Anasayfa / Dosyalar / Genel İş Mevzuatı / İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri
 • A A A
 • İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri

  Sponsorlu Bağlantılar

  KONU İLE İLGİLİ ÖRNEK YARGI KARARLARI

  1-Ücretsiz İzin:

  İş Kanununda ücretsiz izinle ilgili olarak herhangi bir düzenleme yer almamaktadır. Ancak işçi – işveren arasında yapılmış yazılı bir iş sözleşmesi veya işyeriyle ilgili olarak yapılmış bir toplu iş sözleşmesi varsa ve bu sözleşmelerde ücretsiz izinle ilgili hükümler yer almışsa uygulamada bu hükümlere riayet edilmesi gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, işçinin mazereti halinde ücretsiz izin kullanabilmesi taraflar (işçi – işveren) arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Diğer taraftan işçinin talebi olmadığı halde eğer işveren işçiyi ücretsiz izne ayırmak istiyorsa işçinin onayını alması gerekir. İşveren işçinin onayı olmadığı halde onu ücretsiz izne ayırmak isterse işçi bu durumu hizmet akdinin feshi olarak kabul edip kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını işverenden talep edebilecektir.

  Ücretsiz izin halinde hizmet akdi sona ermeyip devam etmektedir.

  2-Ücretli Yıllık İznin Kullanımı Sırasında Yol İzni:

  Yıllık ücretli izinlerini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara, talepte bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile, gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.

  3-Analık Halinde İzin:

  Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

  Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.

  Gebelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

  İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

  Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  Yukarıda belirtilen doğumdan önceki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde 10 haftalık) ve doğumdan sonraki 8 haftalık izin sürelerinde işverenin işçiye ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır, işveren isterse öder. Ancak gerekli şartlar oluşmuşsa SGK tarafından sigortalıya iş göremezlik ödeneği ve emzirme ödeneği verilir.

  4-Hafta Tatili İzni:

  4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

  29 comments

  1. Desdek primi ödeyerek çalışan bir işçi normal işçi gibi mi izin kullanır

  2. Sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan işçinin, İş Kanununda yer alan haklar bakımından (izin, kıdem tazminatı gibi) diğer işçilerden hiç bir farkı yoktur.

  3. ben özel diş kliniginde çalışıyorum ve bana biz 1 mayısta çalışacagız dedi doktorlar benim o gun çalışmama gibi bi yasal hakkım var mı?

  4. kadır koç ben 7 yıl bir işyerindeyim cıkış halinde haklarım nelerdr

  5. işçilere ,okullara tatil merak etmeyin

  6. işçilere ve okullara bir mayıs işçi bayramı tatildir.

  7. Bize işyerinden söylenen bir açıklamada resmi tatillerde 1 mayıs gibi diyelim. sigorta primini ödemek zorunda değillermiş. yani 1 mayısı tatilde geçirdiğimiz için 29 gün prim ödemesi yapacaklarmış. Bu ne kadar doğru veya yasaldır. Yardımcı olabilirmisiniz

  8. Birde resmi tatillerde çalıştığımızda mesai ücreti yerine 1 gün e bir gün veriyorlar. ben 1 güne 2 gün diye biliyorum doğrumudur. Çalışma olucağını söylediler ama biz 4 arkadaş 1 mayıs ta işe gitmedik hakkımızı alamadığımıza inandığımız için. Şimdi bizi işten çıkarma hakkı var mıdır. Yok ise çıkarmaları halinde ne gibi önlemler almalıyız.

  9. Aşağıda belirtildiği şekilde işçi çalışmadığı halde ücret ödenmesi gereken ulusal bayram ve genel tatil günleri için, işçinin sigorta priminin de yatırılması gerekir.

