalıştığımda da bu sefer işe gidecek otobüs bulunmuyor. Şimdi pandemi yasaklar derken ulaşım tamamen kalktı kendi aracım ile gidip geliyorum. Git gel 80 km günlük maliyet çıktı bana. Evimin yakınında çalışırken verdikleri yol ücreti ile görev yerim değiştikten sonra ki verdikleri yol ücreti aynı. Arabamı satacağım ve haliyle artık işe gidip gelemeyeceğim. Bunun sonuçları ne doğurur, işe ulaşım olmadığı için gidememem ne gibi bir durum çıkarır ortaya. Hakkımı nasıl arayabilirim, şuan mecburiyetten halen günlük 80 km yol yapmaya devam ediyorum. Cevaplarsanız sevinirm…

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşe girerken işverenle yaptığınız iş sözleşmesinde işverenin görev yeri değiştirme yetkisi var mı bilmiyoruz, ancak işveren öncelikle bu değişikliği objektif kriterlere göre yani ihtiyaçtan dolayı yapmış olmalıdır, eğer keyfi yaptıysa bu durum size fesih hakkı verir, çünkü çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer. Öte yandan yukarıdaki yazıda yer verilen Yargıtay kararlarında da belirtildiği üzere bu tür görev yeri değişikliklerinde işçinin maliyeti arttıysa, işverenin bu maliyet artışını karşılaması mecburidir. Eğer karşılamazsa sizin için yine fesih hakkı doğar. Özellikle yukarıda yer verilen Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin 14.01.2016 tarihli kararı bununla ilgilidir. (Esas No. 2014/27342, Karar No. 2016/581) Yazıda somut olaylara göre birçok Yargıtay kararına yer verilmiştir. Konuya ilişkin Yargıtay’ın sitesinden başka kararlar da bulabilir, durumu değerlendirip sonucuna göre karar verebilir, isterseniz haklı fesih yapabilirsiniz.

 51. Ramazan dedi ki:

  Ben bir markette kasap ustasi olarak calisiyorum calistigim bolumde 4 kisiyiz cirak olarak calisan arkadasa asgari ucrete gelen zam uygulandi kalfa elemana asgari ucrete gelen zam uygulandi diger usta elemana asgari ucrete gelen zam uygulandi bana ise asgari ucrete gelen zammin yarisi uygulandi burada esitsizlik ilkesi olusurmu buna gore sozlesmemi fesih edebilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eğer çırak dışındaki elemanlar asgari ücretten yüksek ücret alıyorsa, onlara asgari ücrete gelen zam oranında zam yapılması size ise daha düşük zam yapılması, eğer geçerli bir neden yoksa eşitsizlik ilkesine aykırı bir durum sayılır ve size 4857 sayılı İş Kanununun 24/II/f maddesine göre fesih verir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isverenin-esit-ise-esit-ucret-odeme-yukumlulugunun-kapsami/)
   Öte yandan eşitlik ilkesi bir yana, Yargıtay’a göre işveren çalışanlara enflasyon zammı yapmak zorundadır. Dolayısıyla size yapılan zam enflasyon oranının altındaysa yine fesih hakkı verir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isverenler-calisanlara-enflasyon-zammi-yapmak-zorunda/)

 52. İlknur dedi ki:

  Merhaba 8 yıldır özelbir kurumda çalışmaktayım görevim ofis elemanı ana bina şirket başka bir ile taşındı ve bende başka bir ilden oraya gönderilmek zorunda bırakıldım ne yapmalıyım fesih hakkım söz konusu olurmu saat olarak zor durumdayım

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşe girerken hangi şartlarla anlaştınız, iş sözleşmenizde bu konuda hüküm var mı bilmiyoruz. Ancak görev yerinin değişmesinin hangi hallerde işçiye fesih hakkı vereceği, Yargıtay kararları eşliğinde somut örneklerle yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Yazıya bakabilirsiniz.

