Anasayfa / Soru - Cevap / Geriye Dönük Sigorta Boşlukları Nasıl Doldurulur ?

Geriye Dönük Sigorta Boşlukları Nasıl Doldurulur ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan – çalışmayan, sigortalı olan – olmayan ve henüz emeklilik hakkını da elde etmemiş olan birçok kişi, geriye dönük sigorta / prim süresi boşluklarını doldurma – tamamlama ve prim günü olarak saydırma imkanı olup olmadığını merak etmekte, sormaktadır.

Ancak, zaman zaman kısa süreli olarak bazı kanunlarla getirilen hak ve imkanlar dışında, şu anki mevzuata göre geriye dönük olarak boşlukları doldurma imkanları sınırlıdır. Yani isteyen istediği gibi, ben geriye dönük toplu olarak primlerimi ödeyip boşlukları doldurmak istiyorum diyemez. Sadece kanunlarda belirtilen hal ve durumlarda bu mümkün olup, bunları üç ana başlık altında sayabiliriz;

1- Hizmet borçlanması

2- Hizmet ihyası

3- Hizmet tespit davaları

• Hizmet borçlanması yapılabilecek hal ve durumlar, Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar başlıklı yazıda belirtilmiş olup, bunlardan en başta gelenleri; yurtdışı borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar içinse doğum borçlanmasıdır.

• Hizmet ihyası; toptan ödeme şeklinde ödediği primleri geri almış kişinin bunları ödeyerek hizmetlerini canlandırması şeklinde olabileceği gibi, bazen getirilen kanunlarla prim borcunu ödemediği için hizmetleri silinen Bağ-Kur sigortalısının, silinen bu hizmetlere ait primlerini ödeyerek hizmetlerini canlandırması yani ihya etmesi şeklindeki bir uygulamadır.

• Hizmet tespit davası ise hizmet akdine istinaden 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmış olan kişinin, çalıştığı işyerinden hiç sigortalı gösterilmemiş yani sigortasız (kayıt dışı) çalıştırılmış ya da sigortası eksik gösterilmiş olan kişinin, hizmet tespit davası açarak sigortalı bildirilmeyen çalışmalarını mahkemeden tespit ettirmesidir.

Yukarıda belirtilen yollara, sigortalı vefat etmişse hak sahibi olan eşi, çocuğu veya anne – babası da başvurabilir.

4 comments

  1. (semagül) SSK şartlarında en kolay 3600 günle ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz. İkinci alternatif yaş beklemeden 5000 prim günü ile emekli olabilirsiniz. Geriye dönük ödeme de iki çocuk için toplam 4 yıl yani 1440 gün hizmet borçlanması yapabilirsiniz, bunun dışında geriye dönük herhangi bir ödeme yapmanız mümkün değil. Sigortalı çalışarak veya her ay düzenli prim ödeyerek eksik günleri dolduracaksınız.

  2. mehraba ben 1983 ten sigorta girişim var günüm çok az doğum tarihim 30-06-1969 2 oğlum var biri 1987 doğumlu biri 2002 li şu anda belediye de sözleşmeli çalışıyorum emekli olmak istesem geriye ödeme nasıl yapa bilirim emekli olabilirmiyim bana bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

  3. (Ömer Atalay) Siz BAĞ-KUR kaydınızı yaptırmamış olsanız bile şirket ortağı olduğunuz tarih itibariyle zorunlu Bağ-Kur başlamıştır. Ancak zaman zaman çıkan kanunlarla belirli süreden fazla borcu olanların geriye dönük borçları ve hizmetleri silindiğinden (daha sonra ihya edilebilir), sizin geriye dönük sigortalılık günlerinizin bir kısmı silinmiştir. Bağ-Kur’dan 25 tam yılla yani 9000 günle emekli olabilirsiniz veya ileri yaşta 5400 günle kısmi emekli olabilirsiniz.

  4. 1968 doğumlu 1987 sigorta 1991 den 3aylık Bağkur yatırdım 2006 dan sonra şirketim var ama Bağkur kaydımı yaptırmadım bu arayı borçlana Bilir sem 2016 dan beri sigortalıyım nezaman emekli olurum teşekkürler

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*