   10-Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti:

   4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir. Eğer işçiler tatil yapmayarak çalışırlarsa çalışma karşılığı o gün için ödenen normal ücretin yanında ayrıca çalışılan her gün için fazladan bir günlük ücreti ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde de işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

   17.03.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri şunlardır;

   Ulusal Bayram:

   • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim saat 13:00’ten itibaren 1,5 gün)

   Genel Tatil Günleri:

   • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

   • 30 Ağustos Zafer Bayramı

   • Ramazan Bayramı (Arefe günü saat 13.00′ten itibaren 3,5 gün)

   • Kurban Bayramı (Arefe günü saat 13.00′ten itibaren 4,5 gün)

   • 1 Ocak yılbaşı tatili

   • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatili (22/4/2009 tarih – 5892 sayılı Kanunla eklenmiştir)

   http://www.isvesosyalguvenlik.com/ucret-ucretin-zamaninda-odenmemesi-ucret-kesme-cezasi-fazla-calisma-ve-tatil-ucretleri/#.UYDYtWxrO00

  10. merhaba admin. taşeron işçiyim ve kamu kurumunda çalışıyorum. evlilik iznim için başvurduğumda nikah günümü sordular bende pazar günü olduğunu söyledim ve 3 gün olan evlilik iznimin pazar gününden başlayacağını söylediler. sizce doğrumu. yoksa pazar günü resmi tatil olarak geçmiyomu.

  11. merhabalar benim sorum şu:abim bir kamu kuruluşunda 17 yıldan beri çalışırken 4 aylık bir hapis cezasına uğradı.işten atılır mı?işyeri 8 hafta içinde gelmezse işten atacağını bildirdi bu durumda ne yapabiliriz?teşekkürler.

  12. Esimin babaannesi oldu ve kac gun iznim olmali sigortali olarak

  13. 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca, işçilere evlenmelerde, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar izin verilmesi gerekmektedir. Babaanne bunlar arasında sayılmamıştır. Dolayısıyla işverenin takdirine bağlıdır.

  14. Abiniz, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu veya 4857 sayılı İş Kanunundan hangisine bağlı olarak çalışıyorsa, durum ona göre değişir. Siz yazınızda bunu belirtmediğiniz için bir değerlendirme yapamayacağız.

  15. özlem akdoğan

   Merhaba,

   Kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışmaktayım, aldığımız saatlik iznler yada idarenin verdiği izinleri işveren maaşdan kesebilir mi ? böyle bir yetkisi varmı dır? 1 yılını doldurmamış ancak izin alması gerektiği durumlarda ne yapmalıdır? mazaret izni gibi bir hak varmıdır?

   iyi günler.

  16. dilek çınaklı

   Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum bizde remi ve ulusal bayramlarda mesai veya izin olarak bir şey verilmiyor işe alınırken kabul ettiniz diyorlar ama böyle bir konuşma olmadı deyip geçiştiriyorlar bu konuda nasıl davranmamız gerekir bilgi alabilirse çok seviniriz.Tşk.

  17. İşçinin yasal izin hakları yazıda da belirtildiği üzere İş Kanununda açıkça düzenlenmiştir. İşverenin; işe giriş sırasında işçiden bu hakları kullanmayacağı, bu haklardan feragat ettiği yönünde bir söz veya taahhüt alması gibi uygulama söz konusu olamaz. Hatta iş sözleşmesine yazılsa dahi bir hüküm ifade etmez. Bu konuda şikayette bulunmak isterseniz http://www.isvesosyalguvenlik.com/calisanlar-ihbar-ve-sikayet-basvurularini-nereye-yapmali/#.UZuk6WxrOFk başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  18. Eğer idare size izin verdiği süre içerisinde işverenden yerinize başka birini görevlendrimesini istemiyorsa, idare size verdiği izin süresi için işverene ödediği istihkaktan (hakedişten) herhangi bir kesinti yapmıyorsa, iszin kullandığınız izinle ilgili olarak işverene olumsuz herhangi bir tepki göstermiyorsa, bu durumda işverenin de kulandığınız bu izinler için ücretinizden kesinti yapmasını haklı gösterir bir sebep söz konusu deildir. Bu durumu çalıştığınız idareye bildirebilirsiniz. Öte yandan, yukarıda yer alan yazıda işçinin izin hakları ayrıntılı olarak belirtilmiş olup, yazı da belirtilenler dışında İş Kanununda mazeret izni düzenlenmemiştir. Bu işveren ile işçi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Ayrıca işçinin günlük çalışma saatleri arasındaki ara dinlenme hakkı http://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sureleri-sekilleri-gunluk-ve-haftalik-calisma-sureleri-fazla-calisma/#.UZu7jGxrOFk başlıklı yazıda, taşeron işçilerinin yıllık izin hakkı ise http://www.isvesosyalguvenlik.com/hizmet-alim-ihaleleri-kapsaminda-calisan-iscilerin-yillik-izin-haklari/#.UZu9AGxrOFk başlıklı yazıda belirtilmiştir.