 53. Ümit Karagülmez dedi ki:

  6.4 Personel,işveren tarafından işyeri ile ilgili yapılacak her türlü değişikliği ( yurt dışı ve yurt içi il sınırı olmaksızın) peşin kabul ettiğini ayrıca muvafakatının alınmasına gerek olmadığını kabul beyan ve taahhüt eder
  Diye sözlelmede madde belirtmişler bu madde ye karşılık sözleşmeye göre ne yazmam gerekiyor imzalamadan önce şimdiden teşekkür ederim yarın sözleşme günü acşl cvp bekliyorum

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bu durumda işverenin genişletilmiş yönetim hakkı söz konusu, bu nedenle görev yerinizi değiştirebilir. Ancak bunu yaparken objektif kıstaslara göre hareket etmesi gerekir. Örneğin, ana şirkete bağlı olarak çalışıyorsanız (artık Holding mi bilemiyoruz), o şirkete bağlı alt şirketlerde istihdam edilme olanağınız varsa bunu işverene teklif edebilirsiniz. Ayrıca, işverenin sözleşmeye göre görev yeri değiştirme yetkisi olsa bile, gittiğiniz ilde yaşam maliyetiniz artacaksa işverenin bunu da karşılaması gerekir. Baştaki yazıda buna ilişkin örnek Yargıtay kararı var.

 54. KAYA dedi ki:

  BURSA Nilüfer ilçesi Hasanağa Sanayi Bölgesinde bulunan otomotiv sektöründe 6 yıldır çalışıyorum 2015 iş başı tarihinde Profil Kesim operatörü olarak işbaşı yaptım 3.5 yıl profil kesim yaptım fakat montaj operatörü olarak gosterildim SGK hizmet dökümünde daha sonra bölümde iş azlığı nedeniyle yakıt tankı bölümünde CNC LAZER KESİM OPERATÖRÜ OLARAK BOLUM DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAM TEKLİF EDİLDİ malum pandemi döneminde olduğumuz için evli ve kiracı olduğum için kabul ettim 2020/05 te CNC lazer kesim operatörü olarak gosterildim halen CNC lazer kesim operatörü olarak çalışıyorum fakat 2020/07 de yine Otomotiv Montaj işçisi olarak gösteriliyorum.Yapabilecegim yada benim adıma faydalı olacak birşey var mı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla SGK’ya bildirilen meslek kodunuzun yaptığınız gerçek işe uygun olmadığını belirtmişsiniz, bu konuda ayrıntılı bilgi https://www.isvesosyalguvenlik.com/sgkya-gercek-meslek-kodunun-bildirilmemesi-calisanin-hak-kaybina-yol-acar-mi/ başlıklı yazıda yer almaktadır. Meslek kodunuzun düzeltilmesini işyerinden talep edebilirsiniz, eğer düzeltmezlerse SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz isterseniz.

 55. Selahittin dedi ki:

  Merabalar sayin admin bende ayni sorunlari yasiyorum kasap olarak calismakta oldugum sirkette 5 ayda 3 magza degistirdim ve izin kullandiran biri haline geldim toplu is sozlememde is veren gorev yeri degisikligi yapabilir diyor ama kötü niyet olmamak sartiyla da not dusulmus artik isimi takip edemez sorumluluklarimi yerine getiremez durumdayim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Toplu iş sözleşmesi olduğuna göre bağlı olduğunuz sendika ile görüşüp, durumu iletin isterseniz, belki ilgilenirler. ALO 170’e de başvurabilirsiniz. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi işverene görev yeri değişikliği yetkisi vermiş olsa bile işveren bunu ölçüsüz, istediği gibi kullanamaz. Bu konu;
   https://www.isvesosyalguvenlik.com/isverenin-calisma-kosullarinda-degisiklik-yapma-yetkisinin-siniri/ başlıklı yazıda;
   “İşveren bu hakkını kötüye kullanmamak, objektif ve iyiniyet kurallarına uygun kullanmak, sözleşmede yer alan sınırlara uymak zorundadır. Örneğin, sözleşmede işverene işçiyi diğer işyerinde görevlendirme yetkisi verilmişse, işveren bu yetkiyi sırf işçiyi işten ayrılmak zorunda bırakmak için kullandığında yetkisini kötüye kullanmış sayılır.”
   şeklinde açıklanmıştır.
   Söz konusu yazıya bakabilirsiniz.

 56. Sinan dedi ki:

  KYK da devlet kurumunda temizlik personeliyim zaman zaman görevlendirmeler oluyor ancak yeni gelen habere göre başka bir ilçede acilan KYK yurduna eleman alımı yapilmiycagi için bulunduğum ilçeden ben ve bı kaç çalışma arkadaşım kalıcı olarak diğer ilçedeki yurda gönderilecek yani görevlendirme harici bı uygulama olucak ve bununla ilgili bize hiç soru sorulmadi ve danisilmadi kendi bulundugum ilçeden bı başka ilçeye gitmem ve düzenimin değişmesi mevcut bulunduğum isyerinden başka bir iş yerine başka bir ilçeye uzaklığı olan bir ilçeye gönderilmemiz normal bir durummu buna hakları varmıdır tarafimiza danisilmadi sorulmadi

 57. Rüya dedi ki:

  Kalabalık bir ortamda güvenlik görevlisi olarak calisiyorum.ortalama 180 güvenlik 4 grup var.Grubimda sıkıntı yaşamadigim halde husumetli olduğum istemediğim grup a yolladılar.grup değişikliği için de imzaya imtina ettiğim halde.Bu durumda ne yapabilirim

 58. Tayfun dedi ki:

  Merhaba çalıştığım fabrika kulak çububuğu ıslak mendil , pamuk , kasar dairesi. Gibi çeşitli bölümleri var. Fakat. Bu bölümlerin hepsi de sentetik elyaf imal işcisi olarak geçiyor. ben 5 senedir kulak çubuğundayım.beni kasar dairesine verdiler benim kollarımda ödem var ağır balyaları kaldıramıyorum hiç verimli olamıyorum. Bunu patronuma söyledim. Kamerradan seni izliyorum çalışmıyorsun seni süründürücem diyor neyapmam gerekiyor.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   1- Eğer iş sözleşmeniz işverene görev / çalışma yerinizi değiştirme yetkisi vermiyorsa, siz kulak çubuğu bölümünde çalışmak üzere işe girdiğinizden, bu durumda işveren sizden onay alarak çalıştığınız bölümü değiştiremez. Aksi halde bu değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve size fesih hakkı verir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sartlarinda-degisiklik-fesih-nedenidir/)
   2- İşverenin çalıştığınız bölümü değiştirme yetkisi olsa bile, belirttiğiniz işi yapmaya engel sağlık sorunlarınız olduğuna dair doktordan rapor alıp, işverenden önceki bölüme veya çalışabileceğiniz başka herhangi bir bölüme geçirilmenizi talep edebilirsiniz. İşveren talebinizi kabul etmezse iş akdinizi noterden ihtarname çekip feshedip, işverenden kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 59. Süleyman Gebeş dedi ki:

  İşe girişte imzaladığım evraklar arasında
  işverenin
  istediği ilde iş göstermesi ve bunu imzalayarak kabul ettiğim bir belge vardı. Bu belge hangi hallerde geçersiz olur ve mağduriyet yaşamam. 3 YILDIR bir Catering firmasında çalışıyorum. Yıl sonunda sözleşmesi bitiyor ve bulunduğum ilde başka projesi yok

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İş sözleşmesi, herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece sözleşme bitimi veya işçi ya da işveren tarafından fesih yapılana kadar geçerlidir. Dolayısıyla sözleşmede işverene görev yeri değiştirme yetkisi veren hüküm de geçerlidir. Ancak işveren bu yetkiyi kötüye kullanamaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isverenin-calisma-kosullarinda-degisiklik-yapma-yetkisinin-siniri/)

 60. Ercan YILDIZ dedi ki:

  Merhaba ben zincir marketleri olan bir şirketin bir mağazasında müdür yardımcısı olarak çalışıyorum şirket şubesi olmayan bir ilçeye yeni şube açıyor beni oraya terfi vererek göndermek istiyor iş sözleşmesinde ikamet ettiğim il veya ilçe dışında çalışabilirim ibaresi yer alıyor ancak sözleşmenin yapıldığı dönem şartları elverişliydi şu anda şartlar elverişli değil sözleşmemiz süresiz olduğu için şirket yeni sözleşme yapmıyor ilçeye gitmeyi kabul etmediğim takdirde iş akdimi fesh edeceğini söyledi bu durumda ilçeye gitmeyi kabul etmediğim takdirde işten çıkarılırsam tazminat haklarımı alabilir miyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Aynı konuda İşçilerin Başka Bir İlde Geçici Görevlendirilmeleri ve Yolda Geçen Süreler başlıklı yazının altına yazmış olduğunuz sorunuz cevaplandırılmıştır.