  19. Yıllık izin haketmek için, o yıl içinde işverenin teklif ettiği ücretsiz izin dahil edilir mi? Örneğin 1 Mayıs 2012 de işe başlayan biri 1 Mayıs 2013te hakeder mi 30 günlük ücretsiz izini olsa bile?

  20. Son bir yıllık prim sayısı mı hesaba katılır yoksa, 1 senedir çalışıyorum ama prim sayım 315 su an..

  21. Yıllık ücretli izne hak kazanmak için doldurulması şart olan bir yılın hesabında, işçi çalımadığı halde çalışılmış gibi sayılan haller yukarıdaki yazının 9.2-Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Gibi Sayılan Haller: başlıklı bölümünde belirtilmiştir. Burada belirtilenler dışında, işçinin çalışmadığı süreler bir yıllık sürenin hesabına dahil edilmez.

  22. Gıda sektöründe 2 yıldır sadece hafta da birgün izin kullanmak şartı ile çalışıyorum.Hiç yıllık izin kullanmadım. İşverene izin kullanma talebimi ilettim maaşından keserim dedi. Şimdi ben işten çıksam 2 yıllık izin hakkımı ve tazminat alabilir miyim?

  23. Yıllık izin adı üzerinde ücretli yıllık izin. Dolayısıyla işveren İş Kanununun 50 nci maddesinde belirtilen istisnalar dışında yıllık izinde ücret kesintisi yapamaz. İşten ayrılmanız halinde işveren kullandırmadığı yıllık izin ücretlerini İş Kanununun 59 uncu maddesi uyarınca size ödemek zorunda.

  24. ben bir kamu kuruluşunda güvenlik görevlisiyim 2009 yılında işe başladım. 2013 yılı ocak ayında taşeron şirketimiz değişti. benim 2011,den kalan yıllık iznimi kullanmak istedim ve 10 günlük iznimi kullandım fakat yeni şirketle yapılan anlaşma gereği yıllık izinlerde yol ve yemek kesintisi anlaşması yer almış ve dolayısıyla benim 2011 den kalma iznimin yol ve yemeğini kestiler. Bu konuda bir fikir almak iztedim sizden eskiye yönelik iznimin yemek ve yol ücretinin kesilmesi yasalmıdır ve değilse nereye şikayet edebilirim hakkımı nerede arayabilirim. teşekkürler

  25. Yıllık izin ücretine dahil olmayan ödemeler İş Kanununun 50 nci maddesinde sayılmıştır. Burada belirtilenlerin dışında kalanlar yıllık izin ücretine dahildir. Ayrıca geriye dönük olarak kullanmadığınız izni kesme hakları yok. Eski işveren döneminden kalan haklarınızdan yeni işveren de sorumlu. Şikayet başvurusunu nereye yapmanız gerektiği konusunda http://www.isvesosyalguvenlik.com/calisanlar-ihbar-ve-sikayet-basvurularini-nereye-yapmali/#.UaeZVGxrN2E linkteki yazıda bilgi yer almaktadır.

  26. slm size sormak istedigim bazı şeyler var ama biraz uzun cevaplarsanız çok sevinirim 7 senedir aynı yerde çalışıyorum zamlarımızı zamanında alamıyoruz raporlu olduğumuz halde maaşımızdan kesiliyor birde müdürümüz bize okutturmadan kâğıt imzalattı onlar istediğinde bütün mesailere kalacakmışız ve il dışına göreve gidecekmişiz istemedigimiz halde ne yapmamız gerekiyor yardımcı olurmusunuz ayrılmak istiyorum çalıstıgım yerden

  27. Sayın ziyaretçimiz, 31/5/2013 tarihinde Forumumuz hizmete girdiğinden, sorularınızı Forum bölümünden iletirseniz yardımcı oluruz.

  Scroll To Top