 61. Ercan YILDIZ dedi ki:

  Teşekkür ederiz

 62. Ali dedi ki:

  Başka bir ilde şantiyesi olan inşaat firmasındada anlaşma ile belirli bir süreliğine çalıştım. İşin planlanan sürede bitmemesi nedeniyle geri dönüş yaptım. Tekrar gitmemem durumunda haklı fesih hakkı kazanılabilir mi?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yaptığınız anlaşmaya / iş sözleşmesine bağlı bir durum, sizin o şantiyede çalışacağınız süreyi belirlediniz, ancak o süre dolduğu için şantiyeden ayrıldınızsa, işin bitmemiş olması işverene fesih hakkı vermez.

 63. Cem polat dedi ki:

  Ben boya fabrikasinda ambalaj elemanı olarak çalışmaktayım her gün başka bölümlerde çalıştirmaktayim . Bir gün gece vardiyasında başka bir bölüme ekipman istemeye geçtim diye uyarı cezası verildi . Buna itiraz edebilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eğer ekipman istemek için başka bir imkanınız yok idiyse, farklı bir işyeri prosedürü, uygulaması yok idiyse, zorunluluktan bu yola başvurdunuzsa gerekçelerini belirtip itiraz edebilirsiniz.

 64. Yakup G. dedi ki:

  Merhabalar, 4 aydır x firmasında çalışıyorum. Çalışmaya başlangıcımda sözleşmemde şöyle bir madde yer alıyor

  MADDE 7)- IŞÇININ ÇALIŞMA YERI : işverenin il/ilçe sınırları içindeki işyerlerinde, işveren veya vekilinin göstereceği işyerleri. İşçi, gerektiği takdirde işyeri içinde unvanı veya niteliği benzer yahut birbirine yakın başka işlerde muvafakat aranmaksızın geçici veya devamlı olarak işveren tarafından görevlendirilebilir. Toplantı veya toplantıya katılma gibi ek durumlar olmadıkçada evden çalışmaya devam edebilir.

  Ben Bursada ikamet ediyorum, firma İstanbul’da . Sözleşmede ihbar süresi 2 ay olarak belirtilmiş. İşten çıkmak istediğimi söyleyince bana 2 aylık ihbar süresini zorunlu olarak İstanbulda devam etmem gerektiğini söylüyor. Fakat benim İstanbulda bir yaşayabilceğim bir hane yok. Sözleşmeyi fesih hakkım var mıdır ?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşe girerken söz konusu iş sözleşmesini imzalayarak maalesef söz konusu şartları kabul etmişsiniz. Ancak iş sözleşmesinde ihbar süresine İstanbul’da devam etmeniz gerektiğine dair açık bir hüküm yoksa, sırf siz işten çıkmak isteyince işverenin ihbar süresini İstanbul’da geçirmeniz şartını getirmesi iyiniyetle bağdaşacak bir durum değil. İş sözleşmesinde işverene görev yeri değiştirme yetkisi verilmiş olsa bile, işveren bu yetkiyi istediği gibi kullanamaz, sayfa başındaki yazıda da ve https://www.isvesosyalguvenlik.com/isverenin-calisma-kosullarinda-degisiklik-yapma-yetkisinin-siniri/ başlıklı yazıda da belirtildiği üzere işveren bu hakkını kötüye kullanmamak, objektif ve iyiniyet kurallarına uygun kullanmak, sözleşmede yer alan sınırlara uymak zorundadır. Siz iki aylık süre için evinizi İstanbul’a taşımak zorunda değilsiniz, işveren o zaman sizin İstanbul’daki konaklama masraflarınızı karşılamak zorundadır. Sayfa başındaki yazıda yer verilen örnek Yargıtay kararlarına bakabilirsiniz. Bu gibi nedenlerle iş akdiniz fesheden birçok işçiyi Yargıtay haklı bulmuştur.

 65. Selvi dedi ki:

  Beş yıldır aynı yerde çalışıyorum ancak şuan başka şubeye gönderilmem söz konusu aynı statüde devam edeceğim ama iş yüküm artıyor.sorumlu olduğum metrekare o mağazada daha büyük. İşten çıksam tazminat hakkım olabilir mi